z cyklu: jak uzyskać taki efekt

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

priviet
-#
Posty: 7
Rejestracja: 18 lut 2011, 16:18
Lokalizacja: Katowice

z cyklu: jak uzyskać taki efekt

Post autor: priviet »

Witam.

Pytanie do wszystkich bardziej obeznanych ode mnie.
Prawie zawsze zdjęcia z cyfry przerabiam na bw tak jak te poniżej.
I tu moje pytanie, jaki negatyw z jakim wywoływaczem (i sposobem wywołania) pozwoli mi uzyskać podobny efekt?

Obrazek

Obrazek

Z góry bardzo dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Prawie każdy negatyw wywołany w wywoływaczu wyrównawczo-drobnoziarnistym. Prawie, bo raczej na P3200 byłoby ziarno, a tu nie ma. Najlepsza kombinacja to Agfa APX 100+Rodinal (Foma 100, 200, Ilford Pan F, FP 4, Delta, Efke, Adox,+dziesięć innych z wywoływaczem X-tol, Studional, Neofin, Refinal, Atomal+ pół setki innych).
To żaden efekt specjalny, raczej poprawnie wywołany negatyw i poprawnie wykonane powiększenie. Cała filozofia. Oczywiście można bajerować, że to 4"x5", a co najmniej format średni, że wywoływacz "super/hiper", papier dostępny na specjalne zamówienie itd. Odzwyczailiśmy się od oglądania poprawnych odbitek i powiększeń, stąd taki "efekt" wprawia nas w zachwyt.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

A ja dalej nie wiem o jakim 'efekcie' mówimy :roll:
Awatar użytkownika
schabu
-#
Posty: 161
Rejestracja: 10 maja 2010, 10:45
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: schabu »

chodzi o efekt zdjęcia chyba. o to że jest.
Ostatnio zmieniony 11 cze 2011, 17:11 przez schabu, łącznie zmieniany 1 raz.
blog!
----------
Na której strefie chcesz dostać porannego tosta?
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Post autor: dejnekas »

W zasadzie to nie pora na komentarz ale szczerze mówiąc to raczej nie jest przykład dobrej "odbitki". Brak soczystych czerni i czystych śwateł. Ogolnie jest szaro i bez barwnie. Taki efekt osiągniesz na starym zużytym wywoływaczu. Postaraj się wydobyć z materiału wszystko co w sobie ma i zobaczysz jakie będą różnice.
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
jdas
-#
Posty: 25
Rejestracja: 08 cze 2011, 14:21
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: jdas »

A czy tylko odbitka z "soczystymi" cieniami i "czystymi" jaskrawymi światłami jest dobra? A jeżeli na fotografowanym motywie nie było soczystych cieni i czystych świateł, to co wtedy?
Ostatnio zmieniony 11 cze 2011, 19:37 przez jdas, łącznie zmieniany 1 raz.
tomashj2
-#
Posty: 45
Rejestracja: 09 lis 2010, 19:45
Lokalizacja: Zamosc

Post autor: tomashj2 »

Chyba wlasnie chodzi autorowi tematu o to, zeby zdjecia byly wyprane z czerni. Jak dla mnie sprawa prosta, papier o miekkiej gradacji albo filtr 0 do papierow multigrade.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
priviet
-#
Posty: 7
Rejestracja: 18 lut 2011, 16:18
Lokalizacja: Katowice

Post autor: priviet »

i właśnie o to mi chodziło, brak głębokich czerni i ładne szarości


dziękuję za rady
jdas
-#
Posty: 25
Rejestracja: 08 cze 2011, 14:21
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: jdas »

Ale bądź przygotowany, że zbyt szybko takiego efektu nie osiągniesz, bo na ogół skala kontrastu na negatywie przewyższa pojemność tonalną papieru, nawet przy wyrównawczym wywołaniu negatywu i papierze soft. Dlatego najczęściej trzeba jeszcze wyrównawczo wywołać papier. Ideałem jest osiągnąć bogatą skalę szarości przy uniknięciu szarego, mdłego pozytywu, a jednocześnie nie dopuścić do smolistych cieni i nieczytelnych świateł. Z mojego doświadczenia polecam dwuroztworowe wywoływanie pozytywu.

Tu opisałem jak to zrobić

viewtopic.php?t=5046&start=60
Ostatnio zmieniony 11 cze 2011, 20:17 przez jdas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Post autor: dejnekas »

jdas pisze:Ale bądź przygotowany, że zbyt szybko takiego efektu nie osiągniesz, bo na ogół skala kontrastu na negatywie przewyższa pojemność tonalną papieru,
ale kolega wlasnie nie zblizy sie do tej granicy.
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

jdas pisze:dwuroztworowe wywoływanie pozytywu.

Tu opisałem jak to zrobić

viewtopic.php?t=5046&start=60
Jest kilka sposobów na uzyskanie wyrównanej odbitki. I wielu autorów książek o fotografii o tym wspomina, przeważnie jednak te techniki są w dziale ratowania nieudanych, a "ważnych" negatywów.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

priviet pisze:i właśnie o to mi chodziło, brak głębokich czerni i ładne szarości
dziękuję za rady
Te ładne szarości, to brudne przedramię i ramię ciut powyżej łokcia na drugim zdjęciu?
Wybacz, ale coś mi w tych ładnych szarościach i braku soczystych czerni nie pasi.
Prawie nigdy poza szaro-burymi porankami we mgle, nie występuje sytuacja, gdy nie ma czerni i bieli. zawsze jest coś naprawdę ciemnego/jasnego wychodzącego poza zakres możliwości emulsji-matrycy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Len
-#
Posty: 68
Rejestracja: 23 sty 2011, 06:04
Lokalizacja: z kubka

Post autor: Len »

J.A. pisze:
priviet pisze:i właśnie o to mi chodziło, brak głębokich czerni i ładne szarości
dziękuję za rady
Te ładne szarości, to brudne przedramię i ramię ciut powyżej łokcia na drugim zdjęciu?
Wybacz, ale coś mi w tych ładnych szarościach i braku soczystych czerni nie pasi.
Prawie nigdy poza szaro-burymi porankami we mgle, nie występuje sytuacja, gdy nie ma czerni i bieli. zawsze jest coś naprawdę ciemnego/jasnego wychodzącego poza zakres możliwości emulsji-matrycy.
ty tu nie jesteś od mówienia jak ma wyglądać ładne zdjęcie - proste.
temat tego nie dotyczy. co to, jakaś zgraja niespełnionych fotografów czy co :-/
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: przemur »

Len pisze: ty tu nie jesteś od mówienia jak ma wyglądać ładne zdjęcie - proste.
temat tego nie dotyczy. co to, jakaś zgraja niespełnionych fotografów czy co :-/
Skąd ta wrogość? To forum dyskusji o fotografii i obowiązuje pluralizm.

Co jest złego w tym że wywiązała się duskusja na temat tych szarości? Akurat temat nie jest taki banalny jakby się wydawało. :) Głębokie czernie to domena raczej późniejszych czasów... jak się patrzy na prace printerów z epoki HCB albo i wcześniejszych, to oni relatywnie "wysoko" ustawiali poziom cieni.
ODPOWIEDZ