Zakupy w Azji [i nie tylko]

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji - Cło

Post autor: aka »

PawelM pisze: 30 wrz 2019, 19:56
aka pisze: 30 wrz 2019, 19:17 A mógłbyś pokazać dokument zgłoszenia do odprawy celnej?
Nie, nie mógłbym. :) Między innymi dlatego, nie wypełniałem takiego druku deklaracji, jaki wypełniają firmy-importerzy. Zastosowałem się do "procedury zgłoszenia dla osób fizycznych", którą dostałem w liście poleconym z U. Skarbowego. Czyli wysłałem na podany adres e-maila z opisem towaru/transakcji, do którego dołączyłem PDFy z dowodem zakupu z Ebaya i dowodem płatności z PayPala. Włożonego do paczki rachunku wystawionego przez sprzedawcę siłą rzeczy nie wysyłałem - mieli go celnicy. Przy odbiorze przesyłki na poczcie dostałem paragonik jak z kiosku z gazetami - cztery pozycje i suma: mniej więcej 30% kwoty, jaką zapłaciłem przez PayPala. Czyli chyba nie kwestionowali zadeklarowanej ceny. Bez obliczeń ani uzasadnienia. Zapłaciłem w okienku i dostałem paczkę. Pewnie za kilka dni dostanę od U. Skarbowego jakiś list z uzasadnieniem. Odwoływać się nie będę - nawet po doliczeniu VATU, cła, opłaty dla celników i poczty (w sumie równowartość kilku filmów) ten Rolleicord V kosztował mnie znacznie, znacznie mniej niż zapłaciłbym w komisie, na targu staroci, na Allegro itp.
No to najwyrazniej PP dała d.... Mnie odwiedził kurier w domu, spisał z dowodu osobistego, zostawił dokument z rozliczeniem celno-skarbowym i ów cetelek - 4 pozycje i oczywiście zainkasował kasę. Ciekawe czy raczą przysłać jakieś uzasadnienie/wyjaśnienie? Pachnie decyzją po zanegowaniu dokumentu z ebaya lub pomyłką? Albo dokumali się, że za tanio sprzedawca wycenił rolleicorda ;-)
Tak czy inaczej, ciesz się z zakupu i rób zdjęcia!
PawelM
-#
Posty: 47
Rejestracja: 31 paź 2017, 17:58
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji - Cło

Post autor: PawelM »

aka pisze: 30 wrz 2019, 20:59 Albo dokumali się, że za tanio sprzedawca wycenił rolleicorda
Tak czy inaczej, ciesz się z zakupu i rób zdjęcia!
Mogli podejrzewać, że cena podejrzanie niska. No bo faktycznie sprzedawca (mały sklep foto, który w rozliczeniu przyjmuje stary sprzęt) napisał, że to przedwojenny Rolleicord I i odpowiednio nisko go wycenił. I dopisał, że mocno zużyty (rzeczywiście są przetarcia lakieru na krawędzach "dupki", 1 sekunda trwa 1,3 s, czyli ma wliczoną poprawkę na efekt Schwarzschilda :), do weekendu był kurz pod matówką, na lustrze i w środku obiektywu, a standardowe pokrętło szpuli odbiorczej jest zastąpione licznikiem zdjęć do 36 - pozostałość po Rolleikinie). Nic dziwnego, że nie było zainteresowania. Natomiast na moją prośbę sprzedawca przetestował aparat (chociaż bez filmu), więc się zdecydowałem. Rolleicord V w pełni sprawny i wizualnie na A- w cenie mocno zużytego Rolleicorda I. W sobotę go posprawdzałem i doczyściłem , a wczoraj go testowałem z filmem. "Good user", jak mówią Japończycy. Czyli cieszę się i robię zdjęcia. :)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zakupy w Azji - Cło

Post autor: J.A. »

PawelM, czemu się nie odwołasz?
Transakcja eBay i płatność PayPal, wyklucza oszustwo. Bo zakwestionowanie płatności PP to tak jak zakwestionowanie przelewu.


