Zegar ciemniowy K19s - naprawa

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Zegar ciemniowy K19s - naprawa

Post autor: powalos »

Jeżeli przekaźnik się wyłącza tzn. jest jakieś wadliwe połączenie na stykach przekaźnika lub pomiędzy nim a włącznikiem i przyciskiem start. Tylko w tych połączeniach bym szukał. A przy okazji też bym wymienił ten kondensator.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
Tedi
-#
Posty: 22
Rejestracja: 19 sty 2022, 15:09
Lokalizacja: Kraków

Zegar ciemniowy K19s - naprawa

Post autor: Tedi »

Zegar zrobiony. Dziękuję koledze powalos i miki11 za pomoc i dobre rady.
Z lupą i latarką sprawdzałem całą płytkę, wszystkie połączenia wyglądały na nieuszkodzone. Przez lupę było widać drobne pyłki z wełny stalowej. Przedmuchane gruszką i wyczyszczone jeszcze raz benzyną ekstrakcyjną (tylko to posiadałem). Złożyłem poskręcałem i działa.
https://youtu.be/DFvqo3YtjIk Wszystkie czasy działają prawidłowo. Na filmiku nie pokazywałem wszystkich "x10" żeby nie przedłużać. Czasy sprawdzane ze stoperem w telefonie i byłem zaskoczony, że po ponad 40-tu latach (1980rok) ten zegar pracuje perfekcyjnie.
KU PRZESTRODZE INNYM. Nie czyścić wełną stalową elektroniki
Drugiego na razie nie będę robił. Jak dokupię części to wznowie temat.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Zegar ciemniowy K19s - naprawa

Post autor: powalos »

Tedi, to napisz co wymieniłeś. Może się przydać innym. ;-)
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
Tedi
-#
Posty: 22
Rejestracja: 19 sty 2022, 15:09
Lokalizacja: Kraków

Zegar ciemniowy K19s - naprawa

Post autor: Tedi »

powalos pisze: 19 mar 2022, 15:40 Tedi, to napisz co wymieniłeś. Może się przydać innym. ;-)
Nic nie wymieniałem. Zegar działał tylko nie wszystkie czasy trzymał (przeważnie były za długie).
Po rozebraniu czyściłem tylko styki na płytce i pokrętłach ale niestety wełną stalową (taką do polerowania).
Ta wełna się kruszy i pyłki dostały się na druk, robiły zwarcie i działy się cuda.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Zegar ciemniowy K19s - naprawa

Post autor: powalos »

Tedi, radzę jednak wymienić ten kondensator 22 mikro. Z tego co udało mi się odczytać na pokazanych fotkach to jest on z roku 1985. Policz więc ile ma lat i zapewne tego "elektrolitu" w nim już niewiele. Jeżeli jeszcze długo nie był używany to tym bardziej. Może być nowy 22 lub 33 lub 47 mikro. Tak jak pisałem lepiej na min. 400 V (napięcie w sieci nam wzrosło z 220 V do 230 V). Dobrze byłoby na 105 °C. Źle odfiltrowane napięcie stałe, w tej konstrukcji, potrafi wywoływać "dziwne" działanie.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
Tedi
-#
Posty: 22
Rejestracja: 19 sty 2022, 15:09
Lokalizacja: Kraków

Zegar ciemniowy K19s - naprawa

Post autor: Tedi »

powalos pisze: 19 mar 2022, 16:04 Tedi, radzę jednak wymienić ten kondensator 22 mikro. Z tego co udało mi się odczytać na pokazanych fotkach to jest on z roku 1985. Policz więc ile ma lat i zapewne tego "elektrolitu" w nim już niewiele. Jeżeli jeszcze długo nie był używany to tym bardziej. Może być nowy 22 lub 33 lub 47 mikro. Tak jak pisałem lepiej na min. 400 V (napięcie w sieci nam wzrosło z 220 V do 230 V). Dobrze byłoby na 105 °C. Źle odfiltrowane napięcie stałe, w tej konstrukcji, potrafi wywoływać "dziwne" działanie.
Będę miał to na uwadze. Jak dostanę ten typ kupię na zapas, jak padnie to wymienię .
Jak pisał miki11 te stare dłużej pracują jak dzisiejsze nowe.
Robi się wiosna teraz trzeba więcej w teren a mniej w ciemni, zegar planuję jeszcze przerobić na podłączenie lampy ciemniowej żeby się wyłączała jak włączasz powiększalnik. Widziałem filmik z takiej przeróbki ale pasowało by do tego schemat te zegary mają różne podłączenia, nie każdy pasuje bez większych przeróbek.
0001.jpg
Zegar jest z1980 kondensator też.
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Zegar ciemniowy K19s - naprawa

Post autor: miki11 »

Tedi, jesteś zuch! :-) Najlepsza usterka z możliwych. Gratuluję dociekliwości i dokładnego czyszczenia. Kolega Powalos ma sporo racji z tym kondensatorem, ale osobiście bym nic nie ruszał, dopóki to normalnie działa. Ten kondensator nie jest elementem układu czasowego RC, dopóki zasilanie działa, niech sobie działa. Lubię, kiedy taki stary sprzęt zostaje przywrócony do życia.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Zegar ciemniowy K19s - naprawa

