Masowe płukanie barytu

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

no lepiej...oczywiscie zalezy czym podklejona bo nie tasma dwustronna z tesco...
sa calkiem obojetne spoiwa (bo to nie sa kleje tak naprawde) ktore i izoluja, i same nie wpuszczaja zadnych gowien w papier...gratis dostajesz plaszczyzne :)

co pewien czas slysze, ze odbitka musi oddychac. nikt nigdy nie wytlumaczyl czemu ma oddychac?
Awatar użytkownika
PMW
-#
Posty: 78
Rejestracja: 02 kwie 2011, 17:54
Lokalizacja: Warszawa STM
Kontakt:

Post autor: PMW »

oprawiać uczył mnie prof. Andrzej Pytliński - uważam że jego metoda jest skuteczna - całe pokolenia tak robiły... jest to standard jeśli chodzi o fotografię i przyjmowanie jej przez galerie w komis... za parę chwil otworzę ramę i wyjmę jedną sztukę z 2001 r. zrobię foty i pokażę jak to powinno wyglądać...
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

PMW pisze:
p1ot3 pisze:ja robie metoda na lenia, czyli tylko tyle ile trzeba, zeby mi sie podobalo.
to nie jest fotograficzne rozwiązanie :-(
edytuje, bo sie rozmyslilem.

p.
Ostatnio zmieniony 25 maja 2011, 19:54 przez voided, łącznie zmieniany 1 raz.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

PMW pisze:oprawiać uczył mnie prof. Andrzej Pytliński - uważam że jego metoda jest skuteczna - całe pokolenia tak robiły... jest to standard jeśli chodzi o fotografię i przyjmowanie jej przez galerie w komis...
tak, jest to standart, niestety w raczej tylko w naszej czesci Europy. gdzie indziej kleja i maja sie rownie dobrze. do znudzenia bede przypominal Adamsa ktory byl goracym zwolennikiem klejenia...

wiele rzeczy jest u nas standardem - niestety czesto z braku mozliwosci i potem kolejne pokolenia robia tak samo bo zyja w przekonaniu, ze nic sie nie zmienilo przez ostatnie 50 lat. no i w sumie u nas sie niewiele zmienilo, zwlaszca jesli chodzi o edukacje ciemniowa, dopiero cos sie zaczyna dziac...

edit: dowiem sie czemu ma oddychac czy nadal sie nie dowiem? :)

tak w ogole to ja nie neguje twojej metody. jest ok, tylko nie rozumiem potrzeby oddychania i strachu przed naklejaniem.
Ostatnio zmieniony 25 maja 2011, 19:41 przez dadan_mafak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PMW
-#
Posty: 78
Rejestracja: 02 kwie 2011, 17:54
Lokalizacja: Warszawa STM
Kontakt:

Post autor: PMW »

papier foma 3(n) negatyw fujicolor superia 100 :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

co do oddychania mistrz powiedział że mają oddychać i tak robię :lol: ... każdy ma swój sposób... ja również nie neguję klejenia 8-) ale nigdy nie zrobiłbym tego swoim pracom :D
Ostatnio zmieniony 25 maja 2011, 20:09 przez PMW, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
PMW
-#
Posty: 78
Rejestracja: 02 kwie 2011, 17:54
Lokalizacja: Warszawa STM
Kontakt:

Post autor: PMW »

a nie kleję dlatego żeby tasować się co 10 lat że podłoże nadal nie jest żółte pod spodem ;)

jakbym kupował od kogoś to życzyłbym sobie otworzyć i pokazać :D
Ostatnio zmieniony 25 maja 2011, 20:07 przez PMW, łącznie zmieniany 1 raz.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

PMW pisze: co do oddychania mistrz powiedział że mają oddychać i tak robię
no wlasnie...amoze mistrze zle przeczytal 40 lat temu i do dzisiaj pol Polski jest w bledzie? bo akurat te oddychanie to jest wymieniane jaka wada niepodklejanej odbitki :mrgreen:
takze argumenty strony przeciwnej znam i wydaja sie logiczne...za to nie znam argumentow strony "nieklejacej" a ten wlasnie jest wymieniany najczesciej :mrgreen:

ps. bardzo ladnie wykonana odbitka :!: :-D
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

PMW pisze:a nie kleję dlatego żeby tasować się co 10 lat że podłoże nadal nie jest żółte pod spodem ;)

jakbym kupował od kogoś to życzyłbym sobie otworzyć i pokazać :D
dobre podloze nie zolknie. a jak zloknie to nadal nie szkodzi odbitce - bo jest odizolowana :mrgreen:

odkleic mozna :!: poza tym te na sprzedaz z reguly sa nie klejone, chyba, ze ktos uprze sie miec od razu ta co wisi w galerii.
Awatar użytkownika
PMW
-#
Posty: 78
Rejestracja: 02 kwie 2011, 17:54
Lokalizacja: Warszawa STM
Kontakt:

Post autor: PMW »

dadan_mafak pisze:
PMW pisze: co do oddychania mistrz powiedział że mają oddychać i tak robię
no wlasnie...amoze mistrze zle przeczytal 40 lat temu i do dzisiaj pol Polski jest w bledzie? bo akurat te oddychanie to jest wymieniane jaka wada niepodklejanej odbitki :mrgreen:
takze argumenty strony przeciwnej znam i wydaja sie logiczne...za to nie znam argumentow strony "nieklejacej" a ten wlasnie jest wymieniany najczesciej :mrgreen:

ps. bardzo ladnie wykonana odbitka :!: :-D
dziękuję ... nie zapomnę wysłać Ci zaproszenia na wernisaż w pażdzierniku ( nie mam ani jednej kopii jeszcze ale nad tym pracuję ;)

PS.: na górze napisałem jaki to negatyw :roll: :oops:
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

dziekuje, chociaz nie obiecuje, ze przyjade bo do Warszawy mam 500km :roll:

nigdy bym nie pomyslal, ze taka odbitke mozna zrobic z kolorowego negatywu :shock:
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1043
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

dadan_mafak pisze:co pewien czas slysze, ze odbitka musi oddychac. nikt nigdy nie wytlumaczyl czemu ma oddychac?
Od której strony? Bo od strony emulsji to zdecydowanie - już dawno udowodniono praktycznie że odbitki wiszace w świetle i szczelnie zaramkowane padają szybciej. W papierach jest wystarczajaco dużo syfu żeby padły same z siebie - jak chcesz oddzielić fakty od mitów to polecam Henry Wilhelm'a - jego książka jest za free i wprawdzie długa, ale to najlepsze o archiwalności co powstało.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

nie, od strony podloza...
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1043
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Może o to samo chodzi - jak z przodu dasz szkło to tył zostaje jedynym ujściem/dojściem do emulsji.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

i chlonie syfy ktore ma w sobie papier plecow... :-)
Awatar użytkownika
PMW
-#
Posty: 78
Rejestracja: 02 kwie 2011, 17:54
Lokalizacja: Warszawa STM
Kontakt:

Post autor: PMW »

Mam zdjęcia ciotki Brygidy 1905, 1907, 1911, 1917 kontakty 6x9 i 9x12
nie ma o co się kłócić - nieźle się zachowały.
Przy naszym 45-60 minutowym płukaniu be sensu się tasować - za 150 lat będą w dużo lepszym stanie niż te wymacane, płukane prawdopodobnie kilka minut zdjęcia
ODPOWIEDZ