ile wytrzymuje rozrobiony fomafix?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

eRJot
-#
Posty: 29
Rejestracja: 03 sty 2009, 08:34
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: eRJot »

rbit9n pisze:po zrobieniu 12-14 filmów (0,5l) utrwalacz utylizuje i robię nowy. w zasadzie nie chce mnie się bawić w odświeżanie, ani w test klarowności, znam ten utrwalacz i wiem na co go stać.
i to jest słuszna koncepcja. :-) ten test klarowności na pewno zrobię jak utrwalacz postoi trochę dłużej (> 2-3 miesiące np.) nieużywany. dzięki za pomoc.

[EDIT] Pomyślałem sobie też, że jak Ilford podaje 24 filmy dla 1 litra roztworu to ta ilość pewnie zawiera jakiś margines bezpieczeństwa, tzn. utrwalacz będzie prawidłowo działać i dla większej liczby filmów.
piotr
-#
Posty: 132
Rejestracja: 06 kwie 2008, 13:32
Lokalizacja: Warszawa Falenica

Post autor: piotr »

Pomyślałem sobie też, że jak Ilford podaje 24 filmy dla 1 litra roztworu to ta ilość pewnie zawiera jakiś margines bezpieczeństwa, tzn. utrwalacz będzie prawidłowo działać i dla większej liczby filmów.
i daje

nie dajmy się zwariować
eRJot
-#
Posty: 29
Rejestracja: 03 sty 2009, 08:34
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: eRJot »

piotr pisze:i daje

nie dajmy się zwariować
:?: nie zrozumiałem.
Ferenc
-#
Posty: 22
Rejestracja: 13 lip 2009, 21:20
Lokalizacja: Polkowice

Post autor: Ferenc »

eRJot pisze:
piotr pisze:i daje

nie dajmy się zwariować
:?: nie zrozumiałem.
nie należy trzymać się kurczowo tego co podaje producent
dzerry
-#
Posty: 114
Rejestracja: 11 lut 2008, 15:39
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: dzerry »

Czy wy nie przesadzacie z tym certoleniem sie z utrwalaczem? Ja po prostu wyciagam film po 2-3 minutach z koreksu i partrze czy jest OK. Jesli po 3 minutach wciaz widze jeszcze niewyplukane plamy na perforacji, to zlewam stary utrwalacz i zalewam film nowym na te 2-3 minuty. Przeciez nawet jesli jakies srebro nie do konca sie wyplucze, to zawsze mozna utrwalic jeszcze raz,

A te wszystkie obnizenia kontrastu, niewyplukane tiosiarczany i inne cuda to keloejne voodoo utrudniajace tylko zycie. W momencie zalania negatywu utrwalaczem, nawet bardzo zjechanym, juz naprawde niewiele zlego moze sie stac.
eRJot
-#
Posty: 29
Rejestracja: 03 sty 2009, 08:34
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: eRJot »

Otwierać koreks w czasie obróbki? A to nie jest tak, że jak coś będzie nie w porządku z utrwalaczem to film można jeszcze prześwietlić?

[EDIT] Przy okazji zapytam: czy temperatura utrwalacza ma znaczenie? Czy on powinien mieć taką samą temperaturę jak wywoływacz?
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Rob »

a koncentrat fomafixa w zamkniętej butelce to ile wytrzyma? bo mam taki dwuletni ale nie wiem czy kupować nowy czy oszczędzić 15zł :)
piday
-#
Posty: 117
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: piday »

Wytrzyma. Więcej wytrzymywał, i też chwalili ;-). A najlepiej sprawdzić przed użyciem...
ODPOWIEDZ