Post autor: powalos »

Tedi, jeżeli ten przekaźnik ma styki tzw. przełączne, to do zasilania lampy ciemniowej można wykorzystać te, które są zwarte gdy przekaźnik nie działa.
Tedi pisze: 19 mar 2022, 16:25 Jak dostanę ten typ kupię na zapas, jak padnie to wymienię
Radzę to zrobić zanim padnie. Uszkodzony elektrolit (jak potocznie się mówi na kondensatory tego rodzaju), potrafi "wybuchnąć" siejąc spustoszenie wokół siebie. Poza tym źle odfiltrowane napięcie potrafi też zrobić sporo bałaganu. Chociaż, tu brak takiej skomplikowanej elektroniki. Tranzystory wytrzymywały więcej niż obecne układy.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zegar ciemniowy K19s - naprawa

Post autor: J.A. »

Tedi pisze: 19 mar 2022, 16:25 Będę miał to na uwadze. Jak dostanę ten typ kupię na zapas, jak padnie to wymienię .
kupowanie kondensatora elektrolitycznego "na zapas", to taki średni pomysł. ;-)
Tedi pisze: 19 mar 2022, 16:25 Widziałem filmik z takiej przeróbki ale pasowało by do tego schemat te zegary mają różne podłączenia, nie każdy pasuje bez większych przeróbek.
No nie przesadzaj, tu wystarczy mały przekaźnik z cewką 230V i trochę kabelków.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Danielaug
-#
Posty: 79
Rejestracja: 23 lis 2018, 06:57
Lokalizacja: Świdnica

Zegar ciemniowy K19s - naprawa

Post autor: Danielaug »

Potwierdzam. Kupiłem K19S który nie trzymał czasów. Wymieniłem kondensatory i trzyma czasy z błędem +-0,2s. Przy moich naświetlaniach rzędu 10-20s jest to do przeżycia. :)
Awatar użytkownika
Tedi
-#
Posty: 22
Rejestracja: 19 sty 2022, 15:09
Lokalizacja: Kraków

Zegar ciemniowy K19s - naprawa

Post autor: Tedi »

Na razie po czyszczeniu czasy są idealne. Wymienię jak będą problemy.
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Zegar ciemniowy K19s - naprawa

Post autor: miki11 »

J.A. pisze: 19 mar 2022, 18:51 wystarczy mały przekaźnik z cewką 230V i trochę kabelków
I trochę odwagi, zważywszy, że te "kabelki" będą podłączone pod napięcie sieciowe 230V.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zegar ciemniowy K19s - naprawa

Post autor: J.A. »

miki11 pisze: 20 mar 2022, 23:07
J.A. pisze: 19 mar 2022, 18:51 wystarczy mały przekaźnik z cewką 230V i trochę kabelków
I trochę odwagi, zważywszy, że te "kabelki" będą podłączone pod napięcie sieciowe 230V.
Sugerujesz pracę pod napięciem?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Zegar ciemniowy K19s - naprawa

Post autor: miki11 »

J.A. pisze: 21 mar 2022, 10:09 Sugerujesz pracę pod napięciem?
Sugeruję, że to wszystko potem włączymy do prądu. Gmeranie w instalacji 230V wymaga dość dużej precyzji i odpowiedzialności za przeróbki. Dużo pewniejsze są płytki elektroniczne, gdzie można oddzielić część wysokonapięciową od niskonapięciowej, ale tam generalnie nic nie "lata" wewnątrz obudowy. Musimy pamiętać, że ten zegar pracuje często w dość trudnych warunkach, wilgotnych warunkach, a woda plus przewody pod napięciem 230V to już jest zestaw do wytwarzania ciekawych efektów.
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
Tedi
-#
Posty: 22
Rejestracja: 19 sty 2022, 15:09
Lokalizacja: Kraków

Zegar ciemniowy K19s - naprawa

Post autor: Tedi »

Panowie nie ma co szukać nowych rozwiązań jak są sprawdzone.
Pisząc o podłączeniu lampy ciemniowej do zegara sugerowałem się tym filmem https://www.youtube.com/watch?v=8sLm4bBuxxY
Widziałem już takie rozwiązanie i dla mnie się sprawdza ale nie wiedziałem jak jest wykonane.
Dawniej jak nie miałem zegara ciemniowego lampę miałem podłączoną do powiększalnika i się sprawdzało.

schemat.jpg
Nie jest to mój pomysł ale z książki Zbigniewa Pękosławskiego,

1638797944604.jpg
1638797944604.jpg (226.41 KiB) Przejrzano 1319 razy

która dzisiaj przydała by się ludziom (nie zawsze młodym) zaczynającym zabawę z ciemnią i fotografią analogową.
Polecam można ją jeszcze dostać za miedziaki i mieści się w kieszeni.
Sam często do niej zaglądam ,dobry poradnik kieszonkowy.
ODPOWIEDZ