Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Informacje kulturalne z całego kraju

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 10 paź 2019, 13:03
Uczestniczyłeś w tym kursie?
Pewnie to Jego Kolega :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 215
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: Tomasz. »

aka pisze: 10 paź 2019, 13:03
Uczestniczyłeś w tym kursie?
No tak, uczestniczyłem. Wydawało mi się, że dość jasno to napisałem :p
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: skpt »

aka, "urobek" w żadnym razie nie jest imponujący. Taki wniosek podpieram przede wszystkim oglądem prac innych (również "tubylców"), z którymi w końcu udało mi się zacząć spotykać. Fenomenalne cuda ludzie robią, a ich wiedza jest niejednokrotnie daleko poza moim zasięgiem... :-) Odpowiadając na pytanie: Nie chodziłem na kursy, natomiast nie odkrywam koła na nowo, tylko czytam książki lub publikacje w konkretnych, dobrze zdefiniowanych tematach. Tam gdzie czegoś nie rozumiem, szukam odpowiedzi w sieci, głównie anglojęzycznej. Tam gdzie odpowiedzi nie znajduję, lub są one dla mnie nieprzekonujące projektuję eksperyment, który ma zweryfikować (to rzadki przypadek, najczęściej poprzednie kroki są wystarczające). Tam gdzie wyniki eksperymentu nie wyjaśniły, pytam innych (nie lubię, bo niestety w 60-70% duby smalone dostaję zamiast wiedzy). Trochę pomaga kilka lat fizyki magisterskiej zrobione w przeszłości (choć to epizod był w zasadzie i zrobiłem potem zupełnie inne studia i robię inne rzeczy w życiu). W moim wypadku na przeszkodzie jakimkolwiek relacjom mistrz-uczeń stoi czas. Mam bardzo wypełnione życie i na hobby zostają mi bardzo krótkie, trudne do zaplanowania z góry wycinki. A styczność z papierem foto/aparatami/przyrodą sprawia mi po prostu przyjemność. Gdyby miało to być działanie nakierowane na jakiś konkretny efekt z pewnością szukałbym nauczycieli, ze względu na bez wątpienia wyższą efektywność takiego podejścia.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: aka »

Tomasz. pisze: 10 paź 2019, 13:13
aka pisze: 10 paź 2019, 13:03
Uczestniczyłeś w tym kursie?
No tak, uczestniczyłem. Wydawało mi się, że dość jasno to napisałem :p
Ok. Pewności nie miałem, również zrozumiałem, że wystawiasz swoje prace. A powiedz, proszę, ile godzin i w jakim czasie taki kurs trwa?
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: skpt »

Tomasz. pisze: 10 paź 2019, 12:59 Ale ja nigdzie nie napisałem, że to moje prace :p ostatnio w Białymstoku wisiały powiększenia, które robiłem.
Jakby jakiś Śląsk, Górny lub Dolny, to puść proszę cynk. W Warszawie też bywam, ale rzadko bardzo. Naprawdę chętnie popatrzę. Bardzo lubię oglądać prace innych. Samo zobaczenie, że coś jest możliwe, że coś się jednak da, motywuje do znajdowania sposobów "jak to zrobić" :-)
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: aka »

skpt pisze: 10 paź 2019, 13:25 aka, "urobek" w żadnym razie nie jest imponujący. Taki wniosek podpieram przede wszystkim oglądem prac innych (również "tubylców"), z którymi w końcu udało mi się zacząć spotykać. Fenomenalne cuda ludzie robią, a ich wiedza jest niejednokrotnie daleko poza moim zasięgiem... :-) Odpowiadając na pytanie: Nie chodziłem na kursy, natomiast nie odkrywam koła na nowo, tylko czytam książki lub publikacje w konkretnych, dobrze zdefiniowanych tematach. Tam gdzie czegoś nie rozumiem, szukam odpowiedzi w sieci, głównie anglojęzycznej. Tam gdzie odpowiedzi nie znajduję, lub są one dla mnie nieprzekonujące projektuję eksperyment, który ma zweryfikować (to rzadki przypadek, najczęściej poprzednie kroki są wystarczające). Tam gdzie wyniki eksperymentu nie wyjaśniły, pytam innych (nie lubię, bo niestety w 60-70% duby smalone dostaję zamiast wiedzy). Trochę pomaga kilka lat fizyki magisterskiej zrobione w przeszłości (choć to epizod był w zasadzie i zrobiłem potem zupełnie inne studia i robię inne rzeczy w życiu). W moim wypadku na przeszkodzie jakimkolwiek relacjom mistrz-uczeń stoi czas. Mam bardzo wypełnione życie i na hobby zostają mi bardzo krótkie, trudne do zaplanowania z góry wycinki. A styczność z papierem foto/aparatami/przyrodą sprawia mi po prostu przyjemność. Gdyby miało to być działanie nakierowane na jakiś konkretny efekt z pewnością szukałbym nauczycieli, ze względu na bez wątpienia wyższą efektywność takiego podejścia.
Skromność cenną jest cechą (kiedyś to już napisałem na PW na AT). Ale... uchyliłeś się od odpowiedzi, z pewnością świadomie. Nie chciałem wciągać Cię w dyskusję o "samouctwie". Ot, jako w miarę uważny uczestnik, a raczej obserwator, tego co się dzieje w sieci (AT, Flickr, Korex) miałem podejrzenie graniczące z pewnością, że było/jest tak jak napisałeś. Tak się uprawia hobby, często będące pasją.
Pozdrawiam i dalszych dokonań życzę!
kayaman
-#
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2007, 17:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: kayaman »

