Lampy ciemniowe - czym świecicie, co polecacie?

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Owszem - ale te bardziej - 1 minuta z 15cm daje zaświetlenie że hej... - to przez to że mają zielony pik w widmie. No ale dałem na ścianie świecąc ogólnie na pokój (nad kuwetami ale nie świecąc w ich kierunku) i mogą być - spokojnie obrabiam xpressa i nic mu się nie dzieje - ale zalecam uważać (przy powiększalniku dałem czerwone - też jasno świecą i muszę zasłaniać przy ustawianiu ostrości bo przeszkadzają).
Ostatnio zmieniony 21 cze 2011, 20:09 przez Henry, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

No to jednak moja opcja, że lampa się wyłącza przy włączonym powiększalniku jest wygodna :)
I też, świecąc w sufit nie zaświetlałem ani xpressa, ani fomy czy starego fotonu, a z kilkunastu centymetrów po 10 sekundach papier był czarny.
Każda dioda "sieje bokiem", chyba tylko sodowe mają spektrum w punkt
moonster
-#
Posty: 6
Rejestracja: 26 lis 2010, 13:31
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: moonster »

Hej,

Paulmann 1W LED ORANGE GU10 odbite od sufitu nie zaświetla XP Ilfrord i Foma stało (test). Używam jednocześnie trzech w małej łazience, jasno jak diabli. Bezpośrednio zaświetlało przy próbie 6 min., sufit nie zaświetla. Koszt ok. 30 zł/szt.

Arek
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Dorwałem Tetenal Vario RC więc zrobiłem test - bursztynowe fluxy prawie wypalają w nim dziurę przy 1min/15cm. Przy 5min/50cm z 10 diód (i to nie skierowane bezpośrednio na papier) jest widoczne zaświetlenie :-( Za to czerwony flux (5 sztuk) przy 1min/15cm nie wywołał żadnego efektu (a na X-Press było lekkie zaświetlenie). Mam jeszcze starą diodówkę na zwykłych żółtych ale zapomniałem sprawdzić. Na razie bursztynowe (amber - często przez określany jako żółty choć to nie jest żółty!) fluxy wylatują i zmieniam je na czerwone. Poza tym czerwony to taki klasyczny kolor dla ciemni ;-)
Za jakiś czas dostanę w łapki czerwone diody 1W to też przetestuję.
Awatar użytkownika
norbss
-#
Posty: 92
Rejestracja: 03 kwie 2008, 21:34
Lokalizacja: rzeszów
Kontakt:

Post autor: norbss »

Kupiłem u tego gośćia http://allegro.pl/show_user.php?uid=1915203 żółte 6 szt.po przykryciu serwetką i skierowaniu w sufit , tetenala nie rusza, ilforda nie rusza,fome zadymiło ale 15 minut leżała na pralce.
Raffpsix
-#
Posty: 97
Rejestracja: 25 maja 2010, 12:51
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Raffpsix »

A do mnie takie coś z hong-kongu leci, jak przyleci to zmontuję z zasilaczem 12V i zobaczymy co to warte.

http://cgi.ebay.com.au/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=180657744992&ssPageName=ADME:X:AAQ:AU:1123
Ostatnio zmieniony 05 lip 2011, 15:01 przez Raffpsix, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

Raffpsix, za taką cenę to nawet gdybyś miał to na choince powiesić to warto było :mrgreen:
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
Drack
-#
Posty: 74
Rejestracja: 31 maja 2011, 19:10
Lokalizacja: Reda/3miasto

Post autor: Drack »

Czytam i czytam i nadal nie wiem jakie światło nie zaświetli mi fomaspeed variant III?
Pomocy, żarówka ciemniowa 15W skierowana w sufit zaświetla mi ten papier w kilka sekund.
Ostatnio zmieniony 07 lip 2011, 10:21 przez Drack, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

dawno temu w trawie, przyświecałem sobie w ciemni żarówką filipsa party 15W z czerwoną bańką. nie zaświetlała ani fomy, ani ilforda x-pressa, a bynajmniej nie świeciłem nią w sufit. na papier bezpośrednio tez nie. zatem pytanie, jaką masz tę żarówkę, ha?
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

Drack, jakiego koloru jest ta żarówka? Spróbuj z żarówką oliwkową lub takimże filtrem w lampie ciemniowej.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

no ale FOMA zaleca albo lampę czerwoną, albo diody o piku długości fali 610nm. a koledzy pisali, że oliwkowe im dymią i fomę i x-pressa.

do poczytania:
viewtopic.php?t=1546
viewtopic.php?t=283
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

20 sztuk żółte superflux nie zaświetlają: fomybrom, fomyspeed, ilfordaspeed, ilforda bartyta IV, starego fotona.
Odbite od sufitu.
Drack
-#
Posty: 74
Rejestracja: 31 maja 2011, 19:10
Lokalizacja: Reda/3miasto

Post autor: Drack »

Drack, jakiego koloru jest ta żarówka? Spróbuj z żarówką oliwkową lub takimże filtrem w lampie ciemniowej.
Ciężko powiedzieć, taka pomarańczowo-brązowo-czerwonkawa. Narva AF225 fotoorange. Więc IMO nie powinna zaświetlać tak samo jak pomarańczowe czy żółte diody.
figureliusz pisze:20 sztuk żółte superflux nie zaświetlają: fomybrom, fomyspeed, ilfordaspeed, ilforda bartyta IV, starego fotona.
Odbite od sufitu.
Te czteropinowe czy wystarczą te zwykłe taśmowe?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

ta żarówka, nie koniecznie musi mieć takie same widmo jak diody. poza tym w specyfikacji fomy piszą, że jest to papier o uczuleniu ortochromatycznym, a do tak uczulonego papieru powinno się stosować żarówki czerwone (610nm to barwa ciemnopomarańczowa).
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Te czteropinowe czy wystarczą te zwykłe taśmowe?
Ja używałem 4pinowych, do ręcznego lutowania, źródło TU
O, potaniały :-)
ODPOWIEDZ