Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Informacje kulturalne z całego kraju

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: technik219 »

O! Zaczynasz kluczyć ;-)
Na koniec powiem Ci jedno. Wiedza, którą zdobyłem podczas 2 lat nauki w studium policealnym procentuje mi do teraz, chociaż minęło już niemal 40 lat od chwili, gdy skończyłem ją tam pobierać. Przedtem "fotografowałem" przez 12 lat. Użyłem cudzysłowu, ponieważ bardziej było to psucie materiałów niż świadome fotografowanie (chociaż tak jak J.A. też mogę powiedzieć, że i ja miałem swojego mentora, właśnie samouka). Nie wiem, nie zastanawiałem się nad tym, czy gdybym nie wybrał tej szkoły to samodzielnie zdobyłbym taką samą wiedzę. Prawdopodobnie nie, bo raczej nie zmusiłbym się do zgłębiania tajników procesów fizykochemicznych, sensytometrii, chemii fotograficznej. optyki itp. na pozór niepotrzebnych rzeczy. Ale załóżmy, że jednak sam zdobyłbym tę wiedzę. Ile by mi to zajęło? Na pewno nie 2 lata. Co najmniej 20. I to przy maksymalnym zaangażowaniu.
Nauczyciel (mistrz) jest po to, by:
1. ukierunkować ucznia,
2. przekazać potrzebną wiedzę w sposób systematyczny i uporządkowany,
3. sprawdzić w jakim stopniu uczeń wiedzę przyswoił,
4. sprawdzić czy uczeń umie zastosować tę wiedzę w praktyce.
Czy uczeń może być jednocześnie nauczycielem? Czy w ogóle ma to jakikolwiek sens?
Oczywiście, że nie poprzestałem wyłącznie na tym czego się nauczyłem wtedy. Wiedzę i doświadczenie zdobywałem dalej, jednak szkoła dała mi solidne podstawy. Po jej ukończeniu na pewno nie wiedziałem wszystkiego, ale wiedziałem przynajmniej czego nie wiem. Bez niej nie wiedziałbym nawet tego.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: 4Rider »

technik219 pisze: 08 paź 2019, 20:53 O! Zaczynasz kluczyć ;-)
To pewnie kwestia inteligencji.

Przyznam, że moja animacja kultury, też była 2-letnia, no i miała specjalność: fotografia,
acz ukierunkowana raczej na walory estetyczne. Powiem jeszcze coś gorszego:
pracowałem jakiś czas w zawodzie (około roku): prowadziłem kółko foto dla dzieci w DK. Ups!
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: technik219 »

4Rider pisze: 08 paź 2019, 21:03 To pewnie kwestia inteligencji.
Niewątpliwie. W sytuacjach trudnych człowiek inteligentny zaczyna kombinować.
Dyskusja z Tobą to jak słuchanie Radia Erywań. Pytanie słuchacza z USA: Czy to prawda, że w ZSRR przeciwnicy polityczni są zsyłani do łagrów? Odpowiedź radia: A u was Murzynów biją!
Lux mea lex
Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: Adams »

4Rider pisze: 08 paź 2019, 19:06
Adams pisze: 08 paź 2019, 18:27 Inne argumenty Ciebie nie przekonały więc sięgnąłem po najprostszy, ale chyba najważniejszy dla mnie był współczynnik czas do jakości efektów. Kasa ważna to chyba tylko w Ciba była :-)
Po pierwsze nie najprostszy a najgłupszy, może najprostszy dla prostaków... (w znaczeniu kierunkowym bynajmniej nie wyjściowym).
Po drugie nie rozumiem dlaczego chciałbyś mnie do czegokolwiek przekonać, nie na tym polega dyskusja,
to atrybut ewangelizacji i polityki oraz wyznawców nauk Cialdini'ego, nie myśl że mam jakieś ugruntowane,
zabetonowane poglądy, ale próba przekonywania do swego punktu widzenia podczas dyskusji jest formą agresji,
a powszechnie wiadomo że to perpetuum mobile...
A po trzecie nie wiem co to Ciba, kojarzę nazwę, gdzieś słyszałem, ale chyba nie było to nic ważnego (dla mnie) skoro z głowy wypadło.
Nie wiem czy to tylko wrażenie, ale jakoś tak agresywnie się zrobiło ;-)
A co do przekonywania, to chyba nie powinieneś zabierać głosu, bo zasadniczo to często kwestionujesz czyjeś zdanie i głosisz swoją "prawdę" a więc jesteś agresywny? Z zasady?
Cialdini mówi chyba o czymś innym, trochę manipulacji, trochę wdzięczności i na tym budowanie wpływu. A my tu o inteligentnych argumentach dla inteligentnych ludzi mówimy i nie jest czymś złym zmienić zdanie i zaakceptować coś innego: np kilka sensownych argumentów dlaczego lepiej jest się uczyć od innych niż dochodzić do wszystkiego samemu, ale inteligencja kolegów również wyszła kiedy przyznali że są sytuacje kiedy nie ma innej drogi. To dowodzi ich otwartych umysłów. Ci z zamkniętymi umysłami to ortodoksje szerzą i wpędzają nas w otchłań :-)
Idę spać.

