Zegar ciemniowy K19s - naprawa

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Zegar ciemniowy K19s - naprawa

Post autor: powalos »

Kto to wymyślił ? Nie pomyliłeś czegoś. Przecież w tym układzie na każdej żarówce odłoży się połowa napięcia gdy przełącznik "c-c" będzie otwarty. Będą więc świeciły obie żarówki i raczej słabo. Bedzie kłopot z ustawieniem ostrości na powiększalniku.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zegar ciemniowy K19s - naprawa

Post autor: J.A. »

Tedi, No przecież o tym mówię i to nie jest żadne nowe rozwiązania, ten schemat, to w uproszczeniu przekaźnik z cewką 230V. Poza tym tam jest błąd.
Jak na jednej parze styków jest napięcie, to na drugiej nie ma, tyle.
miki11, nie wymaga precyzji, tylko zrobienia odczepów i prawidłowego ich połączenia i zaizolowania, co przy obecnym zaopatrzeniu marketów budowlanych jest banalnie proste.
Ja wiem, że dla współczesnej młodzieży wydaje się to niepojęte, ale takie układy w latach 70 i 80 tych, robiło się w podstawówce na zajęciach ZPT.
Zajęcia Praktyczno Techniczne.
Książka Pękosławskiego, którą prezentuje wyżej Tedi, też nie była dla abiturientów politechniki, tylko młodzieży.
Paluchem na smartfonie.
Załączniki
601FCECA-2871-48DA-BBB8-90DAF2B12DC8.jpeg
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Vox
-#
Posty: 150
Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

Zegar ciemniowy K19s - naprawa

Post autor: Vox »

    Układ podany w książce Pękosławskiego jest może nietypowy, ale jak najbardziej poprawny. Trzeba tylko
    wziąć pod uwagę kiedy on powstał. Kilkadziesiąt lat temu w powiększalniku i w lampie ciemniowej
    używano żarówek wolframowych - to po pierwsze, a po drugie moc żarówki powiększalnika była kilkakrotnie
    większa jak moc lampy ciemniowej a to jest konieczny warunek, aby układ pracował poprawnie. Przełącznik
    rozwarty świeci lampą ciemniowa, przełącznik zwarty świeci powiększalnik. W obecnych czasach niektórzy
    używają lamp Led a wtedy mogą powstać problemy i ten układ może nie działać poprawnie. Zaletą jest
    prosty układ stykowy.
    miki11
    -#
    Posty: 1479
    Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

    Zegar ciemniowy K19s - naprawa

    Post autor: miki11 »

    powalos pisze: 21 mar 2022, 17:52 Kto to wymyślił ? Nie pomyliłeś czegoś. Przecież w tym układzie na każdej żarówce odłoży się połowa napięcia gdy przełącznik "c-c" będzie otwarty. Będą więc świeciły obie żarówki i raczej słabo. Bedzie kłopot z ustawieniem ostrości na powiększalniku.
    Tak, to jest cała prawda o tym schemacie. Dwie żarówki 230V połączone szeregowo zaświecą ponad połowę ciemniej. W tej, skądinąd zacnej, książce jest kilka takich "pasztetów". Schemat wyłączania czerwonej żarówki w momencie, kiedy świeci żarówka w powiększalniku powinien zawierać przekaźnik z trzema stykami. Od środkowego styku prąd jest podawany na styk lewy lub prawy. I to wszystko. Oczywiście można to zrealizować na półprzewodnikach, ale zasada działania, cała :logika", jest taka sama.
    _________________
    Łatwe nie cieszy
    miki11
    -#
    Posty: 1479
    Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

    Zegar ciemniowy K19s - naprawa

    Post autor: miki11 »