A polityki na Korexie nie uprawiamy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Zakupy w Azji - Cło

Post autor: jac123 »

Przecież to normalna praktyka. Żadnego uzasadnienia z UC nie będzie. Jak chcesz możesz się odwołać, ale nic to nie da. Jak chcesz mogę ci nawet przesłać moje odwołanie, które jednak nie zadziałało. Nie ma żadnych mitycznych 150USD (czy też EUR). Od każdej kwoty się płaci. Każda przesyłka może być przez nich wyceniona , nie liczą się żadne przelewy , rachunki, sprzęt zużyty, stary itp bajery. To UC ocenia ile on jest warty. Praktyka jest taka , że płacisz od razu i dostajesz towar. A jak nie zapłacisz to do widzenia. Jak ci wydadzą towar, to potem nikt już cie nie ściga , bo nie mają twojego PESELu.
Dobrze by było , aby wypowiadali się ci co mają jakąś praktykę, a nie teoretycy.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji - Cło

Post autor: aka »

jac123 pisze: 01 paź 2019, 08:17 Przecież to normalna praktyka. Żadnego uzasadnienia z UC nie będzie. Jak chcesz możesz się odwołać, ale nic to nie da. Jak chcesz mogę ci nawet przesłać moje odwołanie, które jednak nie zadziałało. Nie ma żadnych mitycznych 150USD (czy też EUR). Od każdej kwoty się płaci. Każda przesyłka może być przez nich wyceniona , nie liczą się żadne przelewy , rachunki, sprzęt zużyty, stary itp bajery. To UC ocenia ile on jest warty. Praktyka jest taka , że płacisz od razu i dostajesz towar. A jak nie zapłacisz to do widzenia. Jak ci wydadzą towar, to potem nikt już cie nie ściga , bo nie mają twojego PESELu.
Dobrze by było , aby wypowiadali się ci co mają jakąś praktykę, a nie teoretycy.
No to żeś nas, teoretyków tu oświecił! Nie czytałeś wątku? Po co siejesz propagandę? Swoją drogą, tylko w tym roku odebrałem 2 przesyłki (Japonia i Honkong), na obu była deklaracja nadawcy z kwotą (42USD i 49USD) większą niż 22EUR (i mniejszą niż 150EUR). Obie przyniósł listonosz, jak zwykły list. Tu twoja teoria "Od każdej kwoty się płaci." się nie potwierdza, więcej, zgodnie z przepisami powinien być naliczony VAT. I co? Stawiam tezę, że przesyłki o wartości niewiele przekraczającej 22EUR są pomijane - wartość należnego VAT byłaby mniejsza od kosztu obsługi, a rosnąca ilość takich zakupów w przypadku ich odpraw zablokowałaby UC do reszty.

Nie czuj się zobowiązany do polemiki ...
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Zakupy w Azji - Cło

Post autor: jac123 »

Czytać całość ze zrozumieniem, to klucz do wiedzy!

Ponownie zacytuję:
"Każda przesyłka może być przez nich wyceniona" - MOŻE - NIE MUSI - płacisz od kwoty, ale dopiero jak skontrolują i wycenią!
Proste następstwo czynności.

"To UC ocenia ile on jest warty." - Deklaracje nadawcy nie mają przeważnie żadnego znaczenia.
Przecież każdy może napisać co mu ślina na język przyniesie.

