Jaki laptop polecicie?

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jaki laptop polecicie?

Post autor: J.A. »

pelovsky, gdybym nie znał działów IT i ich umiejętności w 25 tysięcznej korporacji, to bym ...

Pewnie nawet nie wiesz, że 99% oprogramowania pod win można natywnie odpalić na MacOS.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jaki laptop polecicie?

Post autor: 4Rider »

J.A. pisze: 31 gru 2019, 12:07 pelovsky, gdybym nie znał działów IT i ich umiejętności w 25 tysięcznej korporacji, to bym ...

pelovsky pisze: 31 gru 2019, 07:31
J.A. pisze: 30 gru 2019, 22:37 gdybym nie używał sprzętu Apple od przełomu milenium, to może bym uwierzył w to mniej więcej.
gdybym od 11 lat nie kierował działem informatyki w 130-osobowej firmie, to może bym się przejął Twoim zdaniem w tym temacie ;-)
To już walka o to kto ma większego :mrgreen:

Lepszego Nowego Roku Życzę!
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jaki laptop polecicie?

Post autor: J.A. »

4Rider pisze: 31 gru 2019, 12:18 To już walka o to kto ma większego
to jest trochę tak jakby Ci kto wmawiał, że do Bronki nie ma węzyka spustowego. :-)
Do siego roku.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jaki laptop polecicie?

Post autor: aka »

4Rider pisze: 31 gru 2019, 12:18 To już walka o to kto ma większego
Laptopika?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jaki laptop polecicie?

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 31 gru 2019, 12:46
4Rider pisze: 31 gru 2019, 12:18 To już walka o to kto ma większego
Laptopika?
Tu chyba wygrywam ja ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Jaki laptop polecicie?

Post autor: kal800 »

pelovsky pisze:
J.A. pisze: 30 gru 2019, 22:37 gdybym nie używał sprzętu Apple od przełomu milenium, to może bym uwierzył w to mniej więcej.
gdybym od 11 lat nie kierował działem informatyki w 130-osobowej firmie, to może bym się przejął Twoim zdaniem w tym temacie ;-)
Poniekąd Cię rozumiem, ponieważ znam doskonale sposób rozumowania 99% działów IT i ich szefów na rynku. Sam sprzedaję soft biznesowy i z IT jest zawsze największy problem. Z biznesem człowiek się ułoży, zarząd przekona, a tu nagle wyskakuje IT, a że standard nie ten, a że lepiej to zrobić na sapie albo innym monstrum, a że sap da 60% tego co my, po 3 latach za dziesięć razy tyle, to już pikuś, grunt, że IT ma spokój ;). Mieliśmy raz na widelcu wdrożenie w 10 krajach dużej korporacji, i tylko dlatego, że IT się spultało, tego nie mamy, a że biznesowy problem do dzisiejszego dnia nie rozwiązany, a cała rzesza ludzi ciśnie na piechotę na excelu piąty rok z rzędu... a kogo to obchodzi?

Kiedyś pracowałem w bardzo zacnej firmie, też 130 osobowej. Jak przyszła wymiana gratów, to nasz dział wziął delle i nokie, a drugi, bynajmniej nie marketing, tylko dział merytoryczny uparł się na iphony i maki. IT i cała reszta pukali się w głowy, że to niestandardowe, że będą tylko kłopoty z tym - był ogólny lament, ale że przełożenie na zarząd było, to dopięli swego. No i co? I nic. Wszystko działało, tamci zadowoleni z eleganckim sprzętem, niezawodnym i szybkim, a ja się męczyłem godzinami, jak by tu obejść firmowe AD, żeby wywalić z systemu norton antywirusa, który mi tak spowalniał system, że prawie robić się nie dało. A szef IT w końcu też na maka przeszedł ;).


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Jaki laptop polecicie?

Post autor: pelovsky »

No panowie, widzę że lepiej się znacie na mojej robocie niż ja, więc składam broń :-D
Do siego!
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jaki laptop polecicie?

Post autor: J.A. »

pelovsky, nie znam się na Twojej robocie, ale nie wmawiaj mi, że coś nie działa na sprzęcie, którego od 20 lat używam.
Podaj listę oprogramowanie, które nie działa.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Jaki laptop polecicie?

