Czarno białe slajdy - problem

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

S.K. pisze: [ Dodano: Pon 07 Kwi, 2014 ]
taharii>, idea autochromu polega na złożeniu obrazu z trzech kolorów. To o czym pisałem polega na tym, że dwie klatki czarno-białe naświetla się poprzez filtry np. zielony i czerwony, a następnie rzutuje jedną z nich poprzez filtr np. czerwony a drugą bez filtra.
Nom w takim ujęciu niestety też nie za bardzo 'widzę' jakby to miało działać.
kolorów podstawowych nie da się uzyskać z jednego tylko czerwonego filtra, więc skąd na zdjęciu miałaby być na przykład zielona trawa? albo niebieskie niebo?
S.K.
-#
Posty: 10
Rejestracja: 07 kwie 2014, 11:45
Lokalizacja: to nie jest istotne

Post autor: S.K. »

To co napisałeś jest zupełnie logiczne biorąc pod uwagę to czego uczą w szkołach na ten temat. Jednak logika wyprowadza często w pole kiedy jest nadużywana niezgodnie z przeznaczeniem. Jest ona przeznaczona do wyjaśniania zaobserwowanych zjawisk i tylko do tego, a nie do decydowania jakie zjawisko może wystąpić a jakie nie.
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

;]
Zdecydowanie się zgadzam, tylko że czerwoną kredką nieba nie narysujesz, trawy zresztą też i logika, teoria ani praktyka nic z tym wspólnego nie mają (albo mają wszystko jakby od dłupy strony patrzyć...)
S.K.
-#
Posty: 10
Rejestracja: 07 kwie 2014, 11:45
Lokalizacja: to nie jest istotne

Post autor: S.K. »

Czerwoną kredką nieba nie narysuję, to prawda, ale też nie proponowałem wcale rysowania nieba czerwoną kredką.
Niebieskie niebo pojawi się za to w tym eksperymencie, zielona trawa również, o ile zostaną sfotografowane oczywiście.
Logika i teoria rzeczywiście mogą nie mieć z tym nic wspólnego, praktyki jednak nie można do tego zaliczyć, ponieważ ta pokazuje coś całkiem innego. Ale praktyka praktyczna nie teoretyczna.
Działanie czerwonej kredki na kartkę to nie to samo co działanie czerwonego filtra chociaż pozory mogą na to wskazywać.

[ Dodano: Wto 08 Kwi, 2014 ]
Teoretycznie powiniem na ekranie wystąpić obraz monochromatyczny o różnym stopniu odcienia różowego. Praktycznie wystąpi normalny kolorowy obraz.
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

J.A. pisze: Skończył mi się wywoływacz wg. fotonowskiej formuły, więc jak wcześniej obiecałem wypróbowałem Kodaka D-19. Po prostu cud mniód i orzeszki...
Mam parę rolek Agfy Scala (po terminie) i wielką pokusę samodzielnego wywołania tego materiału w procesie odwracalnym. Brakuje mi wiedzy, bo entuzjazmu i czasu nie poskąpię :)
Też użyłbym D-19 (samodzielnie złożonego) - pierwsze wołanie z rodankiem potasu. Natomiast nic nie mogę znaleźć o procesie Fotonu R-50 (chemia, procedura, czasy). Może poratujecie w tym zakresie teorią i własnym doświadczeniem? A może nie warto zawracać sobie ogona?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Warto.
Mi rotacyjnie stare Scale 120 wychodzą prawie dobrze przy czasie pierwszego wołania 12,5 min.
Załączniki
FotonR50.pdf
(56.99 KiB) Pobrany 198 razy
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

Dzięki! :-D Na ile naświetlane? A o reszcie procesu coś możesz mi przekazać?
Edit: nie zauważyłem załącznika - podwójne dzięki.

