Kto to widział, kto to widział takie ORWO

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Kto to widział, kto to widział takie ORWO

Post autor: Borys94 »

w z jednym temacie na forum miałem okazję pochwalić się pół darmowym nabytkiem filmów orwo chrom UT 19, miałem niewątpliwą okazję wywołać ów wynalazek niemieckiej myśli foto-technicznej. wywołanie długie uff ale jakoś szło. Coś popieprzyłem, dopiero kiedy nadszedł czas na zaświetlanie zobaczyłem ze chyba coś wyjdzie. kiedy już czas utrwalania minął i stabilizacji również gdy już koreks dawał ostatni opór podczas otwierania, i kiedy już spirale w raz załadunkiem zobaczyły światło łazienki, moja kopara spadła i potoczyła się pod pralkę. Kaprys orwo mnie docenił no albo moje błędy pokryły się i wyszło coś, ba kolor jest, czarne brzegi są, jest niestety zażółcenie a z resztą oceńcie sami
Załączniki
orwo 1.jpg
orwo 1.jpg (9.37 KiB) Przejrzano 6781 razy
orwo2.jpg
orwo2.jpg (14.16 KiB) Przejrzano 6727 razy
orwo3.jpg
orwo3.jpg (9.89 KiB) Przejrzano 6717 razy
orwo4.jpg
orwo4.jpg (14.27 KiB) Przejrzano 6718 razy
orwo5.jpg
orwo5.jpg (10.83 KiB) Przejrzano 6727 razy
orwo6.jpg
orwo6.jpg (17.19 KiB) Przejrzano 6740 razy
wienczyslaw5
-#
Posty: 62
Rejestracja: 07 gru 2008, 09:57
Lokalizacja: Zabłudów

Post autor: wienczyslaw5 »

A w czym to kolega wywoływał ? W dedykowanym procesie ORWO ?
Jako żywo przypomina moje pierwsze samodzielnie wywołane slajdy --- na początku wszystkie wychodziły właśnie takie i nie mogłem znaleźć przyczyny . Wydawało mi się iż wszystko robię poprawnie --- pilnowałem temperatury i czasów poszczególnych kąpieli , próbowałem naświetlać światłem dziennym jak i żarówką 500 W i ... i dupa --- następny znów taki sam . W końcu po zmarnowaniu kilkunastu slajdów doczytałem w jednej książce --- winny był pierwszy wywoływacz { ten czarno-biały } --- to nie może być taki pierwszy lepszy tylko dedykowany do tego procesu a ja stosowałem taki jak akurat miałem pod ręką --- Rodinal albo Hydrofen .
Kiedy kupiłem zestaw do slajdów ORWO skończyły się kłopoty .
zatwardziały analogowiec
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

wywołanie czb. to kodak D-76
zaświetlenie to światło powiększalnika w białej misce 10 min
wywołanie barwne orwocolor 17
odbielacz wedł. przepisu orwocolor 57a (ręcznie składałem i tu się pomyliłem bo nie mam dokładnej wagi)
utrwalacz 2M-US taki miałem pod ręką
stabilizacja fotonal od fomy 0,5%
dokładnych czasów oprócz światła nie podaję bo robiłem na oko, bez minutnika.
widać że piwnica dobrze służy filmom orwo, naświetlałem na 25 na aparacie zenit 122 więc tez trzeba wziąć poprawkę na poprawne naświetlanie
jak widać tylko w 2 kąpielach jest to dedykowany proces, może trafiłem na jakąś lepszą partię no bądź co bądź minęło 22lata, a orwo jak było świeże to było okropne
Awatar użytkownika
pq17
-#
Posty: 68
Rejestracja: 04 lut 2009, 14:39
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: pq17 »

hallo i cześć!
Naświetlanie wtórny robiłem zawsze pod wodą w białej misce lampą fotograficzną z wewnętrznym lusterem 500W w odstępie ok. 10-20 cm od powierzchni wody porzez po 3 minuty z każdej strony. (woda chroni przed ciepłem)
Wywoływacz pierwszy (cz-biały) musi mieć rodanek potasu ok. 1,5 - 2 gr/litr, i 7 ml
0,1 % roztworu jodku potasu, bo inaczej slajdy nie będą bardzo klarowne i ostre. (funkcjonuje podobnie jak w wywoływaczach akutacyjnych). Niemożna go zastąpić D 76 albo jakimś Rodinalem itd.
ORWO -Color C 07.
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

lepiej się cieszyć ze cokolwiek wychodzi jak jest tyle lat po terminie, a potem pracować nad efektem
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Tu oprócz wywoływacza (I) mógł zawinić utrwalacz: materiały barwne nie tolerują wywoływacza kwaśnego, tylko obojętny (na samym tiosiarczanie). Powinieneś w piwrwszym rzędzie dopracować wywoływacz (I) i potem wyrzucić zakwaskę z utrwalacza.
Jako wywoływacz (I) możesz użyć każdego przeznaczonego do obróbki niskotemperaturowej: Fomy, radzieckiego do procesu CO, Agfy do Agfachromu 41, i ORWO.
Podaję:

Kod: Zaznacz cały

                                    Agfa               Foma          Radz. CO         ORWO
Calgon                         2,0                     2,0            2,0                  2,0
Boraks                                                                    15,0                15,0
Metol                            3,0                     3,0       
Siarczyn s. bezw.        40,0                   50,0           40,0               40,0
Hydrochinon                  6,0                    4,5              4,5                 4,5
Fenidon                                                                      0,25              0,25
Węglan sodu bezw.    50,0                    40,0        (pot)20,0           30,0(pot)
Rodanek sodu            1,8                        2,5                2,5              2,0
Bromek pot.                 2,0                      2,0                2,0              2,0
Jodek pot.*)                 6,0 ccm               6,0               10,0         7-14ccm
Azotan 6-nitro.... **)   20,0 ccm
woda do 1000 ccm           
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

mi się wydaje że to ten wywoływacz barw siadł, a szło by w tym procesie puścić film wąsko taśmowy super8 firmy sviema ?
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Osobiście urzekła mnie ta słomeczka :-)

Brakuje mi jej na slajdach, które crossuję na negatywy (by móc potem robić z tego bez problemu odbitki).

