Lupy powiekszalnikowe

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10070
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: J.A. »

Przy nieruchomym okularze, możliwość odejścia od centrum jest znikoma, troszkę większa niż przy mniejszym lustrze.
W łupach Peak (Micromega), okular wraz z przechodzeniem w kierunku krawędzi należy obracać wokół lego poprzecznej osi, czyli zmienia się kąt między lustrem a okularami, bo przecież zmienia się kąt padania promieni z obiektywu na lustro. Dlatego lustro jest takie długie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: mrek »

J.A. pisze: 17 paź 2019, 19:08 Przy nieruchomym okularze, możliwość odejścia od centrum jest znikoma, troszkę większa niż przy mniejszym lustrze.
To mam nadzieję, że Magna Sight da mi ciut większe odejście niż malutki Paterson
J.A. pisze: 17 paź 2019, 19:08W łupach Peak (Micromega), okular wraz z przechodzeniem w kierunku krawędzi należy obracać wokół lego poprzecznej osi, czyli zmienia się kąt między lustrem a okularami, bo przecież zmienia się kąt padania promieni z obiektywu na lustro. Dlatego lustro jest takie długie.
Może ktoś chce się pozbyć takiej lupy? Wiem, wiem. Wtedy oszaleję na punkcie wyrównania powiększalnika.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: Ozmin »

Ja właśnie przerabiam ten temat. Wczoraj licytowałem Versalab Parallel, bezskutecznie.
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: mrek »

No i ile trzeba wydać na takie coś?
Mam pytanie do użytkowników tego urządzenia. Przyczepiając lusterko do obiektywu sprawdzimy wyrównanie obiektywu więc płytki obiektywowej? A jak z maską na negatywy? Sprawdzamy jej wyrównanie bez wkręconego obiektywu?
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie.PNG (37.22 KiB) Przejrzano 2783 razy
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: Ozmin »

Tak. Kładzie się lustro do karetki bez obiektywu. W ten sposób sprawdza się równoległość powiększalnika względem maskownicy.
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: mrek »

W takim co tyle kosztuje w tym urządzeniu? Skalibrowanie wiązki aby wychodziła dokładnie prostopadle przez otwór w tarczy?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: Ozmin »

Cena jest sztuczna. Można samemu coś takiego zmajstrować. Jak poszukasz w google to znajdziesz DIY jak ktoś zrobił z celownika laserowego i wydrukowanej 3D podstawki do niego. Kupiłem najtańszy celownik laserowy i największą trudnością jest jego skalibrowanie. Reguluje się go za pomocą dwóch śrub, które po pierwszej kalibracji się urobiły. Zniechęciłem
się po dłuższej zabawie. Za jakiś czas wrócę do niego, chyba, że uda mi się coś wyrwać na ebay. Próbowałem też patentu z wydrukowaną kratką na folii i sprawdzenie wymiarów boków suwmiarką. Nie jest to łatwe jak z odbiciem wiązki lasera gdzie widać wyraźnie co i jak.
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: mrek »

Nie drukuj kratki.
Wystarczy kwadrat wielkości największego negatywu jaki obsługuje powiększalnik, wydrukowany laserem nawet na kalce technicznej. Kalka do karetki. Powiększasz obraz tego kwadratu i sprawdzasz czy boki są równe. Sprawdzisz nawet bez narzędzi, znacząc końce obrazu na innej kartce i przykładając do reszty boków.
Oczywiście laserowe narzędzie lepsze bo można regulować i śledzić postępy.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: mrek »

mrek pisze: 17 paź 2019, 18:12 Czy ktoś używał lupę Magna Sight
Sam sobie odpowiem bo już ją mam.
Lustro w Magna jest wielkie i pozwala obserwować obraz od brzegu do brzegu kadru.
Soczewki są wielkie i obserwuje się obraz z góry. To nie jest lupa do ostrzenia na ziarno, to jest lupa z własną matówką, na której ogląda się obraz. Coś jak lupka PZO z ubiegłego wieku. Z tym, że Magna ma skalę amerykańską :) no duża i solidna jest oraz jasna.
Poszukuję dalej, to znaczy poluję na Micromega w znośniej cenie.
A Magna Sight wystawiam do sprzedania w dziale bazar
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: kal800 »

No właśnie a propos PEAKa - w tej chwili jest dostępny tylko model 3 nowy w normalnych pieniądzach, zaś Model 1/Micromega Critical osiąga konkretne kwoty na ebayu. Czym to się różni? Ten Model 3 nie daje rady? Ja mam teraz Patersona, którego nienawidzę, zresztą jak każdy produkt tej firmy, co mi w ręce wpadł...
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10070
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: J.A. »

Jedynka ma bardzo duże lustro, dzięki czemu można ustawiać ostrość praktycznie w każdym miejscu na maskownicy. Trójka już niestety tylko w okolicach centrum, może nie tak ścisłym jak Paterson, ale raczej w promieniu kilku cm od osi.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: mrek »

Właśnie wylicytowałem taką ze sporym lustrem. Dam znać jak się sprawdzi.
Ale starego Patersona Major (tego wysokiego) nie wyrzucę bo mam wysoki powiększalnik bez przedłużki do ostrości.
No właśnie. Jak zrobić przedłużkę do pokrętła ostrości o średnicy 7 cm?
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
Przechwytywanie.PNG (287.1 KiB) Przejrzano 2647 razy
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10070
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: J.A. »

mrek, będzie Pan zadowolony.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: mrek »

Na to liczę.
Trochę się zmieniło od czasu lupek PZO
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: darekdp »

mrek pisze: 17 lis 2019, 21:57 No właśnie. Jak zrobić przedłużkę do pokrętła ostrości o średnicy 7 cm?
Kupić w markecie budowlanym uchwyt do rury kanalizacyjnej (taki z gumą) o odpowiedniej średnicy i "szpilkę" (czyli taki pręt gwintowany). Następnie wykręcamy oryginalny wkręt z kołkiem plastikowym z tego uchwytu i w jego miejsce wkręcamy tę szpilkę,
przyciętą na odpowiednią długość. Zakładamy obejmę na pokrętło ostrości i przesuwamy szpilką.
Nie jest to może przedłużka jak w Durst-ach ale zawsze coś.
z
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