Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: J.A. »

photoatelier, skoro nie widzisz, to jak możemy Cię poratować?
Używałem, choć szybko zmieniłem. Ale zapewniam Cię, że ona działa. No i nie służy do kalibracji, tylko ustawiania ostrości.
Najpierw w świetle białym, poza ciemnią ustaw sobie ostrość na nitkę. Zablokuj położenie okularu.
Potem w ciemni z negatywem o średniej szarości ustaw powiększalnik na maksymalne powiększenie. i ustaw ostrość "na oko".
Postaw lupkę na środku kadru i zobacz co tam widzisz, powinieneś zobaczyć różne jaśniejsze i ciemniejsze plamy. Kręcąc gałką ostrości, powinieneś zauważać różnicę w ostrości tych plam - tak właśnie działa lupka do ustawiania ostrości na ziarno.
Jak już zobaczysz to na maksymalnym powiększeniu, to powinieneś już wiedzieć czego i gdzie szukać na mniejszych powiększeniach.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
krzychu128
-#
Posty: 259
Rejestracja: 31 gru 2010, 02:54
Lokalizacja: Rzeszów

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: krzychu128 »

Obraz na maskownicy masz względnie ostry? Gdy przymkniesz maksymalnie obiektyw dalej nic nie widzisz?
photoatelier
-#
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: photoatelier »

Męki ciąg dalszy.. znalazłem stara lupke PZO, zarysowalem emulsje nozykiem, ostro jak dialbli, jak na te urzadzenie.. w patersonie nadal nic..juz nawet regulowalem samym okularem..bo moze wzrok nie ten.. nie pojawia sie nic..biale swiatlo i ostra "niteczka"...przeciez to nie mikrometry..cos walnietego w samej lupce?..kupilem tanio bo ktos cos zepsul, upadla, jest tam cos co moze przestawic widzenie? juz mi rece opadaja
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: J.A. »

Popełniasz jakiś błąd którego nie potrafisz zdiagnozować.
To jest bardzo prosty układ.
Nawet gdyby lustro się przestawiło, to widziałbyś ostro, ale nie byłoby ostro na maskownicy. Podobnie jest w przypadku przestawienia się lustra w lustrzance. Ustawiasz ostrość, na matówce masz ostro, a na filmie nie.
Obiektyw rzuca obraz na maskownicę, lupa go wcześniej przechwytuje lustrem i kieruje w kierunku okularu. Ostry obraz powietrzny powstaje w płaszczyźnie włosa. Okular to lupa, która powiększa obraz powietrzny.
Wziąłeś negatyw o średniej szarości?
Postawiłeś lupę w miarę blisko środka?
W ogóle zastosowałeś się do tego co napisałem wcześniej?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 222
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: BW »

- a czy ustawiłeś tę lupę patersona w centrum kadru gdyż ona ma niewielkie pole obrazu
Ostatnio zmieniony 21 sie 2023, 13:09 przez BW, łącznie zmieniany 1 raz.
photoatelier
-#
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: photoatelier »

OK,mały sukces..zmienilem negatyw.. powieksz. na max do góry, neg 4x5, ob. 4,5/110..jest obraz w lupce, zmniejszam obraz tez jest..aczkolwiek w pewnym momencie nie jestes wstanie patrzec w lupe i regulowac miechem bo tak dlugiej reki nie mam.. stad pytanie jak sobie z tym poradzic.. a dwa, skoro bylo trudno na poprzednim negatywie czy to oznacza ze nie wszystkie beda sie nadawaly pod tego patersona?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: J.A. »