Post autor: kal800 »

na robocie to Ty się znasz doskonale, po prostu często w organizacji istnieją jakieś tam różnice zdań i nie zawsze punkt widzenia IT się musi zgadzać z biznesem. Najważniejsze, że członek zarządu, o którym pisałeś na początku uwielbia swojego Macbooka i praca na nim sprawia mu przyjemność - z punktu widzenia organizacji, to chyba dobrze nie? Nawet jeżeli ktoś tam z działu IT będzie musiał się do Pana Prezesa przejść od czasu do czasu, żeby coś tam ustawić :)
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Jaki laptop polecicie?

Post autor: pelovsky »

J.A. pisze: 31 gru 2019, 18:00 nie wmawiaj mi, że coś nie działa na sprzęcie, którego od 20 lat używam.
Podaj listę oprogramowanie, które nie działa.
Proszę bardzo. Pan wice-prezes na swoim wypasionym macbooku nie może:
wydrukować w kolorze na stojącej obok jego pokoju kserokopiarce Ricoh MPC3003 (bo nie ma sterowników na Maca. Wyjście - dokupienie modułu PostScript. Cena - 1500 euro).
Nie może podpisać przelewu w banku. Odpowiedź opiekuna klienta w banku Pekao SA - na Macu można podpisywać przelewy, ale najpierw trzeba na nim zainstalować Windowsa. Czy zmienimy bank, bo podpisywanie przelewów nie działa na Mac? No raczej nie.
Nie może uruchomić portalu obsługi systemu kadrowego. System kadrowy - koszt wdrożenia ok. 400.000zł, ma web serwis wniosków urlopowych zrobiony w Silverlight. Czy zmienimy system kadrowy na inny, bo jeden pracownik nie może go odpalić? No raczej nie.
Nie może podpisać podpisem kwalifikowanym dokumentów umów. Dlaczego? Ja już przestałem dochodzić. Nie działało to na jego Macu nigdy.
Nie może zaopiniować treści umowy przesłanej do niego w systemie obiegu dokumentów - bo system edytowanie plików typu word ma zrobione w ActiveX. Czy działa to na Macu? Nie. Czy to jest powód do wymiany tego systemu? Nie.
To jest tylko wierzchołek góry lodowej. A to, że on jest zadowolony z intuicyjności systemu - ekstra! Jeśliby prywatnie chciał na nim sobie oglądać, pisać, przeglądać czy cokolwiek - super. Jeśli użytkowanie Maca wiąże się z paraliżem organizacyjnym i robieniem wszystkiego za niego albo dookoła - no to litości.
kal800 pisze: 31 gru 2019, 18:08 to chyba dobrze nie? Nawet jeżeli ktoś tam z działu IT będzie musiał się do Pana Prezesa przejść od czasu do czasu, żeby coś tam ustawić
no pewnie! Ale on, poza prezesem, jest jedyną osobą, dla której to z punktu widzenia organizacji ma szansę mieć "sens" - bo człowiek nie ma nic do gadania. Jeśli miałbym albo moi pracownicy biegać tak do 128 innych Maców - to by nas było potrzebnych 10x tylu.
DLa jasności - ja nie mówię, że nie ma firm albo środowisk, w których Maki się nie sprawdzają - na pewno są. Nasze na pewno nie jest, a dostosowanie go do tego, żeby było jest tak kosztowne, że ból głowy. A w efekcie co można otrzymać? Zadowolenie pracownika z interfejsu systemu?
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Jaki laptop polecicie?

Post autor: kal800 »

No co my tu mamy:

1. Silverlight - technologia będąca kompletnym niewypałem, którą zresztą Microsoft już porzucił i nie rozwija od paru lat. Jeżeli macie system kadrowy za 400k, a producent cały czas utrzymuje jakieś komponenty w tej technologii, to tylko dobrze o nim świadczy :))
2. ActiveX - jak wyżej - technologia dziurawa jak sito, nawet w Windowsie trzeba to włączyć na wyraźne życzenie użytkownika, nie chcę się wtrącać, ale ja jako szef IT nigdy bym nie zezwolił na stosowanie tych technologii, właśnie z powodów bezpieczeństwa - odpowiadam za bezpieczeństwo infrastruktury.
3. Bank Pekao SA - sorry, ale jeżeli bank ma wysrane na to, że całkiem spora część użytkowników nie jest w stanie korzystać z ich systemu, to tak - ja bym zmienił bank. Nie mówimy o jakimś mega archaicznym i egzotycznym systemie, ale do diabła, udział Mac'ów na ten moment na rynku to około 10%. To chyba znacząca już liczba.
4. Ricoh, hmmm - http://support.ricoh.com/bb/html/dr_ut_ ... pc3003.htm

pozdr

KK
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Jaki laptop polecicie?

