Zakupy w Azji [i nie tylko]

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5586
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: aka »

jac123 pisze: 01 sty 2021, 18:38 Kupiłem i zapłaciłem, przesyłka w drodze.
Poczekaj na dostawę. Na razie to zapłaciłeś sprzedawcy, UC naliczy VAT lub nie - wyżej wielokrotnie była mowa jak to z tym jest.
jac123 pisze: 01 sty 2021, 18:38 Nie ma żadnych opłat importowych z UK. Jeszcze w 2020 zostało podpisane porozumienie między Unią a UK, które przewiduje że żadnych opłat celnych nie będzie.
Nie o cłach mowa tylko o VAT. Ebay używa określenia "Import charges" bo w niektórych przypadkach cło również jest np. na niektóre artykuły importowane z USA do Polski. UK to przypadek szczególny w obrocie z EU - porozumienie dotyczy zasad obrotu w handlu np. cła, limitów itd. i raczej nie podatku VAT. BTW, EU znosi limit 22 EUR wolnych od VAT przy zakupach przez Ebay poza EU. :-(
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: jac123 »

aka pisze: 01 sty 2021, 19:13
jac123 pisze: 01 sty 2021, 18:38 Kupiłem i zapłaciłem, przesyłka w drodze.
Poczekaj na dostawę. Na razie to zapłaciłeś sprzedawcy, UC naliczy VAT lub nie - wyżej wielokrotnie była mowa jak to z tym jest.
jac123 pisze: 01 sty 2021, 18:38 Nie ma żadnych opłat importowych z UK. Jeszcze w 2020 zostało podpisane porozumienie między Unią a UK, które przewiduje że żadnych opłat celnych nie będzie.
Nie o cłach mowa tylko o VAT. Ebay używa określenia "Import charges" bo w niektórych przypadkach cło również jest np. na niektóre artykuły importowane z USA do Polski. UK to przypadek szczególny w obrocie z EU - porozumienie dotyczy zasad obrotu w handlu np. cła, limitów itd. i raczej nie podatku VAT. BTW, EU znosi limit 22 EUR wolnych od VAT przy zakupach przez Ebay poza EU. :-(
Gdzieś dzwonią, ale nie wiadomo gdzie .... A więc najlepiej dowiedzieć się u źródła:
https://strefasprzedawcy.ebay.pl/aktual ... n-2020/vat

Nooooo, spojrzałem z ciekawości na aukcję na której kupiłem głośniki (w 2020 r. jeszcze) i rzeczywiście sprzedający dopisał teraz VAT (!) całe 50 GBP (!) od ok. 1100 zł, podaje że to 20%.
https://www.ebay.pl/itm/224201564040?ul_noapp=true

Tak piszą przy tym VAcie:
"Ta kwota zawiera obowiązujące opłaty celne, podatki, prowizje za pośrednictwo i inne opłaty. Kwota może ulec zmianie do chwili dokonania płatności. Jeśli mieszkasz w państwie Unii Europejskiej innym niż Wielka Brytania, nie możesz odzyskać importowego podatku VAT naliczanego dla tego zakupu. Dodatkowe informacje znajdziesz w warunkach Programu wysyłki międzynarodowej."

Psia ich mać! Teraz to chyba się nie opłaca kupować.
Mi się chyba udało , bo kupiłem jeszcze w 2020 r. jak przepis nie obowiązywał. Ebay pisze, że VAT pobiera się na etapie realizacji transakcji.
aka
-#
Posty: 5586
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: aka »

jac123 pisze: 02 sty 2021, 00:51 Psia ich mać! Teraz to chyba się nie opłaca kupować.
Mi się chyba udało , bo kupiłem jeszcze w 2020 r. jak przepis nie obowiązywał. Ebay pisze, że VAT pobiera się na etapie realizacji transakcji.
Tu jest sporo niejasności - 1. sprzedawca to przedsiębiorca, płatnik VAT 2. wysyłka jest w ramach programu wysyłki, a tu zawsze są płacone wszystkie należności przy zakupie i UC nic nie robi (tu jest przykład, najwyrazniej przedsiębiorcy, który nie wysyła w ramach tego programu i nie ma opłat w ofercie: https://www.ebay.pl/itm/Pentax-LX-35mm- ... %3A2334524 - co by zrobił UC w takim przypadku?) 3. pytanie jak się zachowa UC, jak potraktuje Twoja przesyłkę o ile w ogóle się ją zainteresuje.