photoatelier pisze: 21 sie 2023, 10:21 skoro bylo trudno na poprzednim negatywie czy to oznacza ze nie wszystkie beda sie nadawaly pod tego patersona?
Nie, na każdym się da, tylko się trzeba nauczyć. Pierwsze koty za płoty teraz będzie z górki.
photoatelier pisze: 21 sie 2023, 10:21 nie jestes wstanie patrzec w lupe i regulowac miechem bo tak dlugiej reki nie mam.. stad pytanie jak sobie z tym poradzic
Ja z tego powodu zmieniłem powiększalnik, poważnie, to był jeden z głównych powodów. DeVere ma gałki przy blacie i system linek.
A by tego nie robić, trzeba się postać o specjalne pokrętło. W Laboratorze 1200 są standardowo. Do LPL4500 trzeba kupić specjalną gałkę ostrości na lince, a w innych to nie wiem.
Edyta podpowiada, że jest też lupka która jest znacznie wyższa od tej którą masz. To może być najtańsze rozwiązanie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
photoatelier
-#
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: photoatelier »

hmm, trzeba cos bedzie wymyslec by sobie "reke" przedłuzyc.. dzieki za podpowiedzi :)
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: mrek »

photoatelier pisze: 21 sie 2023, 10:21 aczkolwiek w pewnym momencie nie jestes wstanie patrzec w lupe i regulowac miechem bo tak dlugiej reki nie mam.. stad pytanie jak sobie z tym poradzic..
Są obiektywy "szerokątne" do powiększalników.
W moim Durst 138, którego stół potrafi zjechać aż do podłogi, po pierwsze kupiłem wysoką lupkę Patersona. Po drugie na gałkę ostrości nałożyłem narzędzie do otwierania słoików (akurat średnica się zgodziła) i przedłużyłem metrową listewką jego ramiona. Ustawiam ostrość zgrubnie, a potem patrząc w lupę za pomocą długiego ramienia cyzeluję.
Na gałki ostrości w DeVere też patrzę zazdrośnie, ale mija mi gdy muszę z negatywu wyciąć fragment i odbić na 30x40. Wtedy stół w Durst 138 okazuje się niezastąpiony.
Załączniki
słoik.JPG
słoik.JPG (30.36 KiB) Przejrzano 812 razy
major.JPG
major.JPG (26.36 KiB) Przejrzano 812 razy
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
photoatelier
-#
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: photoatelier »

a ile cm ma ta Twoja lupka?
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: mrek »

jest w ciemni, nie zmierzę
Ale jest bardzo wysoka
Porównaj na zdjęciu wielkość soczewek. Bo optyka ta sama co w małej
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
krzychu128
-#
Posty: 259
Rejestracja: 31 gru 2010, 02:54
Lokalizacja: Rzeszów

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: krzychu128 »

Paterson major ma około 35cm wysokości. Z tym że mam chyba nowszą wersję. Zakupiona w tym roku.
Załączniki
IMG_0838.jpeg
photoatelier
-#
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: photoatelier »

oo, niezła.. mierzyłem, przy 110 jeszcze bym glowa zanurkowal.. ale jednak przy wiekszych ogniskowych powiekszalnik "jedzie" mocno w góre ..stad kolejne pytanie..od czego zaczać..czy patrzec na wygode czy na jakosc szkła.. (zakładając że dąze do tego by kiedys odbijac na barycie, robić porzadne powiekszenia, wyciągnąć z negatywu jak najwięcej).. posiadam aktualnie 110/ 4,5 (marka mi nie znana, logo wyglada na ruskie), meopte meopara 180/ 4,5 niestety bez kielicha i rodenstocka apo-gerogon 210/9.... logiczny wybór na rodenstocka, ze wzgledu na jakosc.. co sadzicie?
Z_photo
-#
Posty: 1026
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: Z_photo »

photoatelier pisze: 24 sie 2023, 09:53 (...) ..stad kolejne pytanie..od czego zaczać..
.. co sadzicie?
Może taki: https://kamerastore.com/products/rodens ... enlarger-2
Listki przysłony do oczyszczenia ale serwisowanie obiektywu powiększalnikowego nie powinno stanowić problemu.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
photoatelier
-#
Posty: 118
Rejestracja: 31 mar 2018, 18:32

Kondensor czy mieszalnik ? Na czym robisz odbitki?

Post autor: photoatelier »

wow
ODPOWIEDZ