Nie kontrolują 100% przesyłek, to oczywiste, stąd i twoje szczęście.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji - Cło

Post autor: aka »

jac123 pisze: 01 paź 2019, 09:23 Czytać całość ze zrozumieniem, to klucz do wiedzy!
Właśnie...
aka pisze: 01 paź 2019, 08:49 Po co siejesz propagandę?
PawelM
-#
Posty: 47
Rejestracja: 31 paź 2017, 17:58
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji - Cło

Post autor: PawelM »

jac123 pisze: 01 paź 2019, 08:17 Nie ma żadnych mitycznych 150USD (czy też EUR). Od każdej kwoty się płaci.
Na jakiej podstawie tak sądzisz? Oto cytat ze strony Krajowej Informacji Skarbowej (http://www.kis.gov.pl/informacje-podatk ... _count%3D1):

Zgodnie z postanowieniami art. 23 i 24 WSZC zwolnione od cła są przesyłki wysyłane bezpośrednio z państwa trzeciego (nie będącego członkiem Unii) do odbiorcy znajdującego się na terytorium Unii (np. w Polsce), zawierające towary o niewielkiej wartości, tj. towary których rzeczywista wartość nie przekracza 150 euro na przesyłkę. Zwolnienia tego nie stosuje się do: wyrobów alkoholowych; perfum i wód toaletowych; tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Jak wynika z powyższego zwolnienie od cła dla przesyłek wysyłanych z państwa trzeciego do odbiorcy w Unii, zawierających np. towary zakupione na aukcji internetowej, uzależnione jest zarówno od wartości tych towarów, jak i od ich rodzaju (oba warunki muszą zostać spełnione łącznie).

Na podstawie art. 51 ustawy VAT zwalnia się od podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju, pod warunkiem, że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 22 euro. Ponadto należy mieć na uwadze, iż w myśl art. 51 ust. 3 ustawy VAT – w przypadku towarów importowanych w drodze „zamówienia wysyłkowego”, nie stosuje się zwolnienia od podatku VAT.


Podstawa prawna: - Rozporządzenie Rady (WE) nr 1186/2009 z dnia 16 listopada 2009 r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych (Dz.Urz.UE L 324 z 10.12.2009, str. 23 – zwane: WSZC); - Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174, z późn. zm. – zwana: ustawą VAT);
Ostatnio zmieniony 01 paź 2019, 10:29 przez PawelM, łącznie zmieniany 1 raz.
PawelM
-#
Posty: 47
Rejestracja: 31 paź 2017, 17:58
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji - Cło

Post autor: PawelM »

J.A. pisze: 01 paź 2019, 07:09 PawelM, czemu się nie odwołasz?
Transakcja eBay i płatność PayPal, wyklucza oszustwo. Bo zakwestionowanie płatności PP to tak jak zakwestionowanie przelewu.
A polityki na Korexie nie uprawiamy.
Wyślę na ich adres mailowy pytanie o podstawę prawną i zacytuję ten tekst ze strony KIS.
A co do polityki na Korexie, to skoro Ty na forum pisałeś np. niedawno o "światowym lewactwie", które nie zna granic (chodziło Ci bodajże o popieranie odnawialnych źródeł energii) że myślałem, że ja też mogę uszczypnąć lewaków - tyle że nie światowych a narodowych, naszych własnych, polskich. :) Ale OK, będę się pilnował - o szóstej rano wolę spać albo pracować.
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Zakupy w Azji - Cło

Post autor: taharii »

Niestety czasem może być gorzej... ;)

Właśnie czekam na przesyłkę ze stanów, kurierem po dwóch dniach od wysłania była już w Warszawie, ale mimo że to eBayowy international i odprawa celna jest już zrobiona i zapłacona w cenie, to i tak trafiła na cło. Tam leżało ponad tydzień, jak ruszyło w drogę to bardzo się ucieszyłem, niestety przedwcześnie, bo teraz dla odmiany od tygodnia leży w Przemyślu... też na cle... ;P
(a dodzwonić się do sukinkotów od dwóch dni próbuję i nic z tego...)

A opłaty, cóż... cło w ogóle nie wymaga zmartwienia, jest 0 albo 2-3 procent zwykle, natomiast VAT... i to na dodatek VAT liczony też od kosztu transportu (WTF!) to już inna sprawa, niestety...

