[Minolta] 5 a 8 styków

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Lotnik
-#
Posty: 22
Rejestracja: 27 wrz 2009, 20:14
Lokalizacja: Poznań

[Minolta] 5 a 8 styków

Post autor: Lotnik »

Hej!
Nabyłem ostatnio obiektyw Sigma 70-210 i podpiąłem go do 505si super. Nie działa ani AF ani regulacja przysłony. Dedykowany do tego korpusu Minoltowy 28-70 działa git. Podpięte do Minolty 7000 obydwa działają ok (jest AF i przysłona).
7000 ma 5 styków w korpusie, 505si super ma 8 styków. Obydwa obiektywy mają po 5 styczników, jednak są one różnie umieszczone względem siebie w każdym obiektywie. W Sigmie są równej wielkości i większe niż w 28-70.
Obawiam się, że większe zestyki w Sigmie po prostu zwierają styki w korpusie.
So, the question is: Jak uczynić Sigmę skorą do współpracy z 505?
Pierwsze co wymyśliłem to zdrapać cześć zestyków w obiektywie, ale to raczej brutalne i nie nieodwracalne rozwiązanie. Ktoś ma jakieś inne pomysły?
Pozdrawiam,
Kacper
Nie ma w tym kraju nakazu bycia durnym. Jeszcze. Korzystajmy z tego!!
--
Pozdrawiam,
Kacper
lucat
-#
Posty: 9
Rejestracja: 17 wrz 2009, 09:28
Lokalizacja: Oława

Post autor: lucat »

Nic nie drap!!! Różnica między 5 a 8 styków wynika z obsługi funkcji ADI w systemie minolty - odsyłam po szczegóły do instrukcji aparatu. Proponuję zbadac jak pokrywaja sie piny z body z polami w obiektywie - w tym celu zakleiłbym styki w obiektywie paskiem cienkiej taśmy klejącej i delikatnie podepnij obiektyw do 505. Powinieneś uzyskac po chwili punkty na poszczególnych polach po pinach. Oceń jak to wygląda. Wydaje mi się, że będą się pokrywac i nic nie będzie zwierac. Sigmy tak mają (większe pola). Rada: spirytus i dokładnie umyc piny i pola - delikatnie żeby pinów nie pozaginac.
Daj znac jaki efekt...może dołącz jakieś fotki z próby.
Pzdr Łukasz
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

mam tokinę z pięcioma stykami, z D5 działa bez problemu. najlepiej gdybyś miał możliwość sprawdzenia z innym korpusem czy działa ta sigma. może gdzieś w obiektywie styki się odlutowały?
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Lotnik
-#
Posty: 22
Rejestracja: 27 wrz 2009, 20:14
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lotnik »

lucat :arrow: To, że styki są różnych rozmiarów to ja już wiem. Nie wiem tylko co z tym zrobić, żeby były równych rozmiarów ;-)
rbit9n :arrow: Obawiam się że obydwa korpusy jak i obiektywy są w pełni sprawne :-/ . Każdy aparat z dedykowanym sobie obiektywem działa. Niestety nie ma kompatybilności między Sigmą a nowym 8 stykowym gniazdem Minolty (xi).
Nadal jestem w kropce :-(
Jak coś wymyślę, to dam znać :-P
Nie ma w tym kraju nakazu bycia durnym. Jeszcze. Korzystajmy z tego!!
--
Pozdrawiam,
Kacper
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

aha, przeoczyłem że próbowałeś z 7000. ciekawe jakby się ta sigma dogadała z np. D5.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Lotnik
-#
Posty: 22
Rejestracja: 27 wrz 2009, 20:14
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lotnik »

Ech. Pan Paweł Pietrus rozwiązał mój problem za kwotę 110PLN. Okazuje się, że mechanicznie wszytsko pasuje, natomiast faktycznie Sigma obsłguje tylko stary protokół komunikacji z aparatem :-/ . Po wymianie chipa wraz oprogramowaniem jest git. Działa z obydwoma aparatami.
Jeżeli ktoś będzie szukał kontaktu do Pana Pawła to podam via email/PW.
Nie ma w tym kraju nakazu bycia durnym. Jeszcze. Korzystajmy z tego!!
--
Pozdrawiam,
Kacper
ODPOWIEDZ