Masowe płukanie barytu

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

p1ot3 pisze:suszeniu na szybie zawsze wprawiaja mnie w dobry humor. :)
co takiego zabawnego jest w suszeniu na szybie? nie jest to oczywiscie konieczne...ale zadna metoda nie daje tak prostych odbitek


edit: emulsja ilforda nie wytrzymuje 24h w wodzie. zreszta po co mialo by zdjecie lezec 24h w wodzie?
Ostatnio zmieniony 24 maja 2011, 21:34 przez dadan_mafak, łącznie zmieniany 1 raz.
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

dadan_mafak pisze:
p1ot3 pisze:suszeniu na szybie zawsze wprawiaja mnie w dobry humor. :)
co takiego zabawnego jest w suszeniu na szybie? nie jest to oczywiscie konieczne...ale zadna metoda nie daje tak prostych odbitek
...
a to, ze ta 'oczywiscie niekonieczna' metode uwaza sie w polsce za jedyna i jedynie sluszna. to jest nawet troche smutne, jesli wezmie sie pod uwage jak wiele osob nie zasponsoruje producentow barytu bo sie wystrasza.

p.
Ostatnio zmieniony 24 maja 2011, 21:46 przez voided, łącznie zmieniany 1 raz.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

wiesz, nie da sie ukryc, ze akurat pod wzgledem "prostosci" odbitki to jest to najlepsza metoda i im wieksza odbitka tym bardziej sie sprawdza...niektorzy cenia sobie taka forme :)
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

alez nie mam nic przeciwko dopracowywaniu odbitek w taki czy inny sposob. kazdy ma swoj warsztat i swoje metody. tylko powiedz, czy taka, czasochlonna i upierdliwa metoda, ma sens w przypadku naprawde kazdej odbitki?

p.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

zalezy co kto robi...ja juz wyroslem z robienia na barycie czegos co nie jest warte czasu i materialu. ale jak juz robie to chce zeby bylo jak najlepiej :)

samo klejenie to pryszcz jest...najgorsze jest te mycie szyb, jak mam myc 20-30 szyb raz na tydzien to autentycznie jestem chory...
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

dadan_mafak pisze:zalezy co kto robi...ja juz wyroslem z robienia na barycie czegos co nie jest warte czasu i materialu. ale jak juz robie to chce zeby bylo jak najlepiej :)

samo klejenie to pryszcz jest...najgorsze jest te mycie szyb, jak mam myc 20-30 szyb raz na tydzien to autentycznie jestem chory...
no wlasnie o to chodzi - zalezy co kto robi.
i, oczywiscie, kazdy ma swoje normy, procedury. i tego sie nie przyczepie nigdy i nikomu, bo tez mam swoje i nie lubie jak mi sie ktos wtraca. :) mnie tylko drazni to traktowanie metody jako takiej, bez ktorej nie ma co sie brac za baryt. bo szyba to mus. a wcale nie, to tylko opcja.

ja robie metoda na lenia, czyli tylko tyle ile trzeba, zeby mi sie podobalo. jakos wychodzi i bez szyby. a robie tylko na barycie (jak juz robie tradycyjne odbitki) bo mi plastik nie pasuje do mojego prywatnego iso.

30 szyb co tydzien?! ja sie 2 tygodnie musze motywowac, zeby 30 butelek na nowa partie wina umyc...

p.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

no, ja tez uslugowo robie odbitki i zdazaja sie takie cykle...

30 butelek na 15 dni ? :)
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

dadan_mafak pisze:no, ja tez uslugowo robie odbitki i zdazaja sie takie cykle...

30 butelek na 15 dni ? :)
wlasnie przez chwile sie zastanawialem, czy to tak tylko hobbystycznie.
30 butelek tak raz na 2, 3 miesiace. na szczescie. ale nie rozdaje wiec w piwniczce systematycznie przybywa (zima mam przerwe i tylko spijam owoce swojej pracy :) ).

p.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

ok :-)
msierak
-#
Posty: 162
Rejestracja: 26 lis 2008, 08:19
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: msierak »

Szyba dość przereklamowana jest. Jak ostatnio spróbowałem zrobić emulsją do dołu (który to sposób daje podobno 100% płaskość), to rzeczywiście było super płaskie, ale przez pierwszą godzinę po wyschnięciu, potem się zwinęło...

Dlatego powielam hollywoodzkie schematy i wieszam klamerką za róg jak pranie i drugą klamerką obciążam drugi róg i się wcale strasznie nie zwija.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

zrob emulsja do gory i niech schnie 24h
zwija sie bo "pamieta" rolke na ktorej sie znalazl zaraz po wyprodukowaniu
ale nie faluje po bokach jak schnace swobodnie
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

Ja kupilem baryty 30-40 letnie ostatnio. No i nie maja juz takiej dobrej pamieci na szczescie :)
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
Awatar użytkownika
PMW
-#
Posty: 78
Rejestracja: 02 kwie 2011, 17:54
Lokalizacja: Warszawa STM
Kontakt:

Post autor: PMW »

p1ot3 pisze:ja robie metoda na lenia, czyli tylko tyle ile trzeba, zeby mi sie podobalo.
to nie jest fotograficzne rozwiązanie :-(
msierak pisze:Szyba dość przereklamowana jest.
to jedyna możliwość gdy nie chcesz kleić papieru trwale do podłoża... odbitka powinna oddychać

metodę z taśmą pocztową i szybą stosuje się od lat 30-40 i nic w tym temacie się nie zmieniło
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

PMW pisze:odbitka powinna oddychać
czemu powinna oddychac? zeby wiecej szkodliwych substancji i wilgoci zebrac?
Awatar użytkownika
PMW
-#
Posty: 78
Rejestracja: 02 kwie 2011, 17:54
Lokalizacja: Warszawa STM
Kontakt:

Post autor: PMW »

dadan_mafak pisze:
PMW pisze:odbitka powinna oddychać
czemu powinna oddychac? zeby wiecej szkodliwych substancji i wilgoci zebrac?
a lepiej żeby była podklejona :lol:
ODPOWIEDZ