Mógłbyś powiedzieć coś więcej na temat tego wywoływania w D76? Rozcieńczenie, czas mieszania, na ile naświetlałeś te slajdy itd.

P.S. Tak, Sviemę puścisz w tym procesie. Zajrzę zaraz do książki o wywoływaniu taśm filmowych, powinny być tam dokładniejsze czasy
A niech mnie TSS pokąsa!
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

to tak
1.wywołanie czb D-76 ok 10-13 min a temp olałem nie sprawdzałem ale ok 25-26*C
2. przerywanie tak jak w przepisie orwocolor 37 ok 3min
2. żarówka powiększalnika 150w 10-12min biała miska i przykładanie do źródła światła obydwiema stronami
3. wywołanie barwne orwocolor 17 10-12min
4wybielenie orwocolor 57a sam składałem i nie miałem dokładnej wagi 7-8min
5. utrwalanie to 2M-US ok 6min
6.stabilizacja fotonal 0,5% 5 min
wywoływacz D-76 to 1:0 nie lubię rozcięczać bo jestem sknera a to marnowanie wywojki. wszystkie czasy na oko bo nie liczyłem na minutniku. wywoływacz barw był na 1litr ja go zatężyłem robiąc do 600ml no i naświetlałem na 25ASA
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Cześć.

Właśnie suszę swoje UT20. Wywoływałem tak jak literatura nakazuje, choć zamiast chemii orwowskiej (1 i 2 wywoływacz) użyłem zamienników opracowanych przez Polifoto (znalazłem przepisy w książce Koteckiego).

Z braku jodku potasu, dosypałem do pierwszego wywoływacza szczyptę soli kuchennej licząc na to, że jest ona jodowana KI, a nie jodanem potasu. Do wywoływacza barw dodałem dodatkowe 0,5g TSSu z racji tego, że nie byłem pewien na ile mogę ufać swojemu 30-letniemu słojowi tej substancji.

Wyszło poprawnie przy naświetlaniu jako 6 ASA, pomijając niebiesko/purpurowy zafarb - w sumie to efekt zadymienia, występuje na wszystkich moich orwomaciach z tej zgrzewki. Następnym razem dorzucę trochę bromku i wydłużę nieznacznie wywołanie, albo zamontuję mocny filtr konwersyjny :)

http://tinypic.com/view.php?pic=10elx6b&s=6
(średnio wyszło przy 1/8 z ręki :P)
Ostatnio zmieniony 30 lis 2012, 19:32 przez rayman, łącznie zmieniany 1 raz.
A niech mnie TSS pokąsa!
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

w E-6 też bardzo ładnie, ale pewnie obniżyłeś temp

[ Dodano: Pią 30 Lis, 2012 ]
rayman pisze:Cześć.


Z braku jodku potasu, dosypałem do pierwszego wywoływacza szczyptę soli kuchennej licząc na to, że jest ona jodowana KI,
http://tinypic.com/view.php?pic=10elx6b&s=6
(średnio wyszło przy 1/8 z ręki :P)


Ej ale masz świadomość że soli kuchennej sie nie joduje jodkiem potasu KI ? tylko jodanem potasu KIO3, jodek potasu jest solą kwasu jodowodorowego HI a jodan potasu kwasu jodowego HIO3, a to spora różnica
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

wikipedia.pl, artykuł o jodku potasu pisze:jego nieznaczne ilości dodaje się do soli kuchennej (stąd tzw. sól jodowana). Alternatywnym dodatkiem jest jodan(V) potasu KIO3
Czysty chlorek sodu (NaCl) dodaje się też do niektórych wywoływaczy (widziałem go w jakimś Ilfordzie, bodajże w Perceptolu), więc zawartość soli kuchennej w pierwszym wywoływaczu nie powinna niby zaszkodzić. Jeżeli jest jodowana KI, może nawet efekt będzie na plus.

Niemniej jednak, jestem w miarę zadowolony z efektów. Póki co widzę, że za długo trzymałem to w pierwszym wywoływaczu (slajd jest zbyt przejrzysty, sama perforacja powinna być smolistoczarna), spróbuję też wydłużyć wywoływanie barwne (moje orwochromy mają tendencję do wpadania w niebieski) by podkręcić ciut żółty.

Grzegorz, wzsystkie orwochromy wychodzą tak w E-6, czy po prostu trafiłeś na jakąś szczęśliwszą, lepiej zachowaną rolkę? Z tego co widziałem, negatywy tej marki wychodzą bardzo słabo w C-41, mam pewne obawy czy w przypadku E-6 nie jest podobnie.
A niech mnie TSS pokąsa!
ODPOWIEDZ