Dzień dobry. Zajęcia w ciemni wracają po półrocznej przerwie związanej z koronawirusem. Zapraszam na nowy sezon kursów Pracowni Fotografii Tradycyjnej w ciemni w Wolskim Centrum Kultury na ul. Działdowskiej 6 w Warszawie. Ruszyły właśnie zapisy.
Program i cennik jest tutaj: http://www.wywolywanie.com/pl/kursy/
Najlepiej zapisywać się pisząc na adres: foto@wywolywanie.com
A tutaj filmik z wystawy 2019 podsumowującej 10 lat zajęć od
kolegi Wysoki Niski - dobry fotograf Warszawa
https://www.youtube.com/watch?v=nYu1UGH1FXk
kayaman
-#
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2007, 17:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: kayaman »

Epidemia i przerwa z zajęciach w ciemni trwa. 😔 Nie mogąc się doczekać kolejnych zajęć w tęsknocie za zapachem starego utrwalacza 😈☠️, zapraszamy do sieci internetowej na webinaria Pracowni Fotografii Tradycyjnej plus goście z grupy fotchemiczno-artystycznej Działdowska, które organizuje Wolskie Centrum Kultury. Wejściówka tylko 10 zł. Być może będą to ciekawe rozmowy. Podzielimy się swoim wieloletnim doświadczeń z nauczania fotografii tradycyjnej w ciemni. Porozmawiamy. Pierwsza tematyka nieco filozoficzna. Gośćmi Pracowni Fotografii Tradycyjnej będą: Tomasz Paszkowski z W Powiększeniu i Adrian Krajewski.

Porozmawiamy sobie dlaczego ludzie wciąż fotografują tradycyjnie i tworzą w ciemni? Dlaczego stare technologie nie wymierają, a czasem przeżywają renesans? – 06.02.21.

Organizacja własnej ciemni fotograficznej. - 20.02.21.

Odbitka czarno-biała artystyczna i techniczna na poziomie kolekcjonerskim i archiwalnym. - 06.03.21.

Zagadnienia nauczania fotografii tradcyjnej w ciemni. - 20.03.21.

Wywoływanie usługowe i samodzielnie. Wady i zalety. - 03.04.21.

Tajniki fotochemii: możliwości i zagrożenia. - 17.04.21.

Zapisy tutaj: https://wck-wola.pl/pracownia-fotografi ... j-webinar/
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: aka »

kayaman pisze: 02 lut 2021, 18:37 Wolskie Centrum Kultury
Znaczy komercjalizacja domu kultury. :-( Jak sięgam pamięcią to za zajęcia w domach kultury uczestnicy nie płacili. Wiem, bo takowe prowadziłem. Takie czasy...
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: 4Rider »

aka, o ja też kiedyś prowadziłem z zawodu jestem animator kultury ze specjalnością fotografia - w latach '90 różne takie studia (a w zasadzie tzw. studium) wynalazki były ;-)
Płacił mi samorząd, a ciemnia rzeczywiście była darmowa i ludzie musieli przynosić tylko papier większy, mały papier i chemia były dotowane... no ale to było jeszcze przed 2010, a tera się porobiło...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 215
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: Tomasz. »

aka pisze:
kayaman pisze: 02 lut 2021, 18:37 Wolskie Centrum Kultury
Znaczy komercjalizacja domu kultury. :-( Jak sięgam pamięcią to za zajęcia w domach kultury uczestnicy nie płacili. Wiem, bo takowe prowadziłem. Takie czasy...
To ja na odwrót, odkąd pamiętam to w Warszawie zdjęcia były płatne (i to grubo przed 2010). Często nie były to wysokie kwoty, częściowo były dofinansowywane, ale rzadko kiedy były jakieś darmowe. Co najwyżej za darmo to ośrodek udostępnił nam salkę do gry w RPG...
Teraz chyba duża część zajęć nie jest już dofinansowywana, więc ich ceny mocno poszły w górę. Obrazek

