zasilacz do powiększalnika

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

zasilacz do powiększalnika

Post autor: jac123 »

Vox pisze: 19 sty 2022, 00:02
J.A. pisze: 18 sty 2022, 23:15 I co w związku z powyższym? Opór wzrasta, a nie pływa. Halogen się rozgrzewa do x temperatury w ca 1/10s i napięcie ostatecznie jest niższe. Dla halogena to ok.
Powtarzam - zastosowanie do zasilania stabilizowanego źródła prądu da b. długi czas rozrzażania włókna
żarówki znacznie dłuższy jak 1/10s. Zresztą nawet przy zastosowaniu oryginalnego zasilacza ten czas jest
prawdopodobnie dłuższy od 1/10s.
Ja tylko zwrócę uwagę, że autor wątku ma problem nie z odbiornikiem (czyli powiększalnikiem i jego halogenami) tylko z napięciem na wejściu zasilacza, a więc wahaniami napięcia w sieci (na które nie ma wpływu). Potrzebny jest więc zasilacz, który ustabilizuje nam napięcie jakie otrzymuje on z sieci przesyłowej.
PPaweł
-#
Posty: 1351
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

zasilacz do powiększalnika

Post autor: PPaweł »

A jakby się po prostu podpiął przez Acara?
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

zasilacz do powiększalnika

Post autor: jac123 »

PPaweł pisze: 19 sty 2022, 10:14 A jakby się po prostu podpiął przez Acara?
Nie, taka listwa to jest tylko zabezpieczenie przed uszkodzeniem czułego sprzętu w przypadku wzrostu napięcia/przepięcia w sieci.
Potrzebny jest zasilacz stabilizowany , coś takiego jak np. to:
https://allegro.pl/oferta/stabilizator- ... 962dd08a71
Oczywiście należy dobrać odpowiednio parametry zasilacza (np. moc).
PPaweł
-#
Posty: 1351
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

zasilacz do powiększalnika

Post autor: PPaweł »

Wydaje mi się, że co lepsze z tych listew mają też jakąś stabilizację. Ale się nie upieram.
Aha, i jest jeszcze jedna możliwość, podłączyć się przez UPS. Tylko taki, co zawsze sam robi prąd. Acz nie wiem, czy to się opłaca.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

zasilacz do powiększalnika

Post autor: jac123 »

PPaweł pisze: 19 sty 2022, 13:59 Wydaje mi się, że co lepsze z tych listew mają też jakąś stabilizację. Ale się nie upieram.
Aha, i jest jeszcze jedna możliwość, podłączyć się przez UPS. Tylko taki, co zawsze sam robi prąd. Acz nie wiem, czy to się opłaca.
A co lepsze to i owszem mają jakąś stabilizację, ale cena robi się podobna jak takiego zasilacza stabilizowanego. Podobnie UPS ...
aka
-#
Posty: 5586
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

zasilacz do powiększalnika

Post autor: aka »

A ja się jeszcze raz zapytam czemu dedykowany do halogenów zasilacz za 4 dychy ma się nie nadać: https://allegro.pl/oferta/zasilacz-do-h ... 8828660883 ? Zna ktoś odpowiedź?
Vox
-#
Posty: 150
Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

zasilacz do powiększalnika

Post autor: Vox »

jac123 pisze: 19 sty 2022, 13:32 Potrzebny jest zasilacz stabilizowany , coś takiego jak np. to:
https://allegro.pl/oferta/stabilizator- ... 962dd08a71
Prawdopodobnie jest to współczesna wersja stabilizatora ferromagnetycznego o których pisałem.
Wiele lat temu sam korzystałem z takiego stabilizatora we współpracy z pow. Krokus a także Magnifax
w czarnobiałej fotografii we współpracy z żarówką mleczną 220v. I tu trzeba powiedzieć że stabilizacja
była bardzo dobra. Natomiast nie robiłem prób z niskonapięciowymi halogenami z transformatorem.
Na pewno stabilizacja byłaby gorsza bo halogeny są bardziej "pływające". Kto wie czy zastosowanie
takiego stabilizatora z demobilu np. bułgarskiego "Stabora" które kiedyś były bardzo popularne
nie byłoby zadowalające? A widzę że na allegro się pojawiają.
aka pisze: 19 sty 2022, 15:35 A ja się jeszcze raz zapytam czemu dedykowany do halogenów zasilacz za 4 dychy ma się nie nadać: https://allegro.pl/oferta/zasilacz-do-h ... 8828660883 ? Zna ktoś odpowiedź?
Z oglądania fotografii i opisu trudno wywnioskować czy właściwości tego zasilacza będą wystarczające.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

zasilacz do powiększalnika

Post autor: jac123 »

aka pisze: 19 sty 2022, 15:35 A ja się jeszcze raz zapytam czemu dedykowany do halogenów zasilacz za 4 dychy ma się nie nadać: https://allegro.pl/oferta/zasilacz-do-h ... 8828660883 ? Zna ktoś odpowiedź?
Zasilić zasili, ale czy on jest stabilizowany to nie wiem.
aka
-#
Posty: 5586
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

zasilacz do powiększalnika

Post autor: aka »

