Domy Kultury w Polsce i fotografia analogowa

Informacje kulturalne z całego kraju

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

Minolciarz1979 pisze:Najbardziej mnie wkoorwia kompletna olewka ze strony tych dwóch DK
widać naiwny jesteś :-)
Nie wiesz że tam ludziska na etatach mają spokojny żywot, to po co im taki co by za dużo przejawiał jakiejś inicjatywy. Poza tym zapewne nie ma forsy na żaden dodatkowy nawet ćwierćetat dla instruktora, a wolnotariuszy nie potrzeba.
Tak wygląda polska rzeczywistość domów kultury, jest ich jeszcze sporo, jakie efekty ich pracy to każdy widzi.
Powstanie sekcji fotograficznej może wymusić pewna liczba ludzi którzy będą do uprzykrzenia o to pytać w domu kultury i interweniować w instytucji ten dom utrzymującej.
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

Naiwny czy nie, jedno jest pewne

Post autor: Minolciarz1979 »

W Polsce wszedzie się tak dzieje. Dlatego uważam, że betony powinny siedzieć na emeryturach, a ich stanowiska zająć powinni ludzie prężni i pełni pomysłów. A wynagrodzenie powinno zależeć od ich zaangazowania i inicjatywy. Ale to nie w tym chorym kraju. A grupy ludzi też nie mogę zebrać - mój drugi temat w tym dziale.
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Post autor: filozof97 »

ja muszę się pochwalić, że w Siemiatyczach mamy świetną dyrekcję domu kultury, i- co ciekawe- inicjatywa utworzenia kółka fotograficznego wyszła OD nich DO nas. Dzisiaj potwierdzono no i zaczynam organizację i zbiórkę sprzętu. Zobaczymy, co wyjdzie.
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Mi zależy na Legnicy :-)

Post autor: przemur »

Minolciarz1979 pisze:W Legnicy są co najmniej 4 duże i znane domy kultury, w żadnym nie ma sekcji fotograficznej. Więc do wszystkich czterech wysłałem maile z propozycją utworzenia i prowadzenia sekcji fotografii klasycznej i cyfrowej, mało tego - zapewniłem, że kompletne wyposażenie studia i ciemni zapewniam ja, kółko będę prowadził ja. Z ich strony potrzebowałbym tylko pomieszczenia... Odpowiednio ubrałem w słowa, nakreśliłem jak piekną sztuką jest fotografia klasyczna i oto, co otrzymałem z jednego DK:
(treść oryginalna)

"Młodzieżowe Centrum Kultury w Legnicy informuje, że nie prowadzi koła fotograficznego i nie będzie prowadzone takie koło w nadchodzacym roku szkolnym 2011/2012.

Pozdrawiamy :)"

2 DK nie odezwały się wcale, czwarty odpisał po 3 tygodniach, że trwa u nich remont własnie (chyba niekończący się) i że kiedyś dyrektor rozważy propozycję. Ręce opadają. Najbardziej mnie wkoorwia kompletna olewka ze strony tych dwóch DK - nawet nie odpiszą, żebym pocałował się w d... :( Nie dość, że człowiek coś chce robić, nie chce za to nic, zapewnia wszystko, to jeszcze mają go w poważaniu. :-( Ale tak to jest, jak betony są dyrektorami.
Ja w tym ukladzie poszedl do instytucji wyzej (Urzad Miasta?) i jemu przedstawil sprawe. Mozna tez pojsc jeszcze raz (osobiscie) do ktoregos DK i po chlopsku pogadac. Tylko to moim zdaniem powinna byc transakcja wiazana - np. za otwarcie kolka po paru miesiacach wystawa o czyms zwiazanym tematycznie z miastem.

Na ile znam zycie, nawet beton czasem moze jakis checi wykazac, tylko trzeba to po betonowemu pomysl przedstawic :)
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Minolciarz1979 »

przemur pisze:Ja w tym ukladzie poszedl do instytucji wyzej (Urzad Miasta?) i jemu przedstawil sprawe. Mozna tez pojsc jeszcze raz (osobiscie) do ktoregos DK i po chlopsku pogadac. Tylko to moim zdaniem powinna byc transakcja wiazana
Wiesz... Już mam to gdzieś. Skoro ja zobowiązuję się wziąć na SIEBIE wyposażenie ciemni i studia, w zamian chcac tylko pomieszczenia i NICZEGO WIĘCEJ i jeszcze chcieć to za FREE prowadzić, a betony mają to gdzieś no to sorry, ale bez jaj. Nie będę jeszcze na siłe łaził gdzieś wyżej i się dopraszał, że ja cos tam chcę za free organizowac i prowadzić. Niech betony dalej organizują swoje kółeczka szachowe (nie mam nic do szachów i szachistów, ale to chyba najłatwiej im organizować).
dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: dugi1985 »