Post autor: pelovsky »

kal800 pisze: 31 gru 2019, 18:42 4. Ricoh, hmmm - http://support.ricoh.com/bb/html/dr_ut_ ... pc3003.htm
"this installer is used to instal PostScript (...)". Cenę PS do tej maszyny wziąłem z pamięci, a nie chce mi się serio szukać, czy w necie jest do tego cennik, czy nie.
kal800 pisze: 31 gru 2019, 18:42 sorry, ale jeżeli bank ma wysrane na to, że całkiem spora część użytkowników nie jest w stanie korzystać z ich systemu, to tak - ja bym zmienił bank
ROzumiem, że ze względu na brak obsługi Maców, których u nas w firmie jest jeden, mamy przechodzić przez jakieś absurdalne procedury zmian rachunków, aneksów do trwających umów, powiadamiania kontrahentów, nie mówiąc o tym, że ten bank nas obsługuje, bo jak mniemam, finansowo ich oferta była lepsza od innych. No ale CH*J z kasą, nie obsługują Maców, to się na nich obraźmy :mrgreen:
dzięki za rady i zainteresowanie, ale moje stanowisko odnośnie Maców u mnie w firmie bierze się z doświadczenia i znajomości organizacji.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jaki laptop polecicie?

Post autor: 4Rider »

Za rozwiązanie tych problemów firma X winna firmie Y chyba jakas gratyfikacje - w końcu pieniądze tam robicie :-D

Ale widzę że zdania są tu zakonserwowane.
Ale przecież na takim Macu mozna mieć i MacOS i Windę równocześnie chyba, bo miałem na jednym laptopie kiedyś nawet 3 systemy tak dla draki.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Jaki laptop polecicie?

Post autor: kal800 »

pelovsky pisze: 31 gru 2019, 18:50 ROzumiem, że ze względu na brak obsługi Maców, których u nas w firmie jest jeden, mamy przechodzić przez jakieś absurdalne procedury zmian rachunków, aneksów do trwających umów, powiadamiania kontrahentów, nie mówiąc o tym, że ten bank nas obsługuje, bo jak mniemam, finansowo ich oferta była lepsza od innych. No ale CH*J z kasą, nie obsługują Maców, to się na nich obraźmy
A co ma powiedzieć firma, która w 100% jest na Makach? A z pewnością się parę takich znajdzie - agencje reklamowe, kreatywne, studia graficzne, tam jest tego bardzo dużo. Jeżeli bank ma to w dupie i z pewną świadomością decyduje - tych klientów nie obsługujemy, to nie świadczy to dobrze o takiej organizacji. Zresztą to absolutny ewenement - trochę banków przerobiliśmy i tylko z jednym były problemy - przeszedłem się wtedy do szefa oddziału tego banku i wprost powiedziałem, że nie będę instalował sobie specjalnie wirtualnej instancji windowsa, żeby podpisywać przelewy i albo coś z tym zrobią, albo się żegnamy. No i się pożegnaliśmy, z wszystkimi zabawkami.
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Jaki laptop polecicie?

Post autor: kal800 »

4Rider pisze: 31 gru 2019, 18:57 Za rozwiązanie tych problemów firma X winna firmie Y chyba jakas gratyfikacje - w końcu pieniądze tam robicie :-D

Ale widzę że zdania są tu zakonserwowane.
Ale przecież na takim Macu mozna mieć i MacOS i Windę równocześnie chyba, bo miałem na jednym laptopie kiedyś nawet 3 systemy tak dla draki.
Można - wirtualki się stawia i po krzyku - nawet jest coś takiego jak pararells - instancja windowsa chodzi w tle i normalnie otwierasz appki windowsowe w windowsowych oknach obok macowych. Nigdy nie testowałem, bo wolałem mieć wirtualkę jak jeszcze była jakaś potrzeba, ale dzisiaj już naprawdę nie ma problemu - jak coś nie trybi, to zwykle jest mega archaiczne, gdzie Apple to odcina ze względów bezpieczeństwa. Nawet Visual Studio już się pojawiło w tym roku na Maca...
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
ODPOWIEDZ