Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Informacje kulturalne z całego kraju

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: rbit9n »

niby obraz był malowany na chwałę, ale mecenas z rodziną musiał być na obrazie i w dodatku zawsze patrzył prosto "w obiektyw".
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 215
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: Tomasz. »

Chyba nie musiał ;)

Co do mecenatu kiedyś i dziś... Wydaje mi się, że jednak kiedyś pod tym względem było mimo wszystko trochę lepiej. Chociażby dlatego, że w przeciwieństwie do obecnej sytuacji elity finansowe, intelektualne i kulturalne kraju nie były grupami rozłącznymi, a obecnie chyba niestety trochę tak jest

Tak wiem, wynikało to chociażby z tego, że tych bogatych było stać i na kształcenie się i uczestniczenie w kulturze, ale suma smumarum nie potrzebne były ministerialne granty i dotowanie kultury z budżetu, a ta i tak jakoś funkcjonowała i istniała. Obecnie bez funduszy centralnych to raczej słabo by było, a te z kolei dostają ci co pasują...


Tak nawiasem mówiąc w Leica Gallery na mysiej handlują winami i winylami... Gdzieś ją przenieśli czy się zlikwidowała? Gallery shop też zniknął, są tam okulary. Jedynie Leica shop stoi tam gdzie stał



Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: J.A. »

Tomasz., właśnie dokładnie tak.
Elita kulturalna obecnie to parweniusze, a finansowa to prostacy, a polityczna to debile. Oględnie mówiąc.
rbit9n, chyba jednak nie do końca. Wszystkie Piety, wygnania z raju, sądy ostateczne itd. Próżno tam szukać mecenasa. W symfoniach Bacha też kiepsko.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: PPaweł »

Znaczy, pewną część wspólną wad mamy na pewno i my, i oni. Część jest rzeczywiście związana ze specyfiką epoki i tu się będą różnić. Fakt, że przy malejącym znaczeniu religii, motywacja "ad maiorem Dei gloriam" na znaczeniu traci.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: jac123 »

aka pisze: 02 lut 2021, 19:10
kayaman pisze: 02 lut 2021, 18:37 Wolskie Centrum Kultury
Znaczy komercjalizacja domu kultury. :-( Jak sięgam pamięcią to za zajęcia w domach kultury uczestnicy nie płacili. Wiem, bo takowe prowadziłem. Takie czasy...
Wracajac do meritum.
Sam pamiętam że, gdy załapałem bakcyla, to w osiedlowym domu kultury mogłem za darmo korzystać z ciemni (tylko papier musiałem mieć swój). Dawne czasy ...
Obecnie jednak , tak mi się wydaje, problemem nie są pieniądze. Jeśli ktoś chce, to za stosunkowo nieduże pieniądze kupi aparat i rozpocznie swoją przygodę z fotografią.
Co innego dystrybucja środków poprzez różnego rodzaju ośrodki kultury, instytucje miejskie itp. Nie miejmy złudzeń - pieniądze idą do znajomych i do rozrywki masowej. Dlatego jestem za tym, aby jak najmniej środków miały te instytucje do dyspozycji. Niestety , takie czasy - triumf człowieka pospolitego (polecam książkę pod tym tytułem).
Tutaj przykład, na co idą nasze pieniądze:
https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Os ... 59255.html
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 215
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: Tomasz. »

A w jakich latach to było? Bo jeszcze mieliśmy takie coś jak kluby i koła fotograficzne przy ośrodkach kultury i innych takich instytucjach. Teraz nie ma i tyle... w sensie czasami takie ciemnie były chyba utrzymywane przez takie kółka, a nie ośrodki same w sobie.
Tak czy owak chyba się zgadzamy, że instytucje kultury idą raczej na łatwiznę i niezbyt dobrze pożytkują środki i dlatego pozostaje nam się tylko cieszyć, że jeszcze gdzieś w ośrodku kultury fotografia tradycyjna w ogóle istnieje.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka



Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: mrek »

Tomasz. pisze: 03 wrz 2021, 11:09 A w jakich latach to było?
Ja ciemnię zaczynałem poznawać w 1974. Młodzieżowy Dom Kultury w Krakowie dawał wszystko do pracowni foto. Nawet opiekunem był wtedy Pan Stanisław Markowski, wtedy młody fotograf.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: szable »

Chyba każdy ośrodek kultury miał jak nie kółko, to chociaż graty ciemniowe pochowane po magazynach. W mojej wsi podświnoujskiej, jakoś pod koniec lat 80-tych mając lat 15-16 poszedłem do kierownika takiego Klubu, powiedziałem że zagospodaruję ten majątek i uruchomiłem ciemnię co się zowie. Były ze 3 powiększalniki, koreksy, kupa papierów i chemii. Kierownik czasem nawet jakieś papiery dokupił. Nawet jakaś młodzież przychodziła ze mną wtedy pościemniać. Kilka lat temu robili remont naszego Klubu, i wszystkie graty wylądowały przez oko na zewnątrz, na trawniku. Kolega mi powiedział że leżą graty to pozbierałem. Uskładałem z tego jednego Magnifaxa 4 i jednego Krokusa 69.

Mój znajomy na złomie znalazł z likwidowanego ośrodka kultury - 2 statywy Manfrotto karbonowe, nówki nie używane. Oczywiście przejąłem kontrabandę za polskie środki płatnicze. Tak że kultura się trzyma dobrze :D
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 215
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: Tomasz. »

Tkz. czynnik ludzki na pewno jest tu bardzo istotny. Tak nawiasem mówiąc, wiecie, że w Domu Kultury Kadr w Warszawie nie ma zajęć fotograficznych? Mimo, że jest tam w pełni wyposażone studio foto...

Noooo, ale żeby nie było, na usprawiedliwienie ośrodków kultury można dodać, że infrastruktura którą dysponują nie rozwija się w podobnym tempie jak ich potrzeby. I dlatego szczególnie w mniejszych miastach i na prowincji preferuje się zajęcia, które nie wymagają całkowitego wyłączenia jakiejś przestrzeni. Bo o ile od biedy w studio foto można zrobić coś jeszcze, to w przypadku ciemni jest to właściwie niemożliwe. I żeby nie blokować sobie na stałe sali, w której zajęcia odbywałyby się raz, dwa, góra trzy razy w tygodniu (po jednych zajęciach) to wolą takich rzeczy nie tykać.

W Warszawie przestrzeń, którą dysponują ośrodki zmienia się i powiększa trochę szybciej niż pod Warszawą, ale w wielu takich instytucjach mimo wszystko panuje ciasnota.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: rbit9n »

"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: 4Rider »

Jeśli idzie o tego śpiewaka to na tym koncercie wypadł najlepiej [i to jedyny Jarocin na którym byłem]:

https://www.youtube.com/watch?v=rIoBP7XsPVA
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