Zapraszam, polecam - wyprawa fotograficzna

Informacje kulturalne z całego kraju

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Zapraszam, polecam - wyprawa fotograficzna

Post autor: dadan_mafak »

I nie tylko fotograficzna, ponizej informacja organizatora i tam prosze kierowac ewentualne pytania.
Bedzie mozna mnie tam wykorzystywac na rozne sposoby :)




Akademia Athanor z radością zaprasza Państwa na kolejną antropologiczno-fotograficzną wyprawę, tym razem zatytułowaną „Jedność Przeciwieństw”.
 
Zgodnie z tradycją wybierzemy się na nią wczesną jesienią, tj. 20 - 23 września - w czasie, kiedy można mieć nadzieję, że letnie słońce wciąż jeszcze okaże się nam przychylne, a równocześnie jesień zdąży już zaznaczyć paletą barw swoją obecność.
 
Jako że eksploracje mają do siebie to, że budzą apetyt, by iść wciąż dalej i głębiej, postanowiliśmy pokusić się o przekroczenie granic także terytorialnych. Tym razem plener odbędzie się w rejonie Gór Stołowych, w magicznej okolicy Skalnego Miasta Adrspach, w Republice Czeskiej. 

Wyprawę rozpoczynamy w Kościele Pokoju (http://www.kosciolpokoju.pl/) w Świdnicy w czwartek 20 września o godz. 17.00 od spotkania organizacyjnego. Dzięki uprzejmości parafii zwiedzanie rozpocznie się po zamknięciu kościoła dla turystów. Zachęcamy Państwa do poczytania o tym niezwykłym miejscu. 

Po wizycie w Kościele Pokoju przekraczamy granicę Polski i jedziemy do miejscowości Janovicky, gdzie mieścić się będzie baza naszej eskapady.

Opieką merytoryczną zgodzili się, co bardzo nas cieszy, otoczyć nasz plener zaprzyjaźnieni już z Athanorem wspaniali fotograficy - Panowie Wojciech Glinka, Paweł Janczaruk, Krzysztof Łapka i Zbigniew Podsiadło. Magia miejsc, które będą nas gościć tym razem, zdaje się dopraszać o odwołanie się do starych technik fotograficznych, a zwłaszcza do użycia aparatów analogowych i otworkowych. Dlatego też zachęcamy Państwa gorąco do skorzystania z mistrzowskiego instruktażu Pana Pawła Janczaruka, dzięki któremu pierwszego dnia pleneru każdy chętny będzie mógł wykonać własną camera obscura i za jej pomocą własnoręcznie wykonać zdjęcie. Do dyspozycji będziemy mieć „przenośną ciemnię”, możliwe więc będzie wywołanie swoich fotografii na miejscu.

Tradycyjnie też istotną częścią plenerowego programu są wykłady. Pani Agnieszka Orłowska, historyk sztuki, kurator Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki”  w Kielcach opowie Państwu o roli światła w malarstwie m.in. Leonarda da Vinci czy impresjonistów. Będzie zatem nie tylko malowniczo, ale i malarsko. Skalne Miasto nasuwa skojarzenia z niezwykłą Kapadocją, której słynny Gaudi ponoć nigdy nie widział, chociaż jego bajkowe dzieła zdają się być Kapadocją inspirowane. W świat Gaudiego i architektury organicznej wprowadzi nas Pan Michał Rybak, znakomity architekt, pasjonat twórczości Gaudiego. O zasadach złotego podziału oraz jak należy stosować go w fotografii opowie Państwu Pani Joanna Fedorowicz, członek zespołu Akademii Athanor. W gronie wykładowców znajdzie się także ku naszej radości Pan Maciej Szymanowicz - historyk sztuki, znawca fotografii, wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pasjonat twórczości bardzo nam bliskiego Jana Bułhaka, nestora polskiej fotografii z początków ubiegłego stulecia. Do estetyki piktorializmu nawiąże w swoim wykładzie Pan Hubert Banaszkiewicz, uznawany za wybitnego fineprintera. Fakt, że zgodził się towarzyszyć nam w ekspedycji jest dla nas niemałą nobilitacją. Pan Banaszkiewicz wprowadzi nas w tajniki optyki wielkoformatowej, przybliżając założenia konstrukcji obiektywów oraz sposobów wykorzystania ich zalet także dzisiaj. Będziemy mogli posłuchać ponadto o efektach traktowania odbitki (powiększenia) jako świadomego środka wyrazu. Obecność Pana Banaszkiewicza wiąże się dodatkowo z jeszcze jedną dla Państwa gratką. Zgodził się on bowiem wziąć na plenerze pod swoje skrzydła te osoby, które już posługują się kamerami wielkoformatowymi, a chcieliby swój warsztat doskonalić. Pan Wojciech Glinka natomiast, założyciel agencji fotograficznej, człowiek o wieloletnim doświadczeniu, od którego uczyć się jest prawdziwą przyjemnością zgodził się podzielić z Państwem swoimi doświadczeniami z wielu planów fimowych i opowiedzieć o specyfice zawodu tzw. fotosisty.

Jak Państwo widzicie - program naszej wyprawy będzie niezwykle obfity. Rejon, w którym się znajdziemy z równą obfitością obdarzać nas będzie swoimi atrakcjami i pięknem. Pozostawiając Państwu dowolność wyboru miejsc, które zechcecie Państwo fotografować, polecamy szczególnej uwadze skalne miasta Adrspach i Teplice oraz skalny labirynt Ostasz. U stóp otulonej lasem miejscowości Janovicky, gdzie się zatrzymamy, znajduje się miasto Broumov, z monumentalnym benedyktyńskim klasztorem oraz najstarszym w Czechach drewnianym kościółkiem NMP. Z zabytków architektonicznych polecamy też Państwu odwiedzenie, na co dzień od lat zamkniętego, śpiącego kościółka ewangelickiego, ukrytego w miejscowości Jivka, który obiecano specjalnie dla nas otworzyć i udostępnić do fotografowania.

