Zobaczcie to :-)

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

JohnH
-#
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2019, 18:43
Lokalizacja: Kaszuby
Kontakt:

Zobaczcie to :-)

Post autor: JohnH »

jac123 pisze: 13 sty 2021, 22:49 To tak jakby powiedzieć, że Autocad zabił architekturę,
jac123, otóż nieświadomie trafiłeś w sedno - otóż tak, zabił :-)

Akurat zajmuję się projektowaniem statków, jakieś przeszło 20 lat. Od początku siedzę w AutoCAD'ie, ale mam dostęp do projektów robionych jeszcze za mojego dzieciństwa. I co można powiedzieć, że w tych czasach, kiedy siedziało się nad deską kreślarską, projektanci robili naprawdę piękne konstrukcje. Widać to na starych fotografiach np. wybrzeży portowych. Statki były ładne, linie kadłuba były pięknie dopracowane.
Obecnie pływa sporo AutoCAD'owych potworków. Problem ten dotyczy to nie tylko statków, ale i samochodów, kościołów, maszyn itd.

A co do maszyn, to od wielu lat odrestaurowuję sobie stare maszyny, głównie stolarskie. Raz że lubię, a dwa że tylko stare piękne żeliwne maszyny warto ratować przed zezłomowaniem, bo są po prostu piękne i trwałe. A wynika to po części z tego, że ówcześni konstruktorzy tych maszyn mieli do dyspozycji tylko kartkę papieru, ołówek i .... gumkę albo kosz na śmieci. I tak długo poprawiali, aż wyszła ładna konstrukcja.

Nie jest to jakaś prawda absolutna, ale ostatnimi miesiącami towarzyszy mi takie motto życiowe "Mniej, znaczy więcej". I mam na myśli głównie moje hobbistyczne fotografowanie i fotografię tak ogólnie.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Zobaczcie to :-)

Post autor: jac123 »

JohnH pisze: 17 sty 2021, 12:06
jac123 pisze: 13 sty 2021, 22:49 To tak jakby powiedzieć, że Autocad zabił architekturę,
jac123, otóż nieświadomie trafiłeś w sedno - otóż tak, zabił :-)
Eee tam. Jeśli chodzi o budynki, to po prostu mordercami okazali się deweloperzy.
Co do statków to zapewne również czysta ekonomia. Ja znowu mam porównanie w jachtingu. Zobacz jakie kiedyś były piękne konstrukcje ... Zmieniły się wraz z rozwojem cywilizacji, z różnych względów. Raz że drewno nie było najlepszym budulcem, dwa postęp nauki wypracował lepsze nautycznie kształty.
ps. jeśli chodzi o maszyny, oglądasz Back Beard Projects?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zobaczcie to :-)

Post autor: J.A. »

Nie, żebym jakoś specjalnie uważał, że wystarczy zastosować złoty podział, by stworzyć dzieło sztuki
technik219 pisze: 15 sty 2021, 23:46 Gdzie przyroda stosuje te zasady? Odkrywa się to co już istnieje
Tak szanowny kolego. Odkrywa się coś co istnieje.
Załączniki
A reszta to semantyka
A reszta to semantyka
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Zobaczcie to :-)

Post autor: Imperitus »

Już starożytni Grecy odkryli że rzeczy które w swojej geometrii zawierają złotą proporcję są przez nas instynktownie odbierane jako piękne. Ale to było w nas programowane baaaardzo długo.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zobaczcie to :-)

Post autor: J.A. »

Programowane proporcjami ludzkiej twarzy.
Musi nam się podobać niewiasta, bo inaczej nie przedłużalibyśmy jako istoty rozumne, gatunku.
A najbardziej nam się podobają te niewiasty, których proporcje twarzy są zgodne ze złotym podziałem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Zobaczcie to :-)

Post autor: jac123 »

J.A. pisze: 17 sty 2021, 22:41 ...
A najbardziej nam się podobają te niewiasty, których proporcje twarzy są zgodne ze złotym podziałem.
Z kolei niewiastom, również podobają się ci mężczyźni, którzy mają złoto ... :mrgreen:
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Zobaczcie to :-)

