żółtodziób

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

rbit9n pisze:
taharii pisze:jednakowoż w fotografii przysłona steruje raczej głębią ostrości niż ilością światła, od ilości światła mamy czas...
robiłeś zdjęcia na żużlu? czym będziesz kontrolował ekspozycję? wydłużając czas, czy otwierając przysłonę?
Generalne zasady mają to do siebie, że ciągną za sobą wagonik wyjątków... ;)

(a kontrolował będę raczej zmieniając ISO)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

taharii pisze:Generalne zasady mają to do siebie, że ciągną za sobą wagonik wyjątków... ;)
Przesłona tak jak i czas naświetlania regulują wartość eskpozycji, czyli ilość światła padającą na materiał światłoczuły.
Jeżeli temu zaprzeczysz, to będę uważał, że po prostu trollujesz.

A niejako przy okazji oba te parametry mają wpływ na inne efekty już nie związane z ekspozycją.
A co jest głownym zadaniem czasu, przesłony, ogniskowej, to już zależy od konkretnej sytuacji zdjęciowej.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

J.A. pisze:Jeżeli temu zaprzeczysz, to będę uważał, że po prostu trollujesz.
Jak zaprzeczę jak potwierdziłem.

Tak jak napisałem, zasady są po to, żeby konieczne był pamiętanie wyjątków - choćby światło błyskowe - przy braku zastanego 'dowolna' zmiana czasu nie wpłynie na zmianę ekspozycji...
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: BW »

taharii pisze:Tak jak napisałem, zasady są po to, żeby konieczne był pamiętanie wyjątków - choćby światło błyskowe - przy braku zastanego 'dowolna' zmiana czasu nie wpłynie na zmianę ekspozycji...
- no chyba że czas migawki (centralnej czy hybrydowej np w syfrówce) będzie krótszy niż czas trwania błysku 8-)
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

BW pisze:
taharii pisze:Tak jak napisałem, zasady są po to, żeby konieczne był pamiętanie wyjątków - choćby światło błyskowe - przy braku zastanego 'dowolna' zmiana czasu nie wpłynie na zmianę ekspozycji...
- no chyba że czas migawki (centralnej czy hybrydowej np w syfrówce) będzie krótszy niż czas trwania błysku 8-)
Mam jeszcze trochę magnezji fotograficznej - w tym przypadku to nawet możliwe ;>
Awatar użytkownika
enthropia
-#
Posty: 247
Rejestracja: 24 cze 2009, 11:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: enthropia »

taharii pisze:jednakowoż w fotografii przysłona steruje raczej głębią ostrości niż ilością światła, od ilości światła mamy czas...
Na fali olimpijskich emocji powiem krótko... Matko jedyna!!!
Pozdrawiam, Bartek.
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Wstydziłbyś się matkę o północy z łóżka wyciągać!
Awatar użytkownika
enthropia
-#
Posty: 247
Rejestracja: 24 cze 2009, 11:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: enthropia »

Oj, kolega chyba niesportowy... trudno, co robić.

http://youtu.be/OyC9jxErvtk?t=1m48s
taharii pisze::P

O matko! ;P
Coś o wstydzie pisałeś? :mrgreen:
Pozdrawiam, Bartek.
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

enthropia pisze:Oj, kolega chyba niesportowy... trudno, co robić.

http://youtu.be/OyC9jxErvtk?t=1m48s
taharii pisze::P

O matko! ;P
Coś o wstydzie pisałeś? :mrgreen:
Panie ale ja ledwo popołudniu a nie czarną nocą! ;)
erwinrommel44
-#
Posty: 19
Rejestracja: 01 lut 2014, 22:43
Lokalizacja: Polska

Post autor: erwinrommel44 »

Master of Disatser- dokladnie tak.jest na nim napisane Virgin. fajnie ze podales te linki z instrukcjami. dotychczas jak sie nim obslugiwac dowiedzialem sie powierzchownie od goscia ktory mi go sprzedal. nie znam angielskiego perfekcyjnie ale mysle ze ogarna ta co podales mi w linku. ogolnie to mam zamiar robic zdjecia raczej statyczne...nie jakies fanaberyjne artystyczne itp. zwyczajnie... ktos sie ustawia w swietle dziennym pstryk i gotowe.najwzyklejesze w swiecie.jeszcze nie udalo mis ekupic kliszy do niego :/ na alledrogo nie moe znalezc.a bedzie mi potrzebny juz w ten piatek zeby porobic pare klimatycznyh fot.
pawlos- link juz dziala,dzieki wielkie :)

[ Dodano: Wto 18 Lut, 2014 ]
hmmm..z tego co widze to raczej dla osob ktore maja lustrzanki i bardziej wspolczesne aparaty :(
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

1. pierwsze co potrzebujesz, to film 120. jest to film zwojowy, bez kasety metalowej. kolorowe i czarno-białe. można je też kupić w zakładach fotograficznych. co prawda kosztują 1/3 więcej, ale na bezrybiu i rak ryba.