[ Dodano: Nie 30 Lis, 2014 ]
I jeszcze na temat wtórnego naświetlania - wyciągasz mokry film ze szpul? Mam białe szpule od Jobo - obawiam się kłopotów z powtórnym nawijaniem na mokro...
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Załaduj szpule do pełnego wody gara z jasnym wnętrzem (np. emaliowanego) i naświetlaj przez parę minut bezpośrednio od góry. Oczywiśćie, warto zamienić raz na jakiś czas szpulę stronami by mieć pewność, że światło wszędzie dotarło.

Robię dużo slajdów, zawsze używam białych szpulek od Kaisera, czy Patersona. Nigdy nie miałem problemów.
A niech mnie TSS pokąsa!
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

I to jest kolejna dobra i użyteczna porada. Dziękuję!
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

Hej,
czytam, czytam ale nigdzie nie mogę znaleźć szczegółowego przykładu dla kogoś kto pierwszy raz to robi. Jakby ktoś napisał krok po kroku jak wywołać negatyw który uważacie że będzie ok na slajd. Byłbym bardzo wdzięczny jakby ktoś dał opinię o RR400S lub RR80S bo akurat te dwa mam na stanie, dodatkowo jako wywoływacz posiadam Rodinal, Ilford Ilfosol 3 i papierowy Eukobrom, da rade coś złożyć z tej kombinacji? I co mam dokupić? Czytam u was o Bromku Potasu(mam), NAOH(mam),tiosiarczan ktos wymienial(mam), wiec jakby ktoś wrzucił jakiś gotowy algorytm byłbym wdzięczny bo czytam, czytam i dalej nie wiem jak zacząć ;-)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Oj, Janie... Przecież tyle na ten temat szczegółowych informacji, tylko trzeba poszukać. Zdobądź to: http://allegro.pl/jan-piechura-obrobka- ... 35741.html i wszystko sanie się jasne.

[ Dodano: Wto 21 Kwi, 2015 ]
Aktualnie na "All..." wiszą trzy takie książki.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Żaden negatywowy wywoływacz się nie nadaje.
Czy źle czytam, że ten temat właśnie od negatywowego się zaczął?
technik219 dobrze prawi. Kup tę książkę. Wywoływacza potrzebujesz do papieru + rodanek (nie bromek) potasu.
Kilka wpisów wyżej podałem skład fotonowskiego procesu.
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2015, 19:41 przez J.A., łącznie zmieniany 2 razy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

J.A. pisze:wontek
błagam używaj słownika albo poprawiaczki w przeglądarce, bo strach cie czytać...
God Is A Girl
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Zdania zaczyna się do wielkiej litery. Zwracając się do kogoś bezpośrednio, także używamy wielkiej litery. W języku polskim występuje głoska "ę".
Jak wskazywać komuś drzazgę w oku, to warto najpierw wyjąć z własnego belkę.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

J.A. pisze:Zdania zaczyna się do wielkiej litery.
Nie "do" a "od" jeśli już.

Jak wskazywać komuś drzazgę w oku, to warto najpierw wyjąć z własnego belkę.
J.A. pisze:Zwracając się do kogoś bezpośrednio, także używamy wielkiej litery.
poproszę źródło tej tezy, to raczej w formie grzecznościowej się pisze wieklą literą, a tutaj tej formy zwyczajnie nie było.
J.A. pisze: W języku polskim występuje głoska "ę".
Serio?? A w komputerze słabo działający alt. Poza tym co innego jest opuszczenie ogonka a co innego napisanie WONTEK, zamiast wątek, nie zdziwi mnie jak znajdę na forum coś w stylu "siłom" w twoim wykonaniu.
J.A. pisze: Jak wskazywać komuś drzazgę w oku, to warto najpierw wyjąć z własnego belkę.
Urągasz mojemu poczuciu estetyki pisząc tak beznadziejnie w kwestii ortografii. Pewnie sie dowiem zaraz że masz dyscośtam i dyscośtam. Są narzędzia, wtyczki fo firefoxa, które pokazują że piszesz z bykami. Więcej szacunku dla czytających.
God Is A Girl
ODPOWIEDZ