Plamki na negatywie

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

radek
-#
Posty: 27
Rejestracja: 28 kwie 2015, 17:58
Lokalizacja: Wroclaw

Plamki na negatywie

Post autor: radek »

Witajcie, po raz pierwszy od dziesięciu lat wywoływania mi się to zdarza. Trzy filmy temu zacząłem otrzymywać na negatywie ciemne kropeczki :-x Macie pomysł, jaka może być ich przyczyna? Film to Fp4 w Fx39. Wywoływacz nowy, bo myślałem, że wcześniejszy już się zestarzał... Kropki te widoczne są w jasnoszarych partiach obrazu i są naprawdę paskudne. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc?
Załączniki
2022157.jpg
2022156'.jpg
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Plamki na negatywie

Post autor: powalos »

To są jakieś pruszki. Tak myślę. Sprawdź czy po przefiltrowaniu utrwalacza też to będzie. Gdy wykorzystywany już był wielokrotnie to wytrącone w nim srebro może osadzać się na negatywie. Może też być winna woda np. ta , stosowana do płukania.
Fan Pentax'a.
radek
-#
Posty: 27
Rejestracja: 28 kwie 2015, 17:58
Lokalizacja: Wroclaw

Plamki na negatywie

Post autor: radek »

Dzięki za pomysł. Utrwalacz jest świeży, użyty dopiero drugi raz. A w wodzie tej samej płuczę od lat, nie sądzę, by tak nagle zmieniły się jej właściwości. Czy jest możliwe, że film przed sprzedażą był przechowywany w złych warunkach i to spowodowało jakieś zmiany w emulsji?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Plamki na negatywie

Post autor: powalos »

Złe przechowywanie może mieć jakiś wpływ. Piszesz, że dzieje się to Tobie od pewnego czasu. Drobinki srebra mogą też podchodzić z naczynia w którym przechowujesz utrwalacz. Niedawno podobne objawy (tylko dużo więcej tych kropek) miał kol. EE2. Po przefiltrowaniu utrwalacza na kolejnych filmach już tego nie było. Sprawdź czy nie wyczujesz tego palcami na negatywie od strony emulsji.
Ostatnio zmieniony 05 lis 2022, 20:29 przez powalos, łącznie zmieniany 1 raz.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 459
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Plamki na negatywie

Post autor: EE2 »

Powalos, zgadza się, w utrwalaczu który "przerobił" około 10 filmów wytrąciło się srebro i to mi zapaskudziło 3 filmy, które na szczęście dzięki Twoim poradom udało się uratować. Po przefiltrowaniu utrwalacza przez filtr od ekspresu do kawy starego typu póki co mam spokój ale przed każdym użyciem zaglądam do butelki z utrwalaczem czy znowu tam coś nie pływa.
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Z_photo
-#
Posty: 1025
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Plamki na negatywie

Post autor: Z_photo »

EE2 pisze: 05 lis 2022, 19:37 ... przed każdym użyciem zaglądam do butelki z utrwalaczem czy znowu tam coś nie pływa.
Ja nie zaglądam tylko filtruję z definicji. :->

Dotyczy to zresztą wszystkich roztworów które nie są jednorazowe.
Bezpośrednio przed użyciem filtruję także świeże wywoływacze (nawet te jednorazowe), jeżeli były one konfekcjonowane w formie proszkowej. Zauważyłem bowiem, że rzadko kiedy po ich rozpuszczeniu nic nie pozostaje na dnie naczynia.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 459
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Plamki na negatywie

Post autor: EE2 »

Ja póki co używam tylko wywojek w płynie ale dobrze wiedzieć z tymi proszkowymi że trzeba na nie uważać.
Na wiosnę biorę się za filmowanie Super 8 i tam będzie trzeba co nieco z proszków rozrobić :roll:
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Plamki na negatywie

Post autor: aka »

