Komputer nie widzi Nikona LS-8000/9000ED - pomocy!

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

też dobry pomysł.
co do kontrolerów itp
windows widzi, wydaje mu się że są sprawne, znaczy komunikują się z nim i dla niego działaja poprawnie, nie wiem czy uszkodzenie choćby elektroniczne gdzieś dalej może skutkować nieprawidłową komunikacją z systemem, czyli nie działa do końca poprawnie ale windowsowi melduje sie że jest ok, ale jestem 99% że takie np uszkodzenie gniazda, nie zostanie wykryte
jesli nie masz wolnego dysku ( bo instalowanie na partycji trochę upierdliwe ) to może jakiś linux live by załatwił sprawę? ale tu koledzy linuxowcy musza sie wypowiedzieć, choc wydaje mi się że powinien wykryć, nowe linuxy są windowso podobne i to bardzo

kolejna kwestia i chyba na razie wciąż pewna, dalej nie jest wiadomo co nie pracuje poprawnie, bo niby mozna by próbować trybu zgodności z win xp, ( nie wiem jak, nie szukałem ) ale skoro win 7 nie widzi skanera, to dalej stoisz w miejscu, znaczy na początku, znaczy jakbys miał skaner w pudełku ;) i doputy system go nie zobaczy doputy dalsza walka jest bezsensowna bo system musi widzieć urządzenie, nawet jako nieznane, ale musi widzieć
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10072
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Malfas pisze:bo system musi widzieć urządzenie, nawet jako nieznane, ale musi widzieć
Amen.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: renes »

Dzięki za rady.

J.A. Twój zrzut z ekranu otwiera mi się w części, podeslij go na PM.

Jak widać problemy z "rozpoznawaniem" urządzeń FireWire przez Win7 64-bit ma sporo osób:

http://social.technet.microsoft.com/For ... 84537e8da1
Ostatnio zmieniony 09 lis 2012, 00:10 przez renes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: przemur »

+1 z live linuxem. Sciagnij Ubuntu: http://www.ubuntu.com/download/desktop odpal, wlacz tryb "demo/live" i pobierz VueScana http://www.hamrick.com/#download - nie potrzeba instalowac zadnych dodatkowych sterownikow.

O ile system nie bedzie mial klopotow z rozpoznaniem karty FW (nie powinno byc), to VueScan na starcie powinien rozpoznac skaner.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5571
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

Kolega czytał co pisze Nikon?
proszę wymagania:
Windows

CPU: Pentium® 300 MHz or faster.
OS: Windows®98SE, Windows®Me, Windows®2000 Professional, Windows®XP Home Edition, Windows®XP Professional or Windows Vista pre-installed model.* Windows 7 not supported *Windows 7 not supported *
RAM: 128MB or more (512MB or more is recommended). **
Hard disk: 40MB required for installation (200MB is recommended), with an additional 200MB of free disk space available while Nikon Scan is running.
Display: 800 x 600 with 16-bit colors (full color is recommended).
Interface: IEEE1394: OHCI-compliant, IEEE1394 interface required.
Others: CD-ROM drive required for installation

* Note: More memory may be required depending on film type, scan size, resolution, bit depth, the number of scans performed in each session, the film holder or adapter used, and whether Digital ROC or Digital GEM are used. A system with more than the minimum amount of memory is recommended.
** Note: Additional free disk space may be required depending on the film type and number of frames. Nikon recommends having as much free disk space as possible when running Nikon Scan.
więc nie wiem, czy jest sens kombinowanie z tym czy tamtym.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: przemur »

rbit9n pisze: więc nie wiem, czy jest sens kombinowanie z tym czy tamtym.
To ze W7 nie jest wspierane nie znaczy jednoczesnie ze nie dziala... ale pomocy technicznej od Nikona na to nie dostanie. :-> Tak czy inaczej - zawsze mozna kombinowac z maszyna wirtualna z innym systemem. Jak mialem kiedys Plusteka to tak wlasnie robilem. Dalo sie bez wiekszego klopotu.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5571
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

w maszynie wirtualnej to pewnie tak.
ja rozumiem komunikat nikona tak, że położyli przysłowiową lachę na nowe systemy i raczej kombinowanie nic nie da.
jak pisałeś wcześniej, lepiej spróbować z jakimś linuchem.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10072
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

rbit9n pisze:więc nie wiem, czy jest sens kombinowanie z tym czy tamtym.
Nikon nie wspiera LSa 2000 już chyba od 10. a może i więcej lat. Na żadnym współczesnym systemie operacyjnym. Nie dalej jak w ubiegłym miesiącu uruchamiałem koledze ten sakaner na XP SP3.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: renes »

