Zakupy w Azji [i nie tylko]

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5586
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: aka »

skiper75 pisze: 14 gru 2020, 20:00
aka pisze:
skiper75 pisze: 14 gru 2020, 19:18 Ja to k nigdy nic nie dostalem
Prawdę mówiąc to ani Czwarty, ani ja nic nie dostaliśmy... Płatność by PayPal z góry!
Wiesz o czym mowie
No wiem, wiem. Powiem Ci, że nie wszyscy sprzedawcy mają zwyczaj podziękować za zakup, a nawet nie zostawią feedback na ebay. Ja tam zawsze dziękuję.
bpatoka
-#
Posty: 15
Rejestracja: 15 sie 2020, 00:11

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: bpatoka »

Zamawiałem ostatnio sporo rzeczy z Ebay'a i chciałbym się podzielić doświadczeniem dla przyszłych kupujących.

Z Japonii:
płaciłem tylko VAT, cło na przedmioty produkcji japońskiej jest zerowe

Mamiya RB67 z dwoma obiektywami (sprzedawca munakata_camera_jp):
- zamówiona 17 listopada, nadana 18-ego, przyszła 1 grudnia
- Expedited International Shipping za 79,99$, w Polsce obsługiwał Pocztex
- zero formalności, płatność za podatek kurierowi do ręki
- stan bardzo dobry, okleiny chyba oryginalne, gdzieniegdzie niewielkie ryski, wszystko w pełni sprawne, kaseta nie przepuszcza światła, uszczelki nowe, jedyny minusik to trochę nierównomierne odstępy między klatkami, ale nie nakładają się i jest to w granicach normy

Telekonwerter 2x Kenko Teleplus MC6 (sprzedawca slow*life):
- zamówiony 17 listopada, nadany 18-ego, przyszedł 1 grudnia z RB67
- Expedited International Shipping za darmo, reszta jak wyżej
- stan wręcz sklepowy, idealny, w pełni sprawny

Pryzmat z pomiarem CdS, ten starszy (sprzedawca sakura_mankai):
- zamówiony 10 grudnia, nadany 11 grudnia, przyszedł 21-ego
- przesyłka DHL za 40$
- najwięcej formalności, wszystko musiałem zadeklarować w mailu (co to jest, za ile, zrzuty ekranu z aukcji itd.), ale za to wygodna płatność online
- stan bardzo dobry, pomiar działa (na ile jest akuratny jeszcze będę sprawdzał), ale niestety w podróży (mimo raczej dobrego zabezpieczenia) ukruszył się fragment zaślepki mocowania, mankament jedynie wizualny, ale szkoda, bo stan ogólny naprawdę dobry

I ostatnio zamówiłem jeszcze z Izraela nasadkę z 5-stopniowym spotem do światłomierza Gossen Variosix F (sprzedawca yos45lv46)
- zapłaciłem tylko VAT, cło jest naliczane chyba dopiero od 150 euro
- zamówiony 22 grudnia, nadany 23 grudnia, przyszedł 29 grudnia
- przesyłka FedExem za 15$, płatność za podatek kurierowi do ręki
- z formalności tylko krótki telefon od FedExa z zapytaniem co jest w środku
aka
-#
Posty: 5586
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: aka »

Na ebay oferty z UK z dostawą do Polski mają naliczane opłaty importowe. Czy porozumienie EU-UK coś w tej sprawie zmienia? Może ktoś biegły w polityce coś wie?
aka
-#
Posty: 5586
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: aka »

bpatoka pisze: 30 gru 2020, 13:51 przesyłka FedExem za 15$
A nie naliczyli opłaty za usługę odprawy? Poczta polska nalicza w kilku pozycjach, w sumie ok. 20 zł jeśli dobrze pamiętam.
bpatoka
-#
Posty: 15
Rejestracja: 15 sie 2020, 00:11

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: bpatoka »

aka pisze: 30 gru 2020, 15:39 A nie naliczyli opłaty za usługę odprawy? Poczta polska nalicza w kilku pozycjach, w sumie ok. 20 zł jeśli dobrze pamiętam.
FedEx najwyraźniej nie naliczył, poproszono mnie o kwotę, która równa się podatkowi VAT 23%.
DHL z tego co pamiętam również czysta kwota VAT.
Może mają taką politykę, że zawiera się to już w koszcie przesyłki.

Natomiast co do Poczty Polskiej to tak, pobrano mi dodatkowo kilkanaście złotych.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10058
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: J.A. »

Firmy kurierskie nie naliczają tych opłat, bo są globalne i za usługi celne opłata jest wliczona w koszt przesyłki.
Poczta Polska jako ten który bierze na siebie obowiązek zgłoszenia towaru do odprawy nie ma nic z tego, co zapłacił nadawca za przesyłkę, więc dolicza koszta usług celnych.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5586
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: aka »

bpatoka pisze: 30 gru 2020, 16:51 FedEx najwyraźniej nie naliczył, poproszono mnie o kwotę, która równa się podatkowi VAT 23%.
DHL z tego co pamiętam również czysta kwota VAT.
To dobra wiadomość. Moje pytanie powodowane było informacja, w tym chyba wątku, o dodatkowej opłacie zdaje się 50 zł za usługi zgłoszenia i rozliczenia opłat importowych.
J.A. pisze: 30 gru 2020, 17:39 Firmy kurierskie nie naliczają tych opłat, bo są globalne i za usługi celne opłata jest wliczona w koszt przesyłki.
Poczta Polska jako ten który bierze na siebie obowiązek zgłoszenia towaru do odprawy nie ma nic z tego, co zapłacił nadawca za przesyłkę, więc dolicza koszta usług celnych.
To nie jest takie proste. Łańcuszek firm "zamieszanych" w dostawę w obrocie zagranicznym bywa dość złożony - każda partycypuje w opłacie za przesyłkę, a odprawia końcowa. Dla przykładu z US ostatnio miałem tak: USPS - DHL - PP.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10058
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: J.A. »

