Zakład Fotograficzny Celiny Osieckiej w W-wie

Informacje kulturalne z całego kraju

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakład Fotograficzny Celiny Osieckiej w W-wie

Post autor: aka »

Ozmin pisze: 08 lip 2022, 22:50 są jeszcze tradycyjne zakłady foto w Wawie
Cóż oznacza "tradycyjne"? Można wejść z ulicy z naświetloną rolką Fomy i poprosić po dwie "odbitki" w formacie pocztówki z "udanych" klatek, oczywiście zrobionych pod powiększalnikiem? Gdzie robią paszportowe cz-b metodą odbitki stykowej? Pomijając nieliczne punkty wykonujące obróbkę chemiczną (raczej wywoływanie, niż powiększenia) większość drukuje z kart pamięci, ewentualnie skanuje przyniesiony negatyw lub, coraz rzadziej, wywołuje w procesie C-41 i po skanie drukuje. Tak się porobiło, że nawet zdjęcia cz-b na wystawę się drukuje :-(
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Zakład Fotograficzny Celiny Osieckiej w W-wie

Post autor: Ozmin »

aka pisze: 09 lip 2022, 06:57 [...] większość drukuje z kart pamięci, ewentualnie skanuje przyniesiony negatyw lub, coraz rzadziej, wywołuje w procesie C-41 i po skanie drukuje. Tak się porobiło, że nawet zdjęcia cz-b na wystawę się drukuje :-(
Mam na myśli zakład fotograficzny, w którym robi się zdjęcia tak jak kiedyś. Analogowo. Od początku do końca. Nie tak jak wyżej napisałeś :-)
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakład Fotograficzny Celiny Osieckiej w W-wie

Post autor: aka »

Ozmin pisze: 09 lip 2022, 11:21
aka pisze: 09 lip 2022, 06:57 [...] większość drukuje z kart pamięci, ewentualnie skanuje przyniesiony negatyw lub, coraz rzadziej, wywołuje w procesie C-41 i po skanie drukuje. Tak się porobiło, że nawet zdjęcia cz-b na wystawę się drukuje :-(
Mam na myśli zakład fotograficzny, w którym robi się zdjęcia tak jak kiedyś. Analogowo. Od początku do końca. Nie tak jak wyżej napisałeś :-)
E hej... napisałem:
aka pisze: 09 lip 2022, 06:57 Cóż oznacza "tradycyjne"? Można wejść z ulicy z naświetloną rolką Fomy i poprosić po dwie "odbitki" w formacie pocztówki z "udanych" klatek, oczywiście zrobionych pod powiększalnikiem? Gdzie robią paszportowe cz-b metodą odbitki stykowej?
Znasz taki zakład?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zakład Fotograficzny Celiny Osieckiej w W-wie

Post autor: J.A. »

Zaglądaliście kiedyś na swoje dokumenty DO, prawko?
Widzieliście w nich kolorowe zdjęcie?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakład Fotograficzny Celiny Osieckiej w W-wie

Post autor: aka »

J.A. pisze: 09 lip 2022, 12:51 Zaglądaliście kiedyś na swoje dokumenty DO, prawko?
Widzieliście w nich kolorowe zdjęcie?
Zajrzyj do paszportu, jeśli masz.
A spróbowałeś dołączyć do wniosku o wymianę DO cz-b zdjęcie? Albo próbowałeś w punkcie foto zrobić cz-b zdjęcie do DO lub paszportu?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zakład Fotograficzny Celiny Osieckiej w W-wie

Post autor: J.A. »

No jak ostatnie aktualizacje dokumentów robiłem to oddawałem kolorowe.
Ale skoro w dokumentach są cz-b, to jakie są przeciwskazania by oddać cz-b?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Zakład Fotograficzny Celiny Osieckiej w W-wie

Post autor: technik219 »

