Uszczelka do wymiany?

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Uszczelka do wymiany?

Post autor: aka »

Zaświetlenie jak na załączonym obrazku - uszczelki do wymiany? Tak mi się wydaje, ale co o tym sądzicie?
Załączniki
zaswietlenie.jpg
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Uszczelka do wymiany?

Post autor: Nomad »

Jeżeli masz więcej takich miejsc, to jak najbardziej tak.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Uszczelka do wymiany?

Post autor: aka »

Nomad pisze: 04 maja 2020, 13:41 Jeżeli masz więcej takich miejsc, to jak najbardziej tak.
Na całym filmie 3 takie miejsca. Te zaświetlenie na perforacji wskazywałoby na uszczelki. Cóż, trzeba się będzie pomęczyć.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Uszczelka do wymiany?

Post autor: Nomad »

Sprawdź dla pewności czy zatrzask klapki trzyma solidnie, widziałem taki przypadek że coś się w nim poluzowało i powstała szczelina.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Uszczelka do wymiany?

Post autor: aka »

Nomad pisze: 04 maja 2020, 17:42 Sprawdź dla pewności czy zatrzask klapki trzyma solidnie, widziałem taki przypadek że coś się w nim poluzowało i powstała szczelina.
Pod naciskiem klapka przy zatrzasku sprężynuje, Jest mała szpara (ok. 0.5 mm). Zatrzasku nie ma luzu, wydaje mi się, że to efekt zanikających uszczelek. Patrząc na miejsce zaświetlenia, to wygląda na to, że to przy szpuli odbiorczej zaświetla i na całej szerokości filmu, chyba? Tylko dlaczego sprężynuje?
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Uszczelka do wymiany?

Post autor: morotegari »

Jaka to kamera? Wg mnie sprężynowanie, szczególnie w starszych manualnych korpusach, to norma.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Uszczelka do wymiany?

Post autor: aka »

morotegari pisze: 05 maja 2020, 11:06 Jaka to kamera? Wg mnie sprężynowanie, szczególnie w starszych manualnych korpusach, to norma.
Minolta x-570. Zbadałem moje inne korpusu. Zgadza się, sprężynowanie występuje nawet w korpusie "mint" z idealnymi uszczelkami. Te przecieki nie są zbyt intensywne (3 na całym filmie, słońce ostro świeciło), nie można zlokalizować zródła "laboratoryjnie". Podejrzewam uszczelkę przy zawiasie. Wymienię wszystkie uszczelki. Pytanie jak grube/wysokie powinny być te w kanałach biegnących wzdłuż body, tak aby się drzwiczki zamykały bez użycia siły?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Uszczelka do wymiany?

Post autor: powalos »

Tam najlepiej użyć bawełnianego kordonka. Naciągasz , wciskasz w szczelinkę i puszczasz. Sam się ładnie rozpręża i siedzi w szczelince bez dodatkowego klejenia czy czegoś tam. Było kilka razy o tym na forum. Kordonek to taka przędza do szydełkowania. Są w różnych grubościach i kolorach.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Uszczelka do wymiany?

Post autor: rbit9n »

aka pisze: 05 maja 2020, 13:06 Pytanie jak grube/wysokie powinny być te w kanałach biegnących wzdłuż body, tak aby się drzwiczki zamykały bez użycia siły?
osobiście wycinam z podkładki pod myszę paski o przekroju kwadratu o boku ca. 1,5mm.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Uszczelka do wymiany?

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 05 maja 2020, 14:49 osobiście wycinam z podkładki pod myszę paski o przekroju kwadratu o boku ca. 1,5mm.
Ok, dzięki. Szerokość jest tak ok. 1.6 czyli kwadrat w przekroju. Etanol do zmywania resztek starej gąbki nie niszczy lakieru?
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Uszczelka do wymiany?

Post autor: aka »

powalos pisze: 05 maja 2020, 14:30 Tam najlepiej użyć bawełnianego kordonka.
Nieee. Tak trochę mało elegancko, jak robota mechooptyka. ;-)
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Uszczelka do wymiany?

Post autor: powalos »

aka pisze: 05 maja 2020, 16:06 Nieee. Tak trochę mało elegancko, jak robota mechooptyka.
ale wszystkie starsze konstrukcje tak miały. ;-)
Fan Pentax'a.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Uszczelka do wymiany?

Post autor: aka »

powalos pisze: 05 maja 2020, 17:41
aka pisze: 05 maja 2020, 16:06 Nieee. Tak trochę mało elegancko, jak robota mechooptyka.
ale wszystkie starsze konstrukcje tak miały. ;-)
No tak, aksamit np. w kasetach. Niektórzy polecają wełnę 8-mio nitkową, tasiemki-aksamitki itp.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Uszczelka do wymiany?

Post autor: Nomad »

aka pisze: 04 maja 2020, 18:19
Nomad pisze: 04 maja 2020, 17:42 Sprawdź dla pewności czy zatrzask klapki trzyma solidnie, widziałem taki przypadek że coś się w nim poluzowało i powstała szczelina.
Pod naciskiem klapka przy zatrzasku sprężynuje, Jest mała szpara (ok. 0.5 mm). Zatrzasku nie ma luzu, wydaje mi się, że to efekt zanikających uszczelek. Patrząc na miejsce zaświetlenia, to wygląda na to, że to przy szpuli odbiorczej zaświetla i na całej szerokości filmu, chyba? Tylko dlaczego sprężynuje?
Czyli w normie, gdyby był problem to by nie sprężynował, tylko latał luzem. Obejrzyj faktycznie uszczelkę przy zawiasie.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Uszczelka do wymiany?

Post autor: rbit9n »

aka pisze:
rbit9n pisze: 05 maja 2020, 14:49 osobiście wycinam z podkładki pod myszę paski o przekroju kwadratu o boku ca. 1,5mm.
Ok, dzięki. Szerokość jest tak ok. 1.6 czyli kwadrat w przekroju. Etanol do zmywania resztek starej gąbki nie niszczy lakieru?
lepszy będzie izopropanol a bezpieczny.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