Zaśniedziałe styki

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zaśniedziałe styki

Post autor: aka »

Potrzebna dobra rada - jak skutecznie wyczyścić i zabezpieczyć skorodowane styki baterii? Wygrzebałem lampę Metza, która ma paskudnie skorodowane styki w komorze baterii. Czyszczenie mechaniczne pomaga doraznie, ale nie sposób wyczyścić "do końca" i to zaśniedzenie wraca po jakimś czasie. Żeby nie było, że nie dbam o sprzęt - ta lampa trafiła w moje ręce w takim stanie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zaśniedziałe styki

Post autor: J.A. »

Kiepska sprawa, bez chemi się nie obejdzie, a to niestety wymaga rozbiórki sprzętu.
Jeżeli skorodowane, przeżarte są powłoki galwaniczne to lepiej styki wymienić na nowe.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zaśniedziałe styki

Post autor: aka »

J.A. pisze: 10 mar 2021, 13:31 bez chemi się nie obejdzie
Też tak myślę. Wołałbym nie rozbierać. Pytanie jak środek pomoże. Gdzieś, kiedyś czytałem o dwóch - jeden czyścił, drugi konserwował, ale nie mogę trafić. Tak to wygląda:
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Zaśniedziałe styki

Post autor: wosk »

Słyszałem dobre opinie o takim preparacie. Jest jeszcze drugi - Kontakt U, bardziej do czyszczenia po lutowaniu, zatłuszczeniu itd.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zaśniedziałe styki

Post autor: 4Rider »

E tam, da się domowym sposobem: trzeba to wyskrobać np: małym śrubokrętem, nożem do papieru,
papierem ściernym jeśli jest dostęp, następnie przemyć benzynką, a później zmyć benzynkę alkoholem,
wysuszyć-odparować i po sprawie.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zaśniedziałe styki

Post autor: aka »

4Rider pisze: 10 mar 2021, 15:30 trzeba to wyskrobać
No coś Ty? ;-)
wosk pisze: 10 mar 2021, 15:04 Słyszałem dobre opinie o takim preparacie
Pewnie się na nim skończy. Tu i ówdzie polecają kontakt 60, 61 i WL - w takiej kolejności. Stosunkowo duże opakowania i takoż drogie.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zaśniedziałe styki

Post autor: 4Rider »

aka, no powaga ja tak czyscilem, zawsze robię prostymi sposobami tym co mam właśnie pod ręką, lubię szybko załatwiać sprawy jak coś potrzebuje, najważniejsze że później działa, więc cel osiągnięty.
Nawet widziałem u telewizyjnego mechanika od aut że większe takie rzeczy to czyscil druciana szczotka i papierem sciernym, a następnie benzynka i jemu też działało...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zaśniedziałe styki

Post autor: aka »

4Rider pisze: 10 mar 2021, 16:23 ja tak czyscilem
Nie da sie wyskrobać w zakamarkach, wraca zaraza.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zaśniedziałe styki

Post autor: 4Rider »

aka, może tak być, niesprawdzalem, bo używałem później jednokrotnie i pewnie później zwykle sprzedawalem :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zaśniedziałe styki

Post autor: aka »

4Rider pisze: 10 mar 2021, 16:37 aka, może tak być, niesprawdzalem, bo używałem później jednokrotnie i pewnie później zwykle sprzedawalem :mrgreen:
Wyskrobałem póki co i się zobaczy po upływie czasu. Z informacji w sieci, wyrywkowej, wynika, że chemia do rozpuszczenia śniedzi, mycie/odtłuszczanie i konserwacja np. specjalnym smarem silikonowym(?). Głos praktyka by się przydał.
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Zaśniedziałe styki

Post autor: PPaweł »

Ja na takie rzeczy kapię kroplę cyny. Tylko topnika trzeba raczej tak od serca, właśnie żeby te tlenki pogonić.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zaśniedziałe styki

Post autor: aka »

PPaweł pisze: 10 mar 2021, 17:36 Ja na takie rzeczy kapię kroplę cyny. Tylko topnika trzeba raczej tak od serca, właśnie żeby te tlenki pogonić.
Kropla na styk, a całość nieczyszczona i nie zabezpieczona w proch się obróci...
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Zaśniedziałe styki

Post autor: PPaweł »

Nie no, ta kropla to po czyszczeniu przecież. Aczkolwiek nie wiem do końca, ile to wytrzymuje.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Zaśniedziałe styki

Post autor: powalos »

Można też spróbować dopasować nowe styki z jakiegoś niepotrzebnego czy bezużytecznego już urządzenia, np pilota od TV.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Zaśniedziałe styki

Post autor: morotegari »

Na Elektrodzie czytałem niedawno podobny wątek. Tam radzą następująco:
- jeśli wylanie pochodzi od zwykłej baterii, to najlepsza jest ponoć woda z mydłem,
- jeśli była bateria alkaliczna... to nie pamiętam, trzeba odszukać odpowiedni wątek ;-)

EDIT:

O tu jest:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic769358.html
ODPOWIEDZ