Zwiekszanie kontrastu kolorowej kliszy wołanej jak B&W

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

dawidk25
-#
Posty: 3
Rejestracja: 07 mar 2011, 17:09
Lokalizacja: Siewierz

Zwiekszanie kontrastu kolorowej kliszy wołanej jak B&W

Post autor: dawidk25 »

No więc mam w posiadaniu Fuji Superie 200. Wywołalem ją jako czarno białą, lecz kontrastu na niej żadnej.
Jest możliwość wywołać kliszę w większym stężeniu wywoływacza przy skrócenia czasu wywoływania? Jaki będzie efekt? Kontrast ulegnie zwiększeniu?
Wywoływacz to Rollei R 09
waszmość
-#
Posty: 11
Rejestracja: 04 mar 2011, 15:49
Lokalizacja: Poznań

Post autor: waszmość »

ciekawe, mogę gdzieś zobaczyć efekt ?
gdzieś czytałem, ze to nie możliwe ;)
dawidk25
-#
Posty: 3
Rejestracja: 07 mar 2011, 17:09
Lokalizacja: Siewierz

Post autor: dawidk25 »

Właśnie mi się gdzieś obiło o oczy/uszy że się da ;) Ale czy to prawda to nie wiem, a wole nie ryzykować na darmo dużej ilości wywoływacza ;)

Niby wywołanie jest agresywniejsze więc może.... nie wiem, jestem nowy w ciemnii :(
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Post autor: filozof97 »

tu problemem jest odbielanie- proces kolorowy przebiega inaczej niż cz-b- możesz kombinować zostawiając film na kilka tygodni w utrwalaczu- powinien wzrosnąć kontrast, a na pewno wzrośnie przeźroczystość.
dawidk25
-#
Posty: 3
Rejestracja: 07 mar 2011, 17:09
Lokalizacja: Siewierz

Post autor: dawidk25 »

A moge już wywołaną klisze wsadzić jescze raz do utrwalacza i zadziała? Czy musi być świeże ;>
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Post autor: filozof97 »

możesz możesz- ale potem solidnie wypłucz.
Martwi mnie fakt, że mogą, lub mogły się podczas wywołania barwniki wypłukać- jeśli teraz wypłuczą się przy okazji wszystkie związki światłoczułe srebra- będzie OK- jeśli wypłucze się przy okazji całe srebro- to będzie D. Próbowałem do tej pory wyłącznie z ORWOcolorem- nie wiem, co będzie z Fuji.
PS:Co Cię podkusiło, żeby superię wołać jak cz-b?? Jak już to trzeba było Solutiona!
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Na forum Pentaxa superię w cz.b. wołała Mygosia Nieszczególnie to wyglądało (wołała w Xtolu).
Co do procesu barwnego, to w nagatywach utworzy się jedynie pomarańczowa maska, bo barwniki powstają w wyniku reakcji komponentu barwnego z produktem utleniania substancji redukującej wywoływacza barwnego. W starych Orwocolorach i Orwochromach ciekawe barwy wychodziły podobno z A-49. Z R-09 nie wiem. Zresztą nie ma co oczekiwać jakichś rewelacji ponieważ obraz srebrowy w materiałach barwnych jest produktem ubocznym. Inaczej może być ze slajdami. Niektóre koniecznie wymagają odbielenia, ponieważ posiadają srebrową warstwę przeciwodblaskową. Nie wiem jak współczesne, ale stare Orwo i Agfachromy tak miały. Bez odbielenia film będzie czarny.
Myślę, że nie warto próbować - efekt żaden. Po prostu materiały barwne nie są do tego.
Znalazłem:
http://pentax.org.pl/view...a1d9e246864de61
Ostatnio zmieniony 08 mar 2011, 22:34 przez technik219, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