    J.A. pisze: 21 mar 2022, 18:32 nie wymaga precyzji, tylko zrobienia odczepów i prawidłowego ich połączenia i zaizolowania, co przy obecnym zaopatrzeniu marketów budowlanych jest banalnie proste.
    Ja wiem, że dla współczesnej młodzieży wydaje się to niepojęte, ale takie układy w latach 70 i 80 tych, robiło się w podstawówce na zajęciach ZPT.
    Ja to wiem i Ty to wiesz, ale... dzisiaj nie ma zajęć ZPT, nikt w szkole nie dostaje młotka do ręki, nie wspominając o prądzie, czy probówce z kwasem solnym... Dlatego wolę napisać, że to może być niebezpieczne.
    _________________
    Łatwe nie cieszy
    miki11
    -#
    Posty: 1479
    Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

    Zegar ciemniowy K19s - naprawa

    Post autor: miki11 »

    Vox pisze: 21 mar 2022, 20:24 Układ podany w książce Pękosławskiego jest może nietypowy, ale jak najbardziej poprawny.
    Ja bym raczej napisał, że ten schemat jest typowym przykładem peerelowskiego rzeźbienia w gów...e. Zamiast zrobić to książkowo i używać nominalnych wartości, ktoś superinteligentny zabrał moc obu żarówkom. A więc do czerwonej lampy trzeba było kupić żarówkę o dwa razy za dużej mocy. Ale, jak napisałem wcześniej, to takie rzeźbienie jest. Podobnie na hali produkcyjnej sprzętu audio wtedy było, montowali takie podzespoły, jakie akurat mieli. To był inny system, inny ustrój i niestety inny stan umysłu. Dzisiaj można kupić potrzebne elementy nominalne i zrealizować urządzenie w sposób optymalny i zrozumiały logicznie.
    _________________
    Łatwe nie cieszy
    Vox
    -#
    Posty: 150
    Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

    Zegar ciemniowy K19s - naprawa

    Post autor: Vox »

    miki11 pisze: 21 mar 2022, 20:44 Zamiast zrobić to książkowo i używać nominalnych wartości, ktoś superinteligentny zabrał moc obu żarówkom. A więc do czerwonej lampy trzeba było kupić żarówkę o dwa razy za dużej mocy.
    Przecież to nieprawda. Czerwona żarówka może być normalnej mocy ~ 15 - 25 W. Wprawdzie trzeba liczyć się z tym że może pracować na nieco zmniejszonym napięciu o około 10 - 15 %. Żarówka w powiększalniku będzie
    świecić na 100% jak gdyby była włączona normalnie. Nie twierdzę że jest to układ wzorcowy, ale ma pewną zaletę mianowicie działa dodatnio na trwałość obu żarówek.
      Ostatnio zmieniony 21 mar 2022, 22:06 przez Vox, łącznie zmieniany 1 raz.
      aka
      -#
      Posty: 5593
      Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
      Lokalizacja: Warszawa

      Zegar ciemniowy K19s - naprawa

      Post autor: aka »

      Vox pisze: 21 mar 2022, 21:22 ma pewną zaletę mianowicie działa dodatnio na trwałość obu żarówek
      Dodatnio na trwałość żarówek działa nie wkręcanie ich w oprawki ;-)
      aka
      -#
      Posty: 5593
      Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
      Lokalizacja: Warszawa

      Zegar ciemniowy K19s - naprawa

      Post autor: aka »

      Tedi pisze: 21 mar 2022, 13:45 Pisząc o podłączeniu lampy ciemniowej do zegara sugerowałem się tym filmem
      Mój zegar jest nieco inaczej skonstruowany i ten patent nie jest do zastosowania.
      aka
      -#
      Posty: 5593
      Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
      Lokalizacja: Warszawa

      Zegar ciemniowy K19s - naprawa

      Post autor: aka »

      powalos pisze: 21 mar 2022, 17:52 Kto to wymyślił ? Nie pomyliłeś czegoś. Przecież w tym układzie na każdej żarówce odłoży się połowa napięcia gdy przełącznik "c-c" będzie otwarty. Będą więc świeciły obie żarówki i raczej słabo. Bedzie kłopot z ustawieniem ostrości na powiększalniku.
      Połowa napięcia? Tak by było gdyby obie żarówki miały taką samą moc. Przy parze żarówek 75W i 15W robi się bardzo ciekawie...
      Awatar użytkownika
      J.A.
      -#
      Posty: 10067
      Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
      Lokalizacja: Bielsko-Biała

