Zakupy w Azji [i nie tylko]

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PPaweł
-#
Posty: 1360
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: PPaweł »

aka pisze: 02 lut 2021, 16:24 PPaweł pisze: ↑02 lut 2021, 16:02
Zaważyły, bez zaborów i okresu socjalizmu Polska byłaby wielokrotnie bardziej zapadłą dziurą, niż jest. To zaborcy wypychali zajęte przez siebie części Polski z pańszczyźnianego błota, Polacy to tylko sabotowali. I to ingerencja Związku Radzieckiego wyciągnęła miliony ludzi ze wsi do miast, nie wspominając o tym, że nauczyła ich czytać. No i nie zapominajmy o zamianie zabużańskich błot na cywilizowane Ziemie Odzyskane, to też ludzi ciągnęło w górę. Dlatego proponuję, żeby tego nie używać jako wyjaśnienia, dlaczego Polacy mają słabo z pracowitością, bo to akurat argumenty przeciwne.

Fragment wykładu na kursie w Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy KC PZPR?
Nie wiem, czego tam uczyli, ale to, co ja napisałem, to po prostu historia Polski. Szlachta polska, czyli jedyna siła polityczno-społeczna kierująca przez wieki krajem, była wyłącznie zainteresowana rolnictwem za pomocą niewolniczej siły roboczej. I to się nie zmieniło podczas zaborów, a i po I Wojnie tak naprawdę to niespecjalnie. Oni nawet nie inwestowali w jakieś usprawnienia, bo po co, skoro chłop miał robić i tyle. Oczywiście to rzutowało na całe społeczeństwo.
aka pisze: 02 lut 2021, 16:14 O naiwności ludzka... Za pokolenie, góra dwa, będzie wielkie sprzątanie po Unii. Wizja świata wg lewicy, a właściwie neomarksistowska, tak się sprawdzi, jak powszechna szczęśliwość "narodów radzieckich".
To możliwe i nie ma w tym niczego dziwnego. Z tą Unią. Organizmy polityczne się zużywają. I nawet jest możliwe, że lewicowe zdobycze zostaną zarzucone, bo ludzie uwierzą w prawicowo-kapitalistyczną propagandę i dadzą sobie wyprać mózgi z koncepcji równościowych i wspólnotowych, a zamiast tego uwierzą w jakiś darwinizm społeczny, albo coś podobnego. To się cały czas działo w historii, a teraz szybki przepływ informacji i idei tylko ten proces może przyspieszyć. Tylko że powrót do tego, co było w XIX wieku normą społeczną spowoduje ten sam efekt, co w XIX wieku - pojawienie się ruchów socjalistycznych, a ostatecznie rewolucji, bo ludzie na dłuższą metę nie wytrzymują dzikiego kapitalizmu.
dak
-#
Posty: 115
Rejestracja: 11 lip 2018, 06:21

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: dak »

Zwykle nie wdaję się w tego rodzaju dyskusje, ale lubię obiektywizm. Proponuje zapoznać się z artykułem opublikowanym w TIME 29 sierpnia 1938 roku o ówczesnej Polsce, dostępnym pod tym linkiem https://tiny.pl/rj5zz (od str. 47). To spojrzenie z dystansu na odległy i egzotyczny wówczas dla Amerykanów kraj. Szczególnie polecam artykuł tym wszystkim, którzy wyobrażają sobie, że lata 20 i 30 ubiegłego stulecia były cudownym okresem w historii Polski.
aka
-#
Posty: 5592
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: aka »

4Rider pisze: 02 lut 2021, 16:33 człowiek wiele się nauczył na błędach, rozwinął się duchowo, prawa człowieka ewoluowały,
Niczego się nie nauczył i nie rozwinął się duchowo. Tak zwany zachód Europy ma na koncie dwie wojny światowe w XX wieku. Upadek ZSSR i koniec jego dominacji w Europie środkowej to szereg zbrojnych konfliktów w byłych republikach (Ukraina to całkiem świeży przypadek) i na Bałkanach. Tak się kończy żądza władzy totalnej i podporządkowania sobie innych narodów. A że o karabinów dołączył kapitał to niewiele zmienia. Miejmy nadzieję, że ofiar będzie mniej i nie poniesionych na froncie.
O prawach człowieka to już sobie daruję...
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: 4Rider »