Jaris pisze: 08 lip 2022, 18:42 Ehem....wiesz, od pewnego momentu w życiu już się o datach nie rozmawia
To musiało być chyba za Gomułki, bo w latach, o których wspominam w ciemniach były już Magnifaksy. Gdzieś w kącie stały dwa Magnitarusy, ale używaliśmy ich tylko raz przy powiększaniu portretów.
Lux mea lex
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Zakład Fotograficzny Celiny Osieckiej w W-wie

Post autor: aka »

J.A. pisze: 09 lip 2022, 13:31 Ale skoro w dokumentach są cz-b, to jakie są przeciwskazania by oddać cz-b?
Kolorowe są w wiadomych kartotekach ;-)
Jaris
-#
Posty: 276
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Zakład Fotograficzny Celiny Osieckiej w W-wie

Post autor: Jaris »

technik219 pisze: 09 lip 2022, 13:45 To musiało być chyba za Gomułki, bo w latach, o których wspominam w ciemniach były już Magnifaksy.
Od Gomułki do 82-go trochę minęło (przypominam że ustąpił w 71 r), więc najwyraźniej nie byliśmy w tym samym czasie, bo ja powiększałem wyłącznie na Krokusach. Były co prawda różne modele nowsze i starsze. Najnowsze modele jakie pamiętam z pracowni to Krokus 4, 66 color i chyba był jeszcze 69 (ale nie jestem pewien). Ponieważ system w ciemni był rotacyjny, więc zdarzało się jeszcze trafić na Krokusa 3.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Zakład Fotograficzny Celiny Osieckiej w W-wie

Post autor: jac123 »

J.A. pisze: 09 lip 2022, 13:31 No jak ostatnie aktualizacje dokumentów robiłem to oddawałem kolorowe.
Ale skoro w dokumentach są cz-b, to jakie są przeciwskazania by oddać cz-b?
Przepisy określają , że w dokumentach musisz mieć zdjęcie oddające naturalny odcień skóry. Przepis ten obowiązuje bodajże od lat 90-tych. W momencie jego wejścia wszystkie zakłady przestały robić takowe w cz-b. Również od tego czasu ww. zakład nie robi już taki zdjęć. Obecnie robi różne zdjęcia okolicznościowe cz-b.
A z tego co pamiętam to dawniej do zdjęć "legitymacyjnych" używało się takich aparatów z "poczwórnym" obiektywem i od razu mieliśmy 4 zdjęcia. :-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zakład Fotograficzny Celiny Osieckiej w W-wie

Post autor: J.A. »

jac123, ale w dowodzie, czy prawku masz zdjęcie cz-b, jako żywo, to nie jest naturalny odcień mojej skóry.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Zakład Fotograficzny Celiny Osieckiej w W-wie

Post autor: PPaweł »

Ale w bazie danych prawdopodobnie siedzi sobie kolorowe.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Zakład Fotograficzny Celiny Osieckiej w W-wie

Post autor: J.A. »

PPaweł, z tego co wiem, to tylko oryginał jest kolorowy, skan jest cz-b, bo takie mają skanery w urzędach.
Poza tym jac123, pisze, że przepisy mówią iż w DOKUMENTACH masz mieć fotografię oddającą odcień skóry. :-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Zakład Fotograficzny Celiny Osieckiej w W-wie

Post autor: PPaweł »

No to w takim razie to pewnie znaczy po prostu, że w dokumentach ma być pozytyw zdjęcia ;-)
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Zakład Fotograficzny Celiny Osieckiej w W-wie

Post autor: oKuba »

Nie wiem jak w Polsce, ale tutaj dopuszczalne sa zarowno kolorowe jak i cz-b. chociaz w przepisach tez jest mowa o naturalnym odcieniu skory, ale wyraznie wyszczegolniona jest wersja cz-b.

Inna rzecz, ze nie spotkalem obecnie zakladu, ktory wykonywalby te usluge analogowo. Klient chce zdjecie natychmiast bez czekania czy ponownej wizyty
ODPOWIEDZ