Czarno białe slajdy - problem

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

cbk pisze:Nie "do" a "od" jeśli już.

Jak wskazywać komuś drzazgę w oku, to warto najpierw wyjąć z własnego belkę.
Przecież to Ty poprawiasz, nie ja. więc trzymaj fason.
cbk pisze:poproszę źródło tej tezy, to raczej w formie grzecznościowej się pisze wieklą literą, a tutaj tej formy zwyczajnie nie było.
Przykro mi z tego powodu. Ani merytorycznie, ani grzecznie.
cbk pisze:Serio?? A w komputerze słabo działający alt.
A kogo obchodzi słabo działający alt w Twoim komputerze? Ja mam słabo działającą wtyczkę do FF. 1:1
cbk pisze:Poza tym co innego jest opuszczenie ogonka a co innego napisanie WONTEK, zamiast wątek, nie zdziwi mnie jak znajdę na forum coś w stylu "siłom" w twoim wykonaniu.
Jak na razie to chamstwo jest po Twojej stronie.
cbk pisze: wtyczki fo firefoxa,
2:2
cbk pisze:Urągasz mojemu poczuciu estetyki pisząc tak beznadziejnie w kwestii ortografii.
No popatrz. Ileż to tych strasznych błędów ja popełniam na forum?
I szczerze wątpię w Twoje poczucie estetyki, posiadasz je zapewne tak samo jak kulturę.
EOT. Nie mam zamiaru z Tobą dyskutować, zaśmiecasz sensowny wątek swoimi wypocinami nt. cudzych błędów, samemu nie potrafiąc pisać bez tychże błędów, lub w najlepszym wypadku niechlujnie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

No i Jasiek się przez Was wystraszył i nie wiem czy sobie tę książkę kupi, czy nie...
Lux mea lex
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

J.A. pisze:Jak na razie to chamstwo jest po Twojej stronie.
weź słownik, poza ortograficznym ten języka polskiego i sprawdź znaczenie pojęcia "chamstwo" potem pogadamy.
J.A. pisze:
cbk pisze: wtyczki fo firefoxa,
wciąż nie jest to tak rażące na WONTEK.
J.A. pisze:
I szczerze wątpię w Twoje poczucie estetyki, posiadasz je zapewne tak samo jak kulturę.
wątp w co chcesz mi z tego powodu wszystko jedno
J.A. pisze: EOT. Nie mam zamiaru z Tobą dyskutować, zaśmiecasz sensowny wątek swoimi wypocinami nt. cudzych błędów, samemu nie potrafiąc pisać bez tychże błędów, lub w najlepszym wypadku niechlujnie.
coś o źdźble i belce pisałeś czy mi się wydawało?
God Is A Girl
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

technik219 pisze:No i Jasiek się przez Was wystraszył i nie wiem czy sobie tę książkę kupi, czy nie...
Odezwie się jak się troll wyniesie. A się wyniesie, bo karmy nie dostanie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

argumentów brakuje to zaczynamy wyzwiska, ktoś coś o chamstwie pisał wyżej? Nie ty osiołku matołku?? <- żeby nie było to do awatara, bo jeszcześ gotów się spiąć...
God Is A Girl
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

technik219 pisze:No i Jasiek się przez Was wystraszył i nie wiem czy sobie tę książkę kupi, czy nie...
Książka już kupiona, całe 3zł+6,5zł wysyłka :-P Po prostu temat się zmienił a ja jako dysortograf z wyłączonym słownikiem(jeszcze nie ma polskiego w Firefoxie 37) wole się nie odzywać ;-)