Niemniej życzę Ci cobyś nie musiał nic dopłacać. Nie ma nic bardziej w... niż nieprzewidziane wydatki. ;-)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: 4Rider »

rbit9n pisze: 31 gru 2020, 09:11
4Rider pisze:Dziś Back To Black ;-)
[a ja wracam do Broni, tyle że tamta zeszłoroczna była chromowana]

Tak się złożyło że dotarła dziś do mnie w wersji winylowej właśnie płyta pod tym tytułem,
zakup zrobiłem przy drugiej piosence [na terenie EU - szybko będzie ]


\
BTB.JPG
a to S2, czy S2A? bo ja mam taką cudaczkę, która mimo że jest S2 to udaje S2A.
chyba S2A bo nawet pisze tak na korpusie i kasecie
Zaraz dołączę zdjęcie
A co do FEDEX do nie dodają dokumentów celnych jak poczta tylko jakiś rachunek na nich to dygresja dla innego użytkownika - i Wogole trzeba wypełniać jakieś papiery i grożą sankcjami - polski FEDEX odpada dla mnie - nawet jak piszą że wysyłają FEDEX To proszę o EMS czyli Pocztę Japońska i nawet jak place to wiem komu, a PP dostarcza z automatu wszystkie papiery i o nic nie pyta i za to te marne 2 dychy bez wymagań dostarczania wypełnionych papierów - zresztą pisałem już tu o tym - zdjęcie dodane
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2021, 19:42 przez 4Rider, łącznie zmieniany 1 raz.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
jurek
-#
Posty: 91
Rejestracja: 05 gru 2019, 15:59
Kontakt:

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: jurek »

W tym roku sprowadziłem dwa obiektywy z Japonii (eBay, różni sprzedawcy). Oba po ok. $330 + koszty wysyłki. Za oba musiałem zapłacić cło + VAT, w obu przypadkach po ok. 420 zł.

DHL bardzo ładnie na 3 dni przed dostawą przysłał prośbę o dane dla UC i odesłał dokument z możliwością opłacenia online.

Fedex też poprosił o dane importowe ale nie było żadnej odpowiedzi i musiałem dopiero zapłacić kurierowi gotówką.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: jac123 »

aka pisze: 01 sty 2021, 19:13
jac123 pisze: 01 sty 2021, 18:38 Kupiłem i zapłaciłem, przesyłka w drodze.
Poczekaj na dostawę. Na razie to zapłaciłeś sprzedawcy, UC naliczy VAT lub nie - wyżej wielokrotnie była mowa jak to z tym jest.
jac123 pisze: 01 sty 2021, 18:38 Nie ma żadnych opłat importowych z UK. Jeszcze w 2020 zostało podpisane porozumienie między Unią a UK, które przewiduje że żadnych opłat celnych nie będzie.
Hejka, paczka po blisko miesiącu dotarła. Na szczęście obyło się bez żadnych dodatkowych opłat. God save the Queen!
I to by był niestety koniec dobrych wiadomości... Zła jest taka, że w paczce jest tylko soundbar, a brakuje subwoofera ... :evil:
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: mrek »

A ja we wtorek będę miał przesyłkę z UK.
Dam znać czy coś będzie do dopłaty.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
dak
-#
Posty: 115
Rejestracja: 11 lip 2018, 06:21

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: dak »

jurek pisze: 13 sty 2021, 13:02 W tym roku sprowadziłem dwa obiektywy z Japonii (eBay, różni sprzedawcy). Oba po ok. $330 + koszty wysyłki. Za oba musiałem zapłacić cło + VAT, w obu przypadkach po ok. 420 zł.