aka, może masz rację, ale w coś trzeba wierzyć, takie moje naiwne credo ... :-(
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5592
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: aka »

dak pisze: 02 lut 2021, 17:03 Szczególnie polecam artykuł tym wszystkim, którzy wyobrażają sobie, że lata 20 i 30 ubiegłego stulecia były cudownym okresem w historii Polski.
Nie były cudownym, to jest całkiem oczywiste. To były lata po odzyskaniu niepodległości i budowy państwa. Tyle i aż tyle.
jurek
-#
Posty: 91
Rejestracja: 05 gru 2019, 15:59
Kontakt:

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: jurek »

jac123 pisze: 02 lut 2021, 11:05 Pamiętam Polskę jak żadnej unii jeszcze nie było na świecie. Były drogi, parki itd.
No, drogi to nawet w Korei Północnej są. Ja z kolei pamiętam, że te drogi były przeważnie puste, bo mało kto miał samochód. W moim bloku na dziesięć rodzin miały dwie. Do tego benzyna była na kartki.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: jac123 »

PPaweł pisze: 02 lut 2021, 16:02 Zaważyły, bez zaborów i okresu socjalizmu Polska byłaby wielokrotnie bardziej zapadłą dziurą, niż jest. To zaborcy wypychali zajęte przez siebie części Polski z pańszczyźnianego błota, Polacy to tylko sabotowali. I to ingerencja Związku Radzieckiego wyciągnęła miliony ludzi ze wsi do miast, nie wspominając o tym, że nauczyła ich czytać. No i nie zapominajmy o zamianie zabużańskich błot na cywilizowane Ziemie Odzyskane, to też ludzi ciągnęło w górę. Dlatego proponuję, żeby tego nie używać jako wyjaśnienia, dlaczego Polacy mają słabo z pracowitością, bo to akurat argumenty przeciwne.
No patrz pan, to całkiem podobnie jak z tymi Murzynami. Amerykanie nauczyli ich cywilizowanych zachowań, języka i pracy na roli. Zaś w zamorskich koloniach również nieśli kaganek oświaty, pobudowali fabryki, drogi, rozwinęli rolnictwo itd. Wiele jeszcze pozytywów można by wymieniać. Całkiem nie rozumiem o co chodzi tym z BLM...
aka
-#
Posty: 5592
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: aka »

jac123 pisze: 03 lut 2021, 08:50No patrz pan
Nie podyskutujesz. Jeśli ktoś odwraca kota ogonem:
PPaweł pisze: 02 lut 2021, 16:02 Dlatego proponuję, żeby tego nie używać jako wyjaśnienia, dlaczego Polacy mają słabo z pracowitością, bo to akurat argumenty przeciwne.
To o zaborach. Jakoś nie widzę w wątku, by ktoś podzielał zdanie PPaweł o "słabej pracowitości" i argumentował tak, jak on twierdzi. Swoją drogą ciekawe czy PPaweł uważa też siebie za "słabo pracowitego"?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: 4Rider »

Ja jestem Polakiem i jestem leniem, ciężko mi się za coś zabrać, często odkładam robotę, ale jak już za coś się wezmę to robię zanim
nie skończę. A gdy mam fazy bezsenności, mam wtedy natręctwa i potrafię wstać o każdej porze nocy, zrobić zaległe płatne edycje,
iść odśnieżać i skrobać auto po tygodniowych opadach i po tygodniowym udawaniu że mnie nie ma w domu i wogle nie ma ... -
po czym jechać o 2 czy 3 godzinie zapalić znicz w kapliczce, wrócić i podszykować obiad, po czym zająć się restauracją aparatu
na sprzedaż - no ale ja podobno dziwny jestem i nie jestem pewien czy jestem reprezentatywny dla tej polskiej narodowości :-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5592
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: aka »

4Rider pisze: 03 lut 2021, 10:11 zrobić zaległe płatne edycje
To mnie zaciekawiło...
dak
-#
Posty: 115
Rejestracja: 11 lip 2018, 06:21

