Efekt Schwarzschilda

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

pattom pisze:Ktoś wie jak się ma sprawa z efektem Schwarzschilda i filmem Kodak Profesional Ektar 100 ?
Było w tym wątku (do 1s bez korekty). No chyba że chodzi Ci o super dokładną kalibrację w zakresie 1/500 - 1s :-P
Awatar użytkownika
pattom
-#
Posty: 19
Rejestracja: 04 lis 2007, 21:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pattom »

JaZ99 pisze: Było w tym wątku (do 1s bez korekty). No chyba że chodzi Ci o super dokładną kalibrację w zakresie 1/500 - 1s :-P
Tak to wyczytałem, mi bardziej o czasy dłuższe chodzi, w minutach raczej :)
Ostatnio zmieniony 18 paź 2011, 13:32 przez pattom, łącznie zmieniany 1 raz.
pattom
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5553
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

w zakresie światła widocznego w nocy (miasto) najdłużej naświetlałem ca. 6 minut przy wskazaniach światłomierza 3 minuty, co oznacza że dodaję 1EV. dłuższych naświetlań chyba robić mnie się nie chciało. w sumie nie pamiętam, a nie mam zwyczaju notować.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
vicodin
-#
Posty: 4
Rejestracja: 30 sty 2009, 10:39
Lokalizacja: zależy od pory roku

Post autor: vicodin »

Witam, pytanko takie: ktoś testował tę tabelkę z pierwszego postu nt Kodaka Tmax100??
Dzisiaj właśnie przerzuciłem się z Ilforda na tego Kodaka jeżeli chodzi o długie czasy. Tmax'a naświetlałem według tabelki od Ilforda (tylko tę miałem przy sobie niestety) i teraz myślę jak go wywołać.

PS. według światłomierza powinna być minuta, także według tabeli Ilforda naświetlałem 8'20''.
Ostatnio zmieniony 13 lis 2011, 20:25 przez vicodin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Jeżeli dobrze kojarzę, T-Maxa ten efekt mniej dotyczy, coś mi się ostatnio przewinęło przy zabawie Pinhole designerem.

Według tej tabelki, powinno być świecone krócej, ja dałbym 2-2.5minuty

http://www.kodak.com/global/en/professi ... f32b.jhtml
A niech mnie TSS pokąsa!
vicodin
-#
Posty: 4
Rejestracja: 30 sty 2009, 10:39
Lokalizacja: zależy od pory roku

Post autor: vicodin »

Jednak skusiłem się i wywołałem film normalnie jak receptura przykazała i ku mojemu zdziwieniu wywołał się dobrze. Wywoływacz D-23 także dość miękki ale według danych kodaka powinien być prześwietlony o niecałe 2EV.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

vicodin pisze:Wywoływacz D-23 także dość miękki
"Miękki wywoływacz" oznacza wywoływacz o dużej rozpiętości tonalnej.
vicodin pisze:wywołałem film normalnie jak receptura przykazała
Kodak podaje tylko czasy orientacyjne i nie bierze za to odpowiedzialności.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez slawoj, łącznie zmieniany 2 razy.
ramzes1702
-#
Posty: 152
Rejestracja: 30 cze 2011, 17:10
Lokalizacja: Pomiechówek
Kontakt:

Post autor: ramzes1702 »

Po długich poszukiwaniach w czeluściach internetu poddaje się i z nadzieją, ze ktoś sam wyznaczył/ zasłyszał pewne dane, zapytuję:
czy posiada ktoś współczynniki dla rollei'a 80s?
Ew. jeśli nie to może ktoś podpowie jak (o ile w ogóle) sensownie samemu wyznaczyć nie posiadając densytometru czy innych zaawansowanych rzeczy?
renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: renes »

Zna ktoś Schwarzschilda dla Efke IR820 Aura?

Jak cztam zalecają ten materiał naświetlać na 1-1,5 Iso z fitrem IR, czasy będą raczej długie zakładając f/16, więc mocno wejdą w schwarzschilda, tylko ile?
ramzes1702
-#
Posty: 152
Rejestracja: 30 cze 2011, 17:10
Lokalizacja: Pomiechówek
Kontakt:

Post autor: ramzes1702 »

takie coś dla efke IR / efke IR aura znalazłem:
1 sek. > 1.5 sek.
2 sek. > 3.5 sek.
4 sek. > 8 sek.
8 sek. > 24 sek.
15 sek. > 1 min.
30 sek. > 3 min.
za: janus z AT

ale z drugiej strony proponuje zajrzeć TU 3 post od góry "tak samo jak Efke Aura - czyli 1sek f/16"
ew:można zajrzeć też tu
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5553
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

na skutek własnych doświadczeń z filmami efke IR naświetlam je przy pełnym słońcu jedną sekundę przy przysłonie 1:16, z zastosowaniem filtra cokin P007 (tj. tiffen 89A). i tyle. żaden Schwarzschild mnie przy tym nie interesuje.

tu efekty: http://www.flickr.com/photos/rbit9n/tags/efkeir820aura/
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: renes »

Dzięki.

Czytałem też te posty Huberta z trzymaniem się 1s i f/16. Wyglądaa na to, że działa, rozumiem że jak spora powyzej 5ev rozpiętość sceny to skracacie po prostu tylko wywoływanie, ale zawsze 1s f/16?

Mam IR Heliopana 715, w zasadzie 3 o różnych średnicach.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5553
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

ogólnie wszystko się zgadza. zrób sobie tylko dla pewności test naświetlania dla tego heliopana (to zdaje się jest 88A, a nasza ekspozycja jest dla 89A).

co do wołania, to ja nie manipulowałem za bardzo, bo taki urok podczerwieni, że kontrast musi być - taka jest moja koncepcja, a czy ona słuszna jest, to już inna sprawa.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: renes »

rbit9n pisze:ogólnie wszystko się zgadza. zrób sobie tylko dla pewności test naświetlania dla tego heliopana (to zdaje się jest 88A, a nasza ekspozycja jest dla 89A).

co do wołania, to ja nie manipulowałem za bardzo, bo taki urok podczerwieni, że kontrast musi być - taka jest moja koncepcja, a czy ona słuszna jest, to już inna sprawa.
Czyli dla Heliopana expozycja wymagałaby nieco obwitszego naświetlenia?

Heliopan IR 715 to chyba niemal to samo co Hoya 72?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5553
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

hoya 72 to według jednego zestawienia tiffen 89A, natomiast heliopan 715 to tiffen 88A. mam w pracy na dysku tabelkę z dokładnymi danymi wszystkich filtrów (przepuszczalność) od żółtego do dalekich podczerwieni. według tej tabeli 89A ma 50% transmitancji od 695nm (piszę z głowy), a 88A od 715nm. te kilkanaście nanometrów różnicy może mieć wpływ na naświetlanie. może być to wpływ niewielki, ale lepiej sprawdzić. jutro postaram się wkleić tabelę z danymi w/w filtrów.
Załączniki
filtry IR.pdf
przepuszczalność filtrów stosowanych z filmami do podczerwieni.
(36.11 KiB) Pobrany 1094 razy
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