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 215
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: Tomasz. »

Nie wiem czy się ze mną zgodzicie, ale moim zdaniem to Ośrodki Kultury trochę się pogubiły w tym co mogą i chcą robić, przynajmniej te z którymi miałem doczynienia. Wszędzie dookoła zajęcia z zumby, karate, fitness, nawet piłka nożna bo lokalny klub nie ma sali na zimę, angielski, matematyka, podnajmowanie przestrzeni komercyjnym szkołom wokalnym czy muzycznym... a z zajęć stricte kulturalnych tak jak wszędzie - zajęcia plastyczne i amatorskie teatry. No dobra robotyka na topie wśród dzieciaków i druk 3d to jeszcze takie rzeczy się gdzieniegdzie w okolicy zdarzają. Fotografia w ogóle zniknęła z ośrodków kultury. Jak złożyłem pomysł z propozycją zajęć to analogowe/ciemniowe odrzucili z góry "bo kto to teraz chciałby się tego uczyć", cyfrowe spoko, ale nie chcieli na to ponosić żadnych nakładów, więc zaproponowali mi salę o godzinie 18 od połowy października i jeszcze kręcili nosem, że lampę halogenową podpinam "bo dużo prądu". Także myślę, że w ogóle fajnie, że te zajęcia ciemniowe na Działdowskiej się jakoś jeszcze trzymają, bo niedługo w ogóle znikniemy z Ośrodków Kultury i już tylko internet nam zostanie by jakoś wegetować, ew. knajpy użyczą ścian na wystawy do kotleta. :/

Jak były dotacje dla mojego gminnego Centrum Kultury "akcja aktywacja" - chodziło o to by kulturalnie aktywować mieszkańców to odrzucili mój projekt z plenerem foto, a przeszły same festyny z piwem z beczki i dmuchanym zamkiem...  jak stwierdził brat "ot jaka gmina taka kultura".




Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka


aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: aka »

Tomasz. pisze: 01 wrz 2021, 13:23 festyny z piwem z beczki i dmuchanym zamkiem
Moim zdaniem w dzielnicach nie powinno w ogóle być urzędników odpowiedzialnych za tzw. "kulturę" czyli w praktyce głównie organizację festynów i podobnych spędów. Jeśli jest dom kultury to wystarczy kierownik raportujący do rady dzielnicy, która zatwierdza budżet i program działania. Pieniądze na np. kino letnie, które wyświetla film nawet w deszczu i podobne imprezy to pieniądze wyrzucone w błoto, często dosłownie. Czasy modelarni, kółek fotograficznych i innych praktycznych zajęć już nie wrócą, niestety.

Cennik zajęć w DK "Świt" na warszawskim Bródnie na przykładzie:

FOTOGRAFIA CYFROWA- nowość (14-17 l) 160 zł /4 zajęcia 55 zł pojedyncze zajęcie

Całe mnóstwo innych zajęć, wszystko komercyjne - komuno wróć ;-)
Vitlich
-#
Posty: 99
Rejestracja: 07 sty 2021, 19:45

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: Vitlich »

aka pisze: 01 wrz 2021, 14:53 Czasy modelarni, kółek fotograficznych i innych praktycznych zajęć już nie wrócą, niestety.
To raczej zależy konkretnego miejsca. No i też prowadzących. Ja sam przez wiele lat chodziłem na kółko modelarskie w domu kultury, prowadzone za śmiesznie niskie pieniądze - prowadzący, obecnie po latach mój dobry znajomy, mówi, że po opłaceniu benzyny (bo dojeżdżał spod Warszawy) właściwie niewiele mu zostawało z tych zajęć. Ale prowadził, bo był pasjonatem. A kółko nie skończyło się ani z braku pieniędzy, ani uczestników - my wkraczaliśmy w dorosłość i mieliśmy coraz mniej czasu (chociaż dalej przychodziliśmy, tyle że średnio zmotywowani, wymęczeni obowiązkami), a prowadzący zaangażował się w inne hobby w którym siedzi do dzisiaj - ot proza życia.

A w ogóle to musieliśmy się przenosić kiedyś do innego domu kultury. Ten w którym odbywały się zajęcia został zniszczony przez właściciela budynku. Podniósł absurdalnie czynsz, bo sobie policzył że bardziej mu się opłaci wynająć jakimś prywatnym instytucjom niż domowi kultury. W tym budynku była filia - i już jej nie ma, bo plan właściciela się powiódł. Chociaż nawet były protesty mieszkańców w okolicy.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: J.A. »

aka pisze: 01 wrz 2021, 14:53komuno wróć
mimo wszystko nie.
Tylko kulturą ni powinni zajmować się urzędnicy.
Wszelkie działania „kulturotwórcze”, zawsze były oparte o prywatny sponsoring.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