Witam. Chciałbym zadać pytanie czy obecnie jest w ok Zabrza jakaś ciemnia w domu kultury albo czymś podobnym z której można skorzystać?
Do tej pory większość zdjęć robiłem cyfrowo, ale od niedawna klisza mnie urzekła, ale z racji braku sprzętu i doświadczenia robię zdjęcia analogowe i odnoszę do labu. Czy jest coś w okolicy Zabrza gdzie mógłbym sam sobie wywołać film i zrobić odbitki?
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

koszt zakupu koreksu to jakieś 10-30 zł
chemia już od 10zł za wywojkę i tyleż samo (mniej więcej) za utrwalacz
przydałby się jeszcze tylko termometr i stoper i możesz sam działać,koszta naprawdę nie są wysokie za podstawowy zestaw
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: dugi1985 »

Koreks pożyczył mi sąsiad, chemię chyba zamówię razem z filmami bo w żadnym sklepie w Zabrzu nie widziałem, ani chemii, ani filmów do wywoływania ręcznego.
Tylko że chciałem pierwszy raz spróbować pod okiem doświadczonego fotografa, ale jak nie ma to trudno.
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

nic się nie bój,ręki nie urwie :)
ustal sobie temperaturę i przestrzegaj w miarę czasów podanych na chemii i będzie dobrze,albo chociaż zadowalająco
podejrzewam ze z 80% ludzi tutaj swoje pierwsze kroki w "ciemności" stawiało samemu
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
farok
-#
Posty: 96
Rejestracja: 30 lis 2011, 15:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: farok »

co ty gadasz :)
Nawet horror o tym nakręcili:
Alone in the dark
Awatar użytkownika
grochu
-#
Posty: 93
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:37
Lokalizacja: Bytom

Post autor: grochu »

dugi1985 pisze:Koreks pożyczył mi sąsiad, chemię chyba zamówię razem z filmami bo w żadnym sklepie w Zabrzu nie widziałem, ani chemii, ani filmów do wywoływania ręcznego.
Tylko że chciałem pierwszy raz spróbować pod okiem doświadczonego fotografa, ale jak nie ma to trudno.

Nie jest to takie ciezkie jak sie wydaje, najwazniejsze to poszperać troche w necie by znaleść jak najwiecej informacji nt. wołania negatywu i zapisać najwazniejsze w notatniku by potem miec je pod ręką, no i wykombinować miejsce do wpakowania filmu do koreksu (tutaj to nawet doswiadczony fotograf ci nic nie pokaże bo w miejscu takim ma byc ciemno jak w d*pie ;-) ) , chemie i filmy tak jak mówisz najlepiej na necie bo pierwszego nie kupisz na miescie a za drugie na miescie przeplacisz, na początek najtanszy wywolywacz i utrwalacz styknie, nawet bez termometra dasz rade jezeli wiesz jaka temp jest w pomieszczeniu (wtedy czekasz z 2h az temp. płynów sie wyrówna z temp otoczenia).


Tak w strzeszczeniu to tak:

załaduj film do koreksu (wczesniej pocwicz na wywolanym filmie w świetle, nastepnie zamykając oczy, a następnie skombinuj ciemność i do dziela)

temp. roztworów 18-20st
1.wywolywacz (tyle minut ile podają w info zazwyzcaj z przewrotkami przez 15 sekund co minute)
2.przerywacz 1% octu (40-60sek) mozna przewrotnąć czasem ale nie trza
3.utrwalacz (10-15 minut) co pare minut kilka przewrotek, gdy kusi to tutaj po 5 minutach mozesz otworzyć koreks w celu luknięcia na negatyw
4.płukanie woda stojąca wymieniana (ze 20 razy) co chwile merdać koreksem.

negatyw wywolany, wieszamy rozwinięty do wyschnięcia

najwazniejsze to pilnować dokladnie czasu i agitacji (czyli merdania) przy chemii pierwszej czyli wywolywaczu bo mozesz przewołać lub niedowołać za krótkim/długim czasem wywolywania (zwiekszy lub zmniejszy sie kontrast, gęstość negatywu również) lub zwiększyć/zmniejszyć ostrośc konturową (akutacje) odpowiednim merdaniem.
Przy reszcie punktów to czas i merdanie nie musi być aż tak rygorystycznie dokladne ;-)

powodzenia

edit-no i jeszcze akutacje kontrolujesz stężeniem wywoływacza
dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: dugi1985 »

Pod koniec miesiąca mam plan zakupić z 2 rolki i chemie popróbuję pierwszy raz
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

no i o to chodzi :)
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
jaginek
-#
Posty: 1
Rejestracja: 15 mar 2012, 18:15
Lokalizacja: Poznań

Post autor: jaginek »

Ktos wie czy w Poznaniu jest coś takiego? Jakikolwiek dom kultury... Dzisiaj dzwoniłam do jednego to pan mi powiedział, że ciemnie mają tylko w liceum plastycznym. Aż się wierzyć nie chce...
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

zgłoś się do nich,może będziesz mogła skorzystać?
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
ODPOWIEDZ