zegar/timer ciemniowy

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

zegar/timer ciemniowy

Post autor: 4Rider »

Adams pisze: 20 sty 2019, 11:12 W IKEA jest termometr cyfrowy do mięsa
Termometr do mięsa :-D

Ja używam wegetariańskiego - piwowarskiego ;-) , co się składa w 'długopis', sprawdza się znakomicie, kupiłem kilka, bo kosztował około 5 pln, a za taki z nazwą 'fotograficzny' żądają 45-50 zł :!: :mrgreen:
termometr.jpg
termometr.jpg (107.24 KiB) Przejrzano 2991 razy
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
sadziak
-#
Posty: 59
Rejestracja: 22 lis 2018, 22:15

zegar/timer ciemniowy

Post autor: sadziak »

Dziękuję za wpisy o zegarze ciemniowym. Już mam kierunek.
Bemko
-#
Posty: 63
Rejestracja: 04 maja 2018, 05:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

zegar/timer ciemniowy

Post autor: Bemko »

4Rider pisze: 20 sty 2019, 12:36 Ja używam wegetariańskiego - piwowarskiego ;-) , co się składa w 'długopis', sprawdza się znakomicie, kupiłem kilka, bo kosztował około 5 pln, a za taki z nazwą 'fotograficzny' żądają 45-50 zł :!: :mrgreen:
Też kupiłem kiedyś taki termometr skuszony jego niską ceną. Niestety w moim egzemplarzu dokładność jest niska. Porównywałem z wzorcowanym termometrem laboratoryjnym i przy 20°C różnica była prawie 2°C, więc nawet do wywoływania cz-b to zbyt duży błąd. Dodatkowo barwiona na czerwono ciecz jest słabo widoczna w czerwonym świetle ochronnym.

Zamiast niego polecam tego typu elektroniczny termometr tablicowy. Również jest niedrogi a zdecydowanie dokładniejszy i łatwiejszy w odczycie, nawet w słabym oświetleniu.
Obrazek
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

zegar/timer ciemniowy

Post autor: 4Rider »

Bemko pisze: 20 sty 2019, 16:03 Też kupiłem kiedyś taki termometr skuszony jego niską ceną. Niestety w moim egzemplarzu dokładność jest niska. Porównywałem z wzorcowanym termometrem laboratoryjnym i przy 20°C różnica była prawie 2°C, więc nawet do wywoływania cz-b to zbyt duży błąd. Dodatkowo barwiona na czerwono ciecz jest słabo widoczna w czerwonym świetle ochronnym.
Wywołuję w/g jego pomiarów filmy od roku, bezproblemowo, dokładność to 0,5* - acz trzeba użyć lupki, wyniki na Flickrze.
Przy wołaniu papieru nie mierzę temperatury, po kilkudziesięciu minutach w kuwecie płyny mają temperaturę równą tej w pomieszczeniu, sensu nie widzę, no chyba że nie wołasz w kuwetach tylko w procesorze.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

zegar/timer ciemniowy

Post autor: J.A. »

Bemko, a porównywałeś ten tablicowe z wzorowanym? Bo one wcale nie mają lepszej dokładności.
4Rider, przy cz-b filmie nie ma znaczenia czy wywoływacz ma 18, czy 22 stopnie. Ważniejsze by jak dzisiaj pokazuje 20 a faktycznie jest 22, to żeby za pół roku jak pokazuje 20, teź było 22, a nie 18. Akurat ten spirytusowy ma szansę, że będzie pokazywał za rok tak samo.
Bemko, natomiast ten elektroniczny ma spore szanse pokazywać inaczej.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

zegar/timer ciemniowy

Post autor: 4Rider »

J.A. pisze: 20 sty 2019, 17:15 4Rider, przy cz-b filmie nie ma znaczenia czy wywoływacz ma 18, czy 22 stopnie. Ważniejsze by jak dzisiaj pokazuje 20 a faktycznie jest 22, to żeby za pół roku jak pokazuje 20, teź było 22, a nie 18. Akurat ten spirytusowy ma szansę, że będzie pokazywał za rok tak samo.
Doskonale rozumiem Twą logikę, lecz w mym wypadku się mylisz. Korzystam ze swych przepisów sprzed lat określonych na termometrze 'fotograficznym' który mi się stłukł po 25 latach użytkowania w lutym ubiegłego roku, jak i z przepisów na digitaltruth i skoro przy tych założeniach moje filmy wołają się prawidłowo, to nie ma bata by mój termometr nie pokazywał rzeczywistej temperatury, ponieważ było by to widać na negatywach przez niedowołanie/przewołanie. Mój wywód w tym wypadku jest niepodważalny, gdyż jest poparty przez dowody empiryczne.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

zegar/timer ciemniowy

Post autor: J.A. »