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: dak »

jac123 pisze: 19 sty 1970, 16:52 No patrz pan, to całkiem podobnie jak z tymi Murzynami. Amerykanie nauczyli ich cywilizowanych zachowań, języka i pracy na roli.
Każdy naród ma coś za uszami. Polacy, kiedy posadzili w 1610 roku garnizon w Moskwie, też nie rozdawali tam dzieciom lizaków. Na wspomnienie tego co Japończycy, którzy dokładają te urocze żurawiki do przesyłek, wyrabiali ze swoimi sąsiadami drży połowa Azji. A Spartanie, których odwagę podziwiamy i dumnie sparafrazowaliśmy sentencją „Przechodniu, powiedz Polsce...” dziś określeni byliby mianem zwykłych faszystów, zarówno ze względu na ustrój ich polis, jak i na fakt, że Helotów mordowali masowo, czasem prewencyjnie, a czasem po prostu dla sportu.

Jak to wszystko postrzegamy to tylko kwestia perspektywy, a w dużej mierze także perspektywy czasu.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 03 lut 2021, 10:23 To mnie zaciekawiło...
Współpracuje z kimś z Częstochowy z byłym wspólnikiem od imprez okolicznościowych.
No teraz z oczywistych względów rzadziej, no ale on ma umowę z 3-4 parafiami i dzieci wciąż się rodzą,
bo ślubów, wesel mało i bidne raczej, komunie raz w roku, event'ów i takich tam podobnych też nie ma ...
W czasach przedpandemicznych robił tygodniowo 4-6 zleceń i z edycją się nie wyrabiał,
ja robiłem przynajmniej 2/3 z tego co tam nacykał, bo żeby nie wypaść z obiegu trzeba mieć krótkie terminy.
Selekcjonuję, edytuję, składam albumy, zamawiam je do druku, no takie tam, sama cyfrowa robota ...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
PPaweł
-#
Posty: 1360
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: PPaweł »

jac123 pisze: 03 lut 2021, 08:50 całkiem podobnie jak z tymi Murzynami. Amerykanie nauczyli ich cywilizowanych zachowań, języka i pracy na roli
Czy Tobie się wydaje, że w Afryce nie było cywilizowanych zachowań, nie porozumiewali się językiem i nie pracowali na roli? A do tego nie mieli struktur społecznych, państw, kultury i tak dalej? Tylko chatki z trawy i ganianie z dzidą za antylopą w jednolitej masie?
jac123 pisze: 03 lut 2021, 08:50 Zaś w zamorskich koloniach również nieśli kaganek oświaty, pobudowali fabryki, drogi, rozwinęli rolnictwo itd.
I w tym jest, owszem, trochę prawdy, tylko co to ma wspólnego z BLM, które dotyczy Ameryki Północnej, a właściwie to nawet wyłącznie USA?
aka pisze: 03 lut 2021, 09:25 To o zaborach. Jakoś nie widzę w wątku, by ktoś podzielał zdanie PPaweł o "słabej pracowitości" i argumentował tak, jak on twierdzi.
O, argumentum ad auditorem. Widocznie wszyscy się zgadzają i nie widzą powodu, żeby coś jeszcze dodawać :->
aka pisze: 03 lut 2021, 09:25 Swoją drogą ciekawe czy PPaweł uważa też siebie za "słabo pracowitego"?
I jeszcze takie delikatne argumentum ad personam :-) Nie, żeby czyjaś osobista pracowitość, lub jej brak mogło być argumentem w dyskusji o cechach statystycznych ogółu, ale odpowiem. Otóż ja staram się swoją robotę wykonywać starannie i do końca. Natomiast z całą pewnością nie mam zacięcia do obejmującej innych ludzi przedsiębiorczości.
PPaweł
-#
Posty: 1360
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: PPaweł »

dak pisze: 03 lut 2021, 10:30 A Spartanie, których odwagę podziwiamy i dumnie sparafrazowaliśmy sentencją „Przechodniu, powiedz Polsce...” dziś określeni byliby mianem zwykłych faszystów
Nie, żeby uduchowieni Ateńczycy od Partenonu i Fidiasza byli lepsi, nawiasem mówiąc.
PPaweł
-#
Posty: 1360
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: PPaweł »

4Rider pisze: 03 lut 2021, 10:43 dzieci wciąż się rodzą,
bo ślubów, wesel mało
Ślubów mało, a dzieci się rodzą? W Częstochowie? ;-)
ODPOWIEDZ