Zadymiony Polymax II RC

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Zadymiony Polymax II RC

Post autor: zaphod »

Posiadam dużą paczkę w/w Polymaxa 24x30, przedatowanego o parę lat i mam pytanie do obeznanych - jakie światło nie zaświetla tego materiału? Niestety nie mam w tej chwili profesjonalnej lampy ciemniowej. Ilford Xpress, którego najczęściej używam obrabiam przy pomarańczowej żarówce Philipsa i jest ok, nigdy mi jeszcze nie zadymił. Niestety Polymax dymi jak piec z zatkanym kominem. Jakie światło byłoby dla niego odpowiednie? Czerwone? Oliwkowe? Na pudełku o warunkach obrabiania nie ma ani słowa :-(
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Do 550nm - w praktyce czerwone i pomarańczowe powinno być ok. Ale jeśli diody to też z bezpiecznej odległości - bo większość nowych zahacza o zieleń.
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Post autor: flonidan »

Witam.Raczej to nie przyczyna żarówki-polymaxy nawet nieznacznie przeterminowane dają zadymienie-mój był tylko o rok przeterminowany i nic nie dało się zrobić,takie miał zadymienie.
jacek
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: zaphod »

flonidan pisze:Witam.Raczej to nie przyczyna żarówki-polymaxy nawet nieznacznie przeterminowane dają zadymienie-mój był tylko o rok przeterminowany i nic nie dało się zrobić,takie miał zadymienie.
To mnie kolega nie pocieszył :-( Właśnie tego się obawiam. Dzisiaj jeszcze sprawdzę przy czerwonej żarówce. Nie przepadam za materiałami Kodaka, ale szkoda by go było, bo chyba z 60 arkuszy zostało.
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Post autor: flonidan »

Niestety polymaxy tak mają i wielokrotnie była o tym mowa na forum.Jak widzę przeterminowane polymaxy na allegro to szlag mnie trafia na tych oszustów.
jacek
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

Mnie polymaxy tez kopcily ze hej a probowalem w kompletnej ciemnosci naswietlac. Nie probowalem bez oddymiacza jeszcze ale moze cos pomoze benzotriazol lub KBr (tego pierwszego nie moge dostac).

Papiery kodaka sa w ogole dziwne. Stare bromowe tez nieznacznie dymia i sa wrazliwe nawet na oliwkowe swiatlo z filtra ilforda 902 jesli znajduja sie blisko niego.
Dla odmiany na starych ilfordach z lat 70 (ilfobrom) nie ma sladu zadymienia i moga sobie one lezec tuz obok zarowy i nic sie z nimi zlego nie dzieje.
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: zaphod »

Ja ogólnie nie przepadam za materiałami Kodaka, bo ciągle mam z nimi jakieś wtopy. Tego Polymaxa dostałem do rąk od kogo innego do zużycia. Szkoda tyle papieru, więc kombinuje jak go zreanimować. Sam pewnie nigdy bym go nie kupił. Wczoraj niestety nie udało się zrobić prób, jak znajdę czas to podzielę się wynikami.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Dokup sobie na popularnym portalu aukcyjnym azotan 6-nitrobenzimidazolu. Dodaje się tego ok. 0,1 g/litr (można więcej, można mniej) wywoływacza. Substancja ta redukuje zadymienie już w czasie wywoływania i nie powoduje tak drastycznego wzrostu kontrastu jak KBr.
Lux mea lex
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

technik219 pisze: tak drastycznego wzrostu kontrastu jak KBr.
A na stalogradacyjnych kontrast rowniez wzrasta?
Ostatnio zmieniony 25 sie 2011, 01:50 przez radekone, łącznie zmieniany 2 razy.
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

radekone pisze:
technik219 pisze: tak drastycznego wzrostu kontrastu jak KBr.
A na stalogradacyjnych kontrast rowniez wzrasta?
Wzrasta. Jony bromkowe tworzą wokół centrów wywoływlnych tzw. barierę bromkową niedopuszczając ujemnych jonów substancji wywołującej. Im więcej bromku, tym silniejsza bariera i blokowane są centra wywoływalne powodujące zadymienie, a nawet tworzące obraz w partiach cieni (jak bromku jest więcej).
Azotan 6 nitro... działa podobnie, ale w mniej drastyczny sposób.

za: A. Kotecki "Fotografia czarno-biała"
Ostatnio zmieniony 25 sie 2011, 11:39 przez technik219, łącznie zmieniany 1 raz.
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

Tego potrzebowalem bomyslalem, ze KBr to tylko na dym dziala. Slyszalem jeszcze o benzotriazolu, ale tego w tym kraju nie da sie kupic w ilosci mniejszej niz 25 kg.

Mam sporo starego papiru 1 i 2, srednio kontrastowe negatywy i w perspektywie przesiadke na dyfuzor. Zadymienia nie ma ale brakuje mi kontrastu, nawet na kondensorze.
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Przedwczoraj otworzyłem paczkę Polymaxa z datą ważności 06.2006. Ani śladu zadymienia, chociaż moczyłem go 2,5 minuty! Cóż za radość!
Lux mea lex
ODPOWIEDZ