Vox pisze: 19 sty 2022, 17:32 Z oglądania fotografii i opisu trudno wywnioskować czy właściwości tego zasilacza będą wystarczające.
Opis jest jasny - napięcie wejściowe 220-240V, wyjściowe 11.5V. Logicznym chyba jest wnioskowanie, że w podanym zakresie napięcia w sieci na wyjściu mamy 11.5V. Jeśli nie, to byłby to bubel w co wątpię. Najlepiej sprawdzić doświadczalnie. Te wszystkie stabilizatory to strzelanie z armaty do wróbla... wszak chodzi o żarówkę w powiększalniku, a nie Rubina czy innego Elektrona from USSR ;-)
darekdp1
-#
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

zasilacz do powiększalnika

Post autor: darekdp1 »

Większość obecnie dostępnych zasilaczy to przetwornice. Oznacza to, że napięcie wyjściowe jest ustawione na stałe, np. 12 V.
Zasilacz przy zmianach napięcia w sieci "kombinuje" aby na wyjściu było stale 12 V. Problem jest taki, że te zasilacze mają opóźniony start (nawet 1-2 sekundy). Wyjściem z sytuacji jest podłączenie halogena przez zegar na wyjściu zasilacza, który cały czas jest podłączony do sieci. Co do ceny, obniżenie kosztów wynika z braku ciężkich miedzianych transformatorów.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10054
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

zasilacz do powiększalnika

Post autor: J.A. »

darekdp1 pisze: 19 sty 2022, 21:52 Wyjściem z sytuacji jest podłączenie halogena przez zegar na wyjściu zasilacza, który cały czas jest podłączony do sieci.
Nie ma takich zegarów.
Albo inaczej, nigdy nie widziałem zegara na niskie napięcie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
darekdp1
-#
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

zasilacz do powiększalnika

Post autor: darekdp1 »

J.A. pisze: 19 sty 2022, 22:52 Nie ma takich zegarów.
Albo inaczej, nigdy nie widziałem zegara na niskie napięcie.
Myślę że każdy zegar, który ma przekaźnik można dość łatwo przerobić na załączanie niskiego napięcia. Bez dodatkowych elementów, kilka ścieżek przeciąć i kilka (może jeden) kabelków dolutować. Oczywiście nie jest to proste dla wszystkich. Można też zastosować stabilizator napięcia sieciowego. Po 15 sekundach szukania wyskoczył np. taki: https://allegro.pl/oferta/stabilizator- ... kfEALw_wcB
LD
-#
Posty: 459
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

zasilacz do powiększalnika

Post autor: LD »

jac123 pisze: 19 sty 2022, 13:32
PPaweł pisze: 19 sty 2022, 10:14 A jakby się po prostu podpiął przez Acara?
Nie, taka listwa to jest tylko zabezpieczenie przed uszkodzeniem czułego sprzętu w przypadku wzrostu napięcia/przepięcia w sieci.
Potrzebny jest zasilacz stabilizowany , coś takiego jak np. to:
https://allegro.pl/oferta/stabilizator- ... 962dd08a71
Oczywiście należy dobrać odpowiednio parametry zasilacza (np. moc).
Zwracam uwagę na ten parametr: Napięcie wyjściowe : 230V (+/- 8%) czyli 211,6 do 248,4V.
LD
-#
Posty: 459
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

zasilacz do powiększalnika

Post autor: LD »

darekdp1 pisze: 19 sty 2022, 23:53
J.A. pisze: 19 sty 2022, 22:52 Nie ma takich zegarów.
Albo inaczej, nigdy nie widziałem zegara na niskie napięcie.
Myślę że każdy zegar, który ma przekaźnik można dość łatwo przerobić na załączanie niskiego napięcia. Bez dodatkowych elementów, kilka ścieżek przeciąć i kilka (może jeden) kabelków dolutować. Oczywiście nie jest to proste dla wszystkich. Można też zastosować stabilizator napięcia sieciowego. Po 15 sekundach szukania wyskoczył np. taki: https://allegro.pl/oferta/stabilizator- ... kfEALw_wcB
Ciekawe jak to działa. Moc 1000VA a wielkość nie za duża. Może ktoś obeznany w elektronice to wyjaśnić?
darekdp1
-#
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

zasilacz do powiększalnika

Post autor: darekdp1 »

Jest to zapewne "przetwornica", czyli urządzenie zamieniające prąd zmienny z sieci na stały, a następnie z powrotem tworzące z tego prąd zmienny. Dzięki zastosowaniu wysokich częstotliwości, transformatory są obecnie bardzo małe.
Co do "procentów" napięcia wyjściowego. Za bardzo "podniecacie się" cyferkami. Ile EV to jest 8% ?
Wszystkie urządzenia mają swoje tolerancje. Nic nie jest na 100% +/- zero. Nie ma takich urządzeń. Każde połączenie (wtyczka w gniazdku), kabel do zasilacza i 1500 innych połączeń to zawsze jakiś opór (rezystancja). Powoduje to spadki napięcia. Halogen 75W/12V pobiera około 6,5 Ampera. To dużo na "zwykłe" kabelki. Zły styk w gnieździe samego halogena może spowodować większe spadki napięcia niż te 8%. A wpływ zużytego wywoływacza na odbitkę ? Lepiej po prostu robić powiększenia i nie "rozdzielać włosa na czworo".
I na koniec. 1000 VA to przy napięciu 230V tylko 4 Ampery. Zatem mniej niż płynie do naszego halogena. Oczywiście nie twierdzę, że to urządzenie ma prawdziwe 1000VA, ale te 5A to nie jest nic specjalnego, biorąc pod uwagę, że pracuje na napięciu 230V. W kamperach są przetwornice 2kW na 12V, co oznacza prąd zasilający urządzenie 165A. A jednak działają.
ODPOWIEDZ