Jaki rzutnik do slajdów?

Jak pokazac fotografie? Albumy, Passe partout, podklejanie zdjęc, prezentacje i strony www

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Jaki rzutnik do slajdów?

Post autor: slawoj »

Witam.

Stoję przed zamiarem kupna rzutnika do slajdów typu 135 - mały obrazek.
(Jednocześnie proszę o nie zadawanie mi idiotycznych pytań typu: po co ci rzutnik w dobie cyfry?)

Generalnie chodzi mi o łatwość obsługi, niezawodność i "kulturę pracy". Jednocześnie z góry wykluczam magazynki typu karuzelowego.
W związku z tym mam kilka pytań, które pomogą mi wybrać konkretną markę a potem model, jakich rzutników używacie bądź polecacie:
- sterowanych przez kabel czy pilota
- pasiadających Auto Focus czy ostrzenie ręczne
- obiektyw stałoogniskowy czy typu zoom (odległość od ekranu ok. 2-3m.)
- powinien akceptować jak najwięcej typów ramek

:?:
Cielak
-#
Posty: 2
Rejestracja: 07 kwie 2008, 17:49
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cielak »

BRAUN!!! a co do reflecty to słyszałem że szybko się psują.
Co do obiektywu to zależy jakiej wielkości chcesz mieć obraz, ale daj sobie luz z zoomem przy odległości z jakiej bedziesz rzucał...
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Cielak pisze:jakiej wielkości chcesz mieć obraz
Generalnie stawiam na wygodę. Myślałem o obrazie max. 1,0-1,5 metra na dłuższym boku. Czyli powiększenie jakieś 30-to krotne.

:!:
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

sławoj pisze: - sterowanych przez kabel czy pilota
- pasiadających Auto Focus czy ostrzenie ręczne
- obiektyw stałoogniskowy czy typu zoom (odległość od ekranu ok. 2-3m.)
- powinien akceptować jak najwięcej typów ramek
Mam Brauna 663.
Nie wyobrażam sobie pracy z kablem, zwykle jak puszczam slajdy to siedzę w najmniej wygodnym miejscu (lepsze dla oglądających) i kabel zwykle by utrudniał.
Slajdy w cienkich ramkach mają to do siebie, że pod wpływem ciepła się odkształcają i AF koryguje to, ale można od biedy go nie mieć - ale wtedy musisz mieć rękę na obiektywie cały czas i kręcić. Patrz wyżej...
Nie widziałem pokazu z zooma, więc się nie wypowiem. Mam szkło z regulacją przesłony i to się przydaje w mniejszych pomieszczeniach, bo można zwiększyć głębię ostrości (ale f4 to zwykle max). Dziś bym pewnie kupił jaśniejszy, ale ostrzejszy obiektyw (mówię o Ultralitach Brauna), jest minimalna różnica między nimi - ale jest.
Teoretycznie mój Braun obsługuje wszystkie formaty, ale coś jest nie tak z blokadą pogrubiacza ramienia popychającego ramki i by pracować na grubych ramkach muszę je blokować taśmą klejącą - to nie jest rozwiązanie dla osób mających różne ramki.
Awaryjność? Sporo go nosiłem na różne pokazy, w końcu coś się zaklinowało w mechanizmie podawania ramek i pękło - dałem radę sam naprawić. Ogólnie środek to plastik, więc wątpię by moje wnuki go używały. Dziś kupowałbym Pradovita Leitza, są trochę solidniejsze. Mam zresztą stary rzutnik Leitza z lat 50 i wygląda/działa jak nowy - tyle że nie ma żadnej automatyki...
I najważniejsze na koniec: nie kupuj rzutników 150W, są za słabe na odległości większe niż 2m lub niecałkiem ciemne pomieszczenia.

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Cielak
-#
Posty: 2
Rejestracja: 07 kwie 2008, 17:49
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cielak »

150W- fakt, a ja mam takie pytanie, jeśli na rzutniku jest napisane max.150W to jak wsadze 250W to coś się stanie?
Awatar użytkownika
pawli
-#
Posty: 19
Rejestracja: 21 mar 2007, 14:58
Lokalizacja: Puławy

Post autor: pawli »

jeżeli jest platikowy to sie prawdopodobnie rozpłynie.
omus
-#
Posty: 35
Rejestracja: 06 lis 2007, 09:26
Lokalizacja: Polska

Post autor: omus »

