Lupy powiekszalnikowe

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

maqsz
-#
Posty: 400
Rejestracja: 04 gru 2008, 14:31
Lokalizacja: Wieś spokojna

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: maqsz »

Mam lupe Kaiser (nie mam pojecia jaki model - napisane jest na niej tylko "Kaiser"). Uzywam i jest na pewno wygodniejsza niz lupa PZO, ktora tez mam, ale nie powiem, zeby stanowila wobec niej jakis szalony skok jakosciowy. Ustawianie ostrosci w Opemusie 5a bez sruby mikro (trudno dostepna, moze ktos wie, czy od "szóstki" pasuja?) nie jest latwe i czasami zajmuje mi dluzsza chwile.

No i pytanie - czy lupa do ostrzenia na ziarno - Paterson czy jakas inna - bardzo ulatwia sprawe, czy raczej szkoda pieniedzy?

Aha, wzrok mam dobry.
--
Maciek
rybka
-#
Posty: 256
Rejestracja: 19 sie 2009, 21:13
Lokalizacja: dublin

Post autor: rybka »

Witam ! Mnie ulatwia ( a wzrok takoz mam dobry ) . Dawniej uzywalem PZO , ale ostatnimi czasy tylko jakiejs brytyjskiej nieokreslonego producenta .
Pozdrawiam .
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

bardzo ulatwia...
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Bardzo ułatwia :)
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
Coil
-#
Posty: 246
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: MałaPolska

Post autor: Coil »

pod warunkiem, ż jest dobrze skalibrowana. Niedawno uświadomiłem sobie, że mój Paterson pokazuje niewyobrażalnie piękne ziarenko a na odbitce ostrość się jakby rozjeżdża. Niby kreska wąska, równa a jednak coś brak :-?
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

to lupy sie jakos kalibruje?
Anzelm
-#
Posty: 52
Rejestracja: 24 lut 2009, 10:34
Lokalizacja: Oława

Post autor: Anzelm »

nie sądzę, albo jest dobra, albo do d... ;-)
Jedyne co można wyregulować to dioptryje, ale to sprawy ostrości na papierze nie załatwi
maqsz
-#
Posty: 400
Rejestracja: 04 gru 2008, 14:31
Lokalizacja: Wieś spokojna

Post autor: maqsz »

Coil pisze:pod warunkiem, ż jest dobrze skalibrowana. Niedawno uświadomiłem sobie, że mój Paterson pokazuje niewyobrażalnie piękne ziarenko a na odbitce ostrość się jakby rozjeżdża. Niby kreska wąska, równa a jednak coś brak :-?
A w tym Patersonie obraz jest rzutowany na matowke lupy, jak w Kaiserach, czy patrzysz bezposrednio na kartke lezaca na maskownicy? Bo jesli to pierwsze, to nie rozumiem, jaka kalibracja byla by tu mozliwa :?:
--
Maciek
wienczyslaw5
-#
Posty: 62
Rejestracja: 07 gru 2008, 09:57
Lokalizacja: Zabłudów

Post autor: wienczyslaw5 »

maqsz pisze:Ustawianie ostrosci w Opemusie 5a bez sruby mikro (trudno dostepna, moze ktos wie, czy od "szóstki" pasuja?) nie jest latwe i czasami zajmuje mi dluzsza chwile
A jakiż problem --- Opemus 5a ma użądzenie do ustawiania ostrości i lupa jest całkowicie zbędna --- wyciagasz karetkę do siebie o ok.1/3 i widzisz na maskownicy dwie białe linie --- kręcąc pokrętłem ostrości doprowadzasz do zjechania się tych linni w jedną ---- jak sie zejdą to musi byc ostro --- wciskasz karetke na miejsce i naświetlasz . :lol:
zatwardziały analogowiec
Awatar użytkownika
Coil
-#
Posty: 246
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: MałaPolska

Post autor: Coil »

Anzelm pisze:nie sądzę, albo jest dobra, albo do d... ;-)
Jedyne co można wyregulować to dioptryje, ale to sprawy ostrości na papierze nie załatwi
Myślisz, że to tylko dioptria? Jakoś nie chce mi się w to wierzyć.
maqsz pisze:A w tym Patersonie obraz jest rzutowany na matowke lupy, jak w Kaiserach, czy patrzysz bezposrednio na kartke lezaca na maskownicy? Bo jesli to pierwsze, to nie rozumiem, jaka kalibracja byla by tu mozliwa :?:
Jeśli dobrze pamiętam to nie matówka a lusterko, które odbija obraz przechodzący przez obiektyw oczywiście w odpowiednim powiększeniu.
Anzelm
-#
Posty: 52
Rejestracja: 24 lut 2009, 10:34
Lokalizacja: Oława

Post autor: Anzelm »

oczywiście, na tej samej zasadzie co np. wizjer w lustrzance
co by nie być gołosłownym
http://www.czarno-biale.pl/sklep/produc ... a49732b515
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

wienczyslaw5 pisze: A jakiż problem --- Opemus 5a ma użądzenie do ustawiania ostrości i lupa jest całkowicie zbędna --- wyciagasz karetkę do siebie o ok.1/3 i widzisz na maskownicy dwie białe linie --- kręcąc pokrętłem ostrości doprowadzasz do zjechania się tych linni w jedną ---- jak sie zejdą to musi byc ostro --- wciskasz karetke na miejsce i naświetlasz . :lol:
tyle teoria ;-)
w praktyce jest "prawie" ustawiona, ramki w Opemusach sa blaszane i ostrosc wypada w troche innym miejscu.
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

czy to samo jest w karetce magnifaxa? nie szukalem jakos intrukcji i zastanawialem sie co to jest na koncu karetki gdy patrzec od przodu powiekszlanika
zuzlo
-#
Posty: 32
Rejestracja: 07 lip 2009, 09:10
Lokalizacja: HD/Krakow

Post autor: zuzlo »

O ile pamietam lupa Kaisera miala chyba powiekszenie x4, co jest dzis pewnie maloprzydatne (drobnoziarniste filmy). Lupka powinna miec conajmniej x8 i nalezy pamietac, ze ostrzyc nalezy w osi optycznej obiektywu. Wyjatkiem sa lupki PEAKa model Nr 1/Micromega Critical Focuser, gdzie mozna ostrzyc nawet na krawedzi papieru poniewaz dziala ona do 30 stopni od osi optycznej. Lupki maja zazwyczaj jakis wzor do "kalibracji", czyli korekcji wad wzroku (zazwyczaj jakas linia lub prostakat, ktory trzeba widziec ostro)
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Lupy powiekszalnikowe

Post autor: mrek »

Czy ktoś używał lupę Magna Sight? Obrazek
Ona nie ma regulacji ostrości więc rozumiem, że należy patrzeć przez nią w okularach. Jak w praktyce sprawdza się ten jej wielki okular?
I pytanie dodatkowe czy to jej wielkie lustro daje jakąś możliwość odejścia do centrum kadru?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
ODPOWIEDZ