Myjecie butelki po przepracowanym utrwalaczu? :-)

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Myjecie butelki po przepracowanym utrwalaczu? :-)

Post autor: miki11 »

Mam fajny pojemnik 1 l, w którym stoi sobie pracujący utrwalacz (tym razem Fomapan U1). Ścianki plastikowego (HDPE) pojemnika są od wewnątrz czarne. Prawdopodobnie osadził się wytrącony nadmiar srebra. Perswazja fizyczna daje umiarkowane postępy w czyszczeniu, płukanie wodą (i ew. detergentem nie daje prawie nic - co jest zrozumiałe). Zadałem więc sobie pytanie wynikające w połowie z lenistwa, w połowie z logiki: czy to trzeba czyścić? Metaliczne srebro nie powinno raczej przeszkadzać nowemu roztworowi utrwalacza U1. A jeśli trzeba jednak czyścić, to czym czyścicie?

W zasadzie pytanie o czyszczenie dotyczy też butelek po wywoływaczu D-76, czy trzeba je przesadnie dokładnie myć, jeśli tam znowu trafi zupa D-76? Oczywiście w każdym przypadku dokładnie płuczę butelki.
_________________
Łatwe nie cieszy
oKuba
-#
Posty: 3186
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Myjecie butelki po przepracowanym utrwalaczu? :-)

Post autor: oKuba »

Moim zdaniem szkoda zachodu. Jesli chcesz to czyscic, to niektorzy uzywaja tabletek do czyszczenia protez zebow (corega lub podobne). Trzeba tego podobno zuzyc cale opakowanie na raz, aby stezenie bylo dostateczne skuteczne. Niektorzy tak czyszcza tez spiralki. Nie probowalem nigdy.

Zastanawia mnie jednak dlaczego pojemnik ze swiezym utrwalaczem zostawia takie zabarwienie? Nie przeciagasz przypadkiem?

Przy utrwalaczu kwasnym (ktorego juz nie uzywam) tez tak mialem ale tylko w pojemnikach ze zuzytym utrwalaczem do utylizacji, ale nigdy w tych ze swiezym. W alkalicznym utrwalaczu nie zauwazam zabarwienia nawet w tych pojemnikach ze zuzytym.
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Myjecie butelki po przepracowanym utrwalaczu? :-)

Post autor: miki11 »

oKuba pisze: 09 lip 2022, 14:34 Zastanawia mnie jednak dlaczego pojemnik ze swiezym utrwalaczem zostawia takie zabarwienie? Nie przeciagasz przypadkiem?
Chyba niezbyt precyzyjnie to napisałem. Butelka HDPE jest po zużytym utrwalaczu (18 negatywów B&W 135 z 1 litra utrwalacza chyba wystarczy). Także ten mocno przylegający do wszystkich ścianek czarny osad jest prawdopodobnie wytrąconym metalicznym srebrem w postaci mikrocząstek. Na pewno pomógłby tutaj stężony kwas azotowy, ale nie za bardzo chce mi się go kupować (teraz to chyba trzeba jakieś oświadczenia pisać, bo to jest też składnik różnych "rozrywkowych" mieszanin - celowo nie nazywam tego po imieniu, żeby algorytmy googolwe tego nie wyłapały). Poza tym ten kwas ma niezbyt dobry wpływ na zdrowie człowieka. W młodości się nim bawiłem, wystarczy :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Myjecie butelki po przepracowanym utrwalaczu? :-)

Post autor: Imperitus »

miki11, no do osadu srebra to jak piszesz- kwas azotowy albo chromianka. Jedno gorsze od drugiego. Tylko tak jak aka się zastanawiam jak ty to robisz że powstaje wyraźny osad. Ja w sumie na moim nie mam jak sprawdzić bo pojemnik mam czarny ale nigdy mi się nie robiły podobne rzeczy jak używałem przezroczystych
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Myjecie butelki po przepracowanym utrwalaczu? :-)

Post autor: PPaweł »

Tak w sumie, skoro ciężko to ruszyć, to i samo się nie ruszy, więc jest raczej obojętne dla zawartości. Może zostawić?
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Myjecie butelki po przepracowanym utrwalaczu? :-)

Post autor: miki11 »