2. jak już Ci się uda założyć film do aparatu, co trudnym wyjątkowo nie jest, będziesz potrzebował światłomierza. na początek sprawdzi się [url=http://expomat.tripod.com/pdf/ExposureMatMini.pdf]papierowy albo papierowy.
http://expomat.tripod.com/
http://squit.co.uk/photo/exposurecalc.html
jak się ich używa? otóż ustawiasz suwak tak, żeby wartość ASA/ISO posiadanego w aparacie filmu, pokryła się ze sceną, w jakiej Ci przyszło fotografować. czyli masz film setkę i słońce, to ustawiasz 100 na "Bright sunny day (hard shadows)" czyli EV15 i na dole odczytujesz parę przysłona/czas, np. 1/125s - f/16. ustawiasz te wartości na aparacie i robisz zdjęcie. możesz też ustawić 1/300s i f/8, albo 1/60s i f/22. jaki wpływ ma przymykanie przysłony na zdjęcie, przeczytasz pod hasłami "głębia ostrości" oraz tu: głębia ostrości.

3. naświetlony film należy wywołać, ale to już opowieść na inny zimowy wieczór.

pzdr
rbit9n
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
erwinrommel44
-#
Posty: 19
Rejestracja: 01 lut 2014, 22:43
Lokalizacja: Polska

Post autor: erwinrommel44 »

ok.ale czgos tu nie kumam. na stronce http://expomat.tripod.com/ rozumiem ze na tej sciagawce patrzy sie po linii prostej czyli tak jak w przykladzie pierwszym na filmie 100 przy jasnym sloncu 15 ustawia sie szybkosc migawki na 125 i te aperture (otwor?) na 16.ale w przykladzie drugim ponizej juz ze na tym samym filmie przy zachmurzonej pogodzie ze migawke sie ustawia od 1/15 ,f22 sek do 1/1000s f2.8. to ja juz nie czaje jak sie patrzy na tej miarce. ja pierdziele...czemu to takie skomplikowane wszystko?

[ Dodano: Wto 25 Lut, 2014 ]
oraz czy jesli moj aparat nie ma dokladni takich samych wartosci jak te na sciagawce to czy moge usatwic je takie jakie bylyby najbardziej zblizone.
Awatar użytkownika
kuzyn353
-#
Posty: 166
Rejestracja: 04 cze 2012, 16:29
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: kuzyn353 »

Kalkulatorek rozumiem tak:
Dla ISO 100 ustawiasz czas 1/125s.
Pochmurny dzień (12) - przysłona 5,6

Te wartości możesz swobodnie zmieniać. Jeśli zmniejszysz czas dwukrotnie do 1/60s, to przysłonę na aparacie przymykasz o jeden otwór. Film naświetli się tak samo. Zmieni się głębia ostrości i ewentualne poruszenie szybko przemieszczających się obiektów.

Fajny kalkulatorek. Na dole jest link do wydruku, wycięcia i sklejenia suwaczka.

Możesz też zainwestować w światłomierz zasilany bateriami.

[ Dodano: Wto 25 Lut, 2014 ]
Działa to tak:
Ustawiasz sobie czułość filmu i warunków atmosferycznych - na górnej podziałce.

Na dole odczytujesz wartości współgrających ze sobą czasu i otworu przysłony.
Dla przykładu na rysunku, czyli film ISO100 i pochmurny dzień (12) możesz aparat ustawić na przykładowo:

1/8s oraz przysłona mniej niż 22
1/30s oraz przysłona poniżej 11
ok 1/100 przysłona 5,6
Załączniki
Kalkulator.JPG
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

no tak, wrzuciłem bez słowa komentarza i sadowlniony, jak to mówią między Nałęczowem, a Bartłomiejowicami. no ale tak to jest, jak się rozmawia o oczywistościach, z wyjadaczami, które zęby z niejednego pieca zjedli.

liczby pod warunkami oświetleniowymi oznaczone są liczbami EV (ang. Exposure Value). każdej wartości EV odpowiada zbiór par przysłona/czas otwarcia migawki. najprościej to zilustrować przy pomocy tabeli, którą znajdziesz w artykule na Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/EV_%28fotografia%29
jak widzisz wartości EV "idą" po skosie, wskazując ciąg różnych par. f/5,6 przy czasie 1/125s, daje taką samą ekspozycje, co f/11 przy czasie 1/30s. i tak dalej.
erwinrommel44 pisze:oraz czy jeśli mój aparat nie ma dokładnie takich samych wartości jak te na ściągawce to czy mogę ustawić je takie jakie byłyby najbardziej zbliżone.
jak najbardziej.
kuzyn353 pisze: Możesz też zainwestować w światłomierz zasilany bateriami.
tak, i elektryczny światłomierz też pokaże ciąg par przysłona/czas.
Obrazek

ps. poważnie niech się Kolega zastanowi nad zakupem książki T. Cypriana, z nią o wiele łatwiej będzie wejść w bardziej wymagającą fotografię.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
erwinrommel44
-#
Posty: 19
Rejestracja: 01 lut 2014, 22:43
Lokalizacja: Polska

Post autor: erwinrommel44 »

kurde wiem ze temat stary.ale musze o to zapytac. skoro udalo mi sie juz zdobyc film do tego aparatu. to tam sa liczby na nim jak przewijam film w aparacie i przez ktora dziurke mam patrzec na cyfre jesli chce wykonac zdjecie? przez ta po lewej czy przez ta po prawej? bo wiem ze to jest po to by wiedziec do ktorego momentu krecic klisze ale nie wiem przez ktora patrzec na cyfre. :-(

[ Dodano: Pią 04 Kwi, 2014 ]
prosze o pomoc

[ Dodano: Pią 04 Kwi, 2014 ]
prosze o pomoc
Załączniki
DSC_0333.jpg
DSC_0333.jpg
ODPOWIEDZ