Kolor D76

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, Michał Kowalski, slawoj, zladygin

Awatar użytkownika
technik219
-#
Kolor D76

Post autor: technik219 » 23 maja 2020, 08:31

szable pisze:
22 maja 2020, 21:34
sprawdź czy rozpuszczałeś składniki w tej samej kolejności co w recepturze.
No przecież sam Kolega zajawił, że tak nie robi. Najpierw rozpuszcza reduktory z boraksem a dopiero potem siarczyn. Wedle receptury najpierw szczypta siarczynu potem metol-siarczyn-hydrochinon i na końcu boraks i bromek. Szczypta siarczynu przed metolem powoduje, że metol nie utlenia się podczas rozpuszczania. Nie za dużo tego siarczynu, bo metol bardzo słabo rozpuszcza się w roztworze siarczynu o wyższym stężeniu. A znowu hydrochinon rozpuszcza się gdy w roztworze już jest siarczyn. Kolejność jest ważna! Co widać na załączonych wyżej obrazkach. No i pozostaje pytanie czy ten boraks to rzeczywiście boraks.
rbit9n pisze:
23 maja 2020, 08:30
musiałem być niedysponowany, kiedy czytałem MSDS Ilforda ID-11.
Ależ tam nie ma nic (przynajmniej ja się nie doczytałem) co dokładnie jest w poszczególnych torebkach. W pieerwszej podają metol i hydrochinon, a drugiej boraks. Karta charakterystyki to wyłącznie wskazówka dla użytkownika z jakimi potencjalnie niebezpiecznymi substancjami ma do czynienia. Na podstawie katy charakterystyki produktu nie odtworzysz składu wywoływacza. Skąd w ogóle pomysł by na tej podstawie komponować wywoływacz?
Lux mea lex

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin

Kolor D76

Post autor: rbit9n » 23 maja 2020, 09:48

na rany koguta. nie komponować, tylko ustalać zawartość, co do której dają.
"You smell that? Do you smell that? Phenidone, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of phenidone in the morning."
Lieutenant Colonel William "Bill" Kilgore

zemsta toxycznego fotomutanta flickr

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin

Kolor D76

Post autor: rbit9n » 30 maja 2020, 10:17

jako że ciekawski ze mnie człowiek złożyłem sobie dwa egzemplarze D-76. pierwszy rozpuściłem w kolejności jak George Eastman kazali, szczypta siarczynu, elon, hydrochinon, reszta siarczynu i boraks. drugi w kolejności złej, czyli boraks, elon, hydrochinon siarczyn. w pierwszym przypadku roztwór był non stop bezbarwny, w przypadku drugim po rozpuszczeniu elonu w r-rze boraksu pojawiło się brunatne zabarwienie, które zniknęło dopiero po dodaniu siarczynu. oba roztwory dojrzewały dwa dni. następnie wywołałem w nich adox'a silvermax 100@100, rozcieńczenie 1:2. efekty poniżej:

Obrazek
skan liniowy, vuescan.

Obrazek
krzywa odwrócona na zdjęcie pierwsze z lewej w górnym rzędzie (0EV). idąc w prawo mamy -1EV, -2EV, +1 EV, +2EV, 0EV. drugi rządek to wszystko naświetlane bez korekcji, zwiększana tylko przysłona.

czyli tak dwa rządki to film wołany w "dobrym" D-76, dwa z "złym". teraz kwiz, który jest który.
najlepiej kliknąć prawym i otworzyć w nowej karcie.
"You smell that? Do you smell that? Phenidone, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of phenidone in the morning."

Awatar użytkownika
J.A.
-#

Kolor D76

Post autor: J.A. » 30 maja 2020, 10:39

rbit9n pisze:
30 maja 2020, 10:17
krzywa odwrócona na zdjęcie pierwsze z lewej w górnym rzędzie (0EV). idąc w prawo mamy -1EV, -2EV, +1 EV, +2EV, 0EV. drugi rządek to wszystko naświetlane bez korekcji, zwiększana tylko przysłona.
Nie rozumiem tego opisu. Możesz precyzyjniej?
Jeżeli lewy górny róg to A1, prawy górny to F1, lewy dolny to A4, a prawy dolny to F4, to które EV jest które? Bo skoro A1 to 0EV i F1 to 0EV to dla czego się różnią?
Co oznacza "bez korekcji, zwiększana tylko przesłona", bo kolumna "F" znowu odstaje od reszty.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"

aka
-#
Kolor D76

Post autor: aka » 30 maja 2020, 12:14

A taka kolejność:
Metol, Siarczyn, Hydrochinon, Boraks,
(wg Anchella za J. G. Capstaff) ?
Wg Klimeckiego substancje redukujące rozpuszczamy po siarczynie, a wyjątek stanowi metol.

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin

Kolor D76

Post autor: rbit9n » 30 maja 2020, 12:43

aka pisze:A taka kolejność:
Metol, Siarczyn, Hydrochinon, Boraks,
(wg Anchella za J. G. Capstaff) ?
Wg Klimeckiego substancje redukujące rozpuszczamy po siarczynie, a wyjątek stanowi metol.
masz rację, właśnie taka. tak to jest, jak się pisze między pacjentem a dezynfekcją.
J.A. pisze:
rbit9n pisze:
30 maja 2020, 10:17
Nie rozumiem tego opisu. Możesz precyzyjniej?
Jeżeli lewy górny róg to A1, prawy górny to F1, lewy dolny to A4, a prawy dolny to F4, to które EV jest które? Bo skoro A1 to 0EV i F1 to 0EV to dla czego się różnią?
Co oznacza "bez korekcji, zwiększana tylko przesłona", bo kolumna "F" znowu odstaje od reszty.
zasadniczo do porównania ważne są A1 - E1 i A3 - E3. reszta to takie rzeźbienie. mogłem coś pomylić, a te dziesięć klatek raczej nie.
od F1/F3 była przymykana przysłona i wydłużany czas. nie było żadnej korekcji na plus czy minus.

aka
-#
Kolor D76

Post autor: aka » 30 maja 2020, 18:53

rbit9n pisze:
30 maja 2020, 12:43
właśnie taka
Mieszam w takiej kolejności, bez tej szczypty siarczynu na początek - jaki to może mieć ewentualny negatywny wpływ na roztwór? Metol się w jakiejś znaczącej części utleni?

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin

Kolor D76

Post autor: rbit9n » 31 maja 2020, 07:09

no właśnie nie wiem, bo jeśli się używa przegotowanej wody, to w niej rozpuszczonych gazów, w tym tlenu, powinno być raczej mało. aczkolwiek mądre głowy, a za nimi mądre księgi zalecają szczyptę konserwantu na wszelki wypadek.

ODPOWIEDZ