Zenitar i inne - Co to za akcesoria

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Mand222
-#
Posty: 7
Rejestracja: 07 sie 2020, 23:04

Zenitar i inne - Co to za akcesoria

Post autor: Mand222 »

Cześć

Już drugi raz przychodzę na forum z prośbą o pomoc w rozpoznaniu akcesoriów fotograficznych znalezionych w kolekcji mojego wujka.

Pierwsza rzecz to 3 szkiełka i "coś" metalowego na pasku znalezione w styropianowym opakowaniu (reszta rzeczy była z niego powyjmowana a te zostały na swoich miejscach) co to i ile mogłoby być warte?

Druga rzecz to plastikowa część z logiem PZO Warszawa

Trzecia rzecz to zestaw - Szybek formatkowych
Odnośnie nich mam pytanie czy to zestaw? To w ogole chodliwy towar, cokolwiek wart? Jak rozpoznać firme, rodzaj?

Mam też czwarta rzecz - urządzenie w skórzanej walizce.
Załączniki
20230125_161635.jpg
20230125_161633.jpg
20230125_170239.jpg
20230125_170252.jpg
20230125_170249.jpg
Screenshot_20230125-233524_Gallery.jpg
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Zenitar i inne - Co to za akcesoria

Post autor: PPaweł »

Projektor "Ruś" do filmów, te szybki to chyba do powiększalników, do przytrzymywana negatywów, to coś z uchwytem to jest, no, uchwyt. Uchwyt pistoletowy. Przykręca się na końcu aparat za gniazdo statywu i gdzieś tam pewnie jest miejsce na przypięcie wężyka spustowego. W okrągłych pudełkach to chyba filtry na obiektywy będą, ale w tej folii trochę ciężko być pewnym. A ten pasek to z kolei jest pasek. Też się go wkręca w gniazdo statywu. Aha, filtry są dwa, a to trzecie to chyba osłona przeciwsłoneczna. Dobrze by było wiedzieć, jaką te rzeczy mają średnicę gwintu. I wymiary tych szybek. A, chociaż w sumie tam jest etykieta, że 6x9.
Jak chcesz wiedzieć, za ile to próbują sprzedać, to poszukaj tych rzeczy w ogłoszeniach. Jak chcesz wiedzieć, za ile to się realnie naprawdę sprzeda, to spróbuj sprzedać ;-)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Zenitar i inne - Co to za akcesoria

Post autor: rbit9n »

pętelka na nadgarstek chyba jest od tego chwytu pistoletowego, powinien być gwint od dołu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Zenitar i inne - Co to za akcesoria

Post autor: PPaweł »

Chyba nie, skoro to było w pudełku z osłoną i filtrami. To może być kawałek Wilii na przykład. Dużo aparatów takie miało, raczej takich, powiedzielibyśmy, kompaktów.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zenitar i inne - Co to za akcesoria

Post autor: aka »

Kurcze, trzeba sprzedawać póki się wie co się ma, a nie potomnych w kłopot wpędzać ;-)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Zenitar i inne - Co to za akcesoria

Post autor: rbit9n »

PPaweł pisze:Chyba nie, skoro to było w pudełku z osłoną i filtrami. To może być kawałek Wilii na przykład. Dużo aparatów takie miało, raczej takich, powiedzielibyśmy, kompaktów.
Wilia była sprzedawana z plastikowym futerałem i paskiem, przynajmniej ja taką kupiłem. taka pętelka na rękę, wkręcona w gwint statywowy aparatu byłaby bardzo niewygodną w użyciu, co innego z pistoletem. mam chwyty do Broniki S2A i EC-TL i w obu jest taka wkręcona od dołu chwytu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Mand222
-#
Posty: 7
Rejestracja: 07 sie 2020, 23:04

Zenitar i inne - Co to za akcesoria

Post autor: Mand222 »

Cześć, dziękuje wszystkim za pomoc


Zapomniałem dodać te 3 szkiełka i pasek na ręke w styropianowym opakowaniu - Był na nim właśnie napis bodajże Zenit/Zenitar? To akcesoria tej firmy tak?

Nawet na klapkach tych czarnych opakowań, w ktorych znajdują się szkiełka jest narysowane logo tej firmy z tego co sprawdziłem w internecie.

Nie wiem tylko czy są one przynależne do jakiegoś konkretnego modelu czy uniwersalne?
Ostatnio zmieniony 26 sty 2023, 11:24 przez Mand222, łącznie zmieniany 1 raz.
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Zenitar i inne - Co to za akcesoria

Post autor: PPaweł »

No właśnie ja mam Wilię z takim paskiem i odpowiednią do tego, excusez le mot, saszetką. Z otworem. Tam jest gniazdo z boku, więc nawet nienajgorzej się to trzyma - jeżeli ktoś lubi w ten sposób.
Znaczy, z boku na dole, oczywiście. Nie, że na ściance.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Zenitar i inne - Co to za akcesoria

Post autor: technik219 »

Po kolei, od góry:
1, szpule do filmu 8mm do projektora.
2. Projektor Ruś 8mm (super 8) z kablem sieciowym - w kieszonce powinno być jeszcze zębate kółko napędowe - w wyposażeniu były 2: jedno do 8 i drugie do S8.
3. Szybki powiększalnikowe do powiększalników Krokus 69 i 66.
4-5. Uchwyt pistoletowy uniwersalny do kamer i aparatów. W komplecie powinien być jeszcze wężyk spustowy.
6. Filtr żółty i prawdopodobnie soczewka nasadkowa makro do kamery Kwarc (komplet to 2 soczewki o różnych ogniskowych: ok. 220 i 650 mm). Niżej osłona przeciwsłoneczna obiektywu kamery Kwarc i pasek nadgarstkowy do tejże.

Cenę za projektor znajdziesz na All...o. To najcenniejsze znalezisko. Pozostałe "szpeje" to "groszowe sprawy".
Lux mea lex
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Zenitar i inne - Co to za akcesoria

Post autor: Z_photo »

technik219 pisze: 26 sty 2023, 17:34 2. Projektor Ruś 8mm (super 8) ...
Miałem taki ścianociep. Fajnie terkotał w trakcie projekcji. Oddałem go koledze który kolekcjonuje tego rodzaju artefakty.
4-5. Uchwyt pistoletowy uniwersalny do kamer i aparatów. W komplecie powinien być jeszcze wężyk spustowy.
Można do niego przyłączyć dedykowaną, skręcaną z trzech części kolbę - co daje możliwość fotografowania w pozycji jak przy strzelaniu z karabinu.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
ODPOWIEDZ