Budowa Stron www dla Fotografów

Jak pokazac fotografie? Albumy, Passe partout, podklejanie zdjęc, prezentacje i strony www

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Budowa Stron www dla Fotografów

Post autor: georgio »

Jest nowe forum po polsku na temat Budowy Stron www dla Fotografa. Forum dopiero co wystartowało ale na pewno sie szybko rozwinie bo problemy związane z prezentacją na www są bardzo istotne dla wszystkich fotografujących.
http://forum.fotoflack.com/sitedesign/index.php
carpathia
-#
Posty: 25
Rejestracja: 24 paź 2007, 18:01
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: carpathia »

dla osob nieznajacych html-a, css-a itp itd. osobiscie polecam Jommle - system zarzadzania trescia - jak dla mnie jeden z lepszych :) niestety do najnowszych wersji potrzebny jest serwer z safe mode off, ale ja korzystam ze starszej ;)
gdy skoncze robociz\ne dodam linka ;p

a z polskich cms'ow - php fusion :) a szczegolnie wersja extreme ;)
jakby co to sluze pomoca :D
Zenit 12xp & Minolta Dynax 5.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

CMS do strony dla fotografa?
carpathia
-#
Posty: 25
Rejestracja: 24 paź 2007, 18:01
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: carpathia »

czemu nie? wszystko da sie odpowiednio "zmanipulowac" ;p
Zenit 12xp & Minolta Dynax 5.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Jasne że się da użyć CMS do nieomal statycznej strony zarządzanej przez jednego autora... Tylko że instalacja tego zajmie więcej czasu niż naskrobanie strony w notatniku ;-)
carpathia
-#
Posty: 25
Rejestracja: 24 paź 2007, 18:01
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: carpathia »

ja zainstalowalam strone w ciagu 30 sekund :P
pozatym teraz raczej rzadko mozna spotkac hosting bez skryptow do instalacji (osobiscie korzystam z darmowego 60free.ovh.org - nie mam powodow do narzekania jak narazie), co ogranicza sie do podania nazwy admina, maila i sciezki ;)

i tak pozatym: html ma te wielka wade, ze aby cokolwiek dodac na strone musisz ingerowac w samo zrodlo ;P
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

carpathia pisze:i tak pozatym: html ma te wielka wade, ze aby cokolwiek dodac na strone musisz ingerowac w samo zrodlo ;P
Wystarczy wkleić tekst w plik z szablonem, zapisać i posłać na serwer - nic z czym fotograf by sobie nie poradził - szczególnie że nie można być dobrym fotografem jeśli się nie jest cierpliwym ;-) Poza tym jeśli mówimy o stronach fotografów to ile tam jest tego tekstu? Kilka stron zrobionych raz i leżących latami. Skrypt jest tylko potrzebny do wygodnego wrzucania zdjeć do galerii. Więc jedyna sensowna rzecz na tamtym forum to dyskusja o skryptach do galerii (jakby co jestem przeciwnikiem flasha).
carpathia
-#
Posty: 25
Rejestracja: 24 paź 2007, 18:01
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: carpathia »

o tak, flash tez mi nie bardzo pasuje - za dlugo sie wczytuje, wole miec odrazu wszystko przed oczyma ;)

nie zaprzeczam, ale i tak ogolny swiatopoglad html'a nie bardzo mi odpowiada - chyba zeby stworzyc naprawde prosta www i przy tym niezbyt czesto upgradeowana ;)
Zenit 12xp & Minolta Dynax 5.
Awatar użytkownika
ku6i
VIP
Posty: 409
Rejestracja: 02 mar 2007, 14:21

Post autor: ku6i »