      Zegar ciemniowy K19s - naprawa

      Post autor: J.A. »

      miki11 pisze: 21 mar 2022, 20:24 Tak, to jest cała prawda o tym schemacie. Dwie żarówki 230V połączone szeregowo zaświecą ponad połowę ciemniej
      Nie. Żarówka 15 W w lampie ciemniowej ograniczy prąd płynący przez układ do 10% jaka prądu, jaki jest potrzebny dla 150 W żarówki w powiększalniku.Vox, słusznie prawi, że układ zadziała, niesłusznie że jest prawidłowy.
      Vox, w przypadku „żarówki” led w powiększalniku, a zwykłej w lampie ciemniowej, układ może zadziałać. Wszystko zależy od tego jaki zasilacz jest w „żarówce” led. Jezeli dla 230v, to zadziała, jeżeli bardziej uniwersalny, to nie.
      M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
      "Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
      Awatar użytkownika
      Tedi
      -#
      Posty: 22
      Rejestracja: 19 sty 2022, 15:09
      Lokalizacja: Kraków

      Zegar ciemniowy K19s - naprawa

      Post autor: Tedi »

      aka pisze: 21 mar 2022, 22:16
      Tedi pisze: 21 mar 2022, 13:45 Pisząc o podłączeniu lampy ciemniowej do zegara sugerowałem się tym filmem
      Mój zegar jest nieco inaczej skonstruowany i ten patent nie jest do zastosowania.
      To twój film oglądałem?
      Może podzielisz się informacją jaki zegar jest do tego potrzebnym. Mam dwa może ten drugi będzie pasował. Mnie się to rozwiązanie podoba.
      Awatar użytkownika
      Tedi
      -#
      Posty: 22
      Rejestracja: 19 sty 2022, 15:09
      Lokalizacja: Kraków

      Zegar ciemniowy K19s - naprawa

      Post autor: Tedi »

      Według schematu który umieściłem miałem podłączony powiększalnik "Mak" z żarówką mleczną 100W i żarówkę rubinową 15W która minimalnie przygasła jak była włączona. Powiększalnik świecił normalnie ale i tak trzeba było robić przerwy bo plastikowa kopuła mogła się przytopić.
      Vox
      -#
      Posty: 150
      Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

      Zegar ciemniowy K19s - naprawa

      Post autor: Vox »

      J.A. pisze: 21 mar 2022, 22:53 Vox, słusznie prawi, że układ zadziała, niesłusznie że jest prawidłowy.
      Nie bardzo rozumiem dlaczego nieprawidłowy? Zadziała tak jak napisałem w poprzednim moim wpisie.
      Będzie to rozwiązanie jak najbardziej użyteczne, co nie znaczy że nie można zrobić tego inaczej.
      Co się tyczy zastosowania żarówki Led to będzie to problematyczne. Moc żarówki Led w powiększalniku
      i moc lampy ciemniowej będą podobne i może się skończyć tym że po włączeniu tego drugiego światła nie zgaśnie powiększalnik a lampą ciemniowa będzie miała osłabione światło.
        miki11
        -#
        Posty: 1479
        Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

        Zegar ciemniowy K19s - naprawa

        Post autor: miki11 »

        Vox pisze: 21 mar 2022, 21:22 Przecież to nieprawda. Czerwona żarówka może być normalnej mocy ~ 15 - 25 W. Wprawdzie trzeba liczyć się z tym że może pracować na nieco zmniejszonym napięciu o około 10 - 15 %. Żarówka w powiększalniku będzie
        świecić na 100% jak gdyby była włączona normalnie.
        Zrób prosty eksperyment, połącz szeregowo dwie tradycyjne żarówki (takie z włóknem) i podłącz do sieci. A potem podłącz jedną z nich. Zobaczysz te 10-15%...
        _________________
        Łatwe nie cieszy
        ODPOWIEDZ