Zenit 19 zdziczał

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

Zenit 19 zdziczał

Post autor: nipen »

Dzień dobry, mam pytanie do przede wszystkim zenitologów. 19-ka zachowuje się tak: naciągam negatyw w pozycji normalnej (pionowej), przestaje odliczać licznik, ustawiam puchę szkłem do dołu, licznik odlicza. Miał ktoś kiedyś taką fanaberię?
ff, mf, lf
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Zenit 19 zdziczał

Post autor: powalos »

nipen, nie w Zenicie ale w Pentax ME. Winna była jakaś malutka sprężynka w tymże mechanizmie licznika.
Fan Pentax'a.
nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

Zenit 19 zdziczał

Post autor: nipen »

Przy takim samym objawie? Sam robiłeś, czy jakiś serwis? Mam wrażenie, że to jakaś głupotka, przez którą trzeba będzie pół puszki rozebrać :).
ff, mf, lf
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Zenit 19 zdziczał

Post autor: powalos »

Objaw był podobny, tzn. w jakiejś pozycji licznik działał poprawnie. Było dawno ale chyba zrobiłem sam. Wystarczyło zdjąć górną pokrywę. Być może w sieci znajdziesz jakiś link do instrukcji serwisowej. Ja na szybko znalazłem takie coś
https://tomtiger.home.xs4all.nl/zenrep19/zen19rep.html
Fan Pentax'a.
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Zenit 19 zdziczał

Post autor: Z_photo »

nipen pisze: 08 gru 2020, 19:18 Miał ktoś kiedyś taką fanaberię?
Owszem, z tym że była to fanaberia aparatu, a nie moja ;-) , no i że wadliwa praca licznika wystąpiła w Olympusie OM2.
Usterka (o ile tak to nazwać) wystąpiła po wizycie w serwisie, gdzie przy montażu aparatu po naprawie sprężynkę powodującą reset licznika napięto zbyt lekko o jeden jej obrót. Poprawiłem sam, co w tym modelu jest bardzo proste. Mechanizm licznika jest pod górną pokrywą i dźwignią naciągu - nie ma potrzeby demontować aparatu w dużym stopniu.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

Zenit 19 zdziczał

Post autor: nipen »

Bardzo dzięki za podpowiedzi, a chodziło rzecz jasna o fanaberyjność puszek : ).
ff, mf, lf
ODPOWIEDZ