Ciba to inaczej Cibachrome ale zakładam ze się droczysz.
Ostatnio zmieniony 08 paź 2019, 21:55 przez Adams, łącznie zmieniany 2 razy.
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: aka »

4Rider pisze: 08 paź 2019, 20:11 Korzystanie z wiedzy innych Samouka nie wyklucza, ale nie w formie bezpośredniej.
Przecież to oczywiste.
Jest wiele przykładów osób nie kończących uniwersytetów, a osiągających mistrzostwo w różnych dziedzinach.
W punkt, jak mawiają internauci. A jak samouk skorzysta z jednego czy drugiego kursu lub porady mistrza w dziedzinie to i tak pozostanie samoukiem. Panowie, dyplomy na stół! Pokażcie, że nie jesteście samoukami choćby w części. Szkoda czasu na "chłopskie filozofowanie".

PS. Mogą być poświadczenia od mistrzów ;-)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: 4Rider »

technik219 pisze: 08 paź 2019, 21:11
4Rider pisze: 08 paź 2019, 21:03 To pewnie kwestia inteligencji.
Niewątpliwie. W sytuacjach trudnych człowiek inteligentny zaczyna kombinować.
Dyskusja z Tobą to jak słuchanie Radia Erywań. Pytanie słuchacza z USA: Czy to prawda, że w ZSRR przeciwnicy polityczni są zsyłani do łagrów? Odpowiedź radia: A u was Murzynów biją!
Nieprawda, to dalece posunięta przesada i niesprawiedliwa generalizacja.
A po drugie to odpowiedź radia: A u was Murzynów biją! - daje twierdzącą odpowiedź na te zsyłki,
a ponadto wytyka drugiej stronie że drzazgę widzi, a belki już nie :-P

Dzień dobry/
Ostatnio zmieniony 09 paź 2019, 05:08 przez 4Rider, łącznie zmieniany 1 raz.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: 4Rider »

Adams pisze: 08 paź 2019, 21:48 Z zasady?
Gdy tak głębiej to przeanalizuję, to znajduję taką odpowiedź: że najprawdopodobniej z potrzeby kontaktu z drugim człowiekiem,
a że mam problemy w kontaktach bezpośrednich, taki znalazłem sobie surogat...

A co do zasady, to raczej jestem przeciwnikiem zasad ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: Adams »

4Rider pisze: 09 paź 2019, 04:49
Adams pisze: 08 paź 2019, 21:48 Z zasady?
Gdy tak głębiej to przeanalizuję, to znajduję taką odpowiedź: że najprawdopodobniej z potrzeby kontaktu z drugim człowiekiem,
a że mam problemy w kontaktach bezpośrednich, taki znalazłem sobie surogat...

A co do zasady, to raczej jestem przeciwnikiem zasad ;-)
:-)
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 215
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: Tomasz. »

skpt pisze: 07 paź 2019, 22:18 Fajna dyskusja. Z tym że możliwość skorzystania z wiedzy fachowca jest często nierealna. Problem we współczesnym świecie jest taki, że najczęściej jak człowiek ma zadanie do zrealizowania, to znalezienie dobrego nauczyciela, który nie dość że ma talent i rzeczywiście coś wie, a nie tylko udaje, że wie, to jeszcze podejmie się nauki, trwa miesiącami, a czasem latami. I to nie jest kwestia pieniędzy. Ci naprawdę dobrzy nie rzucą wszystkiego, żeby akurat Ciebie edukować kiedy akurat tego potrzebujesz.
To na tym kursie masz naprawdę bardzo dobrego instruktora od którego można wyciągnąć bardzo dużo wystarczy chcieć i chodzić na zajęcia. Program jest z tego co wiem rozpisany na dwa lata, rok podstawowy i zaawansowany, ale jeśli poświęcisz więcej czasu to można nauczyć się więcej. Myślę, że jestem dobrym przykładem, bo przychodząc na zajęcia nie umiałem wywołać filmu, a teraz nie dość, ze filmy wywołuję to robię powiększenia, również na wystawy w galeriach.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: 4Rider »

