Naprawa kondensora powiększalnikowego

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

fiolka
-#
Posty: 27
Rejestracja: 29 gru 2011, 18:43
Lokalizacja: Polska

Naprawa kondensora powiększalnikowego

Post autor: fiolka »

Mam kondensor ze znakami, jakby ktoś uderzał szpikulcem , takie kropki na samym środku, 8-10 sztuk, niestety widać to na zdjęciach. Da się to jakoś zeszlifować? zalać? Może gdzieś dorobią?Nie ma na sprzedaż zapasowych do tego modelu - Dunco, szkoda mi bo bardzo solidnie wygląda.
piotr
-#
Posty: 132
Rejestracja: 06 kwie 2008, 13:32
Lokalizacja: Warszawa Falenica

Post autor: piotr »

sprawdź, czy te kropki to nie brud, albo pleśń. Przeczyść wodą z detergentem. Jeśli nie pomoże poszukaj podobnych soczewek
ramzes1702
-#
Posty: 152
Rejestracja: 30 cze 2011, 17:10
Lokalizacja: Pomiechówek
Kontakt:

Post autor: ramzes1702 »

Naprawa będzie trudna, szlifowanie soczewek to nie taka prosta zabawa. Klejenie/ szpachlowanie (pomijając materiał) też nie wiele prostsze. Ja na twoim miejscu rozglądał bym się, za zamiennikiem, pewnie będzie to i tańsze i łatwiejsze. Jednak i taka droga może być nie łatwa, ze względu na rozmiary oryginalnego kondensora.

A i jeszcze po której stronie soczewki masz uszkodzenia? Płaskiej czy wypukłej? Jeśli po płaskiej i wgłębienia są płytkie to może udało by się zeszlifować...
fiolka
-#
Posty: 27
Rejestracja: 29 gru 2011, 18:43
Lokalizacja: Polska

Post autor: fiolka »

To nie jest bród, uszkodzenia są po wypukłej stronie, już z pół roku szukam takiego zamiennika i nic. Może znacie jakiś zakład optyczny gdzie szlifują? zapłacę, byleby usunąć to paskudztwo. Myślę, że mała zmiana kształtu szkła niewiele zmieni - zeszlifować trzeba jakiś milimetr. Kondensor przecież tylko ma równomiernie rozprowadzić światło, nic nie powiększa, nie ma wpływu na ostrość. Tak sobie tylko tłumaczę.

Są tacy, którzy szlifują sobie soczewki do lunet, robią teleskopy. Kiedyś jak zaczynałam szukać to wyczytałam jak ktoś przerabiał kondensor powiększalnikowy na soczewkę teleskopu czy czegoś takiego, ale teraz nie mogę znzleźć.
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2012, 22:04 przez fiolka, łącznie zmieniany 1 raz.
ramzes1702
-#
Posty: 152
Rejestracja: 30 cze 2011, 17:10
Lokalizacja: Pomiechówek
Kontakt:

Post autor: ramzes1702 »

Ze szlifowaniem wypukłości będzie ciężko- kondensor ma za zadanie "na wyjściu" dać równoległą wiązkę światła, co uzyskuje się poprzez odpowiednie dobranie ogniskowej do powiększalnika. Jeśli zeszlifuje się nawet niewiele, ale bez dokładnego zachowania kształtu ogniskowa będzie różna dla różnych części soczewki co może dać nierównomierne oświetlenie negatywu. Myślę, że w takim wypadku prościej będzie znaleźć inną soczewkę niż wyszlifować tą co masz.
fiolka
-#
Posty: 27
Rejestracja: 29 gru 2011, 18:43
Lokalizacja: Polska

Post autor: fiolka »

No właśnie, szukam cały czas i na ebay i allegro. Wolę już trochę nierówne oświetlenie niż wyraźne plamy na odbitkach.
ramzes1702
-#
Posty: 152
Rejestracja: 30 cze 2011, 17:10
Lokalizacja: Pomiechówek
Kontakt:

Post autor: ramzes1702 »

Tylko, że ew. nierówne oświetlenie będzie skutkować jasnymi i ciemnymi plamami na odbitce.

Niestety nie przychodzi mi do głowy gdzie można by szukać zamiennika. Może ktoś inny na to wpadnie.
fiolka
-#
Posty: 27
Rejestracja: 29 gru 2011, 18:43
Lokalizacja: Polska

Post autor: fiolka »

Wyczytałam, że są zakłady gdzie polerują szkła czy lustra lamp samochodowych, ale to chyba nie ta precyzja.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

obawiam się, że jeśli jakikolwiek specjalista ( nie domorosły "fachowiec", który będzie szlifować papierem ściernym na kolanie) podejmie się szlifowania owych "znaków jakby po uderzeniu szpikulcem" - policzy sobie za usługę tyle, że będziesz mogła kupić sobie powiększalnik w bardzo dobrym stanie a i pewno coś zostanie. rozumiem, że sentyment do rzeczy martwych jest czasem silny, ale warto sobie zrobić bilans zysków i strat.

edytując

są ( a może już niestety były) pracownie w których można było nabyć płyty szklane pod zwierciadła do teleskopów typu Newtonowego. płyta szklana posiadała bardzo precyzyjnie wyszlifowaną wklęsłość o bardzo gładkiej powierzchni, na która napylało się zwierciadło z tlenków srebra. poszperaj w sieci, być może są jeszcze ludzie zajmujący się ręcznym wyrobem takich zwierciadeł. kto wie, skoro potrafią precyzyjnie wykonać wklęsłość, być może poradzą sobie z wypukłością ;)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10058
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

fiolka i na prawdę nie da się włożyc tam nic innego? Kondensor od krokusa 3 np? Może pokaz zcjęcia, podaj wymiary. Będzie łatwiej.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

dobry papier do szlifowania szkła to wydatek ok.30zł za krążek (jedna gradacja),do tego też krążki do polerki + pasta,to już na same materiały wydatek ok.200zł...
chyba że tak jak ludzie piszą oddać to do fachowca,tylko gdzie to nie mam pojęcia
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10058
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Ręczne wyszlifowanie soczewki jest praktycznie nie wykonalne, nie utrzymasz geometrii. Trzeba znać technikę i miec wprawę.
Jak onegdaj gadełem z Uniwersałem - ten od teleskopów z Żywca - to mi mówił, że pierwszy akceptowalny reflektor wykonał jako czwarty z wykonanych.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: jac123 »

Tutaj spróbuj, chociaż to może być droga impreza ...
astro
DUNCO występował też chyba pod innymi nazwami, ale może się mylę ...
Może wrzucisz jakieś zdjęcia powiększalnika i tego kondensora?
Awatar użytkownika
pq17
-#
Posty: 68
Rejestracja: 04 lut 2009, 14:39
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: pq17 »

Na je-bayu stoi powiększalnik DUNCO II-67 (duży i mały format) obecnie za 11.50 Jewronów. Za 6 dni się kończy.
AUkcja nr 320884075129
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10058
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

1. Na pewno osiągnie 150-200 ojro. Jak nie więcej.
2. Tam zapewne nie ma kondensora, choć mogę się mylić.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