zakup koreksu i reszty bebechow do wywolywania negatywow

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Len
-#
Posty: 68
Rejestracja: 23 sty 2011, 06:04
Lokalizacja: z kubka

zakup koreksu i reszty bebechow do wywolywania negatywow

Post autor: Len »

czesc
chcialem troche zaoszczedzic na wywolywaniu negatywow i robic to sam.
czy sa wam znane gotowe zestawy sprzetu, ktory jest potrzebny do wywolywania czarno bialych zdjec? a wiec chodzi o pojemniki, koreks, itp... wszystko co trzeba. szczerze mowiac, pochodzilem troche po sklepach i w kazdym mowia ze nie maja wszystkiego i reszte musialbym dokupic gdzie indziej. a ze nigdy sie tym nie zajmowalem, to byloby to czasochlonne zajecie to kupowanie, oparte pewnie na zasadzie prob i bledow (czyli kupienie nie dokonca tego co trzeba) kosztem oczywiscie moich oszczednosci.
a wiec pomyslalem, moze jest jakis gotowy set, zestaw, zawierajacy wszystko co trzeba i taki znalazlbym i kupil przez internet. nie chce wydac duzo, ale chce cos dobrego, zebym nie ucierpal na tym ani ja, ani moje zdjecia.
jezeli nie znacie takich zestawow, czy ktos taki podstawowy zestaw moglby dla mnie stworzyc, bo idac do sklepu, nie wiem nawet ktory koreks kupic, a sprzedawca oczywiscie doradzi tak byle zarobic, a jesli doradzi szczerze, to ja pomysle, ze: oho, chce na mnie zarobic burlak!. :)

i dwa dodatkowe pytania:

1. z ciemni bede korzystal w miescie, wiec po wywolaniu negatywow w domu chcialbym zdecydowac czy isc z nimi odrazu do ciemni, czy narazie moga wyladowac w albumie. w zwiazku z tym postanowilem kupic skaner do negatywow, wrzucajacy je na komputer, na ktorym ocenial bym zdjecia (i tylko ocenial, bo zdaje sobie sprawe ze ucyfrawiac tak zdjecia analogowe to bezsens, lepiej juz robic zdjecia odrazu cyfrowka). ale to tylko moja teoria wiec pytanie do was: czy waszym zdaniem to dobry pomysl i czy sa wam znane jakies dobre skanery do negatywow. nie zgadniecie jakie chcialbym jeszcze: nie drogie! :P jesli ktos zna sie na rzeczy to prosze o rade: w czym wybierac?

2. jak pisalem: zeby zaoszczedzic, zamierzam wywolywac negatywy sam, ale zastanawiam sie, czy ten proces wywolywania to juz poczatek decydowania o walorach zdjecia, czyli o jego kolorystyce i innych wartosciach, czy tez takie sprawy rozwaza sie dopiero w ciemni a wywolywanie to proces ktory zawsze sie robi jednakowo i w jednym celu: zeby uzyskac konkretny, zawsze taki sam efekt odpowiednio wywolanego zdjecia?

i to by bylo na razie na tyle, licze na to ze mi pomozecie ze wszystkim o co prosze :)

pozdrawiam odruchowo!
nie no, szczerze pozdrawiam przeciez :)
Awatar użytkownika
janykiel
-#
Posty: 157
Rejestracja: 15 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: janykiel »

Mnogość opcji jest tak duża, że dobrze byłoby, gdybyś choć w przybliżeniu określił budżet. Generalnie, najtaniej jest kupować przez Internet. Tu masz do wyboru: kompletować na allegro, polować na komplet z allegro (bywają, używki oczywiście), lub kupić w jednym ze sklepów. Ze swojej strony mogę polecić fotonegatyw.com.pl Np. czarno-biale.pl jest dobrze zaopatrzony ale uchodzi za drogi.