:-)
Niby tak.
Ale nie bierzesz poprawki na to, że:
a) oko jest zawodne
b) tolerancja materiałów cz-b na temperaturę jest sporo większa niż nam się wydaje.
c) powiększenia które robisz na papierze też nie są robione obecnie i 20 lat temu w identycznych warunkach. A jeżeli skanujesz, to w ogóle ten dowód jest o kant dupy.
;-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

zegar/timer ciemniowy

Post autor: 4Rider »

Dobra niech Ci będzie :-P
a) używam lupki, bo termometr jest cieniutki (ale przez to elegancko można zmierzyć temp. w zamkniętym i zalanym już koreksie)
b) nie tak duża jak Ci się wydaje, szczególnie przy wywoływaniu niestandardowym push/pull, które nagminnie stosuję
c) tu racja
d) znów śnieg pada, dobrze że jutro nigdzie nie jadę, może się roztopi... ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

zegar/timer ciemniowy

Post autor: darekdp »

Dostałem w "spadku" dwa takie termometry elektroniczne, tablicowe.
Pokazują +1,0 i +1,3 stopnia w stosunku do wzorcowanego. Jednak co by nie mówić, jeżeli będą trzymać tę odchyłkę,
to użytkowanie (odczyty) jest dużo prostsze i wygodniejsze. "Pażywiom, uwidzim".
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

zegar/timer ciemniowy

Post autor: Henry »

Stopień w górę czy w dół nie jest ważny póki jest zachowana powtarzalność. Przecież i tak B&W woła się wg własnej kalibracji całego procesu.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

zegar/timer ciemniowy

Post autor: Imperitus »

Ja czasy wywoływania papieru mierzę zegarem ciemniowym- Vipo Combi, przestawianie ciągle skali jest dość upierdliwe ale przynajmniej czas mierzy bardzo dokładnie.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

zegar/timer ciemniowy

Post autor: Jerzy »

Ja nie mogę się nachwalić mojego stopera Hauck.
hauck.jpg
hauck.jpg (47.3 KiB) Przejrzano 2756 razy
Tarcza ma ok. 30 cm średnicy, zegar jest mechaniczny! i nakręcany, dzięki czemu słychać sekundy. Wskazówki: sekundowa i minutowa. Ma całe dwie wajchy: boczna uruchamia/zatrzymuje stoper, dolna go resetuje. Na cyfrach i wskazówkach delikatna poświata, widoczna akurat w ciemniowym oświetleniu. Zegar wisi nad wejściem do ciemni. REWELACJA.
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

zegar/timer ciemniowy

Post autor: 4Rider »

Jerzy pisze: 24 sty 2019, 11:20 Ja nie mogę się nachwalić mojego stopera Hauck.

Tarcza ma ok. 30 cm średnicy, zegar jest mechaniczny!
Jest co chwalić.

Zazdraszczam ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
skpt
-#
Posty: 664
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

zegar/timer ciemniowy

Post autor: skpt »

A ja się przerzuciłem na metronom. Ustawiwszy sobie go tak, by akcentował takty, to i paski testowe prosto i ręce wolne wreszcie od naciskania guzików i wzroku nie trzeba odrywać. Jest dłużej pod powiększalnikiem, niby strata czasu większa, ale ja w zasadzie i tak wchodzę do ciemnicy na zrobienie jednej fotki, a czasem nawet kilka dni z rzędu jedną męczę. Selektywne i powtarzalne manewry kontrastem i tak na krótkich czasach słabo wykonalne są. W kuwetach to w ogóle tykające sekundy wystarczają, więc w sumie zegar z tykającym sekundnikiem też da radę. Wada taka, że porzuciłem słuchanie książek po ćmoku, bo sztuki liczenia sekund i słuchania treści nie opanowałem :)
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

zegar/timer ciemniowy

Post autor: jac123 »

Jerzy pisze: 24 sty 2019, 11:20 Ja nie mogę się nachwalić mojego stopera Hauck.
Tarcza ma ok. 30 cm średnicy, REWELACJA.
Wielkość nie zawsze ma znaczenie (i nie zawsze idzie w parze z jakością)! ;-)
ODPOWIEDZ