No cóż, dalej taniej niż w Europie, o ile w ogóle w Europie da się kupić...

P.S. hm, tak to jest odpowiadać na ostatni post na pierwszej stronie, nie widząc dwóch kolejnych, trochę z czapy ale co tam...
D.M.M.
-#
Posty: 208
Rejestracja: 30 paź 2010, 07:39
Lokalizacja: Sosnowiec

Zakupy w Azji - Cło

Post autor: D.M.M. »

4Rider pisze: 30 wrz 2019, 19:13 Small Bayonet Mount/Large Bayonet Mount
To helikoid, umożliwia ostrzenie. To Bronia S2, czy S2A?
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji - Cło

Post autor: aka »

taharii pisze: 01 paź 2019, 10:26 Niestety czasem może być gorzej... ;)

Właśnie czekam na przesyłkę ze stanów, kurierem po dwóch dniach od wysłania była już w Warszawie, ale mimo że to eBayowy international i odprawa celna jest już zrobiona i zapłacona w cenie, to i tak trafiła na cło. Tam leżało ponad tydzień, jak ruszyło w drogę to bardzo się ucieszyłem, niestety przedwcześnie, bo teraz dla odmiany od tygodnia leży w Przemyślu... też na cle... ;P
(a dodzwonić się do sukinkotów od dwóch dni próbuję i nic z tego...)

A opłaty, cóż... cło w ogóle nie wymaga zmartwienia, jest 0 albo 2-3 procent zwykle, natomiast VAT... i to na dodatek VAT liczony też od kosztu transportu (WTF!) to już inna sprawa, niestety...

No cóż, dalej taniej niż w Europie, o ile w ogóle w Europie da się kupić...
Dziwna sytuacja. Kto i gdzie odprawiał? Czy to był zakup w USA z opcją "International Priority Shipping to Poland via the Global Shipping Program". W takim przypadku płacisz cło wraz z ceną zakupu (w PayPalu jest rozbicie płatności) i przesyłka trafia do UK i tam jest odprawiana i do Polski trafia już z obszaru UK, czyli na razie z EU ;-) i nie jest clona. Całą operację załatwia firma Pitney Bowes. Takie jest moje dotychczasowe doświadczenie. Czyżby się coś zmieniło?
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakupy w Azji - Cło

Post autor: aka »

D.M.M. pisze: 01 paź 2019, 10:52
4Rider pisze: 30 wrz 2019, 19:13 Small Bayonet Mount/Large Bayonet Mount
To helikoid, umożliwia ostrzenie. To Bronia S2, czy S2A?
Jest chyba tylko jeden obiektyw, który go nie potrzebuje. Zgadza się?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zakupy w Azji - Cło

Post autor: J.A. »

jac123, pracuję w logistyce importujemy ze Stanów, Azji, Indii i Bóg wie skąd jeszcze. Więc przypuszczam, że doświadczenie mam.
Tak wiem, że to nie prywatny import, ale przepisy w Polsce obowiązują wszystkich i VAT płacą wszyscy. A prywatnie też co nieco sprowadziłem. I stosują swoją wiedzę zawodową uniknæłem wielu problemów.
PawelM, ok masz słuszność, chociaż ja bardziej o społecznych aspektach pisałem. Ale tak to też politykowanie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
D.M.M.
-#
Posty: 208
Rejestracja: 30 paź 2010, 07:39
Lokalizacja: Sosnowiec

Zakupy w Azji - Cło

Post autor: D.M.M. »

aka pisze: 01 paź 2019, 10:55 Jest chyba tylko jeden obiektyw, który go nie potrzebuje. Zgadza się?
Jest chyba kilka, dłuższe ogniskowe wyposażone we własne systemy ostrości. Gdzieś, kiedyś o tym czytałem, nie wiem czy nie tu http://www.dirapon.be/bronica.htm notabene bardzo fajna strona.
ODPOWIEDZ