DHL bardzo ładnie na 3 dni przed dostawą przysłał prośbę o dane dla UC i odesłał dokument z możliwością opłacenia online.

Fedex też poprosił o dane importowe ale nie było żadnej odpowiedzi i musiałem dopiero zapłacić kurierowi gotówką.
Tylko PP/EMS albo DHL. Jedni i drudzy robią papierki za ciebie, DHL przysyła linka do płatności online (tak jak napisałeś), a poczta wiadomo, awizo i płacisz przy okienku. Razu pewnego zamówiłem aparat w Japonii we czwartek, a w poniedziałek przywitałem się z kurierem DHL.

FedEx to porażka. Przysyłają papiery do wypełnienia (raz musiałem się o nie upomnieć, bo coś długo paczka tkwiła w sortowni) , doliczają opłatę magazynową, jak się nie wyrobisz w trzy dni, no i trzeba płacić gotówka kurierowi, jak się nie ma numeru klienta. Nie wiadomo też do samego końca ile tego będzie - ostatnio inna kwotę podali mi na infolinii, a inną krzyknął sobie kurier. O tym, że przesyłka szła trzy dni z Japonii, a kolejny tydzień procesował ją sobie polski FedEx nie wspominając...
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: 4Rider »

dak pisze: 26 sty 2021, 14:22FedEx to porażka.
Porażka TOTALNA!!!! - o czym już wspominałem parę razy, na jakieś 15 zakupów a Japonii, 2 bardzo nerwowe!
Jak pisze Fedex - unikam aukcji, albo pytam czy wyśle EMS - jak nie do do widzenia! -
no ale jeszcze nie zdarzyło się że ktoś powiedział 'nie' :-D
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
dak
-#
Posty: 115
Rejestracja: 11 lip 2018, 06:21

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: dak »

...wymóg płacenia gotówką kurierowi jest największą porażką. Te oczy żony, kiedy pyta co się stało, że kupiłeś za pobraniem, a ty mówisz, że to był tylko podatek. :-)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: 4Rider »

dak pisze: 26 sty 2021, 15:23 ...wymóg płacenia gotówką kurierowi jest największą porażką.
I nie dają dokumentów celnych!
W sumie nie wiadomo komu i za co ta opłata!
- tak przynajmniej jest z tym FedExem tu u mnie....
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
dak
-#
Posty: 115
Rejestracja: 11 lip 2018, 06:21

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: dak »

4Rider pisze: 26 sty 2021, 15:25 I nie dają dokumentów celnych!
W sumie nie wiadomo komu i za co ta opłata!
- tak przynajmniej jest z tym FedExem tu u mnie....
Fakt, nie dają. Jedynie skan deklaracji sprzedającego, a potem kurier przynosi jakąś kartkę z sumą końcową do zapłaty, ale bez detali.
PPaweł
-#
Posty: 1351
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: PPaweł »

Jako ciekawostkę, acz raczej mało przydatną przy kupowaniu aparatów, dodam, że kiedy moje dziecko kupowało gdzieś tam na wschodzie kigurumi (taki piżamokostium, jak kto nie wie) wiewiórki, to przyszły takie papiery i żądania, z których wyraźnie wynikało, że celnicy chcieli się upewnić, czy to aby nie przemyt zwierząt, albo chociaż kawałków. Tak że tego...
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: 4Rider »

:mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
jurek
-#
Posty: 91
Rejestracja: 05 gru 2019, 15:59
Kontakt:

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: jurek »

dak pisze: 26 sty 2021, 15:23 Te oczy żony, kiedy pyta co się stało, że kupiłeś za pobraniem, a ty mówisz, że to był tylko podatek. :-)
:mrgreen:

À propos, dziś dostałem z Tokio pryzmat do Mamci, z muszlą oczną w oryginalnym kształcie. Fedex nie Fedex, ale taki rarytas zdarza się rzadko! Do tego pół godz. czyszczenia obudowy doprowadziło go do stanu mint.
Załączniki
Mamiya_Prism.jpg
ODPOWIEDZ