Domowe wołanie negatywów BW

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

doktor
-#
Posty: 13
Rejestracja: 21 wrz 2010, 10:43
Lokalizacja: Wawa

Post autor: doktor »

Zapytałem mądrzejszego ode mnie człowieka i dowiedziałem się, że temperatura powinna być powyżej 40 st C, i sugerowana przez producenta około 50 st jest jak najbardziej OK. Chodzi o rozpuszczalność siarczyny, która w niższych temperaturach jest słaba.
A tak z innej beczki, czy kto posiada, lub zna adres w sieci, gdzie jest wykres czasów obrazujący skracanie czasu wołania w zależności od temperatury? Usiłuje to wygooglać i nie mogę znaleźć.
Marek Marecki
-#
Posty: 81
Rejestracja: 22 paź 2010, 19:24
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Marek Marecki »

doktor pisze:(...) wykres czasów obrazujący skracanie czasu wołania w zależności od temperatury? Usiłuje to wygooglać i nie mogę znaleźć.
Od Ilforda w formie tabelki

lub

od didżitaltruf w formie wykresu.
doktor
-#
Posty: 13
Rejestracja: 21 wrz 2010, 10:43
Lokalizacja: Wawa

Post autor: doktor »

Wielkie dzięki. :-)
doktor
-#
Posty: 13
Rejestracja: 21 wrz 2010, 10:43
Lokalizacja: Wawa

Post autor: doktor »

Ponieważ zawracałem... głowę ogółowi to czuję się w obowiązku donieść, że domowym sposobem wczoraj wywołałem pierwszy koreks. Może nic to wielkiego nie jest, ale moja żona palpitacji serca nie dostała, ja żyję i ran nie odniosłem :mrgreen: czyli wszystko zakończyło się happy endem. Wołałem 2x Tmax 100/135 w D76 i Fomafixie. Marudziła jak ważyłem swoje "zupki" jak to nazwała, ale w skali damskiego marudzenia było to w okolicach pozycji "nieznacznie". Chyba spodziewała się czegoś więcej :mrgreen:
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

pogratulować. aha napisz koniecznie, jak będziesz rozpuszczał galon D-76 lub 5 litrów ID-11. na to nawet Żona po farmacji nie jest przygotowana.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

doktor pisze:wywołałem pierwszy koreks
no i pokaż zdjęcia wywołanego koreksu :mrgreen:

kolejny maniak, kolejna opuszczona żona z zablokowaną łazienką. powinny się dziewczyny zrzeszyć
cichy70
-#
Posty: 121
Rejestracja: 29 sie 2009, 16:00
Lokalizacja: świebodzin
Kontakt:

Post autor: cichy70 »

rbit9n pisze:pogratulować. aha napisz koniecznie, jak będziesz rozpuszczał galon D-76 lub 5 litrów ID-11. na to nawet Żona po farmacji nie jest przygotowana.
kanister destylki, woda do gara, temperatura 40 C i z powrotem do kanisterka po destylowanej.
potrząchać, dolać do objętości.
galon D76 w ten sposób robiłem.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

Robuś, a Żona widziała, że rozczyniasz proszki w garnku, w którym się kopytka gotuje?
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
cichy70
-#
Posty: 121
Rejestracja: 29 sie 2009, 16:00
Lokalizacja: świebodzin
Kontakt:

Post autor: cichy70 »

rbit9n pisze:Robuś, a Żona widziała, że rozczyniasz proszki w garnku, w którym się kopytka gotuje?
Piotruś, właśnie cały cwancyg polega na tym, że w garze od kopytek tylko woda się grzeje.
Zagrzany literek, dwa do bukłaka, a tuż za nim po trochę, proszek, proszek proszek, wstrząsany i mieszany czas cały.
No i jak się rozpuści, a rozpuszcza się bez problemu, uzupełniamy do całości resztą zimnej wody.
A na koniec możemy tym polać kopytka.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

wstrząsany, ale nie zmieszany jak mniemam? ja to wolę bagietką pomieszać, jak na ćwierć-chemika przystało.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