Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Informacje kulturalne z całego kraju

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: Jerzy »

Bokeh pisze: 04 mar 2020, 06:52 A propos też niedawno myślałem o maszynie do pisania. Wyobraźcie sobie dokument napisany na maszynie do pisania
Czasem dostaję listy na takiej pisane. Sam mam jedną, ale myślę że taśma już wyschła. Syn się bardzo zaciekawił jak o niej usłyszał... Nie wyobrażam sobie pisania na niej więcej niż jednej strony :)
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: aka »

Jerzy pisze: 04 mar 2020, 10:36Sam mam jedną,
Ma arytmometr Odhnera w wydaniu sowieckim :-( (Feliks) i ciągle się odgrażam, że nauczę się na nim liczyć ;-) Te maszynki, podobnie jak stare maszyny do pisania, całe z metalu i często kunsztowne wzorniczo warte zachowania. A jak jeszcze działają...
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: shovax »

J.A. pisze: 04 mar 2020, 08:09 proponuję gliniane tabliczki i pismo klinowe.
To by dopiero było coś.
niedawno przy sprzataniu znalazlem swoj pierwszy modem. to bylo COS. sygnaly dymne byly szybsze....
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: kal800 »

Jerzy pisze:
Bokeh pisze: 04 mar 2020, 06:52 A propos też niedawno myślałem o maszynie do pisania. Wyobraźcie sobie dokument napisany na maszynie do pisania
Czasem dostaję listy na takiej pisane. Sam mam jedną, ale myślę że taśma już wyschła. Syn się bardzo zaciekawił jak o niej usłyszał... Nie wyobrażam sobie pisania na niej więcej niż jednej strony :)
Moja mama do dzisiaj na takiej pisze jak ma coś wysłać bardziej oficjalnie, urzędowo. Do chyba 2005 była dziennikarką w TVP i pisała na tej maszynie jako jedyna w redakcji. Nie nauczyła się nigdy obsługi komputra i to była jedyna opcja dla niej...


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: aka »

kal800 pisze: 04 mar 2020, 11:19 Nie nauczyła się nigdy obsługi komputra i to była jedyna opcja dla niej...
Ja to rozumiem. Pisanie, a właściwie redagowanie tekstów np. w Wordzie nigdy mnie nie zachwyciło. Wielokrotnie dostawałem dokumenty z naniesionymi zmianami - to dopiero prawdziwy horror! Podobnie swoboda w używaniu rozmaitych fontów bez tołku. Forma zabija treść. Ale z sympatią wspominam WordPerfecta pod Dosem - kto to jeszcze pamięta?

PS. Doorsów z winulu sobie słucham :-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: J.A. »

aka pisze: 04 mar 2020, 11:31 Ja to rozumiem. Pisanie, a właściwie redagowanie tekstów np. w Wordzie nigdy mnie nie zachwyciło. Wielokrotnie dostawałem dokumenty z naniesionymi zmianami - to dopiero prawdziwy horror! Podobnie swoboda w używaniu rozmaitych fontów bez tołku. Forma zabija treść. Ale z sympatią wspominam WordPerfecta pod Dosem - kto to jeszcze pamięta?
W redakcjach nikt do pisania tekstów nie używał (pewnie nadal nie używa) Worda.
Do tego jest po prostu zwykły edytor tekstu nawet nie pracujący na czcionkach wektorowych.
Tekst nie jest w żaden sposób formatowany, co najwyżej piszący wstawia znak końca linii i akapit.
Tekst potem trafia do składu i tam jest przerabiany na graficzny wygląd jakie ma mieć dane wydawnictwo. Czyli w pracowni DTP. A tam królował kiedyś Quark, obecnie Indesign.
Word jest dla korpoludków.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: kal800 »

Najlepszym ever systemem w moim mniemaniu do tworzenia jakichkolwiek publikacji, zwłaszcza naukowych jest LaTeX. Piszesz tekst i skupiasz się na tekście i na treści a nie na formie. Jak trzeba zrobić jakąś listę, tabelę, to po prostu się w kodzie tekstu źródłowego wstawia odpowiednie tagi - trochę jak w HTMLu. Potem się przepuszcza przez maszynę i wychodzi przepiękny tekst wynikowy - nie jest to rozwiązanie WYSIWYG, co jest jego największą zaletą - maszyna tekst sformatuje zawsze perfekcyjnie. Ja swoją pracę magisterską na tym zrealizowałem oszczędzając kupę czasu na formatowanie całości pod Wordem. Word się nadaje do napisania pisma na 1-2 stronę albo mniej skomplikowaną umowę, poza tym to kupa gówna.
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: aka »

