Zamiana obiektywu w Bessie RF

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Marcinos
-#
Posty: 47
Rejestracja: 07 lut 2019, 19:55

Zamiana obiektywu w Bessie RF

Post autor: Marcinos »

Trzeba zmierzyć odległość od wewnętrznej soczewki do błony.
Ta sama ogniskowa nie zawsze gwarantuje poprawne ostrzenie. Obiektywy mogą różnić się optycznie, a wtedy ogniskowanie może wypadać w zupełnie innym miejscu.
Zamieniałem obiektywy w Agfie Isolette i Voigtlanderze Perkeo II, dodatkowo obydwa są w innych migawkach. Apotar Agfy w Compur Rapid, Color Skopar - Prontor S.
Da się to zrobić, ale potrzebne są podkładki. Warto też dorobić sobie matówkę i wyjustować obiektyw, co bywa upierdliwe, jeśli robi się to "domowym" sposobem.

Jeśli zamiana ma polegać na przeszczepie samych soczewek do innej migawki, to jest dodatkowy myk, bo trzeba znać odległości pomiędzy wszystkimi elementami optycznymi i muszą one zostać zachowane.

Ogólnie, warto się pobawić, ale trzeba wszystko dokładnie pomierzyć, zanim :!: zacznie się rozkręcać. Prawdopodobieństwo, że coś nie będzie działać, jest dosyć duże, więc koniecznie trzeba dążyć do tego, żeby był to proces w pełni odwracalny.
Jeśli chodzi o jakość obrazu, mogę powiedzieć, że w Voigtlanderach już obiektywy Vaskar dają świetną jakość, Color Skopar jest jeszcze lepszy, ale trudno dostrzec różnicę gołym okiem, dopiero przy Heliarze jest to łatwiejsze do uchwycenia.
Voigtlander to klasa sama w sobie.
Do tego stopnia, że niektórzy uważają zdjęcia zrobione Heliarem, za równie dobre, co zdjęcia uzyskane na Sekorach z Mamiya RB67 - serio.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Zamiana obiektywu w Bessie RF

Post autor: Imperitus »

Może układ elementów w przednim segmencie Skopara jest taki sam jak w Helomarze ale soczewki są zdecydowanie inne. Tak przedni jak i tylny segment są znacznie masywniejsze w Skoparze i wchodzą głębiej w zespół migawki. Testy czas zacząć :-D
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Marcinos
-#
Posty: 47
Rejestracja: 07 lut 2019, 19:55

Zamiana obiektywu w Bessie RF

Post autor: Marcinos »

Imperitus pisze: 22 sie 2021, 13:49 Tak przedni jak i tylny segment są znacznie masywniejsze w Skoparze i wchodzą głębiej w zespół migawki
Oj tak, w porównaniu do trioplanów, Color Skopar, to już "potężny" obiektyw.
W migawce Prontor S, tylny zespół soczewek, wkręca się tak głęboko, że wewnętrzna soczewka niemal dotyka listków migawki. Całość zdecydowanie bardziej wystaje do tyłu.
Myślę, że jednak warto się pobawić, bo Color Skopar jest tego wart.
W moim niestety ktoś zbyt mocno dokręcił przedni zespół soczewek i na ich obrzeżach widać "mleko".
Jeszcze nie robiłem nim zdjęć, liczę na to, że może całość nie rozklei się zbyt szybko, sama migawka pracuje jak marzenie, po czyszczeniu i smarowaniu.
Życzę powodzenia ;-)
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Zamiana obiektywu w Bessie RF

Post autor: Imperitus »

Marcinos, jaki Color Skopar? To nie Bessa II ;-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Marcinos
-#
Posty: 47
Rejestracja: 07 lut 2019, 19:55

Zamiana obiektywu w Bessie RF

Post autor: Marcinos »