Najsensowniejsze (choć nie najszybsze i nie najwygodniejsze) jest napisanie własnej strony w (X)HTMLu + skrypty w PHP :-)
carpathia
-#
Posty: 25
Rejestracja: 24 paź 2007, 18:01
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: carpathia »

tak, ale to z kolei wymaga znajomosci html'a (lacznie z x-em), php, moze mysqla, no i oczywiscie jak najbardziej css ;) no i dla bajeru moze byc java ;p
a nie kazdy fotograf znajdzie zaciecie i checi do nauki tego wszystkiego ;)
juz lepiej poszukac milego kumpla ;p
Zenit 12xp & Minolta Dynax 5.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

No niestety - prezentacja zdjęć w portfolio wymaga estetycznej oprawy więc albo trzeba zainwestować trochę czasu w naukę albo odżałować parę zł dla jakiegoś studenta lub kolegi.
Awatar użytkownika
ku6i
VIP
Posty: 409
Rejestracja: 02 mar 2007, 14:21

Post autor: ku6i »

Henry pisze:No niestety - prezentacja zdjęć w portfolio wymaga estetycznej oprawy więc albo trzeba zainwestować trochę czasu w naukę albo odżałować parę zł dla jakiegoś studenta lub kolegi.
Moźe niekoniecznie parę. Czas chyba pożegnać się z stereotypem studenta, który zrobić coś na komuterze za parę zł
Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

ku6i pisze:Czas chyba pożegnać się z stereotypem studenta, który zrobić coś na komuterze za parę zł
Dyskutowałbym, raczej ten stereotyp jest pozyteczny dla obu stron, a szczególnie dla studenta:
1. Student ma kopa aby sie uczyć, gdyby od razu miał forsę profesjonalisty to dlaczego miałby szybko kończyc naukę.
2. Studenci w wiekszości wypadków są substydiowani w róznej formie, często po prostu przez rodziców.
3. Student nie za bardzo wie na jakim punkcie/poziomie ma zakończyć pracę i często praca rozwleka mu się w czasie - ma 10 różnych wersji i żadna nie jest finałowa.
4. Student nie zna tak bisnesu, środowiska, i układów jak profesjonalista co w wielu wypadkach jest pomocne.
5. Student sam często nie zdaje sobie sprawy co wie a czego nie wie.
6. Gdyby ludzie płacili wiecej niż "parę zł" to student mógł by nie mieć żadnej pracy.

Jak sam zatrudniam studentów to robię to aby pomóc młodym ludziom w nabyciu doświadczenia, spełniam prośbę znajomych, itd., jest to często po prostu kłopot. Z punktu widzenia mojej opłacalności wole zapłacic wielokrotnie więcej drogiemu specjaliście.
Awatar użytkownika
ku6i
VIP
Posty: 409
Rejestracja: 02 mar 2007, 14:21

Post autor: ku6i »

georgio, troszkę źle mnie zrozumiałeś. Mam na myśli to, że obecnie w Polsce (nie mam pojęcia jak jest za granicą) studenci uczelni technicznych pracują w firmach (legalnie) i zarabiają sporo więcej niż te "pare zł" o których wspomnia Henry. I to niekoniecznie na 5. roku studiów (to niemal reguła, że każdy już wtedy pracuje w zawodzie), ale już na 3., czasem na 2. Proponuję przejść się na jakiś wydział informatyczny dowolnej politechniki w mieście większym niż 300 000 mieszkańców i zapytać jakiegoś studenta, czy zrobi stronę za 200 zł. Będzie zabawnie.
Spora część ludzi po uniwerkach patrzy zazdrośnie na takich. Takie czasy
Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

Oczywiscie pisałem ogólnie o stereotypie. Sa studenci i studenci, również "parę zł" to pojecie bardzo relatywne.
Tutaj studenci imają się bardziej płatnych zawodów (np. na budowach) niż robienie stron www. Ogólnie w zawodach komputerowych studentom płaci się na poziomie ekspedienta w sklepie $10 do $15 na godzinę, za co można juz zyć, jak ktoś pracuje w wakacje czy przerwy. Nie jest to b. mało, choć na budowie młody człowiek ma zawsze ponad $20.
ODPOWIEDZ