Ja mam Agfe Diamator AF i jestem bardzo zadowolony. Ma objektyw 2,8/85 i to z 1,5-2 metrów daje obraz wielkości około 1,2 meta szerokości.
Miałem wcześniej Rolleia karuzekowego który miał zepsuty autofocus, co strasznie utrudniało ogladanie - cały pokaz z ręką na obiektywie.
Ta Agfa jest pod tym wzgledem genialna, AF działa beż zażutu z róznymi typami ramek a dodatkowo na pilocie (kablowym) znajduje się 2 przyciski odpowiedzialne za menualne ostrzenie, które uruchamiają małe serwo i objektyw kreci się w jedną bądź drugą strone. Kabel nie przeszkadza mi absolutnie. Żarówka ma 2 stopnie jasności a pilot wbudowany wskaźnik świetlny w postaci strzałki.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Dziękuję za informacje - będę polować na Allegro.
A potem, no cóż - proces E6 się kłania.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

dodam od siebie, że mam taki model http://arbiter.pl/galeria/rzutnik i jestem zadowolony, a konkretnie chodzi o REVUE Focus 400 AFM. czyli taki http://rtv-agd.galerki.pl/html/projektor.revue.html bez karuzeli.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
cps
-#
Posty: 2
Rejestracja: 04 lut 2011, 13:09
Lokalizacja: Sz-n

Rzutnik- duży obraz z małej odległości

Post autor: cps »

Witam.
Piszę ponieważ poszukuję rozwiązania odnośnie rzutnika do slajdów, a jestem nieco niezorientowany i ciężko cokolwiek na google odnaleźć w tym temacie.

Sprawa wygląda tak, iż jestem posiadaczem starego rzutnika Diapol 150. Obiektyw 2,8/85. Generalnie chodzi o to aby uzyskać z niego jak największy obraz z jak najmniejszej odległości (jakość obrazu w tym wypadku ma mniejsze znaczenie). Idealne wymiary to obraz 2x3 metry z odległości 3, 4 metrów.

W związku z powyższym pytanie- czy istnieje obiektyw, który potrafi rzucić ostry obraz o takich wymiarach z tej odległości ? Jakie parametry powinien mieć taki obiektyw i czy pasuję do tego Diapola ? Gdzie można go nabyć ?

Ewentualnie gdybyście mogli polecić jakiś inny model rzutnika i kompatybilnego obiektywu, który poradzi sobie z czymś takim.

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc. Z góry dzięki i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
chodor
-#
Posty: 57
Rejestracja: 21 cze 2010, 19:28
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: chodor »

Ja ze swojej strony polecę Leica. Posiadam obecnie dwa, te same modele - Pradovit P 150 jeden z IR drugi bez, obiektywy to Hektor i Colorpan obydwa 85 2.8f. Colorpan zauważalnie lepszy. Wcześniej miałem Brauna (starałem się znaleźć w internecie model ale nie potrafię) taki z mleczną szybą na górze na żarówkę 150W z AF. Czasem miał problem z pilotem IR i czasem, a może częściej niż czasem problem z ramkami - zacinały się. Kolega wyżej chwali Baruny, cóż mój to był niższy model, może akurat taki felerny, nie wiem.
Obecnie na Leica jeszcze ani razu nie zacięła mi się ramka. Obsługuje wszystkie formaty (chyba). Osobiście używam grubych i CS.
Rzutnik do pokazania pozytywów rodzinie, przyjaciołom. W sumie nie mało nosiłem i nic. Skłamałbym, na dzień dobry jak nabyłem musiałem dolutować kabel do AF od tego momentu ok.

Wcześniej też polowałem a podanym przez Ciebie slawoj serwisie, albo ceny jakieś dziwne były albo sprzętu nie było. Obydwa kupiłem na ebay.de poszły za 250zł.
Jeśli będziesz polował na inne firmy (braun chyba tez niemiecki) to polecałbym ci za odrą, więcej i chyba taniej. Niemcy teraz się tego wyzbywają.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Obiektywy szerokokątne do polskich rzutników Diapol i Krokus mają ogniskową 50mm i najczęściej światło f=2,8.
Najlepiej użyć do tego celu obiektyw Rolleia, Kindermanna czy Reflecty, bo one mają tą samą średnicę (42,5mm) mocowania co rzutniki krajowe.
Ja nie posiadam już żadnego rzutnika, ale dużo informacji znajdziesz w tym wątku Obiektywy do rzutników slajdów.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez slawoj, łącznie zmieniany 3 razy.
cps
-#
Posty: 2
Rejestracja: 04 lut 2011, 13:09
Lokalizacja: Sz-n

Post autor: cps »

Jakby ktoś miał taki obiektyw szerokokątny na sprzedaż to proszę o kontakt... nigdzie nie mogę namierzyć... ciężka sprawa :(
subiluru
-#
Posty: 10
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: subiluru »

Polecam szczerze Kindermann. Nie jestem żadnym specjalistą ale jest bardzo bardzo solidny. Slajdy wyglądają genialnie. Ma to nawet 2 żarówki i można sobie przełączać w razie spalenia. Podgląd slajdów. Pilot, focus w pilocie, autofocus. Jestem zachwycony.
Zeiss Ikon ZI, Olympus XA
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Post autor: filozof97 »

Co sądzicie o tym? Będą do niego pasowały magazynki od diapola? (te najłatwiej dostać) W rzutnikach jestem zielony.
http://allegro.pl/rzutnik-slajdow-braun ... 34046.html
Ostatnio zmieniony 11 sie 2011, 17:10 przez filozof97, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