J.A. pisze: 04 mar 2020, 11:40 Word jest dla korpoludków.
O tym mowa. Dostawałem dokumenty w których zmiany nic nie wnoszące zajmowały objętościowo ponad 50% zawartości. Praca w redakcjach i wydawnictwach to inna bajka, choć dziennikarstwo internetowe chyba załapało bakcyla niechlujstwa.
kal800 pisze: 04 mar 2020, 11:58 Najlepszym ever systemem w moim mniemaniu do tworzenia jakichkolwiek publikacji, zwłaszcza naukowych jest LaTeX.
Nie wiem jak tam z LaTeX jest, ale sądzę, że to coś nawiązujące do TeX Knutha, a ten został napisany głównie po to by formatować teksty bogate w symbole matematyczne. Takie narzędzia są dla wąskiej grupy potrzebujących. Swoją drogą wspomniany WordPerfect pod Dosem umieszczał w tekście znaki sterujące, które odpowiadały za edycję i podlegały kontroli piszącego. W trybie graficznym jedynie prezentował obraz wynikowy. Taki tag language.
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: kal800 »

LaTex bazuje na enginie TeX, a ściślej jest to taka nakładka - zestaw makr, która pozwala normalnemu użytkownikowi na posługiwanie się tym mechanizmem. TeX jest profesjonalnym rozwiązaniem poligraficznym i praca bezpośrednio na tym jest mega trudna dla zwykłego użytkownika.

Warto poczytać, chociażby na wiki - https://pl.wikipedia.org/wiki/LaTeX
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: aka »

Bokeh pisze: 28 lut 2020, 20:48Mój Adam gs 424
Wiesz może jakie zamienniki dla wkładek Mf-10x pasują? AT95E pasuje, a taki Ortofon om10? Masz jakies doświadczenie?
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: Bokeh »

aka pisze: 04 mar 2020, 14:10
Bokeh pisze: 28 lut 2020, 20:48Mój Adam gs 424
Wiesz może jakie zamienniki dla wkładek Mf-10x pasują? AT95E pasuje, a taki Ortofon om10? Masz jakies doświadczenie?
Ja mam w swoim Adamie właśnie Mf-104 (dla zachowania oryginalności). Wiem, że Audio Technica 95 pasuje, tak jak napisałeś. Co do pozostałych to nie wiem.
Zaloguj się na Unitra Klub (oblegane forum, bardzo dużo fachowców), zarejestruj się tam i powinieneś dostać lawinę odpowiedzi.
Ja bardzo często korzystam z tego forum i dostaję wyczerpujące informacje, a i udało mi się naprawić dzięki forumowiczom łatwiejsze rzeczy. :-D

Zresztą sam założę tam zaraz wątek z pytaniem. ;-)

https://unitraklub.pl/
https://www.google.com/search?q=unitra+ ... e&ie=UTF-8
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: aka »

Bokeh pisze: 04 mar 2020, 14:33 Zaloguj się na Unitra Klub
Dzięki, tak zrobię.
Bokeh
-#
Posty: 714
Rejestracja: 26 maja 2017, 21:37

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: Bokeh »

aka pisze: 04 mar 2020, 14:48
Bokeh pisze: 04 mar 2020, 14:33 Zaloguj się na Unitra Klub
Dzięki, tak zrobię.
Nawet już wątek założony.
Czekamy na odpowiedzi. :-)
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Zginie, przepadnie, nie zginie, będzie trwać.

Post autor: kal800 »

Wszystko pasuje, pod warunkiem, że jest standardowy headshell, dla pewności możesz mi wysłać fotkę headshella z obecną wkładką to Ci dam znać, ale na 99,99% OM-10 wejdzie. Nawiasem mówiąc bardzo fajna wkładka - bardzo muzykalna, za te pieniądze w szczególności. Z wkładek MM, wszystkie Ortofony OM w ciemno mogę polecić
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
ODPOWIEDZ