Mnóstwo informacji znajdziesz w sieci, choćby na tym forum szukając np. wg słów początki w ciemni.
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: zaphod »

Czarno-biale.pl kiedyś miały gotowy zestaw do kupienia, chyba był tam koreks Patersona, wszystkie zlewki, butelki, temometr etc. W tym momencie nie mogę tego znaleźć, ale poszukaj.
Jeśli chcesz skompletować wszystko sam to ja startowałem z takim zestawem:
1. Koreks - jakikolwiek z Allegro, może być Krokus
2. Termometr
3. Zlewka 500 mll
4. Lejek
5. Butelka 1000 ml
6. Strzykawka 10 ml

Na start to powinno wystarczyć.

Jeśli chodzi o skaner to albo dobry, albo tani :mrgreen: Np. Epson V700 jest dobry i kosztuje 2000 zeta. Od pół roku na niego odkładam :-/
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
Len
-#
Posty: 68
Rejestracja: 23 sty 2011, 06:04
Lokalizacja: z kubka

Post autor: Len »

dzieki za odpowiedzi :)
zaphod pisze: Jeśli chodzi o skaner to albo dobry, albo tani :mrgreen: Np. Epson V700 jest dobry i kosztuje 2000 zeta. Od pół roku na niego odkładam :-/
czytalem przed chwila, ze skanerow sie jednak unika do negatywow - podobno lepsze sa stykowki?

Epson V700 to sprzet jak widac profesjonalny, chyba bardziej sluzacy do transormacji zdjec z analogowych na cyfrowe, mi ma jednak tylko sluzyc do podgladu. nie musi byc tak duzy - moze miec tylko miejsce na pojedyncze negatywy.
ale jednak zalezy mi na w miare dobrej jakosci, zeby moc dobrze ocenic zdjecie :)
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Do małego obrazka V300 wystarczy, do średniego - v500.

Do samego 'podejrzenia' co jest na klatce faktycznie lepiej trzasnąć odbitkę i zeskanować dowolnym, nawet biurowym skanerem.
ArturN
-#
Posty: 211
Rejestracja: 30 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: P-ń

Post autor: ArturN »

Skanerów przy czarno-białości powinno się unikać :-)
Stykóweczka, potem odbiteczka, co zaprezentowania w internecie może być skanóweczka z odbiteczki :-)
Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: zakup koreksu i reszty bebechow do wywolywania negatywow

Post autor: Big_Lynx »

Len pisze: ....
czy sa wam znane gotowe zestawy sprzetu, ktory jest potrzebny do wywolywania czarno bialych zdjec?

....

2. jak pisalem: zeby zaoszczedzic, zamierzam wywolywac negatywy sam, ale zastanawiam sie, czy ten proces wywolywania to juz poczatek decydowania o walorach zdjecia, czyli o jego kolorystyce i innych
....
Nie do końca rozumiem, czy chodzi o tradycyjną fotografię czarno-białą, czy kolorową. Jeżeli czarno-biała to może to pomoże:

http://www.macodirect.de/analog-auxilia ... 7_583.html

pozdrawiam,
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

zaphod pisze:Czarno-biale.pl kiedyś miały gotowy zestaw do kupienia, chyba był tam koreks Patersona, wszystkie zlewki, butelki, temometr etc.
2. Termometr
3. Zlewka 500 mll
4. Lejek
5. Butelka 1000 ml
6. Strzykawka 10 ml
Len:
Termometr jest b. ważny. Kup najlepszy, jaki możesz dostać i nie zmieniaj, używaj tylko jednego. Dobrze by bylo porównać go do jakiegoś prawdziwego termometru laboratoryjnego w np. zakresie od 15 do 25C. Termometry tzw. fotograficzne to szajs, mogą mieć rozrzut do 3 stopni i wcale nie linearnie, a jest różnica w wołaniu w 20C a np. 22C. Jeśli będziesz wołać 120 to zlewka, albo cylinder miarowy winien mieć więcej niż 500 ccm. Jeszcze pytanie jakiej chemii będziesz używał. Do proszków potrzebujesz coś do ich rozpuszczenia. Płynne koncentraty są wygodniejsze.
Nie ucz się na filmach z "ważnymi zdjęciami". Poświęć z dwa, trzy filmy na naukę procesu i jak Twoje negatywy będą wyglądać w powiększalniku i w skanerze.
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

Kolego , po pierwsze to jasno określ czy to ma być fotografia czarno biala czy też kolor , z twojego posta wnioskuję że tez.