Tematów fotograficznych czeka więc na nas moc. Zachęcamy zatem Państwa gorąco do pamiętania o możliwości wystawienia swoich prac na poplenerowej wystawie oraz aby temat przewodni, tj. „Jedność Przeciwieństw” towarzyszył Państwu w tych eksploracjach. Zachęcamy do próby przyjęcia takiej perspektywy, która zakłada, że wszystko czego doświadczamy, co postrzegamy, ma także swoje przeciwieństwo oraz że dopiero dzięki niemu zyskuje swoją tożsamość i nabiera pełni wyrazu. Aby można było mówić o świetle musi istnieć przecież cień, dostrzeżemy bogactwo gdy zgodzimy się ujrzeć biedę, poczujemy wartość szczęścia pod warunkiem, że nieobcy nam jest smak bólu. Przeciwieństwa towarzyszą nam na co dzień, w nie wpisane jest nasze życie. Poprzez zgodę i otwartość na istnienie skrajności - na dowolnej płaszczyźnie - zaczyna towarzyszyć nam na co dzień coraz więcej spokoju i poczucie pełni.
Zapraszamy Państwa do pokuszenia się w swoich poszukiwaniach o sfotografowanie swojej drogi oraz towarzyszących jej obserwacji i refleksji.

Zatrzymamy się w przepięknie położonym, zbudowanym w 1916 roku pensjonacie Zamecek (http://www.penzionzamecek.com/en/) w miejscowości Janovicky, skąd rozciąga się panorama na całą okolicę doliny miasta Broumov. Hotelik swą atmosferę zawdzięcza zapewne także temu, że ma ograniczoną ilość miejsc. Do naszej dyspozycji jest ich 30. Dlatego też korzystać będziemy z możliwości noclegu w pobliskich pensjonatach (m.in. w położonym tuż obok pensjonacie Chata Vyhlidka (http://chatavyhlidka.sweb.cz/)), które choć proponują niemal dokładnie te same ceny, oferują nieco inny standard. Dla wszystkich Państwa cena pleneru jest więc identyczna, bez względu na to, z których noclegów będziecie Państwo korzystać. Kierować się będziemy zasadą kolejności wpłat. Jeśli komuś z Państwa szczególnie zależy na tym, aby zatrzymać się w pensjonacie Zamecek prosimy o wpłatę pełnej kwoty kosztów pleneru.

Pełny koszt wynosi 900 zł, a w cenę tę wliczone są 3 noclegi, 3 śniadania i ciepłe obiadokolacje (przewidziane w pensjonacie Zamecek dla wszystkich Państwa bez względu na miejsce zakwaterowania), opieka fotografów, wykłady oraz koszty organizacji pleneru. 

Termin wyjazdu nadchodzi wielkimi krokami, podobnie też nasze zobowiązania z tym związane. Ponieważ mamy jeszcze do dyspozycji kilka wolnych miejsc, tych z Państwa, którzy chcieliby dołączyć do naszej eskapady, a nie deklarowali jeszcze chęci udziału prosimy o niezwłoczne zgłoszenia oraz jednorazową wpłatę w wysokości 900 zł, tj. pełną cenę pleneru najpóźniej do dnia 6 września. 

Alior Sync 61 2490 1044 0000 4200 1867 4827
Katarzyna  Piętka
ul. Szkocka 54/7
54 - 402 Wrocław
z dopiskiem: Imię i nazwisko, Adrspach 20-23.09

Powyższa cena nie obejmuje biletów wstępu ani biletów parkingowych. Z uwagi na dość złożone i kłopotliwe warianty dojazdu środkami transportu publicznego do Adrspach rekomendujemy dojazd własnym samochodem. Na miejscu nie będziemy mieć do dyspozycji autobusu, który mógłby pomieścić całą grupę podczas dojazdów do Skalnego Miasta czy też Broumova, tak więc prosimy, aby każdy o swój środek transportu zadbał sam, bądź uwzględnił w budżecie konieczność zwrotu kosztów za benzynę dla osób, do których samochodu się dosiądzie. Tych zaś z Państwa, którzy swoim samochodem dysponują, prosimy o gościnność. Ze swojej strony oferujemy oczywiście to samo.

Sklepy Podróżnika - przy ul.Szujskiego 2 oraz przy ul. Jagiellońskiej 6 w Krakowie - mają dla uczestników pleneru Akademii Athanor zniżkę w wysokości 5% na zakup map i przewodników związanych z rejonem naszej eskapady do Adrspach. Serdecznie zachęcamy do skorzystania z bogatej oferty obu sklepów.


Odliczając dni dzielące nas od spotkania z Państwem w magicznej atmosferze Skalnego Miasta

- Akademia Athanor

Pytania, jak również deklaracje uczestnictwa, prosimy kierować na adres mailowy biuro@athanor.pl lub pod nr tel. 605 44 88 53.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

właśnie wróciłem (po raz kolejny) z Gór Stołowych. O ile szanownych i wspaniałych fotografików nie znam, o tyle miejscówkę mogę polecić w ciemno, bez względu na pogodę.
ODPOWIEDZ