Post autor: PPaweł »

technik219 pisze: 15 sty 2021, 19:52 Fotografia rządzi się swoimi prawami. Ja też pokazałem niektóre swoje zdjęcia malarzowi i z zażenowaniem słuchałem banialuk, jakie mi prawił mentorskim tonem. Malarstwo to malarstwo, a fotografia to fotografia. Za dużo by się rozpisywać na temat różnic. To całkiem inna estetyka, inna ekspresja, inne środki wyrazu i inne chwyty formalne.
Ale też obraz, który widzimy to obraz, który widzimy. Niezależnie od tego, jak powstał. W przypadku krajobrazu, czy architektury różnice kompozycyjne, czy kolorystyczne między malarstwem a fotografią będą raczej niewielkie. Owszem, fotografia wywodząca się z bardziej reporterskich tematów może używać sposobów, które namalowane byłyby dziwaczne, w rodzaju krzywego horyzontu, albo nieostrości i tu jest dalej, aczkolwiek równowaga kadru już na przykład będzie znowu wspólna.

Ceterum censeo, że "oportunista", to taki, co się na wszystko zgadza, a nie stawia opór.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Zobaczcie to :-)

Post autor: technik219 »

J.A. pisze: 17 sty 2021, 22:34 Tak szanowny kolego. Odkrywa się coś co istnieje.
Myślałem, że sypniesz przykładami-dowodami jak z rękawa, a Ty po dwóch dniach mozolnego szperania znalazłeś... fraktal. A gdzie tu mocne punkty obrazowe? Gdzie złoty podział odcinka? To trochę żart, ale w dalszym ciągu obstaję przy swoim: nie ma żadnych uniwersalnych reguł, a nawet jakby w przyrodzie dało się odnaleźć jakieś potwierdzenie Twoich teorii, to nikt artysty nie zmusi do ich stosowania. W poprzednim poście wspomniałem o tym jak człowiek nierozumiejący przyrody o czujący wobec niej strach wymyślił sobie bogów by tę przyrodę uczynić bardziej przyjazną i zrozumiałą. To, o czym piszesz jest właśnie taką animizacją natury, doszukiwaniem się w niej nadprzyrodzonych zamysłów. To czystej wody platonizm opierający się na przekonaniu, że siłą sprawczą wszystkiego jest Demiurg. A stąd tylko mały kroczek do odrodzenia twierdzenia, że człowiek nie może mienić się twórcą, gdyż jedynym twórcą-stwórcą jest bóstwo. A człowiek może najwyżej mniej lub bardziej udolnie dążyć do odtworzenia jego dzieła jednak twórcą nigdy nie będzie. A gdyby nawet sam siebie nazwał twórcą to będzie to bluźnierstwem. Filozofia platońska nie jest jedynie słuszną drogą do poznania świata. Jest jedną z wielu. Na szczęście.
Imperitus pisze: 17 sty 2021, 22:38 Już starożytni Grecy odkryli że rzeczy które w swojej geometrii zawierają złotą proporcję są przez nas instynktownie odbierane jako piękne.
... i nudne ;-)
Piękno nie jest już ważącym kryterium istnienia dzieła sztuki. Od ponad 100 lat. Po długich dywagacjach zorientowano się, że dla każdego co innego jest piękne.
J.A. pisze: 17 sty 2021, 22:41 A najbardziej nam się podobają te niewiasty, których proporcje twarzy są zgodne ze złotym podziałem.
A znasz przysłowie: każda potwora znajdzie swojego amatora? ;-)

Wybaczcie, ale cała ta dyskusja jako żywo przypomina mi gombrowiczowski spór Gałkiewicza z nauczycielem Bladaczką: „Dlaczego w poezjach wielkiego poety, Juliusza Słowackiego, mieszka nieśmiertelne piękno, które zachwyt wzbudza?”.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zobaczcie to :-)

Post autor: J.A. »

technik219 pisze: 18 sty 2021, 20:26 Myślałem, że sypniesz przykładami-dowodami jak z rękawa, a Ty po dwóch dniach mozolnego szperania znalazłeś... fraktal.
Nie po dwóch dniach mozolnego szukania, tylko w wolnej chwili wpisania w Google frazy „złoty podział natura”
Zadałeś pytanie gdzie w naturze występuje złoty podział.
Otrzymałeś odpowiedź, której nie raczyłeś przeczytać...
albo postanowiłeś zignorować.