ja by poradził ci abyś na razie ograniczył się do czarno białej.

ja bym ci zaproponował
- używany koreks JOBO seria 1000 lub 2000 bywają w przystępnych cenach
i dobrym stanie na Allegro .
- menzurki 25 ,50 i 100 ml po 1 szt na Allegro
- strzykawka 2 do 5 ml kupisz za kilka zł w każdej aptece.
- butelki na chemię 1000 ml na Allegro
- termometr , idź do najbliższego sklepu akwarystycznego niech ci sprzedawca pokaże kilka lub kilkanaście termometrów (takich samych) z tych które pokazują najbardziej zbliżone temperatury wybierz sobie jeden
- zegarek z sekundnikiem lub stoper .
- 1 lub 2 lejki kupisz w sklepie AGD
- kubek 1000 lub 1200 ml x 4 szt kupisz w sklepie AGD z kilka zł
- pojemnik plastikowy do którego zmieścisz koreks i te 4 kubki

Kubki potrzebujesz do przygotowania chemi
a pojemnik w trakcie wywoływania napełniasz woda o takiej temperaturze jaką będzie mieć wywoływacz w czasie pracy , przeważnie jest to 20 stopni , zapewni ci to możliwośc utrzymania preparatów i koreksu w stabilnej temperaturze.


A przedmioty które są potrzebne do kupienia na Allegro , jak dobrze poszukasz to kupisz u jednego sprzedawcy
ju_87
Pet
-#
Posty: 139
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:56
Lokalizacja: Warszawa / SND
Kontakt:

Post autor: Pet »

zaphod pisze:Czarno-biale.pl kiedyś miały gotowy zestaw do kupienia, chyba ...
W fotonegatywie taki "zestaw startowy" równiez jest dostępny: http://fotonegatyw.com.pl/pl/product/view?id=1370403
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: zaphod »

Pet pisze:
zaphod pisze:Czarno-biale.pl kiedyś miały gotowy zestaw do kupienia, chyba ...
W fotonegatywie taki "zestaw startowy" równiez jest dostępny: http://fotonegatyw.com.pl/pl/product/view?id=1370403
Ale cena jest raczej z kosmosu. Samemu taki początkowy zestaw można spokojnie skompletować poniżej 100 zeta.
Pet
-#
Posty: 139
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:56
Lokalizacja: Warszawa / SND
Kontakt:

Post autor: Pet »

zaphod pisze:
Pet pisze:
zaphod pisze:Czarno-biale.pl kiedyś miały gotowy zestaw do kupienia, chyba ...
W fotonegatywie taki "zestaw startowy" równiez jest dostępny: http://fotonegatyw.com.pl/pl/product/view?id=1370403
Ale cena jest raczej z kosmosu. Samemu taki początkowy zestaw można spokojnie skompletować poniżej 100 zeta.
Koreks Kaisera + termometr + menzurki + klamerki etc poniżej 100 zł? Wątpie. Oczywiście można szukać po allegro używanych Krokusów i pozostałych akcesoriów, ale chyba nie w tym rzecz. Z tego co Len pisze w pierwszym akapicie swojego postu nie chodzi o to, aby samemu kompletować, ale o to, żeby kupić komplet.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

koreksu nie przeskoczy, ale:
zamiast menzurek kupujemy w "sklepie wszystko za 5zł" miarki spożywcze 500ml i 1000ml,
termometr w hurtowni chemicznej, rtęciowy z dokładnością 0,5*C można kupić za ca. 30zł,
zamiast klamerek kupujemy klipsy biurowe 2zł za 4 sztuki, na przykład, albo buldoga 60mm - 1 szt za 1,99zł,
no i jeśli się nie mieścimy w 100zł, to je niewiele przekraczamy.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Pet
-#
Posty: 139
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:56
Lokalizacja: Warszawa / SND
Kontakt:

Post autor: Pet »

To wszystko racja, ale autorowi
nie chodzi o to, aby samemu kompletować, ale o to, żeby kupić komplet.
...no chiba, że coś źle zrozumiałem.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

a to przepraszam. ale ja w takim razie nie pojmuję kupowania kompletu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