Tomasz. pisze: 10 paź 2019, 11:52 To na tym kursie masz naprawdę bardzo dobrego instruktora od którego można wyciągnąć bardzo dużo wystarczy chcieć i chodzić na zajęcia. Program jest z tego co wiem rozpisany na dwa lata, rok podstawowy i zaawansowany, ale jeśli poświęcisz więcej czasu to można nauczyć się więcej. Myślę, że jestem dobrym przykładem, bo przychodząc na zajęcia nie umiałem wywołać filmu, a teraz nie dość, ze filmy wywołuję to robię powiększenia, również na wystawy w galeriach.
To zwykłe lokowanie produktu, powinien być domiar od Korex :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: skpt »

Tomasz. pisze: 10 paź 2019, 11:52 Myślę, że jestem dobrym przykładem, bo przychodząc na zajęcia nie umiałem wywołać filmu, a teraz nie dość, ze filmy wywołuję to robię powiększenia, również na wystawy w galeriach.
Fajno, że skorzystałeś! A pochwal się trochę, gdzie można zobaczyć Twoje prace? Jak będę miał okazję to chętnie popatrzę.
Co do kursu, to w moim wypadku na przeszkodzie stoją: a) geografia - do Warszawy trochę mi nie po drodze, b) pory dnia - z reguły na ciemniaczenie mam czas w godzinach 23:00 - 02:00 :-) Z wystartowaniem zabawy poradziłem sobie już jakoś. Jak zestawiam pierwsze odbitki, które zrobiłem 2 lata temu, z tymi które robię teraz, to różnice są bardzo wyraźne. Jakiś tam progres jest. A gonić króliczka to pewnie i tak latami będę :-)
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: aka »

skpt pisze: 10 paź 2019, 12:19
Tomasz. pisze: 10 paź 2019, 11:52 Myślę, że jestem dobrym przykładem, bo przychodząc na zajęcia nie umiałem wywołać filmu, a teraz nie dość, ze filmy wywołuję to robię powiększenia, również na wystawy w galeriach.
Fajno, że skorzystałeś! A pochwal się trochę, gdzie można zobaczyć Twoje prace? Jak będę miał okazję to chętnie popatrzę.
Co do kursu, to w moim wypadku na przeszkodzie stoją: a) geografia - do Warszawy trochę mi nie po drodze, b) pory dnia - z reguły na ciemniaczenie mam czas w godzinach 23:00 - 02:00 :-) Z wystartowaniem zabawy poradziłem sobie już jakoś. Jak zestawiam pierwsze odbitki, które zrobiłem 2 lata temu, z tymi które robię teraz, to różnice są bardzo wyraźne. Jakiś tam progres jest. A gonić króliczka to pewnie i tak latami będę :-)
O ile dobrze pamiętam, to na AT podsumowałeś swój imponujący dorobek w pierwszą rocznicę przygody z fotografią. Powiedz proszę jesteś samoukiem w tej, fotograficznej, dziedzinie?
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 215
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: Tomasz. »

4Rider, a co powinno być za krytykowanie, jeśli nie wie się co się krytykuje i jak to wygląda? :p
skpt pisze: 10 paź 2019, 12:19 A pochwal się trochę, gdzie można zobaczyć Twoje prace? Jak będę miał okazję to chętnie popatrzę.

Ale ja nigdzie nie napisałem, że to moje prace :p ostatnio w Białymstoku wisiały powiększenia, które robiłem.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: 4Rider »

Tomasz. pisze: 10 paź 2019, 12:59 4Rider, a co powinno być za krytykowanie, jeśli nie wie się co się krytykuje i jak to wygląda? :p
Nie rozumiem.
Jeśli chodzi Ci o kursy, to pisałem generalnie, a nie o konkretnym, bo na nim nie byłem, bo niby po co?
Zresztą to wynika z mych postów, wystarczy czytać ze zrozumieniem, to wszystko, nic więcej i nic mniej.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zaproszenie na kursy ciemniowe.

Post autor: aka »

Tomasz. pisze: 10 paź 2019, 11:52 To na tym kursie masz naprawdę bardzo dobrego instruktora od którego można wyciągnąć bardzo dużo wystarczy chcieć i chodzić na zajęcia. Program jest z tego co wiem rozpisany na dwa lata, rok podstawowy i zaawansowany, ale jeśli poświęcisz więcej czasu to można nauczyć się więcej. Myślę, że jestem dobrym przykładem, bo przychodząc na zajęcia nie umiałem wywołać filmu, a teraz nie dość, ze filmy wywołuję to robię powiększenia, również na wystawy w galeriach.
Uczestniczyłeś w tym kursie?
ODPOWIEDZ