Zresztą co mam pisać, przyjdzie książka, przeczytam to będę pisał jak czegoś nie będę wiedział. Dziwi mnie że nikt nie chce dać konkretnego przepisu na konkretną kliszę- każdą wywołuje się tak samo(taki sam czas, ilość obrotów) czy po prostu wolicie jak ktoś zmarnuje kilka klisz na testy i dobieranie czasów(tego właśnie chciałem uniknąć) a i tak nie zrobi tego tak dobrze jak stary wyjadacz co ją woła X-lat ;-) ?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Jasiek Matacz pisze: każdą wywołuje się tak samo
Tak i nie.
W procesie odwracalnym, cały proces jest identyczny dla wszystkich filmów. Poza pierwszym wywoływaniem.
Pierwszy wywoływacz decyduje o tym jak slajd będzie wyglądał. A przepisu gotowego nikt Ci nie poda, bo to tak jak w normalnym negatywie wszystko zależy od rodzaju wywoływacza i sposobu mieszania.
Mogę Ci podać czas dla Scala 200@200 - 11 min przy użyciu kodakowskiego D-19 z rodankiem potasu jako pierwszego wywoływacza, przy ciągłym mieszaniu (procesor jobo 90 rpm) w 20 C.
I teraz jak to przeliczyć na Eukobroma, w Twoich 20 C z Twoim sposobem mieszania. Nie da się.
Jasiek Matacz pisze:czy po prostu wolicie jak ktoś zmarnuje kilka klisz na testy i dobieranie czasów
Wystarczy jedna.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Jasiek Matacz pisze:Dziwi mnie że nikt nie chce dać konkretnego przepisu na konkretną kliszę-
Przecież musisz mieć jakąś podstawę, żeby można było dalej konkretnie rozmawiać o szczegółach. Co z tego, że ktoś Ci poda przepis, warunki obróbki, jak nie będziesz wiedział o co chodzi w całej obróbce i po co wszystkie te kąpiele, co się w nich dzieje i jak można je zmodyfikować, co jest ważne, co mniej ważne.
Jasiek Matacz pisze:przeczytam to będę pisał jak czegoś nie będę wiedział.
O to właśnie chodzi.
Lux mea lex
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

Up! Książka przeczytana, choć nastąpiło kilka pytań:

- Czy ktoś próbował RR400S/RR80S i Eukobrom? Jeśli tak i wyniki są dobre to prosiłbym o przepis szczegółowy(książką jest na bazie Fotonu 50R i ORWO które są już niedostępne).

Podejrzewam że odpowiedzi na następne 6 pytań będą w przepisie szczegółowym ale w razie czego:

-Czy współczesne klisze po naświetleniu wtórnym możemy wywoływać drugi raz przy świetle?

-Utrwalacz może być dowolony-np. Calbe A-300(w książce przepis jest minimalnie inny)?

-kwas siarkowy czy kwaśny siarczan sodu?

-Czy Eukobrom nada się na oba wywoływacze(oczywiście w drugim już bez dodatku Rodanku Potasu)

-ile rodanku potasu dodać by mieć mocne kontrasty z dobrze wysyconymi czerniami? Taki efekt najbardziej mi odpowiada. Coś jak Foma czy kodak T-MAX.

-Jak naświetlacie wtórnie. Czy tak jak w książce poprzez włożenie szpul koreksu pod wodę i obracanie we wszystkie strony czy jakoś inaczej?(np. wyjmując film lub w powietrzu bo i takie informacje znalazłem) i jak długo? ;-)

-Jak poznać Dichromian Potasu? Kiedyś razem z całą ciemnią i masą chemikaliów od człowieka którego część z nas może znać dostałem odrobinę pomarańczowych kryształków(nie, nie wzmacniacz miedziowy, też mam kilka opakowań ale tamten jest bardziej czerwony a to pomarańczowe), czy lepiej po prostu wyrzucić? Nie, nie jest podpisany :evil:

-Czy klarujemy? W książce pisze o tym ponieważ te dwa filmy posiadały mocną maskę z dichromianu którą w ten sposób się zmywało. Teraz sama schodzi od wody albo w trakcie procesu. Tyle że pisze że służy to jeszcze odkwaszeniu po odwracaniu więc już nie wiem

