Papier do odbitek kolorowych

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Michał Kowalski, slawoj, Jerzy

Awatar użytkownika
outi
-#
Kontaktowanie:

Postautor: outi » 13 wrz 2018, 09:34

J.A. pisze:Źródło postu Ile to jest ta „dłuższa” ekspozycja? Minuta? Pięć?

No to trzeba by sprawdzić doświadczalnie.

https://www.shutterbug.com/content/ever ... aper-works
ciekawy artykuł, spróbuję coś pokombinować z żółtymi ledami.

A taka myśl mnie jeszcze naszła.... Jakby tak spróbować ACP zmusić do wywołania filmuc-41? :D W sumie to ma odpowiedni czas i temperaturę. Przy masowej obróbce może miało by to sens (przykleić film na końcu do papieru i wrzucić do maszyny, powinno przejechać, sprawdzę jak bardzo to jest głupi pomysł niebawem :D)

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Kontaktowanie:

Postautor: J.A. » 13 wrz 2018, 10:25

Głupi na tyle (bez obrazy), że negatyw to JJEDYNY oryginał. Uszkodzenie kartki papieru nic nie kosztuje poza kilkunastoma groszami. Uszkodzenie negatywu to utrata być może tego jedynego ujęcia jakie się zrobiło. I chyba emulsja na papierze jest twardsza od emulsji na negatywie.

pelovsky
-#

Postautor: pelovsky » 13 wrz 2018, 11:35

J.A. pisze:Źródło postu Ile to jest ta „dłuższa” ekspozycja? Minuta? Pięć?

Nie wiem ile to jest "dłuższa ekspozycja", bo nie liczyłem. Stwierdziłem organoleptycznie, że przy bieżącej pracy i braku niepotrzebnej ekspozycji, zadymienia fioletowego nie ma.
Moja "bieżąca praca" przy oświetleniu "bezpiecznym" to - rozwinięcie kawału papieru z rolki, obcięcie go gilotyną, odłożenie na bok emulsją do dołu. Papier odczekuje, aż obetnę 10-15 kawałków z rolki, po czym upycham je wszystkie do czarnego worka. Czekają na swoją kolej. Ustawiam powiększalnik, kadruję klatkę na deskę maskownicy. Wyciągam arkusz papieru z worka, kładę na maskownicy, naświetlam (od 5 do 10-15 sekund, zależnie od powiększenia). Wkładam do ACP i zamykam klapę. Nie widzę potrzeby, dla której papier miałby dłużej być eksponowany.
Mogło faktycznie się zdarzyć, że to zabarwienie na żółto było od białego światła - masz rację.

pelovsky
-#

Postautor: pelovsky » 13 wrz 2018, 11:39

outi pisze:Źródło postu ciekawy artykuł, spróbuję coś pokombinować z żółtymi ledami.

obawiam się, że możesz nie trafić na LEDy o tak dokładnie konkretnej długości fali emitowanego światła, żeby nadawały się do kolorowego papieru. Ja za swojego Maxiluxa zapłaciłem chyba nie więcej niż 50 euro z wysyłką, co uważam za przyzwoitą cenę za rozwiązanie problemu oświetlenia kolorowej ciemni :)

Awatar użytkownika
outi
-#
Kontaktowanie:

Postautor: outi » 13 wrz 2018, 11:53

J.A. pisze:Źródło postu Głupi na tyle (bez obrazy), że negatyw to JJEDYNY oryginał. Uszkodzenie kartki papieru nic nie kosztuje poza kilkunastoma groszami. Uszkodzenie negatywu to utrata być może tego jedynego ujęcia jakie się zrobiło. I chyba emulsja na papierze jest twardsza od emulsji na negatywie.

Sprawdziłem na sucho i taśma 135 w połowie zaczęła się przesuwać na rolce w prawo aż dotarła do brzegu i się zaklinowała. Ten numer nie przejdzie ;)

Awatar użytkownika
rbit9n
-# mod
Kontaktowanie:

Postautor: rbit9n » 13 wrz 2018, 13:00

outi pisze:Źródło postu ciekawy artykuł, spróbuję coś pokombinować z żółtymi ledami.

to ja może tu zostawię:
https://ep.com.pl/files/6541.pdf
dodam tylko, że do papierów cz-b potrzebne są diody o piku 610nm (bursztyn) lub 660nm (czerwień).

Awatar użytkownika
outi
-#
Kontaktowanie:

Postautor: outi » 13 wrz 2018, 13:24

rbit9n pisze:Źródło postu

to ja może tu zostawię:
https://ep.com.pl/files/6541.pdf
dodam tylko, że do papierów cz-b potrzebne są diody o piku 610nm (bursztyn) lub 660nm (czerwień).

Nieśmiertelne NE555, w sumie kiedyś ktoś o tym wspominał na AT, żeby migać tymi ledami

Awatar użytkownika
rbit9n
-# mod
Kontaktowanie:

Postautor: rbit9n » 13 wrz 2018, 13:29

pewnie ja, bo używam tego od "ohohoho, albo i jeszcze dłużej."

Wróć do „Wykonywanie odbitek fotograficznych”