Aaj...pomyliło mi się, bo ja mam Perkeo II, a tam jest Color Skopar. Znowu mój Inos II, ma po prostu Skopara.
Nie pamiętam już jaka jest różnica między nimi, ale Color Skopar, to chyba Tessar, bo soczewki widziałem jakby 4.
Zwykłego Skopara nie rozbierałem. Heliar to na pewno Tessar.- Edit: a jednak nie.
Ostatnio zmieniony 23 sie 2021, 17:40 przez Marcinos, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Zamiana obiektywu w Bessie RF

Post autor: rbit9n »

Helomar - tryplet Cooke'a
Skopar - tessar
Heliar - obiektyw pieciosoczewkowy, konstrukcja Voigtländera, rozwinięcie, modyfikacja trypletu Cooke'a
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Marcinos
-#
Posty: 47
Rejestracja: 07 lut 2019, 19:55

Zamiana obiektywu w Bessie RF

Post autor: Marcinos »

rbit9n pisze: 23 sie 2021, 09:30 Heliar - obiektyw pieciosoczewkowy, konstrukcja Voigtländera, rozwinięcie, modyfikacja trypletu Cooke'a
O, dzięki za wyprowadzenie mnie z błędu, z Heliarem nie miałem do czynienia organoleptycznie.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Zamiana obiektywu w Bessie RF

Post autor: Imperitus »

Oprócz wymiany obiektywu odświeżyłem i na nowo zszyłem futerał. Voituś w końcu jest kompletny :-D
IMG_20210913_170229.jpg
IMG_20210913_170309.jpg
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zamiana obiektywu w Bessie RF

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 13 wrz 2021, 16:10 Voituś w końcu jest kompletny
No ładnie, ale tylko do sprzedaży, bo te futerały są mega niewygodne i w życiu żadnego takiego nie używałem,
no może z raz czy dwa, bo musiałem w końcu odkryć tą niewygodność ;-) A Ty?
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Zamiana obiektywu w Bessie RF

Post autor: Imperitus »

4Rider pisze: 13 wrz 2021, 16:33 musiałem w końcu odkryć tą niewygodność ;-) A Ty?
Alternatywą jest noszenie w kieszeni- dla mnie wybór jest oczywisty.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zamiana obiektywu w Bessie RF

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 13 wrz 2021, 16:40 Alternatywą jest noszenie w kieszeni
Jest lepsza alternatywa na składane lekkie aparaciki, taka męska torebka:
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (108.2 KiB) Przejrzano 1267 razy
w głównej komorze mieści się nawet stary aparat 9x12 [na styk wlazłby i 4x5],
ale najczęściej (na razie) noszę tam Kodaka 66 z Blikiem na zimnym bucie -
dodatkowo umieścisz w mniejszej komorze światłomiarkę, filterek, wężyk oraz ściereczkę,
a w tylnej, płaskiej kieszonce prawko i kartę płatniczą 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Zamiana obiektywu w Bessie RF

Post autor: Imperitus »

4Rider, pfffffff, ja chodzę z czymś takim:
Screenshot_20210913_181918_com.android.chrome.jpg
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zamiana obiektywu w Bessie RF

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 13 wrz 2021, 17:19pfffffff,
Ło matko, dużo towaru na co dzień nosisz ;-)
No takie jak Twoja i za moich szczenięcych lat były w modzie.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Zamiana obiektywu w Bessie RF

Post autor: Imperitus »

Lubię ją bardzo, kupiona za pierwszą wypłatę zatem wartość sentymentalna też jest. Mieści Mamiyę, Sekora 180 do niej, Gossena, kanapki, termos, telefon, portfel, pióro, nóż, fartuch na zajęcia w laboratorium, kulę do kręgli i paletę cegieł.
Bardzo sobie chwalę
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zamiana obiektywu w Bessie RF

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 13 wrz 2021, 17:27 Bardzo sobie chwalę
No rozumiem, na siłownię już nie musisz przecież biegać ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