Imperitus pisze: 10 lip 2022, 09:18 Tylko tak jak aka się zastanawiam jak ty to robisz że powstaje wyraźny osad.
Pojemnik jest z jasnego HDPE, stoi w szafce, nie jest zaciemniony, ale dla utrwalacza U1 to chyba nie ma znaczenia. Sam utrwalacz kupiony był jeszcze w czarno-białych, to jest Fomafix P U1. Sam ciemny nalot (także na wewnętrznej stronie korka) powstawał stopniowo, razem z powstawaniem specyficznego zapaszku :-) Ale testy sprawności utrwalacza były poprawne, po 5 minutach negatyw był przejrzysty. A wywołuję 10 minut.
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Myjecie butelki po przepracowanym utrwalaczu? :-)

Post autor: miki11 »

PPaweł pisze: 10 lip 2022, 09:23Może zostawić?
Tak zrobiłem, kiedy warstwa srebra przekroczy dwa centymetry, sprzedam u jubilera :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
oKuba
-#
Posty: 3186
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Myjecie butelki po przepracowanym utrwalaczu? :-)

Post autor: oKuba »

miki11 pisze: 10 lip 2022, 10:24 Ale testy sprawności utrwalacza były poprawne, po 5 minutach negatyw był przejrzysty.
Zaiscie poprawne! :mrgreen:
PPaweł
-#
Posty: 1355
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Myjecie butelki po przepracowanym utrwalaczu? :-)

Post autor: PPaweł »

Tak właściwie, to ile srebra jest w, powiedzmy, pocztówkowym arkuszu papieru fotograficznego? Może by się opłacało skupować te wszystkie stare Fotonbromy, wydłubywać z nich srebro i sprzedawać? :-)
aka
-#
Posty: 5588
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Myjecie butelki po przepracowanym utrwalaczu? :-)

Post autor: aka »

miki11, wyrzuć ten pojemnik do plastików (segregacja!), idź do sklepu, kup mineralną w butelce 1l (są takie), napij się i wykorzystaj butelkę do przechowywania utrwalacza. Jak się pojawi osad to idź do sklepu...
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Myjecie butelki po przepracowanym utrwalaczu? :-)

Post autor: miki11 »

oKuba pisze: 10 lip 2022, 10:30 Zaiscie poprawne!
No co? Połowa czasu utrwalania wg noty katalogowej.
_________________
Łatwe nie cieszy
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Myjecie butelki po przepracowanym utrwalaczu? :-)

Post autor: miki11 »

aka pisze: 10 lip 2022, 11:31 wyrzuć ten pojemnik do plastików (segregacja!), idź do sklepu, kup mineralną w butelce 1l
Ale ja lubię ten pojemnik, jest w formie sześcianu i ma szeroki wlew. To zdecydowanie ułatwia mi robotę, żadnych pionowym, cienkich butelek PET, żadnych wypadających z nich lejków.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Myjecie butelki po przepracowanym utrwalaczu? :-)

Post autor: Imperitus »

PPaweł pisze: 10 lip 2022, 10:41 Tak właściwie, to ile srebra jest w, powiedzmy, pocztówkowym arkuszu papieru fotograficznego? Może by się opłacało skupować te wszystkie stare Fotonbromy, wydłubywać z nich srebro i sprzedawać? :-)
Ilości zakrawające na homeopatyczne, kiedyś emulsje były bogatsze w srebro, teraz na wszystkim się oszczędza. W litrze przepracowanego utrwalacza nie będzie pewnie nawet 1mg srebra, na papierach pewnie będzie więcej ale koszta odzyskiwania przerosną cenę metalu w skupie
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Myjecie butelki po przepracowanym utrwalaczu? :-)

Post autor: technik219 »

Imperitus pisze: 10 lip 2022, 18:18 W litrze przepracowanego utrwalacza nie będzie pewnie nawet 1mg srebra
Pomyliłeś jednostki ;-) W litrze zużytego utrwalacza (zużytego to znaczy takiego, w którym czas wyklarowania się negatywu wynosi tyle co nominalny czas utrwalania) może być około 6 g srebra. To, że współczesne materiały zawierają mniej srebra (ile mniej? 20%? 30%? połowę?) powoduje tylko to, że utrwalacz wolniej się zużywa, ale i tak "zużyty" będzie dopiero gdy stwierdzimy jak wyżej.
Lux mea lex
Z_photo
-#
Posty: 1012
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Myjecie butelki po przepracowanym utrwalaczu? :-)

Post autor: Z_photo »

Pojemnik można w prosty sposób oczyścić, nasypując do niego kilka garści gruboziarnistego piasku lub drobnoziarnistego żwiru o gładkich krawędziach. Taki wkład zmieszany wodą i mocno wstrząsany przez kilkadziesiąt sekund oczyści ścianki z nalotu - pozostanie tylko dokładnie wypłukać pojemnik.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
ODPOWIEDZ