-Rodanek Potasu, trwałość, przechowywanie, w sensie czy można kupić ciut więcej na zapas.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Jasiek Matacz pisze:-Czy współczesne klisze po naświetleniu wtórnym możemy wywoływać drugi raz przy świetle?
Wszystkie. To po prostu tak działa. I nie ma znaczenie współczesne, czy archaiczne.
Jasiek Matacz pisze:-Utrwalacz może być dowolony-np. Calbe A-300(w książce przepis jest minimalnie inny)?
Tak
Jasiek Matacz pisze:-kwas siarkowy czy kwaśny siarczan sodu?
Ja używam kwasu.
Jasiek Matacz pisze:-Jak naświetlacie wtórnie.
W wodzie.
Jasiek Matacz pisze:-Jak poznać Dichromian Potasu?
Jest pomarańczowy.
Jasiek Matacz pisze:-Czy klarujemy? W książce pisze o tym ponieważ te dwa filmy posiadały mocną maskę z dichromianu którą w ten sposób się zmywało.
Coś pomieszałeś. Klarowanie służy do rozpuszczenia obrazu który był negatywem. A nie usuwaniu żadnej maski, a już na pewno nie powstałej z dichromianu.

I jeszcze jedno druga kąpiel to nie odwracanie. To jest błędne określenie.
W niej zamienia się obraz negatywowy na rozpuszczalny w kolejnej kąpieli, właśnie klarowaniu.
Czyli. Najpierw w wywoływaczu wywołuje się tak jak negatyw i powstaje srebro. Trzeba to srebro związać z inną chemią by powstał związek chemiczny, który da się rozpuścić w klarowaniu. A w klarowaniu ma się rozpuścić to co było negatywem, a nie może się rozpuścić to co nie zostało wywołane w pierwszym wywoływaczu, bo to ma dać obraz pozytywowy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

Właśnie w książce przy opisie szczegółowym jednego z filmów była adnotacja by drugie wołanie też w miarę możliwości było w koreksie(Ale dotyczyło to tylko jednego konkretnego filmu).

Klarowanie w tej książce jest jako następny proces po odwracaniu(a właściwie: "Usuwanie obrazu negatywowego - odwracanie.(...)Proces usuwania metalicznego srebra odbywa się w dwu etapach. Pierwszy z nich przebiega w kąpieli odwracającej, drugi w tzw. kąpieli klarującej." :
Obróbka filmu odwracalnego, Jan Piechura str.54 pisze: Klarowanie polega na usuwaniu z żelatyny emulsji zaabsorbowanego dwuchromianu potasu.
Edit: Już mam, znalazłem.
Obróbka filmu odwracalnego, Jan Piechura, Obróbka filmu odwracalnego ORWO, str.64 pisze: Wywołanie pozytywu(A więc mowa o drugim wołaniu, albo ja coś źle myślę-JM), płukanie po tym wywołaniu oraz utrwalanie lepiej jest prowadzić w ciemności, względnie w zamkniętym koreksie, gdyż w przeciwnym wypadku może powstać zadymienie."
Sorry za tyle szczegółowych pytań ale jak się nie znam to mam aptekarską precyzję i wszędzie widzę haczyk więc wole się upewnić...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Przyszła Edyta i trochę poprawiła.
Jasiek Matacz pisze:Klarowanie w tej książce jest jako następny proces po odwracaniu(a właściwie: "Usuwanie obrazu negatywowego - odwracanie.(...)Proces usuwania metalicznego srebra odbywa się w dwu etapach. Pierwszy z nich przebiega w kąpieli odwracającej, drugi w tzw. kąpieli klarującej." :
Tak i nie. Czyli tak, bo po "odwracaniu", nie bo to nie jest srebro metaliczne.
Metaliczne srebro z obrazu negatywowego jest zamieniane w związek chemiczny rozpuszczalny w kąpieli klarującej.
I teraz, wracając do podstaw i kolejności. (pomijamy płukania między-kąpielowe)
1. Wywołujesz negatyw (tak samo jak zwykły film tylko w innym wywoływaczu). gdyby. go wyjął z wywoływacza, to byś zobaczył czarny obraz negatywowy - metaliczne srebro i białą/różową/fioletową/szarą (do wyboru zleżenie od filmu), resztę. Ta reszta To Twój obraz pozytywowy składający się ciągle ze światłoczułego bromku srebra.
2. Wkładasz film do kąpieli odwracającej, ja bym wolał nazwę "kąpieli wybielającej".
Jakbyś go po niej wyjął i obejrzał to zobaczysz nie wywołany film, z ledwo widocznymi śladami obrazu. I żeby było śmieszniej to jest on cały światłoczuły. Gdybyś go teraz wywołał (po oglądaniu w świetle białym), to otrzymasz całkiem czarną taśmę. Obraz negatywowy to sól srebra N, a to co ma być pozytywem to sól srebra P.
3. Klarujesz. Sól srebra N jest rozpuszczalna w kąpieli klarującej, a sól srebra P nie jest w niej rozpuszczalna, to cały czas ten sam bromek srebra, który był w emulsji na początku.
Gdy obejrzysz taki film to zobaczysz przeźroczyste miejsca po obrazie negatywowym i resztę, która w wywoływaczu zamieni się w pozytyw.