Z_photo pisze: 05 lis 2022, 21:07 Bezpośrednio przed użyciem filtruję także świeże wywoływacze (nawet te jednorazowe), jeżeli były one konfekcjonowane w formie proszkowej.
Nie wystarczy bezpośrednio po rozpuszczeniu? Nigdy nie miałem farfocli w odstałym roztworze podstawowym, nieużywanym, a przefiltrowanym po rozpuszczeniu. Dobrą zasadą jest unikanie, jeśli to możliwe, wywoływania wielokrotnego w roztworze podstawowym (stocku). Nie ma racjonalnego uzasadnienia na wywoływanie np. w D-76 w rozcieńczeniu 1+0.
Z_photo
-#
Posty: 1025
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Plamki na negatywie

Post autor: Z_photo »

aka pisze: 05 lis 2022, 21:57 Nie wystarczy bezpośrednio po rozpuszczeniu? Nigdy nie miałem farfocli w odstałym roztworze podstawowym, nieużywanym, a przefiltrowanym po rozpuszczeniu.
Pewnie wystarczy. To raczej nie ma znaczenia czy filtruje się zaraz po rozpuszczeniu czy bezpośrednio przed użyciem - tyle samo roboty i podobny skutek.
aka pisze: 05 lis 2022, 21:57 Dobrą zasadą jest unikanie, jeśli to możliwe, wywoływania wielokrotnego w roztworze podstawowym (stocku). Nie ma racjonalnego uzasadnienia na wywoływanie np. w D-76 w rozcieńczeniu 1+0.
Zgadzam się.
Ja stosuję D-76 w rozcieńczeniu 1+1 lub 1+3. Jest to ekonomiczne, ekologiczne, gwarantuje powtarzalność obróbki. A i efekt wywoływania jest moim zdaniem lepszy niż w stężeniu bazowym dzięki wzrostowi ostrości brzegowej.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
radek
-#
Posty: 27
Rejestracja: 28 kwie 2015, 17:58
Lokalizacja: Wroclaw

Plamki na negatywie

Post autor: radek »

Wczoraj wywołałem kolejny film z tego samego wielopaku. Dziś obejrzałem go dokładnie i niestety, plamek chyba jeszcze więcej... A użyłem świeżo rozrobionego utrwalacza :-( Ktoś ma jeszcze jakiś pomysł? Bo przepadły mi calkiem niezłe kadry :-/
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Plamki na negatywie

Post autor: aka »

radek pisze: 07 lis 2022, 19:36 niestety, plamek chyba jeszcze więcej...
Jeśli chemia jest bez zarzutu, rozrobiona w wodzie demi, odstała i "w terminie" to masz pecha, czyli filmy z wadą. A co może być przyczyną? Tego się nie dowiesz, niestety. To 120-tki czy 135-tki?

edeit: FX-39 to nie musi się "odstać", a nawet nie powinien.
radek
-#
Posty: 27
Rejestracja: 28 kwie 2015, 17:58
Lokalizacja: Wroclaw

Plamki na negatywie

Post autor: radek »

To 120-tki. W sumie na Ilfordzie nigdy się nie zawiodłem. Kupiłem dziś jakiegoś RPXa, jutro naświetlę, wywołam w ten sam sposób i może się dowiem, czy to wina filmu czy chemii.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Plamki na negatywie

Post autor: aka »

radek pisze: 07 lis 2022, 21:09 czy to wina filmu czy chemii

A ten FX-39 (koncentrat) to przypadkiem nie odstał po otwarciu butelki zbyt długo?
radek
-#
Posty: 27
Rejestracja: 28 kwie 2015, 17:58
Lokalizacja: Wroclaw

Plamki na negatywie

Post autor: radek »

Właśnie odstał i myślałem, żeto jego wina, dlatego ostatnie dwa filmy wywołałem w zupełnie nowym, świeżutkim. Jedyne, czego nie wymieniłem na nowe, to zwilżacz fomy. Sam w sobie jest stary, ale świeżo rozrobiłem go z wodą demineralizowaną.
oKuba
-#
Posty: 3194
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Plamki na negatywie

Post autor: oKuba »

radek, Wyglada to na problem papieru od 120tki, z ktorym Ilford i niestety inni producenci rowniez (najwiecej wpadek mialem z Rolleiem roznej masci) sie borykaja. Tutaj oficjalny statement Ilforda:

https://www.ilfordphoto.com/statement-120-roll-film/

Jesli to nie jest stary i przedatowany film, to reklamuj.
ODPOWIEDZ