pentax 6x7

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

photoatelier
-#
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

pentax 6x7

Post autor: photoatelier »

Dzien dobry.. pilnie poszukiwany własciciel pentaxa 6x7, który sam sobie np. wyczyscil matówke i potem regulował ostrość..pozdrawiam
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

pentax 6x7

Post autor: PPaweł »

Czy fotografowi grozi seria bolesnych zastrzyków?
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

pentax 6x7

Post autor: aka »

PPaweł pisze: 08 lis 2022, 12:33 Czy fotografowi grozi seria bolesnych zastrzyków?
Rzecz w tym (jak myślę), że montaż matówki w Pentaksie 6X7 nie jest operacją banalną, wymaga sporych umiejętności/doświadczenia.
photoatelier
-#
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

pentax 6x7

Post autor: photoatelier »

powiem tak..banalna może nie ale mega skomplikowana tez nie..no i rzecz w tym ze nie zmienialem na inna tylko montuje to co bylo tyle że gdzies lezy błąd..nawet jakis rusek pod swoim filmem cos podpowiedział, wysłał nawet pdf serwisowego i nadal nic..znajomy serwisant zdziwiony tym problemem..a niestety znawców tych analogów i im podobnyxch coraz mniej, albo na wymarciu niestety...
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

pentax 6x7

Post autor: powalos »

A ten problem czym się objawia ?
Fan Pentax'a.
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

pentax 6x7

Post autor: PPaweł »

Może włożyłeś do góry nogami?
photoatelier
-#
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

pentax 6x7

Post autor: photoatelier »

67.jpg
wszystko zgodnie z instrukcja, a jednak gdzies błąd.. i to nie jest pierwszy raz.. poprzednim razem miałem chyba szczęscie ze nie pomyliłem..z drugiej strony za wielu kombinacji nie ma..mysle ze wszystkie spodoby wykorzystałem..po prostu nie mam juz pomysłu..
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

pentax 6x7

Post autor: PPaweł »

Sprawdzasz na poskładanym w całości? Jaka tam jest kolejność elementów? I w którą stronę jest źle, trzeba ustawiać dalej, czy bliżej?
photoatelier
-#
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

pentax 6x7

Post autor: photoatelier »

Pawle, wszedzie źle.. tego nie kumam własnie..1 foto, zmatowione szklo na krawedzi gdzie biegnie film, w lupce ostro jak na zyletce, 2gie- wkladam sprezyne, potem fresnel (zaskakujace) rowkami do góry, potem matowka tez rowkami do góry i na koncu szklo neutralne zabezpieczajace..kłade lupke i ile by nie cisnac w dół to ostrości nie łapię..zbliżam się ale już mam koniec przestrzeni..ręce opadają :mrgreen:
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

pentax 6x7

Post autor: PPaweł »

Ale ustal, czy masz ostrość pod, czy nad tym położeniem matówki. W miarę możliwości też - o ile. (To po przesunięciu czoła obiektywu można sprawdzić, o ile masz czym w miarę dokładnie zmierzyć.)
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

pentax 6x7

Post autor: PPaweł »

TSD, co to jest "matówka rowkami do góry"? Jakie ta matówka ma rowki, ona powinna mieć matową powierzchnię i przezroczystą powierzchnię przede wszystkim. N'est ce pas? I ta matowa raczej powinna być na dole, chociaż to już kto ich tam wie, tych konstruktorów.
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

pentax 6x7

Post autor: aka »

photoatelier pisze: 08 lis 2022, 20:34 ręce opadają
Rick Oleson robi matówki do średniego formatu i zawsze załącza rysunek objaśniający samodzielny montaż. Jest jeden wyjątek "– Pentax 6×7 (DIFFICULT INSTALLATION; Professional installation strongly advised)" i coś mi się wydaje, że mamy potwierdzenie tego stwierdzenia.
photoatelier
-#
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

pentax 6x7

Post autor: photoatelier »

PPaweł, fresnel jest rowkowany, ale srodek ma neutralny, ok 12 mm, matowka tez rowkowana, z drugiej strony matowa, a srodek w trojkaci, cos w rodzaju odblasku na tornister..jak poloze tylko fresnela ostrosc juz prawie sie pojawia (na tym srodku)..no ale trzeba dolozyc jeszcze 2 czesci kanapki i wszystko sie rozpływa
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

pentax 6x7

Post autor: PPaweł »

I mówisz, że dociskasz w dół, tak? Bo tam jest, jeżeli dobrze odczytuję rysunek, sprężysta ramka, na której to wszystko leży, szkło, szkło, szkło i sztywna ramka, która to utrzymuje. Tak? Czyli płaszczyzną odniesienia jest to sztywne zamocowanie od góry, a od dołu całość jest ruchomo dopychana. Czyli Twoje wciskanie matówki lupą w dół w zasadzie byłoby niewłaściwe. Myślałem, żeby składać minimum elementów i przed skręceniem całości sprawdzać ostrość, no ale w tej konfiguracji tak się nie da, musi być komplet. Czy to się daje prawidłowo, bez ściskania na siłę, poskręcać w całość?

Teraz druga sprawa. Mówisz, że na fresnelu prawie ustawia się ostrość. Na czym właściwie, na gładkiej szybce? W każdym razie, z tego, co piszesz, wynikałoby, że płaszczyzna ostrości jest gdzieś poniżej tego, co w tej chwili jest płaszczyzną matówki. Biorąc pod uwagę, że ta sprężynująca ramka raczej nie po to jest, żeby była siłowo ściśnięta na płasko, to możliwości widzę dwie:
- sprężynująca ramka ma jakieś łoże, w które niedokładnie ją wkładasz i jest nieco za wysoko. Może to nie jest dokładnie prostokąt i robi jej różnicę przód-tył? Może odwrotnie wkładasz góra-dół (według rysunku narożniki są w dół, masz tak?) Może po prostu pomijasz jakieś wgłębienie, podcięcie czy cokolwiek?
- matówka jednak ma iść na sam dół, potem fresnel, potem zabezpieczenie.
Możliwość dodatkowa - a te szkła to się równo składają ze sobą? Może coś się może z czymś zazębić, albo coś może gdzieś wystawać, a powinno trafiać w jakieś wgłębienie?
photoatelier
-#
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

pentax 6x7

Post autor: photoatelier »

Wszystko analizowałem, wszystko wchodzi luzem, na YT wpisz "pentax 6x7 focus adjustment" i niejaki Yorgi robi to samo co ja..zaczynam podejrzewac ze może przy czyszceniu cos "zmyłem", w sensie usunałem z matówki bo za cholerkę ostrości brak.. nie będę miał w rece innej matówki to chyba nic z tego..
ODPOWIEDZ