Za to postanowiłeś nazwać fraktalem* twór naturalny bo roślinę. Wykazałeś się nonszalancją, by nie powiedzieć ignorancją.

Nigdzie nie napisałem, że złoty podział jest przepustką do artyzmu, nigdzie też nie napisałem, że artysta musi go stosować.
Ja jedynie napisałem, że jeżeli twórca chce korzystać z kanonów które nie są wymyślone tylko ODKRYTE, na co przedstawiłem coś więcej niż Twoje
gdzie przyroda stosuje takie zasady
Nie są to też moje teorie. Tylko teorie, poparte obliczeniami i badaniami, matematyków, czy neurobiologów.
Nie ma to teź nic wspólnego z niezrozumieniem natury, właśnie widać w tym dokładne jej przebadanie, na tyle na ile pozwalają możliwości nauki. Zupełnie aktualne bo ww z pierwszego dziesięciolecia XXI wieku.

Więc jeżeli mamy nadal wymieniać poglądy proszę poza własnymi ciekawymi bądź co bądź przemyśleniami, podaj XXI wieczne badania, przeczące tym które wyżej zamieściłem.
W przeciwnym wypadku dalsza rozmowa nie ma sensu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
JohnH
-#
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2019, 18:43
Lokalizacja: Kaszuby
Kontakt:

Zobaczcie to :-)

Post autor: JohnH »

jac123 pisze: 17 sty 2021, 15:26 ps. jeśli chodzi o maszyny, oglądasz Back Beard Projects?
jac123, z tymi odpowiedziami to mam trochę spóźniony zapłon :-) Koledzy zdążyli już w między czasie "podrzeć koty" o słuszność lub nie złotego podziału, a ja dopiero Tobie odpowiadam.

Nie znałem do tej pory tego kanału, ale dla mnie jak na razie najlepszym gościem od spraw restaurowania jest facet z "My Mechanics" na YT.
Co by nie było, że my tutaj Panie o jakiś starych maszynach gadamy, to powiem tylko że dzięki tym maszynom mogłem ruszyć z fotografią analogową. Odrestaurowałem sobie wielki format 13x18cm, urządziłem ciemnię, a teraz właśnie robię kopioramkę do techniki solnej.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Zobaczcie to :-)

Post autor: technik219 »

J.A. pisze: 18 sty 2021, 20:26 Za to postanowiłeś nazwać fraktalem* twór naturalny bo roślinę. Wykazałeś się nonszalancją, by nie powiedzieć ignorancją.
Nie spinaj się, szkoda gumki ;-)
https://www.google.com/search?client=fi ... ent=psy-ab
J.A. pisze: 18 sty 2021, 20:26 albo postanowiłeś zignorować.
Wcale nie zignorowałem, tylko Ty nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Zobaczcie to :-)

Post autor: Imperitus »

JohnH, oj tak, ten szwajcar to jedyny prawdziwy fachowiec :-D
Zaraz po nim jest Hand Tool Rescue
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zobaczcie to :-)

Post autor: J.A. »

Muszę Ci przyznać palmę pierwszeństwa. Tobie przeszukiwanie internetu zajęło tylko 24 h.
technik219 pisze: 19 sty 2021, 20:16 Wcale nie zignorowałem, tylko Ty nie potrafisz czytać ze zrozumieniem
Czemu mam dokładnie takie samo wrażenie?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Zobaczcie to :-)

Post autor: technik219 »

J.A. pisze: 19 sty 2021, 21:45 Czemu mam dokładnie takie samo wrażenie?
Wrażeniami nie będziemy szermować ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zobaczcie to :-)

Post autor: J.A. »

Na razie z Twojej strony poza wrAżeniami nic innego nie było.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