czesc zdjecia jest nie ostra

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Dyrma
-#
Posty: 4
Rejestracja: 12 mar 2009, 22:26
Lokalizacja: Londyn

czesc zdjecia jest nie ostra

Post autor: Dyrma »

Pozdrawiam wszystkich,mam wielki problem z fotografowaniem obrazu olejnego aparatem Mamiya RB67 obiektyw 1;3,8 90mm. Najczesciej zdjecie u gory czasami po bokach i na dole wyglada jak nie ostre, przeswietlone a srodek jest OK. Co to moze byc??? Zaznacze tylko ze potrzebne mi to jest do powiekszenia 1x1m
piotr
-#
Posty: 132
Rejestracja: 06 kwie 2008, 13:32
Lokalizacja: Warszawa Falenica

Post autor: piotr »

Winietowanie? Odległość? Obiektyw?
Guldan
-#
Posty: 82
Rejestracja: 14 cze 2008, 12:26
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

Post autor: Guldan »

moze trzeba by domknac bardziej obiektyw?
when we have each other we have everything

http://jacekolszewski.viewbook.com/
Awatar użytkownika
smerfmaruda
-#
Posty: 49
Rejestracja: 24 maja 2008, 14:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: smerfmaruda »

Film nie jest odpowiednio dociśnięty?
Dyrma
-#
Posty: 4
Rejestracja: 12 mar 2009, 22:26
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Dyrma »

Poczytalem o Winietowaniu i wszystko wskazuje ze to to.Poprzednio fotogrfowalem z przyslona 3,8 a dzisiaj zamknolem ja do 5,6+ z nie ostroscia po bokach jest lepiej ale trace na rozdzielczosci,mysle ze powinienem zmienic obiektyw ale nie wiem na jaki???
PS: Pole Obrazowe obiektywu http://pl.wikipedia.org/wiki/Pole_obrazowe_obiektywu
Tomaszek
-#
Posty: 35
Rejestracja: 16 mar 2009, 00:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Tomaszek »

Witam! Może innym aparatem. Do takiego powiększenia to może 4x5 cali by wypadało użyć? Tam i film lepiej jest zamocowany i powiększenie będzie lepsze.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Dyrma pisze:Najczesciej zdjecie u gory czasami po bokach i na dole wyglada jak nie ostre, przeswietlone a srodek jest OK.
Są dwie możliwośći:

1. Masz uszkodzony obiektyw (uszkodzona grupa soczewek - a dokładnie klej, który je łączy).
Zobacz pod światło czy nie ma charakterystycznej "pajęczynki" lub grzyba (zaczyna się od skraju soczewki i idzie ku środkowi)

2. Skrzywiona oś optyczna obiektywu w stosunku do płaszczyzny negatywu (postaw aparat na obiektywie i sprawdź czy nie przechyla się w jakąś stronę) - najlepiej za pomocą poziomiczki
Dyrma
-#
Posty: 4
Rejestracja: 12 mar 2009, 22:26
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Dyrma »

Napewno byloby cudownie z 4x5" ale dopiero co kupilem sredniaka i nie moge tak skakac.
Martwi mnie to uszkodzenie obiektywu, wprawdzie "pajeczynki i grzyba" niema jest za to wgniecenie ktoro swiatczy ze komus spadl. Poziomnica sprawdze jutro a na oko wyglada wszystko OK.
Kupilem ten aparat z przyslona przeciw sloneczna (SKYLIGHT 1B ) i z nia robilem te zdiecia. Dzisiaj testuje bez niej, mam nadzieje ze to pomoze. Moze ktos wie co to jest ten skylight 1B?
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Dyrma pisze:Moze ktos wie co to jest ten skylight 1B?
To taki mocniejszy filtr Skylight:
- Skylight 1A (delikatny filtr podstawowy)
- Skylight 1B (bardziej fioletowo-różowy)

Stosuje się go do redukowania przeniebieszczeń, najczęściej do slajdów (góry, plaża itp. tam gdzie jest dużo promieniowania UV).
Najczęściej na otwartych przestrzeniach.
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Ostatnio robiłem na negatywie Fuji używając canonowskiego 1.4/50 i filtra Hoya Skylight 1A i zdjęcia wyszły OCHYDNIE zażółcone, całkowicie pozbawione kontrastu, ogólnie - na śmietnik. Przyznaję, że skylighta wcześniej nie miałem okazji stosować, ktoś potrafi powiedzieć co było tego przyczyną. Zdjęcia wykonywane w warunkach typowo górskich.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

zieloo pisze:zdjęcia wyszły OCHYDNIE zażółcone, całkowicie pozbawione kontrastu, ogólnie
Trzeba zadać sobie pytanie: czy to jest wina filtra czy labu/skanera?

Skylighty to nie to samo co UV, one są do określonych warunków oświetleniowych.
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Nie sądzę - na tym samym skanie były zdjęcia z innego szkła, bez użycia filtra i wyszły w porządku, zarówno na negatywie jak i skanie.
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Negatyw jest dosyć ciemny (mimo prześietlenia o 1EV) i jakby pozbawiony szczegółów. Odbitkę oczywiście wykonam, ale podejrzewam, że problem leży gdzie indziej.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

weesee pisze:skaner zgłupiał
...albo operator skanera, który nie potrafił zinterpretować kolorów.
Dyrma
-#
Posty: 4
Rejestracja: 12 mar 2009, 22:26
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Dyrma »

Slawoj miales racje obiektyw mam zepsuty. Bylem dzisiaju u czlowieka co sie zna i potwierdzil twoje przypuszczenia. Czeka mnie teraz zakup nowego. Mysle o 180mm co otym cadzisz?
ODPOWIEDZ