Coolscan 8000ED pod Win7 64-bit z VueScanem pracuje bo piszą o tym właściciele 8000ED na róznych forach.
Awatar użytkownika
axer
-#
Posty: 76
Rejestracja: 06 wrz 2007, 22:09
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: axer »

Zakładam, że instalując VueScana wybrałeś opcję instalacji sterowników do starszego typu skanerów (niezbędne, by wszystko hulało). Jeśli nie lub masz wątpliwości - odinstaluj i zainstaluj ponownie VueScana wraz ze sterownikami. Jeśli tak, to spróbuj poniższej sekwencji:

1. Wyłącz komputer i skaner
2. Włącz skaner
3. Poczekaj, aż się uruchomi (dioda przestanie migać i będzie świecić ciągłym światłem)
4. Włącz komputer
5. Odpal VueScana

Powyższe powinno rozwiązać problem. Nie wiem dlaczego, ale skanery Nikona podpięte pod FireWire zawsze musiałem włączać przy wyłączonym komputerze, inaczej nie wykrywał ich żaden z programów (VueScan, NikonScan) - niezależnie, jaki miałem system (XP, 7).
większy format - większy problem
renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: renes »

Zainstalowałem VueScana pod konkretnie ten skaner, i wersja 64-bit pod Win7.
Zrobiłem jak napisałeś i z różnymi kontrolerami, bez zmian.

Zadzwonię jutro do iSpota w Galerii Mokotów. Obawiam się, że mogą jednak marudzić. Z drugiej strony w tym wypadku tylko potwierdzę, czy skaner pracuje, a to widziałem u sprzedającego w domu pod XP 32-bit. Wciąż nie da mi to odpowiedzi dlaczego nie ppracuje pod Win7 64-bit . Najlepiej więc byłoby podłączyć go u kogoś kto posiada skaner Nikona i pracuje z nim pod tym systemem, wtedy możemy sprawdzić wszystko, porównać i w końcu odkryć gdzie tkwił problem. Może się okazać że każdy z trzech moich kontrolerów nie jest przygotowany do pracy pod Win7, albo że Windows podstawia nie te kontrolery. Na Maku tego nie sprawdzimy. Jeśli znacie kogoś w Warszawie lub okolicach kto ma Coolscana łączonego przez FireWire i pracującego pod Win7 (może jakieś studio), to zapytajcie w moim imieniu czy mógłbym przyjechać podłączyć swój.
axer pisze:Zakładam, że instalując VueScana wybrałeś opcję instalacji sterowników do starszego typu skanerów (niezbędne, by wszystko hulało). Jeśli nie lub masz wątpliwości - odinstaluj i zainstaluj ponownie VueScana wraz ze sterownikami. Jeśli tak, to spróbuj poniższej sekwencji:

1. Wyłącz komputer i skaner
2. Włącz skaner
3. Poczekaj, aż się uruchomi (dioda przestanie migać i będzie świecić ciągłym światłem)
4. Włącz komputer
5. Odpal VueScana

Powyższe powinno rozwiązać problem. Nie wiem dlaczego, ale skanery Nikona podpięte pod FireWire zawsze musiałem włączać przy wyłączonym komputerze, inaczej nie wykrywał ich żaden z programów (VueScan, NikonScan) - niezależnie, jaki miałem system (XP, 7).
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

a ja wrócę jeszcze raz do osprzętu. zassij z netu linuxa live, powinien wykryc, może byc ubuntu, może byc mint, jest tego duzo, oba są user friendly. w dalszym ciągu nie wiemy czy Twoje kontrolery FW działają
ODPOWIEDZ