Bo na początku była amerykańska poczta, dlatego po drodze był kurier, a na końcu PP.
Gdyby przesyłka szła od razu FedEx-em, DHL, TNT, czy inną globalną firmą kurierską, łańcuszka by nie było. Jeżeli na początku jest firma nie mająca globalnego zasięgu to powstaje łańczpuszek, zależny od umów jakie tam sobie pozabierali.
Np angielska Royal Mail w Polsce ma umowę z GLS-em.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: rbit9n »


4Rider pisze:Dziś Back To Black ;-)
[a ja wracam do Broni, tyle że tamta zeszłoroczna była chromowana]

Tak się złożyło że dotarła dziś do mnie w wersji winylowej właśnie płyta pod tym tytułem,
zakup zrobiłem przy drugiej piosence [na terenie EU - szybko będzie Obrazek]


\
BTB.JPG
a to S2, czy S2A? bo ja mam taką cudaczkę, która mimo że jest S2 to udaje S2A.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: jac123 »

aka pisze: 30 gru 2020, 15:37 Na ebay oferty z UK z dostawą do Polski mają naliczane opłaty importowe. Czy porozumienie EU-UK coś w tej sprawie zmienia? Może ktoś biegły w polityce coś wie?
Opłaty importowe do Polski z UK?
Ciekawe, dwa dni temu kupowałem w UK przez ebay i żadnych dodatkowych opłat nie było.
Możesz wskazać konkretną ofertę gdzie są te opłaty wskazane?
aka
-#
Posty: 5586
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: aka »

jac123 pisze: 31 gru 2020, 11:22
aka pisze: 30 gru 2020, 15:37 Na ebay oferty z UK z dostawą do Polski mają naliczane opłaty importowe. Czy porozumienie EU-UK coś w tej sprawie zmienia? Może ktoś biegły w polityce coś wie?
Opłaty importowe do Polski z UK?
Ciekawe, dwa dni temu kupowałem w UK przez ebay i żadnych dodatkowych opłat nie było.
Możesz wskazać konkretną ofertę gdzie są te opłaty wskazane?
Kupowałeś czy odebrałeś?
Tu przykład: https://www.ebay.co.uk/itm/Pentax-ME-Su ... GTR=1#shId
Ta kwota opłat importowych jest wykazywana w licytacji jeśli sprzedający wybrał opcję "Global Shipping Programme". W takim przypadku płacisz wszystko z góry i przy dostawie już nic więcej. Tak jest dla transakcji z krajem objętym tym programem i wtedy, gdy sprzedający taką wysyłkę wybierze. Jeśli ta opcja nie została wybrana to opłaty importowe zapłacisz(?) przy odbiorze, tak myślę. Ta kwota w przykładzie to 23% VATu najwyrazniej.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10058
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: J.A. »

aka, ale z tym jest coś nie halo. Bo na dziś nie ma opłat VAT w obrocie między UK, a PL.
Zmień kraj docelowy na dowolny inny i 17+£ także się pojawia.
Osobiście tego nie pojmuję, ale brałbym opcję bez tego dodatku.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5586
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: aka »

J.A. pisze: 31 gru 2020, 14:35 na dziś nie ma opłat VAT w obrocie między UK, a PL.
Na dziś, ale prognozowane terminy dostawy są już w 2021. Ja to rozumiem tak, że po porozumieniu EU-UK ceł w obrocie z UK nie będzie, ale VAT w imporcie jak najbardziej trzeba będzie płacić.
J.A. pisze: 31 gru 2020, 14:35 ale brałbym opcję bez tego dodatku
O tym decyduje sprzedawca. Można wybrać inną ofertę, bez "Global..." lub próbować negocjować ze sprzedawcą by zmienił sposób wysyłki. Przy zakupach o wartości kilkudziesięciu EUR urząd celny nie nalicza opłat (dostałem taką przesyłkę z CH ze stemplem odprawy bez naliczania VATu i inne z JP i US bez takiego stempla i też bez opłat) i w takim przypadku opcja "Global..." nie jest atrakcyjna.
aka
-#
Posty: 5586
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: aka »

J.A. pisze: 31 gru 2020, 14:35 Zmień kraj docelowy na dowolny inny i 17+£ także się pojawia.
Dla każdego z EU tylko stawki się różnią.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Zakupy w Azji [i nie tylko]

Post autor: jac123 »

aka pisze: 31 gru 2020, 13:50
jac123 pisze: 31 gru 2020, 11:22
aka pisze: 30 gru 2020, 15:37 Na ebay oferty z UK z dostawą do Polski mają naliczane opłaty importowe. Czy porozumienie EU-UK coś w tej sprawie zmienia? Może ktoś biegły w polityce coś wie?
Opłaty importowe do Polski z UK?
Ciekawe, dwa dni temu kupowałem w UK przez ebay i żadnych dodatkowych opłat nie było.
Możesz wskazać konkretną ofertę gdzie są te opłaty wskazane?
Kupowałeś czy odebrałeś?
Tu przykład: https://www.ebay.co.uk/itm/Pentax-ME-Su ... GTR=1#shId
Kupiłem i zapłaciłem, przesyłka w drodze.
Nie ma żadnych opłat importowych z UK. Jeszcze w 2020 zostało podpisane porozumienie między Unią a UK, które przewiduje że żadnych opłat celnych nie będzie.
To jest jakiś błąd sprzedającego , że taką opłatę wprowadził.
ODPOWIEDZ