Logika.
Skoro cały obraz negatywowy został usunięty (całe srebro i jego związki), a w emusji został tylko bromek srebra przeznaczony do naświetlenia i naświetlasz ten film przed włożeniem go do wywoływacza, to co mu zaszkodzi światło w wywoływaczu, a tym bardziej w utrwalaczu? Mało tego zadymienie nie powinno powstać, bo już nie ma z czego, chyba że film był źle wybielony lub sklarowany. Wtedy tak, zadymienie powstanie, ale nie masz już na nie wpływu.

Proces odwracania i klarowania jest bardzo ważny, bo źle przeprowadzony, obojętne który z nich, zabrudzi - zadymi światła. Bo zostanie coś co się naświetli i wywoła, a nie powinno.

Oba te cytaty to bzdura i dowodzą tylko tego, że autor nie miał pojęcia jak działa proces odwracalny, a tylko wykonywał go jak automat wg. programu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

Posiłkując się książką, dokumentacją Rollei, procesu Agfy i nieocenionej wiedzy technika ostatecznie zdecydowałem się na taki proces:
Wywołanie negatywu(mieszanie 10s/minuta): 20C 7min
Fenal 1l +2,5g rodank potasu


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Płukanie 20C 5min

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Odwracanie: 18C 5min
Woda przegotowana (20-30C) 750cm3
Kwas Siarkowy (38%) 6,865ml
Dwuchromian potasu 5g
Woda do objętości 1000cm3

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Płukanie 20C 5min

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Klarowanie 18C 5min
Woda przegotowana(20-30C) 700ml
Siarczyn sodu bezwodny 100g
Wodorotlenek sodu 0,4g
Woda przegotowana do objętosci 1000cm3

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Płukanie 20C 5min

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Wtórne naświetlania 1min

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Wywołanie pozytywu(mieszanie 10s/minuta): 20C 5min

Fenal 1,5l

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Płukanie 20C 5min

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Utrwalanie 20c 5min

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Płukanie końcowe 20C 30min

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jak ktoś ma jakieś uwagi to krzyczeć bo w piątek pierwsze testy na paskach 6-klatkowych ;-)
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Ciekawe, jakby wyglądał odwrócony negatyw w wielkim formacie :shock:
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

Jak masz to próbuj. Z moich info wynika ze trzeba wybrać negatyw z jedną warstwa emulsji ;-)
ODPOWIEDZ